Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicza rzeżba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Kilka lat temu wybrałem się na wyprawę eksploracyjną i w trawie znalazłem rzeźbę w kamieniu.

Rzeżba była niedaleko domku na terenie starej żwirowni w Warczu na Pomorzu, zarośnięta trawą a miejscowi mówili, że stoi tam od zawsze. Kogo przedstawia?

Kolegi wujek pilnował na zlecenie właścicieli terenu i z tej okazji zjawiłem się tam z kolegami, opowiedział nam, że kiedyś zjawił się mężczyzna ,który powiedział, że robi doktorat z historii Zakonu Krzyżackiego i w tym miejscu wg opisów powinien znajdować się dwór krzyżacki, wujek wzruszył ramionami i rzekł,że nic tam nie ma i gość poszedł sobie.

Wujek nie powiedział, iż niedaleko domu jest w trawie rzeżba a nieopodal ruiny podziemi, będących być może pozostałościami dworu. Szukałem wzmianek na ten temat i znalazłem informację o podróży komtura gdańskiego do zamku w Sobowidzu, który po drodze nocował w dworze krzyżackim w Warczu.

Światynie i założenia chrześcijańskie często lokowano w miejscach kultu pogańskiego czyli jest możliwość, że owa rzeżba jest jeszcze pogańska.

Miejscowi sądzili, że ktoś sobie próbował rzeźbić amatorsko ale taki kamień jest trudny w obróbce i mocno odpryskuje podczas uderzeń dłuta i trzeba kunsztu i techniki by tak go obrobić

Kult Maryi w Zakonie Krzyżackim był bardzo rozpowszechniony ale mi to nie przypomina Maryi, a może zarzuty wobec Templariuszy dotyczące pogańskich kultów nie były bezpodstawne a moralność zakonów rycerskich rzeczywiście była daleka od chrześcijaństwa.

Tak czy inaczej rzeźba robiła wrażenie i dawała do myślenia . Niedługo potem właściciele sprzedali teren i nie byłem tam już nigdy. Załączam zdjęcia rzeźby i zarośniętych podziemi, gdzie łuki i rozmiar cegieł wykonanych ręcznie sugeruje , że mogą być to pozostałości dworu.

http://imageshack.us...07/klon005.jpg/

Sama rzeźba kojarzy mi się z pogańską boginią z włosami jak węże i jakby aureolą, oceńcie sami. Może to pozostałość po kulcie pogańskim skutecznie wyplenionym przez chrześcijaństwo?

Przesyłam jeszcze jedno ciekawe miejsce z podziemi z tajemniczym światłem.

http://imageshack.us...584/klon029.jpg

Użytkownik Padael edytował ten post 14.04.2013 - 15:09

  • 9



#2

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lepiej by było gdybyś wstawił to na jakiś serwis o tematyce historycznej bądź krzyżackiej. Jak ktoś Ci da tam odpowiedź to napisz tu, bo i mnie to bardzo ciekawi.
  • 1



#3

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Na podstawie danych jakie przytoczyłeś według mnie na jakieś 90% jest to tzw. "baba pruska". Warcz leży niedaleko ziem należących w średniowieczu do plemion pruskich, a na ich terytoriach często stawały takie tajemnicze kamienne posągi

Za tą tezą przemawia:

- podobieństwo do innych znanych "bab pruskich"
- charakterystyczne – płynne, amorficzne – rysy twarzy;
- ubogość detali, naiwne wydobywanie oczu, nosa, ust
- na Twoich zdjęciach niestety nie uchwyciłeś dobrze dolnej części figury, ale mimo wszystko na jednym z nich widać w miarę wyraźnie zgiętą prawą rękę (tuż pod głową), która prawdopodobnie coś w niej trzyma – 'baby pruskie' trzymały w niej zwykle róg
- sąsiedztwo terytoriów pruskich, a przede wszystkim sąsiedztwo Krzyżaków


Dołączona grafika


Wklejam fragment artykułu z Wikipedii o 'babach pruskich' (możesz też poszperać w necie i dowiedzieć się o nich trochę więcej):

Wygląd

Posągi mają wysokość do półtora metra i przedstawiają, wbrew nazwie, postacie mężczyzn. Mają zaznaczone z grubsza rysy twarzy, w prawej ręce trzymają róg (rytualne naczynie do picia), w lewej czasami miecz lub tasak. Niektóre nie posiadają atrybutów wojownika, ich ręce złożone są w krzyż na piersiach.


Pochodzenie

Istnieje kilka hipotez na temat genezy i funkcji "bab pruskich". Wg Jerzego Marka Łapo, archeologa i historyka z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, miały one powstać na zlecenie Krzyżaków.

cytat Jerzego Marka Łapo:

Na obecnym etapie badań trudno określić ich funkcję, ale być może wiązała się ona z ideologicznym "kryzysem krucjatowym", jaki dotknął Krzyżaków po zakończeniu podboju ziem pruskich w 1283 roku.

"Baby" mogły także mieć związek z turniejami rycerskimi organizowanych przez Krzyżaków, a sam wygląd figur może być wizualizacją stereotypu Prusa widzianego oczyma Krzyżaków. Inna hipoteza mówi o czystopogańskim pochodzeniu: w pruskim folklorze figury tego typu są często utożsamiane z osobami zaklętymi w kamień za jakieś przewinienie. Mogą to być też posągi bohaterów, którzy zginęli na obczyźnie lub po prostu wizerunki pruskich bogów.


  • 7



#4

xdies.
  • Postów: 13
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem jest podobna to Himiko, królowej Yamatai. Nie wiem skąd w tym miejscu ktoś miałby wyrzeźbić kamienną podobiznę Japońskiej 'księżniczki słońca', ale daję zdjęcia z jej podobizną.
Na pierwszym zdjęciu też widać takie 'kreski','promienie' wokół głowy jak na rzeźbie.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co dorzeźby- dobrze kombinujesz z tym pogański kultem. To jest tzw baba pruska czyli pomnik jakiegoś bóstwa z czasów przed krzyżackich.Przetrwało 8 sztuk bodajze z czego część jest późniejszą kopią.Ta wyglada mi na autentyk.
wiki

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Co do podziemi to rzeczywiście moze byc dwór krzyżacki/pruski . Z tym że raczej wyglada mi na taki wzniesiony(lub przebudowany) w XVII- XVIII w.Na średniowieczne cegły sa troche zamałe i za mało zniszcone ale mmoge sie mylic.
Takie pytanie: czy ta cegła jest tzw palcówka? Tzn czy najej powierzchni sa odciski palców . Jeśli tak to znaczyze konstrókcja została rzeczywiści wzniesiona w sredniowieczu lub z średniowiecznej cegły.
Cegła palcówka.

PS edit
Amontilado tradycyjnie mnie uprzedził.
  • 2



#6

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też myślałem o pogańskich babach, tylko, że wydaje mi się, że detale są nieco inne.

Co do cegieł to owszem były na nich odciski palców dlatego opowieść o średniowiecznym dworze wydała mi się prawdopodobna.

Jutro wrzucę jeszcze kilka zdjęć baby i zdjęcia podziemi.
  • 0



#7

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To głowa szaraka, prawdopodobnie gdzieś niedaleko rozbił się spodek i miejscowi stworzyli posążek na podobiznę kosmity.
  • -2

#8 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

Bogini -Matka? Moze pogrzebac w Rodzimowiercach, to blizej nas, tam tez byla Matka Bogow, roznie obrazowana, w sumie w kazdej kulturze mozna znalezc jej slady. Uosobienie kobiecosci.

Użytkownik ayalen edytował ten post 15.04.2013 - 06:00

  • -2

#9

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tutaj jeszcze fotka wewnątrz podziemia+bonus w postaci wujka kolegi ;)
I jeszcze fotki rzeźby, na co zwróciłem uwagę w związku z analogią z babami, owa rzeżba ma inne oczy niż tamte rzeźby, wydają się nieco skośne a w babach oczy są inne, poza tym baba ma ociosane kontury postaci czego tutaj nie ma.

http://imageshack.us/g/1/10107669/
  • 0



#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I jeszcze fotki rzeźby, na co zwróciłem uwagę w związku z analogią z babami, owa rzeżba ma inne oczy niż tamte rzeźby, wydają się nieco skośne a w babach oczy są inne, poza tym baba ma ociosane kontury postaci czego tutaj nie ma.

http://imageshack.us/g/1/10107669/


Niekoniecznie ta lewa jest bez ociosanej głowy i ze skośnymi oczami.


Dołączona grafika
  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych