Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prędkość internetu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio zmieniłem dostawcę internetu i z posiadanych 4 mb przerzuciłem się na +12mb (tak jest w umowie).
Wiem - szału nie ma ale jak dla mnie jest OK - pod warunkiem, że działa to ja powinno.
Dodatkowo, otrzymałem zapewnienie, że w godzinach od 0.00 do 13.00 będę mógł sie cieszyć internetem o prędkości 20 mb...
Powiedzmy.
Od jakiegoś tygodnia - dwóch, zauważyłem, że internet nieco "przycina". Dzisiaj już wyjątkowo, więc nieco wkurzony postanowiłem sprawdzić jego prędkość.
Dodam, ze według mnie, te "nędzne" 4 mb, które miałem działały dużo bardziej płynnie niż to co mam teraz... A mam (podobno), 3 razy szybszy internet.

Wpisałem w wyszukiwarce "prędkość internetu" i zrobiłem 7 testów, na stronach, które pojawiły się jako pierwsze na liście.
Testy przeprowadziłem w czasie mniej niż 10 min. Rozpocząłem je o godz. 11:37 (czyli w czasie kiedy internet powinien "hulać" podobno z prędkością 20 mb)

Oto wyniki...

test 1
www.speedtest.pl/
Dołączona grafika


test 2
www.komputerswiat.pl/aplikacje/nettest/szybkosc-internetu.aspx
Dołączona grafika


test 3
www.upc.pl › Internet › Poznaj Internet UPC
Dołączona grafika


test 4
twojeip.wp.pl/
Dołączona grafika


test 5
speedtest.net.pl/
Dołączona grafika


test 6
test.mm.pl/
Dołączona grafika


test 7
www.dsl.cz/mereni-rychlosti
Dołączona grafika


W związku z tym mam kilka pytań.

Czy możlwa jest tak duża rozbieżność (w tak krótkim czasie) ze względu na stronę, na której testuje się prędkość?
Jaki, według Was, "tester" prędkości jest najbardziej wiarygodny ? (niekoniecznie z tych na liście)
Czy tester mojego dostawcy internetu (jest on na liście), może celowo przekłamywać dane?

Prosiłbym o wypowiedzi zrozumiałe dla laika, którym niewątpliwie jestem... :P



#2

Chudi X.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napisz, czy masz internet radiówką (antena na dachu domu/bloku i nią idzie kabel do routera, a później do komputera), linią telefoniczną, satelitarny czy bezprzewodówkę. i od jakiego operatora. Miałem trochę problemów z internetem, więc nieco orientuję się w temacie.

#3

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Internet mam podpięty kablem do tego ich box'a (nigdy nie pamiętam jak się to cholerstwo nazywa), następnie do routera i do komputera. Z routera 'korzysta" jeszcze laptop ale w czasie testów (a także w momencie spowolnionego działania) nie był on uruchomiony.



#4

Chudi X.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Więc całkiem możliwe jest, że przy obecnym stanie łącz należących do dostawcy nie jest on w stanie zapewnić prędkości określonej w umowie. Miałem taki problem z radiówką w dzień 3 MB w nocy 6, do pewnego momentu szło zgodnie z umową, później przestało. Zrzucili na to, że drzewa zasłaniają sygnał antenowy i zerwanie umowy było konieczne z ich winy. Wcześniej miałem 1MB i śmigało bardzo dobrze, bez względu na to, czy drzewa miały liście, czy nie.

Następnie problem był z Netią, też miało być 20MB, ale nie było. Przeszkadzał wiatr, zła pogoda itp. maksymalnie było z 8MB ale śmigało, do czasu. Panowie z Netii stwierdzili, że dom znajduje się za daleko od ich centrali, a łącza Telekomunikacji Polskiej, z których korzystają są za stare. Wymiana w grę nie wchodzi, chyba, że w okolicy większa liczba osób będzie chciała szybki internet. Spadło do 2MB i dalej były problemy, nawet przy takiej prędkości.

Później był problem z T-Mobile, ale oni znowu mieli obciążenia na swoich kablach i ogólnie na swojej sieci. Przyjechali, wymienili kable, gniazdo i śmiga bez problemu.

Czy możlwa jest tak duża rozbieżność (w tak krótkim czasie) ze względu na stronę, na której testuje się prędkość? - Nie, wszystkie testery działają na podobnych zasadach. Dlatego jeśli raz jest dobrze, a raz źle to proponuję jechać albo zadzwonić do usługodawcy i zgłosić mu, że istnieją problemy z internetem. Powinna wtedy przyjechać ekipa od nich, sprawdzić wszystkie możliwości. W najlepszym przypadku dostaniesz zwrot pieniędzy za okres, w którym internet nie chodził zgodnie z umową, ewentualnie zniżki przy następnych rachunkach. W najgorszym przypadku zostaniesz bez internetu.

Jaki, według Was, "tester" prędkości jest najbardziej wiarygodny ? (niekoniecznie z tych na liście) - Pojęcia nie mam, sam korzystałem i korzystam ze wszystkich wymienionych.

Czy tester mojego dostawcy internetu (jest on na liście), może celowo przekłamywać dane? - opcja, że dostawca internetu jest nieuczciwym chamem zawsze istnieje, jednak z drugiej strony, zgodnie z zasadą "nikt nie [...] do własnego gniazda" i robienie ludzi w balona na własnej stronie internetowej nie świadczyłoby o nich najlepiej. Jeśli dostawca miałby wciskać kit, to raczej, że wszystko jest w najlepszym porządku, a nie gorzej niż powinno.

 Edycja: Dziki Kurak

Jesteś nowym użytkownikiem, więc na razie tylko napiszę tak: nie używaj proszę wulgarnego słownictwa, na forum nie jest ono tolerowane.

#5

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki za odpowiedź.
U mnie kwestia drzew, wiatru itp raczej nie chodzi w rachubę, bo "jestem na kablu" i to dodatkowo prowadzonym w ziemi..
Mój obecny provider przejął całą sieć, po wykupieniu poprzedniej firmy. Jedyne co zmienili, to kable w moim mieszkaniu, no i zainstalowali modem.
Ja z kolei musiałem kupić nowy router, bo stary jakoś nie chciał czytać ich sygnału.

Co do przekłamywania wartości prędkości, to chodziło mi raczej o jej zawyżanie :P
Nie ma już co ukrywać, że korzystam z usług Multimedia Polska i tylko ich test wypada zgodnie z deklaracjami wynikającymi z umowy (co widać na załączonym obrazku).

W związku z tym, zastanawiam się na ile jest to test jest rzetelny, skoro - po pierwsze internet się "zwiesza" (to moje subiektywne odczucie), a po drugie KAŻDY inny spośród pozostałych sześciu testów , wykazuje różnicę, co najmniej 7 mb (trzy testy), a w kolejnych trzech przypadkach różnica wynosi nawet KILKANAŚCIE mb)

edit:
No i już wiem wszystko :/
Dzwoniłem na ich infolinię i jakiś gostek z działu technicznego powiedział mi wprost, że tak naprawdę to mają to w d... (i chociaż nie użył tego słowa, to jego wywód sprowadzał się właśnie do tego), bo ich interesuje prędkość do serwera brzegowego, a co poza nim to już moje zmartwienie.
Bredził też coś o tym, że mi router spowalnia prędkość, a wahania w zakresie kilkunastu mb są zupełnie w tej sytuacji normalne...
Żadnego technika mi nie przyślą, dopóki nie udowodnię, że bez routera jest ten sam problem (co zamierzam zrobić).
Jednocześnie, przedstawiciel z którym podpisywałem umowę, chwilę później gwarantował mi, że te problemy są przejściowe (firma weszła na osiedle dopiero 2 miesiące temu ) i wynikają z problemów technicznych. Oraz zadeklarował, że sprawę sam zbada i w razie "W" pchnie dalej...
Jednym słowem - MULTIMEDIA... :(

Użytkownik pishor edytował ten post 26.03.2013 - 14:46




#6

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mogą być straty na routerze. Spróbuj na innym. Sprawdź sobie też pingi czy nie masz strat.
Aby wprowadzić nasze zamierzenie w życie, klikamy Start, następnie Wszystkie programy, Akcesoria i w końcu Wiersz polecenia. W oknie, które się pokazało wpisujemy podaną komendę podając jako parametr adres IP komputera, który badamy, np. ping 192.168.0.1 lub dowolny adres internetowy (np. www.paranormalne.pl). Jeżeli komputer - odbiorca jest wyłączony lub sieć nie działa właściwie, otrzymamy komunikat Upłynął limit czasu żądania. Jeśli sieć działa poprawnie, otrzymamy informacje o szybkości wymiany pakietów pomiędzy dwoma maszynami.
Z poleceniem ping możemy wykorzystywać następujące parametry:
-t - sprawia, że polecenie ping ponawia wysyłanie komunikatów do obiektu docelowego do momentu przerwania danej operacji. Aby przerwać operację i wyświetlić statystyki, musimy nacisnąć klawisze Ctrl + Break. Aby przerwać operację i zakończyć wykonywanie polecenia ping, naciskamy z kolei klawisze Ctrl + C,
-a - powoduje, że wsteczne rozpoznawanie nazw jest wykonywane w odniesieniu do docelowego adresu IP. Jeżeli operacja będzie wykonana pomyślnie, polecenie ping wyświetla odpowiednią nazwę hosta,
-n liczba - określa liczbę wysyłanych żądań,
-l rozmiar - określa w bajtach wielkość pakietu danych w wysyłanych komunikatach. Wartość domyślna to 32, a maksymalnie możemy wybrać 65 527,
-f - powoduje, że żądania są wysyłane z flagą zapobiegającą fragmentacji,
-R – powoduje śledzenie ścieżki błądzenia (parametr jest dostępny tylko w przypadku protokołu IPv6),
-S adres_źródłowy - wymusza adres źródłowy, którego należy używać (dostępny tylko w przypadku protokołu IPv6),
-4 – wymusza użycie protokołu IPv4. Ten parametr nie jest wymagany w przypadku identyfikowania hosta docelowego przy użyciu adresu IPv4, lecz jedynie w przypadku identyfikowania hosta docelowego za pomocą nazwy,
-s liczba - określa, że opcja internetowych sygnatur czasowych w nagłówku protokołu IP jest używana do rejestrowania czasu odebrania żądania i odpowiedniego komunikatu odpowiedzi dla każdego przeskoku. Wartość parametru liczba musi zawierać się w przedziale od 1 do 4,
-j lista - wymusza użycie opcji swobodnego routingu źródła w nagłówku protokołu IP z zestawem pośrednich lokalizacji docelowych, określonych przez parametr lista (parametr dostępny tylko w przypadku protokołu IPv4). Maksymalna liczba adresów lub nazw na liście hostów to 9. Lista hostów to seria adresów IP (w zapisie kropkowo-cyfrowym) oddzielonych spacjami,
-k lista – wymusza użycie opcji ścisłego routingu źródła w nagłówku protokołu IP z zestawem pośrednich lokalizacji docelowych, określonych przez parametr lista (tylko dla protokołu IPv4). W przypadku ścisłego routingu źródła następna pośrednia lokalizacja docelowa musi być bezpośrednio dostępna,
-w limit_czasu - określa w milisekundach czas oczekiwania na odebranie komunikatu odpowiedzi. Jeżeli komunikat odpowiedzi echa nie zostanie odebrany zgodnie z limitem czasu, wyświetlany jest komunikat o błędzie Upłynął limit czasu żądania. Domyślny limit czasu wynosi 4000 (4 sekundy),
/? - Wyświetla Pomoc w wierszu polecenia.



#7

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mogą być straty na routerze. Spróbuj na innym. Sprawdź sobie też pingi czy nie masz strat.


No dobra ale nie będę przecież kupował kolejnego routera :P Musi mi wystarczyć to co mam...
tak sobie myślę, że gdyby to on generował opóźnienia czy też straty prędkości , to powinny być one chyba jednostajne - niezależnie od serwera. Tymczasem widzę, że tak nie jest.

Sprawdziłem ten ping, chociaż przestałem rozumieć cokolwiek po słowie "parametry" :D
efekt wygląda tak:

Dołączona grafika

Zakładam, że to dobrze - choć nawet nie próbuję zgadywać o co chodzi... :P Ale wydaje mi się, że dostrzegam informacje o braku strat.
Dzięki za podpowiedź.



#8

Boxxer7.
  • Postów: 116
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Też mam sieć MM i nigdy nie miałem problemów. Z 2 Mb przeszedłem na 12 Mb i jest prawie idealnie 12 Mb - ZAWSZE! W nocy 20 Mb, jak piszesz.
Nie korzystam z router-a. Sygnał leci bezpośrednio z modemu.
Sprawdzam tylko na: http://speedtest.net.pl

#9

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jaki, według Was, "tester" prędkości jest najbardziej wiarygodny ? (niekoniecznie z tych na liście)



Testery przepustowości są bardzo syntetyczne i jak widzisz, mogą podawać różne wyniki. Proponuję spróbować metody praktycznej :) Znajdź sobie jakiś duży plik dostępny do ściągnięcia z serwera jakiejś dużej firmy. Przykładowo jakiś darmowy plik ISO od Microsoftu (wersja próbna czegoś), obraz płyty instalacyjnej Ubuntu lub FreeBSD, lub po prostu cokolwiek dużego leżącego na serwerze o znanej dużej przepustowości łącza. Ściągnij go, obserwując uzyskiwane lokalnie wartości transferu danych na sekundę i będziesz miał mniej więcej obraz tego, jakim łączem dysponujesz.

Wartość transferu zapewne Twoja przeglądarka, bądź program do pobierania pokaże w KB/sek lub MB/sek, więc pomnóż sobie razy 8, wtedy wyjdą kilobity/megabity.






#10

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Dziki Kurak

Dzięki za podpowiedź, jest to z pewnością dobra metoda ale problem, który bardziej mnie nurtuje, to jakby to powiedzieć - niestabilność tego łącza.
A w ten sposób raczej tego nie sprawdzę.
Jednego dnia działa ono OK, a na drugi dzień już nie tak bardzo. Ściągałem już na nim duże pliki (z prędkością zadowalającą mnie) chociaż, przyznam, nie sprawdzałem jak szybko to pobierałem. Ten dzisiejszy test był wynikiem mojej frustracji z powodu porannego "zamulenia" łącza - daleki jestem od tego żeby rozliczać mojego dostawcę internetu z każdego brakującego bajta. Jednak, że pokazał on zaskakujące (przynajmniej dla mnie) wyniki, to pozwoliłem je sobie upublicznić, żeby zrozumieć czy to normalne, czy nie...


Też mam sieć MM i nigdy nie miałem problemów. Z 2 Mb przeszedłem na 12 Mb i jest prawie idealnie 12 Mb - ZAWSZE! W nocy 20 Mb, jak piszesz.


Pozostaje mi nadzieja, że i u mnie to się unormuje jak skończą instalacje na osiedlu :P



#11

Boxxer7.
  • Postów: 116
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A w umowie masz prędkość "DO 12 Mb", czy "gwarantowane 12 Mb"? Jak miałbyś gwarantowane 12 Mb, to teoretycznie byłoby o co walczyć... ale coś mi się wydaje, że jest "DO".

#12

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie jest to określone w umowie jako 12mB+ z czego wnoszę, że powinienem mieć CO NAJMNIEJ 12 mB



#13

Boxxer7.
  • Postów: 116
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W takim wypadku operator nie wywiązuje się z umowy, więc masz prawo... no właśnie, zerwać umowę, przestać płacić...? Powinieneś przeczytać dokładnie umowę i pogadać z BOK. Najlepiej udać się na miejsce i pogadać w cztery oczy.

#14

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Posiadam Play radiowy i o w/w osiągach mogę pomarzyć. Pingi mam podobne-choć czasem jak zamuli to dochodzi do 5000. Pobieranie do 6Mb-tak jak w umowie ale nocami to i 8Mb potrafię złapać. Wysyłanie do 1,5Mb. Kilka razy zdarzyło mi się mieć wysyłanie większe od pobierania. Co ciekawe używam zwykłego modemu bez antenki-z nią net działa znacznie gorzej, nie wiem czemu? Wcześniej działał tylko z antenką gdyż według map Playa w mym rejonie nie miałem co marzyć o ich necie. No i te limity danych...gdyby nie nocny transfer to bym nerwicy dostał...

Ja testuje swój net na UPS-choć na innych też testowałem i podobne wyniki widziałem. W kilku testerach widziałem że jest możliwość pobrania jakiś programików do zwiększenia możliwości działania internetu-wie ktoś coś więcej o tym?

Jako pomocniczego wskaźnika używam menadżera zadań-w zakładce sieć widać dobrze jak intensywnie pracuje net.

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jaką szybkość pokaże dany tester zależy w równej mierze od łącza twojego jak i serwera na którym tester się znajduje (dlatego np. zwykle ip.wp.pl nie daje akuratnych wyników przy łączu powyżej 4Mb/s) a także drogi jaką sygnał musi przebyć. Możesz mieć bardzo szybki internet ale gdy serwer z którego chcesz coś pobrać przymuli - nie pociągniesz nic na spodziewanej prędkości. Trzeba też pamiętać, że wszelkie testery pokazują szybkość która do nich dociera a nie właściwą szybkość łącza - gdy np. coś pobierasz lub ktoś w tym celu używa tego samego łącza (np.przy użyciu twojego routera) tester pokaże szybkość pomniejszoną o te megabajty użyte przez inną stronę/osobę. Nie zawsze wiesz, że komputer coś pobiera - niektóre programy, np. antywirusy pobierają aktualizacje bez wiedzy użytkownika. Dlatego radzę używać jakiś monitor ruchu sieciowego. Opcja taka zawarta jest np. w wielofunkcyjnym, starym programie KalendarzXP choć nie był on od dłuższego czasu aktualizowany i może nie obsługiwać dużych szybkości (tak jak np. nie wyświetla wartości powyżej 2GB RAMu). Tylko pamiętaj, Kalendarz pokazuje aktualnie wysyłane/odbierane dane a nie całkowitą szybkość łącza - jak serwer nie wysyła więcej niż 5Mb/s to twój komputer więcej nie odbierze, podobnie z wysyłaniem, jak serwer nie da rady więcej odebrać - ty więcej nie wyślesz. Może się więc okazać, że obserwowane ściny pochodzą nie od ciebie a od serwera z którym chcesz się połączyć. Np. youtube potrafi się czasem niemiłosiernie ciąć.
Aby sprawdzić czy ktoś nie siedzi ci przypadkiem na routerze pod wi-fi możesz z kolei użyć narzędzia NetCut. W przypadku gdy w danym momencie podłączony jest komputer i laptop program powinien pokazać w sieci max 4 urządzenia (komputer, laptop, router i bramę) - wszelkie adresy ponad to mogą wskazywać, że ktoś siedzi ci na złączu na gapę i może warto zmienić hasło wifi.

Do sprawdzania szybkości osobiście używam http://www.speedtest.net/ wybierając najbliższy serwer i sprawdzając szybkość kilkakrotnie w przeciągu kilku minut. Przy bardzo mulącej sieci jednak przesiadam się na ip.wp.pl - jest o tyle lepsze, że zamiast kilku pakietów wysyła jeden i pokazuje tym samym szybkość w danej sekundzie - co jest przydatne gdy szybkość internetu zmienia się bardzo często. Testy na łączu powyżej 4Mb/s nie wydają się jednak w przypadku tego testera zgodne z rzeczywistością.

BTW. W styczniu miałam podobny problem tylko nie tyle chodziło o szybkość co o pingi - sięgały 5000 do wp.pl. Dość długo użerałam się z dostawcą pokazując mu na różne sposoby że wina leży po jego stronie. I faktycznie, okazało się, że antena mu siadła. A ile razy wcześniej zastanawiał się nad wymianą anteny u mnie albo mojego routera! I jak parszywie sugerował wirusa w komputerze!




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych