Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dowód na istnienie Boga?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#61

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Muhad taki jest :-D pewnie by Cię zjadł w byle jakiej dyskusji ale chyba mu sięteraz nie che :P

Pigi nie spodziewalem sie tego po Tobie.Szczerze sie zawiodlem.

Echh...muhad...kurde no widziałem jak prowadzisz dyskusje i wiem że byś mógł z nim powalczyć, pewnie byś go w tym temacie przegadał...anyway nie miałem na myśli że jsteś zakompleksiony no weź :-| Jeżeli nie o to Ci chodziło to napisz w którym momencie się zawiodłeś k?
  • 0

#62 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Pi3gi, czy Ty masz zamiar podżegać do czegoś? Bo jakoś nie widzę w Twojej wypowiedzi związku z tematem? ;-)
  • 0

#63

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nobo to jest poważne co powiedział muhad, ponieważ nikt się jeszcze na mnie nie zawiódł
  • 0

#64 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Pi3gi, wypowiadaj się na temat, a muhadowi słodz na pw. ewentualnie na gg. Oto moja dobra rada. Radzę wziąśc ją sobie do serca ok?
  • 0

#65 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

`Pi3gi~`, nie bede robil off topu Bo nie chce smiecic wiec wyjasnie ktrotko. W moim odczuciu poprostu Twoj post zabrzmial tak, jakbym to byl niewiadomo jakim oszołomem, ktory tylko szuka sobie sytuacji do zaczepki. No tak to mniej wiecej odebralem. poprostu nie lubie ,gdy ktos mnie pochoponie osadza.Chyba nikt tego nie lubi.Skoro jest tak jak mowisz , to wycofuje to co napisalem i proponuje przebic 5ke :smile:
  • 0

#66 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Przestańcie, bo zaczynacie mnie wnerwiać chłopaki. Jeżeli temat został wyczerpany, to może trzeba go zamknąć... To taka moja sugestia. ;(
  • 0

#67

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

muhad, no i luz 5
  • 0

#68

aant.
  • Postów: 45
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten dowód na istnienie Boga, to jest zdaje się ontologiczny dowód Anzelma, albo któraś z jego wersji.
Ale moim zdaniem jest jeszcze silniejszy dowód. Przytacza go św. Tomasz, chyba za Starigrytą .
Można go tak opisać(ten dowód): Jeżeli każdy skutek ma swoją przyczynę, to istnienie świata jako niewątpliwie skutek też musi mieć swoją przyczynę. Nazwijmy ją Bogiem.

To cały dowód. On jest silny, ale ma pewne mankamenty, które kują szczególnie dogmatyków chrześcijańskich. Bo nie ma w tym dowodzie odniesienia do wszechmocy Boga, jego nieśmiertelności. Ten dowód "tylko" udowadnia, że ktoś musiał stworzyć Świat, możemy przyjąć(nazwać go) Bogiem.
  • 0

#69

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bezpośredniego dowodu na istnienie Boga nie ma i nie będzie tak długo jak żyjemy na tym świecie. Pośrednim jest istnienie świata i człowieka - ale to już kwestia wiary.

Temat trochę bez sensu, bo wg mnie do niczego nie prowadzi na dłuższą metę. Chyba, że do kłótni kto ma rację. ;)
  • 0

#70

aant.
  • Postów: 45
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bezpośredniego dowodu na istnienie Boga nie ma i nie będzie tak długo jak żyjemy na tym świecie. Pośrednim jest istnienie świata i człowieka - ale to już kwestia wiary.


Ciekawi mnie, jak byś obalił mój dowód. Oczywiście masz rację, że przyjmuje się to, że istnienie Boga nie można udowodnić. Ale ja, zauważ, nie udowadniam, iż Bóg istnieje, ale że Bóg stworzył Świat, albo inaczej, że musiała istnieć Przyczyna stworzenia Świata, ja ją nazywam Bogiem. Żeby ten dowód obalić, musiałbyś wskazać choć jeden skutek, który nie ma swojej przyczyny. :mrgreen:
  • 0

#71

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Istnienie Boga też musi mieć przyczyne, to może nazwijmy ją Latającym Potworem Spaghetti ?
  • 0



#72

aant.
  • Postów: 45
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Istnienie Boga też musi mieć przyczyne, to może nazwijmy ją Latającym Potworem Spaghetti ?


Jeżeli przyjmiesz pewne atrybuty Boga( tak jakbym sobie wcześniej zaprzeczał), takie jak wszechmoc na przykład, to możesz śmiało zakończyć ten ciąg przyczyn, na Przyczynie powstania Świata. Bo skoro Bóg jest Wszechmocny, to jest również Przyczyną sam dla siebie.
Ja jednak wyraziłem się, że o atrybutach Boga, na podstawie tego dowodu, nic nie można powiedzieć. Ot, tak ja sobie ten "nieskończony" wydawałoby się ciąg przyczyn utnę. Ostatnią nazwę Bogiem, i co, zabronisz? A ciągnij sobie tam te przyczyny. Ale co to ci da? Bo mojego dowodu w ten sposób nie zanegujesz, Bo ja mówię tylko o Przyczynie powstania Świata. Jeszcze raz : Przyczynie powstania Świata. A ty chcesz toczyć jałowe dyskusje na temat Przyczyny "powstania" Boga.
  • 0

#73

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ha ha, co Wy macie z tym Latającym Potworem Spaghetti? :D

aant, nie odnosiłam się do Twojego postu. Wypowiedziałam jedynie własne zdanie na ten temat. ;)

Istnienie naszego świata można udowodnić chociażby naukowo? Powstanie Układu Słonecznego itp.
Co innego jeśli masz na myśli Wszechświat. Nad tym gdybać można non stop.
  • 0

#74

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bo skoro Bóg jest Wszechmocny, to jest również Przyczyną sam dla siebie.

Ni jak nie mogę pojąć jak ma to niby wynikać z wszechmocy.
Nic nie może być swoją przyczyną. Byt musi najpierw istnieć, żeby być przyczyną czegokolwiek. Czyli musiałby istnieć, by być przyczyną swego istnienia - błędne koło :o . Nawet jeśli zgodzić się z tym, że istnieje byt konieczny, to czemu by nie skończyć o krok wcześniej na samym Wszechświecie (brzytwa Ockhama ;) )?

Co do tematu, o tym dowodzie już kiedyś czytałem, to tz. dowód ontologiczny i doczekał się kilku polemik na przestrzeni dziejów w tym przeprowadzonej przez Kanta. Polecam przeczytać

A trochę z innej beczki, czytając przypomniał mi się Parmenides z Elei i jego twierdzenia: Byt istnieje oraz niebyt nie istnieje. Zdanie "niebyt istnieje" jest wewnętrznie sprzeczne, więc nie można go uznać za prawdziwe. Byt jest wieczny, gdyż musiałby zakończyć się lub powstać w niebycie, a niebyt przecież nie istnieje.

Podsumowując - logika plus nieskończoność równa się wybuchowa mieszanka ;) .

PS

Ha ha, co Wy macie z tym Latającym Potworem Spaghetti? :D


Wierzymy w niego, oby i Ciebie dotknęła Jego Makaronowa Macka. RAmen
  • 0

#75

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bo skoro Bóg jest Wszechmocny, to jest również Przyczyną sam dla siebie.

Ni jak nie mogę pojąć jak ma to niby wynikać z wszechmocy.
Nic nie może być swoją przyczyną. Byt musi najpierw istnieć, żeby być przyczyną czegokolwiek. Czyli musiałby istnieć, by być przyczyną swego istnienia - błędne koło :o . Nawet jeśli zgodzić się z tym, że istnieje byt konieczny, to czemu by nie skończyć o krok wcześniej na samym Wszechświecie (brzytwa Ockhama ;) )?

Co do tematu, o tym dowodzie już kiedyś czytałem, to tz. dowód ontologiczny i doczekał się kilku polemik na przestrzeni dziejów w tym przeprowadzonej przez Kanta. Polecam przeczytać

A trochę z innej beczki, czytając przypomniał mi się Parmenides z Elei i jego twierdzenia: Byt istnieje oraz niebyt nie istnieje. Zdanie "niebyt istnieje" jest wewnętrznie sprzeczne, więc nie można go uznać za prawdziwe. Byt jest wieczny, gdyż musiałby zakończyć się lub powstać w niebycie, a niebyt przecież nie istnieje.

Podsumowując - logika plus nieskończoność równa się wybuchowa mieszanka ;) .

PS

Ha ha, co Wy macie z tym Latającym Potworem Spaghetti? :D


Wierzymy w niego, oby i Ciebie dotknęła Jego Makaronowa Macka. RAmen


Bo wiesz, uparciuchy tłumaczą to że bóg musi istnieć, zgodnie z prawem, że wszystko ma swoją przyczynę (akcja>>>reakcja itp.). Żeby powstał wszechświat musiało być coś co sprawiło, że powstał. Nie wiedzieć czemu, ale bóg już nie musi według wyznawców mieć przyczyny, bo on był zawsze, a to jest podważanie własnej logiki.

Co do FSM to bardzo ważny bóg, zesłał nam makaronowe błogosławieństwo, gdyby nie on jedlibyśmy zawsze rosół z ziemniakami, a Włosi nie mieliby spagetti.
Wielki jest FSM, jemu cześć i makaron na wieki wieków Ramen.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych