Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak umarł legendarny Janosik?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

300 lat temu, 17 lub 18 marca w słowackim Liptowskim Świętym Mikułaszu legendarny karpacki zbójnik Juraj (Jerzy) Janosik został powieszony na haku za żebro. Po śmierci Janosik stał się narodowym bohaterem Słowaków. Jego legenda jest także żywa w Polsce.

Uczestnik antyhabsburskiego powstania Franciszka Rakoczego, a potem zbójnik urodził się 25 stycznia 1688 roku we wsi Terchova na północy Słowacji. W pobliskim kościele w Varinie zachowała się jego metryka chrztu. Dokumenty, w tym opublikowane po raz pierwszy w 1936 roku drukiem przez polskiego historyka Józefa Krzyżanowskiego akta procesu Janosika, dowodzą, że Janosik to postać jak najbardziej historyczna.

Dołączona grafika

Po powstaniu Rakoczego, Janosik jako austriacki żołnierz służył na zamku w Bytczy. Tam poznał więzionego harnasia zbójników Tomasza Uhorczika i pomógł mu uciec z twierdzy. Sam zdezerterował z wojska i przystąpił do zbójników. W 1711 r. po ustąpieniu Uhorczika z funkcji szefa zbójników, Janosik został harnasiem.

Zbójnicy pod przywództwem Janosika działali na pograniczu węgiersko-polskim. W dokumentach z procesu Janosika, przechowywanych w muzeum jego imienia w Liptowskim Mikułaszu, czytamy: "Oskarżony, podczas ostatnich trzech lat zachęcony przez diabelskiego ducha, bez obawy i strachu, nie zważając na boskie i świeckie prawo, jego zakazy i kary, stał się przywódcą bandy zbójników. W górach i w lasach, na drogach królewskich i na wodzie łupił dobrych i statecznych ludzi, zatrzymywał kupców i pozwalał sobie ich bić, okradać, ranić i zabijać.”

Wiosną 1713 r. Janosik został schwytany i osadzony w twierdzy w Liptowskim Świętym Mikułaszu. 16 i 17 marca odbył się jego proces, a głównym zarzutem jaki mu postawiono, to zabójstwo proboszcza z Demanicy. Według zachowanych protokołów, Janosik nie przyznał się do tego zarzutu. Został skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za ostatnie lewe żebro. Egzekucji dokonano publicznie na rynku w Liptowskim Świętym Mikułaszu.

Po latach ludzie zaczęli idealizować Janosika; wśród Słowaków - którzy nie mieli swojego państwa - rozchodziła się opowieść o "mścicielu", który "wyzwalał z niewoli i karał butne ziemiaństwo". Motyw Janosika jako pozytywnego zbójnika rabującego bogatych i obdarowującego biednych, przeniknął do literatury pięknej słowackiej i czeskiej a także polskiej.

Dołączona grafika

Legenda o Janosiku doczekała się kilku ekranizacji. Pierwszy film o Janosiku produkcji czechosłowackiej powstał już w 1921 r. W Polsce najpopularniejszą opowieścią o legendarnym zbójniku jest film telewizyjny Jerzego Passendorfera "Janosik" z lat 70. W 2009 r. odbyła się premiera filmu w koprodukcji polsko-słowacko-czesko-węgierskiej pt. „Janosik. Prawdziwa historia” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Dołączona grafika

źródło: odkrywcy.pl / wp.pl



#2

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spodziewałem się czegoś bardziej "paranormalnego" :D
enyłejs...
Skoro już wszystko zostało powiedziane, to dodam od siebie, że "film telewizyjny" o Janosiku (o którym wspominasz), to 13-odcinkowy serial kręcony w latach 1972-73, a zdjęcia do niego były realizowane " na terenie rezerwatu "Białka" w okolicach Nowej Białej, w Dolinie Chochołowskiej, w zamku na Pieskowej Skale w okolicach Ojcowa, w zamku Ogrodzieniec w miejscowości Podzamcze, w Dębnie Podhalańskim, w Warszawie (Polska), w Pradze (Czechy) oraz w Zamku Orawskim w miejscowości Oravský Podzámok (Słowacja)." (informacja z FILMWEB). Serial ten, z całą pewnością można określić mianem "kultowy". Rok później, czyli w 1974 na ekrany kin wszedł film fabularny "Janosik", który był tak naprawdę zmontowany z wybranych fragmentów serialu. Każdy prawdziwy fan serialu patrzy na niego z lekkim dystansem (to taki eufemizm :P) i to tylko wtedy, kiedy musi... Wspomniany film Agnieszki Holland, niestety - nie nadaje sie do skomentowania, więc zamilczę :D

Teraz będzie OT - za który z góry przepraszam :P
Kiedy popatrzyłem na niebieską informację na górze tematu i przeczytałem "Na jeden temat przypada opis jednej osoby LUB GRUPY POWIĄZANYCH ZE SOBĄ LUDZI" to przypomniał mi się taki mini konkurs telefoniczny, który kiedyś urządziliśmy sobie z kumplem (to tak apropo's "kultowych" seriali).
Zadanie konkursowe brzmiało:
Wymień aktorów grających w "Janosiku", którzy występowali również w "Stawce większej niż życie" i w "Czterech pancernych". Za każdego, który występował w trzech serialach - 3pkt, w dwóch serialach - 2 pkt.
Szczerze mówiąc, sam się zdziwiłem ilu było tych 3-punktowych :)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych