Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy wybuch nad rosyjskim miastem. Czy to był meteoryt?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
278 odpowiedzi w tym temacie

#241

kaktus.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taki wybuch raczej nie pojawia się, kiedy meteoryt po prostu spada na Ziemię - wyjaśnia prof. Galimov, cytowany przez RIA Novosti.

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Na dowód mogę przytoczyć kolizję z niewielką planetoidą TC3, którą nastąpiła w 2008 roku. Planetoida spadła wówczas w południowym Sudanie. Nie dotarła do powierzchni Ziemi, eksplodowała w powietrzu. Oczywiście w porównaniu z Czelabińskiem była to miniaturowa jego wersja i też dlatego nie jestem całkowicie pewien czy większa planetoida zachowa się tak samo (trzeba zwrócić uwagę również na budulec).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/2008_TC3
(A i w gwoli ścisłości, gdyby ktoś nie wiedział: Meteoroid - kiedy lata w przestrzeni kosmicznej, Meteor - kiedy obserwujemy rozbłysk w atmosferze, Meteoryt - kiedy spadnie na Ziemie.)
  • 0

#242

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Są zdjęcia okazów meteorytu, które dotarły do Moskwy. Warto im się dokładnie przyjrzeć, bo jeśli kiedyś nadarzy się okazja natknąć się na podobne znalezisko, łatwiej będzie rozpoznać, czym ono jest. :mrgreen:

Zewnętrzna, czarno-brązowa opalenizna tych okazów silnie kontrastuje z rozłupanymi fragmentami, gdzie widać wewnętrzną strukturę o jasno-szarej barwie z subtelnymi barwnymi odcieniami. Te pojedyncze okazy musiały odbyć samodzielny lot w atmosferze i dzięki temu poddane zostały termicznej obróbce (zaokrąglona forma). Możliwe więc, że to ciało kosmiczne nie było monolitem. By nie wyrokować bezpodstawnie, wypada cierpliwie poczekać na odnalezienie większych okazów.

1.
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika

3.
Dołączona grafika

4.
Dołączona grafika
  • 2



#243

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Naukowcy: meteoryt znad Czelabińska rozpadł się jeszcze w kosmosie

[b]Potężna eksplozja meteoru nad Czelabińskiem prawdopodobnie była spowodowana przez kolizję z innym ciałem
...


No to ten filmik zyskuje na znaczeniu!! kolejny raz pewnych siebie osmieszaczy nie brakowalo, ale prawda wydaje sie byc bardziej s-f niz sie jajoglowym wydaje..

Mój odnośnik

Użytkownik manitoris edytował ten post 27.02.2013 - 21:05

  • -3

#244

Pale Horse.
  • Postów: 14
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest wyraźnie napisane, że:

- Meteoryt uległ kolizji w kosmosie zanim dotarł do atmosfery ziemskiej. To prawdopodobnie spowodowało, że uległ on rozpadowi i rozdrobnieniu na kawałki, co potem spowodowało potężną eksplozję.


Na filmie widać, że meteoryt już dawno wszedł w atmosferę, więc teza o rakiecie dalej nie jest prawdziwa.
  • 0

#245

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na filmie widać, że meteoryt już dawno wszedł w atmosferę, więc teza o rakiecie dalej nie jest prawdziwa.

Teza o tym, że ten meteor został trafiony rakietą jest tak głupia, że naprawdę szkoda słów.
Nie posiadamy na Ziemi takich rakiet które byłyby wstanie zniszczyć obiekty pędzące w atmosferze z tak niewiarygodnymi prędkościami.
Nie mamy też systemu który w odpowiednio krótkim czasie byłby wstanie namierzyć takie obiekty, by następnie wystrzelone rakiety, nawet gdyby takie specjalne istniały, miały szansę te obiekty zniszczyć.

Są zdjęcia okazów meteorytu, które dotarły do Moskwy. Warto im się dokładnie przyjrzeć, bo jeśli kiedyś nadarzy się okazja natknąć się na podobne znalezisko, łatwiej będzie rozpoznać, czym ono jest. :mrgreen:

Ale fajnie kamyczki, :mrgreen: mam taki jeden w domu, ale jest to meteoryt żelazny, Sikhote-Alin, kupiłem go sobie dawno temu na giełdzie minerałów w Krakowie, fajnie mieć coś w ręce co ma 4,5 miliarda lat. 8)

Użytkownik Miłosz edytował ten post 27.02.2013 - 23:24

  • 1



#246

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No wlasnie! ale gdzie ja napisalem o rakiecie?? mozliwosci jest kilka, ale czy ta ze szczesliwie akurat inny obiekt wszedl w atmosfere i mial walnac tez niedaleko, ale akurat zderzyl sie z tym pierwszym.. jest najbardziej mozliwa? bo dla mnie choc najwygodniejsza dla przyziemnych, to jednak najglupsza w swej naiwnosci..
Internet jest pelen fantastyczno-belkotowo-naukowych scenariuszy, wiec nie bede tu dorzucal swoich, ale fakt ze takie informacje sie pojawiaja od naukowcow, jest zastanawiajacy, a dodatkowo to iz pochodzi to od rosyjskich naukowcow, wskazywaloby ze cokolwiek sie wydarzylo to rosjanie w tym udzialu nie mieli..
  • -2

#247 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

fajnie mieć coś w ręce co ma 4,5 miliarda lat. 8)


Może trochę offtop, ale w kranie masz coś, co ma prawie 14 miliardów lat - wodór w wodzie :D



  • 5

#248

piotrdln.
  • Postów: 139
  • Tematów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No to ten filmik zyskuje na znaczeniu!! kolejny raz pewnych siebie osmieszaczy nie brakowalo, ale prawda wydaje sie byc bardziej s-f niz sie jajoglowym wydaje..

Mój odnośnik



ja tam nie wiem jak było ale jeśli to co widać na tym filmie to prawda (a właśnie rosjanie potwierdzili "zderzenie" meteora)
to widać obiekt który z tyłu uderza w niego i odlatuje dalej

jakieś pomysły ?

rakieta odpada bo takich nie mamy i nie nadleciała by z tyłu

więc co ? jacyś kosmici rozwalili kamyka aby nam nie narobił szkód czy tajna broń usa/rosji ?

bo to że meteoryt spada widowiskowo na ziemie to raz na jakiś czas jest taki przypadek, ale żeby drugi jeszcze w niego uderzył i to tuż przed uderzeniem w ziemie to już nieprawdopodobne

Użytkownik piotrdln edytował ten post 28.02.2013 - 20:51

  • -1

#249

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trudno mi sobie wyobrazić jakieś zdarzenie, które byłoby mniej prawdopodobne od tego, że w tym samym czasie leciały dwa meteory i zderzyły się ze sobą(!). Jeszcze, żeby miały po chociaż 500m średnicy( co i tak niewiele zwiększa szanse na to wydarzenie), ale nie dwa takie kamyczki i to nad Nami akurat, ratując życie w tym mieście. Szansa na takie coś jak dla mnie jest tak niska, że nie umiem sobie wyobrazić skali, żeby tutaj napisać :)

Użytkownik Daniel. edytował ten post 28.02.2013 - 22:21

  • 1



#250

kaktus.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie to niektórzy doszukują się na siłę faktów, które nie miały miejsca. Zestrzelenie przez rakietę - z tego co jest wiadomo nie jesteśmy w stanie zestrzelić takiego obiektu, zwłaszcza bez przygotowania. Zderzenie z inną asteroidą - również mało prawdopodobne, dlaczego? Ponieważ w przestrzeni kosmicznej nie ma gęsto upakowanych takich obiektów. Jak ktoś nie wierzy to niech spróbuje zderzyć ze sobą dwie bile wystrzelone z dwóch krańców Polski w przypadkowych kierunkach.
  • 2

#251

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Widze ze walka na minusy trwa! :rotfl:

Nie wiem skad tyle pewnosci i opieszalosci maja w sobie ludzie - ogolnie, jak i na forum, ze mysla ze wszystko wiedza i wogole ze maja blokady, wrecz jakby wstydza sie na chwile pomyslec mniej sztywno, a troche sie otworzyc na niemozliwe - nie chodzi mi o zmyslanie, ale teoretyczne rozwazanie odbiegajace od schematow.. tym bardziej ze przeciez powszechnie wiadomo iz wiele technologi jest ukrywanych przed cywilami.. tel. komorkowa, GPS.. to dorobek wojskowy, przekazany z czasem do komercyjnego uzycia, a pierwsze lata tajny..
a spojrzcie jak rozwoj technologiczny postepowal od 1945 r do dzisiaj.. jak zmienily sie samoloty - od Mustanga P50 do F117A, ktory to do roku 1988 byl tajny (i wielokrotnie zaprzeczano o jego istnieniu), a jego projekt powstal juz 1978 (w 1981 pierwszy egzemplarz), a to nie jedyny Stealth samolot USA.. nie mam czasu teraz sei rozpisywac, ale kazdy moze sam poczytac o roznych projektach o jakich pisano iz sa lub byly nad nimi prace podejmowane i ze taka bron istnieje lub zamiezano ja zbudowac.. i mimo tych wszytkich informacji mamy zakladac ze nadal nieistnieje zadna inna bron poza typowa rakiete ziemia-powietrze..
oczywistym bedzie ze bron w nowej technologi, bedzie wielokrotnie drozsza oraz ze nie bedzie uzywana na codzien aby nie wpasc w rece wroga.. jak to sie wezmie pod uwage to mozliwosc zestrzelenia meteoru staje sie bardziej prawdopodobna.. nie przez ruskich, bo by tego nie roztrzesywali na lamach prasy, ale co jakby to byl swego rodzaju pokaz mozliwosci, albo test..
  • 1

#252

kaktus.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szanuję Twoją opinię i żadnych minusów nikomu nie wstawiam za myślenie alternatywne :D
Pytasz dlaczego tyle pewności mam w swoich wypowiedziach. No cóż... Jest to zjawisko w miarę dobrze poznane i potrafimy przewidywać co się z taką asteoridą dzieje podczas przechodzenia przez atmosferę. Przewidywania i symulacje pasują do efektu jaki mieliśmy okazję widzieć. Mnie to przekonuje w wystarczający sposób i nie muszę się doszukiwać innych rozwiązań. To dla mnie coś jak doszukiwanie się interakcji UFO w wypadku samochodowym.
  • 1

#253

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widze ze walka na minusy trwa! :rotfl:

Nie wiem skad tyle pewnosci i opieszalosci maja w sobie ludzie - ogolnie, jak i na forum, ze mysla ze wszystko wiedza i wogole ze maja blokady, wrecz jakby wstydza sie na chwile pomyslec mniej sztywno, a troche sie otworzyc na niemozliwe - nie chodzi mi o zmyslanie, ale teoretyczne rozwazanie odbiegajace od schematow.. tym bardziej ze przeciez powszechnie wiadomo iz wiele technologi jest ukrywanych przed cywilami.. tel. komorkowa, GPS.. to dorobek wojskowy, przekazany z czasem do komercyjnego uzycia, a pierwsze lata tajny..
a spojrzcie jak rozwoj technologiczny postepowal od 1945 r do dzisiaj.. jak zmienily sie samoloty - od Mustanga P50 do F117A, ktory to do roku 1988 byl tajny (i wielokrotnie zaprzeczano o jego istnieniu), a jego projekt powstal juz 1978 (w 1981 pierwszy egzemplarz), a to nie jedyny Stealth samolot USA.. nie mam czasu teraz sei rozpisywac, ale kazdy moze sam poczytac o roznych projektach o jakich pisano iz sa lub byly nad nimi prace podejmowane i ze taka bron istnieje lub zamiezano ja zbudowac.. i mimo tych wszytkich informacji mamy zakladac ze nadal nieistnieje zadna inna bron poza typowa rakiete ziemia-powietrze..
oczywistym bedzie ze bron w nowej technologi, bedzie wielokrotnie drozsza oraz ze nie bedzie uzywana na codzien aby nie wpasc w rece wroga.. jak to sie wezmie pod uwage to mozliwosc zestrzelenia meteoru staje sie bardziej prawdopodobna.. nie przez ruskich, bo by tego nie roztrzesywali na lamach prasy, ale co jakby to byl swego rodzaju pokaz mozliwosci, albo test..


Widzę, że nie zrozumiałeś przesłania. Otóż, gdyby miało miejsce zjawisko niezwykłe, można by się doszukiwać jakichś przesłanek za ingerencją w tor lotu obiektu. Jednak tego typu ciała mają to do siebie, że często eksplodują, ba nawet programy służące do oszacowania skutków takiego uderzenia wyraźnie sugerują, że obiekt rozpadnie się po wejściu w atmosferę.
Mimo to niektórym wydaje się to dziwne - dlaczego? Po co powoływać do życia nieistniejące byty, skoro to, co się wydarzyło było proste do przewidzenia?
Dodatkowo, jeśli mamy dosłownie brać słowa zawarte w artykule, to jest tam napisane wyraźnie: "Potężna eksplozja meteoru nad Czelabińskiem prawdopodobnie była spowodowana przez kolizję z innym ciałem w kosmosie", a Ty wrzuciłeś filmik w którym meteor jest już w atmosferze. Co więcej, filmik kręcony jest przez szybą, co stwarza możliwości wystąpienia różnych refleksów świetlnych.
Owszem, można patrzeć "mniej sztywno", tylko próbując się w ten sposób nakręcać na zwykłe zjawisko doprowadza się do ośmieszenia samej idei "poszukiwania nieznanego". Coś jak szukanie twarzy w ogniu.
  • 0

#254

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zaraz po wybuchu robilem symulacje i wysokosc jak i sila wybuchu przewidziana na symulacji byla podobna i siedzialem w miare cicho w temacie ;) bo sam nie mialem watpliwosci, moja fantazje rozbudzily ostatnie informacje..

z artykulu mozna wywnioskowac ze maja mocne powody sadzic iz ulegl kolizji z innym obiektem ale nie wiedza z jakim, a to ze zanim wszedl w atmosfere to jest tylko PRAWDOPODNE dla nich, ale nie pewne (poprostu tak zalozyli narazie na podstawie tego ze kawalki byly nadpalone, a przeciez nic innego nie mogloby w niego uderzyc jak cos poza Ziemia jeszcze :roll: )

Filmik wrzucilem, bo byl tu juz walkowany i mimo mozliwosci refleksow to nie mozna bylo go i ludzi wrzucajacych jechac jak to sie tu odbylo, bo refelks niefortunnie malo refleksowy.. a zreszta to ty nie zrozumiales mojego przekazu bo tak na prawde post mial byc utrzymany w formie zartu, ale troche go zmienilem.. 1/3 postow tu to moja forma rozrywki :P za duzo realizmu w moim zyciu codziennym abym jeszcze na tego typu forach sobie pobajerzyc nie mogl.. albo inni co ciekawsze info-kwiatki deptali swoim urazonym sceptycznym ego..

Użytkownik manitoris edytował ten post 01.03.2013 - 14:07

  • 0

#255

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Nie wiem dlaczego wiekszosc ludzi jest tak łatwowierna medią, moze jest im łatwiej przejsc przez tą egzystencje zycia :roll: religie, rządy, nasa, watykany, media i inne spółki oszustów to przez nich zyjemy w niewiedzy naszego istnienia we wszechswiecie o ile taki istnieje jak nam sie wmawia :hm: Kazdy temat przewaznie konczy sie na laurach :o ksiezyc, łazik na marsie - juz śpią, na ksiezycu nie ma nic i jest martwy tylko tyle ze jest, temat mars podobny (kiedys moglo istniec zycie) piramidy zostaly wyłupane z kamieni za pomocą kamieni tak dla zabicia czasu i przetrwaly i przetrwaja kilkadziesiat tysecy lat i moga nawet przetrwac do konca ziemi (czy obecny czlowiek zbudowal tak wieczną budowle ?),.Ciesze sie ze nie jestem zwykłym Kowalskim sterowanym przez system. Wracajac do tematu to co z odłamkiem meteoru który spadł w jeziorze mam rozumiec ze jego srednica to 6-20cm srednicy czy nie mamy takiego sprzetu zeby go wydobyc i musimy poczekac z 200 lat az technologia podskoczy :D

Użytkownik real edytował ten post 01.03.2013 - 15:28

  • -1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych