Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najciekawsze komety w roku 2013.


  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#16

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już połowa Polski ma czyste niebo a tu nie widać żadnych zdjęć komety!?
Amator z Poznania sfotografował ją nawet przez szybę kuchennego okna!!!

link: http://astropolis.pl...anstarrs/page-7
  • 0



#17

sebacyw.
  • Postów: 246
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No to jedno ode mnie z Bydgoszczy :)

http://img802.images...038/dsc8913.jpg
  • 4



#18

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ładne ujęcie komety na tle miejskiego krajobrazu.Gratuluję - sebacyw! :mrgreen:

O to właśnie chodzi, by samemu fotografować tak rzadkie zjawiska, zamiast tylko liczyć na cudze zdjęcia. Szkoda, ze na wschodzie Polski totalna zima, lecz może i ja się doczekam okazji? :roll:
  • 0



#19

esox.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piękna fotka! GRATULACJE! U mnie niestety po 16.00 popsuła się pogoda, choć juz byłem przygotowany na "seans". Tylko lekko księżyc przebijał przez chmurzyska... pozdro
  • 0

#20

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czekamy na kolejne fotki. U mnie na południu słabiutko z pogodą :(

Filmik NASA o komecie C/2011 L4 PanStarrs - z polskim akcentem. Zdjęcie Piotrka Potepy od 2:50. :)


  • 0



#21

sebacyw.
  • Postów: 246
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Godzina 19:10
85 MM
Bydgoszcz

Dołączona grafika

Pozdrawiam

Użytkownik sebacyw edytował ten post 17.03.2013 - 14:12

  • 0



#22

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Fajny aparat , niezaszumia w nocy tak jak compakt, ogólnie fajny kadr, super horyzont ( pierwszy plan ) itd.. no i kometa rzecz jasna 8)

Użytkownik real edytował ten post 16.03.2013 - 04:28

  • 0

#23

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

HMM :roll:

Dołączona grafika
  • 0



#24

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś miałam okazję po raz pierwszy zobaczyć ją na własne oczy (pogoda nas niestety nie rozpieszcza - chociaż dzisiaj akurat narzekać nie można). Gołym okiem nie mogłam nic zobaczyć ale przez lornetkę (x10 powiększenie) prezentowała się całkiem ładnie - chociaż maleństwo z niej, gdyby nie lecący obok samolot nawet bym jej nie zauważyła - Słońce dopiero co zaszło i kometka zlewała się z pomarańczowym niebem. Chciałam zobaczyć ją w większym powiększeniu więc sięgnęłam po lunetę (powiększenie 20-60x) ale już mi się nie udało jej odnaleźć, zniknęła za mgłą pokrywającą horyzont. Szkoda. Ale będę obserwować bo już wiem czego i gdzie szukać (na szczęście kometa znajduje się bardziej na WSW niż się spodziewałam, obawiałam się, że jej nie zobaczę bo większość zachodu mam zakryte domem sąsiadów - ale akurat na WSW wystarczy, że się trochę przechylę)
  • 0



#25

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

gdzie mniej wiecej ją szukac na podkarpaciu, mam lornetke nikon action x10, ale nie moge jej znalesc.

Użytkownik real edytował ten post 16.03.2013 - 18:39

  • 0

#26

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś w Krakowie pogoda dopisała i udało się sfotografować kometę C/2011 L4 (PanSTARRS).
Niestety, plan robienia jej zdjęć z mojego balkonu z dobrym horyzontem nie wypalił, tak samo jak inny, ale o nim napiszę później.
Wszystko przez bloki. Trzeba było więc, wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu w miarę dobrego horyzontu i samej komety, jakoś się udało.
Zdjęcie poniżej, którego ja jestem współautorem, zrobił mój kolega Tomasz, który towarzyszył mi na tej wycieczce i jest takim samym astromaniakiem jak ja. 8)

Dołączona grafika

Szkoda, że nie robiliśmy zdjęć tej komety z naszej miejscówki obserwacyjnej, taki był ten inny plan, ale niestety samochód kolegi się zepsuł i jest u mechanika. :/

Użytkownik Miłosz edytował ten post 16.03.2013 - 21:56

  • 0



#27

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

gdzie mniej wiecej ją szukac na podkarpaciu, mam lornetke nikon action x10, ale nie moge jej znalesc.


Z każdego miejsca Polski należy jej szukać trochę na lewo od zachodu, kilka minut po zachodzie Słońca - około godziny 18.00 (dziś straciłam ją z oczu o 17:57), bardzo nisko nad horyzontem.
  • 0



#28

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta kometa jest obiektem trudnym do zlokalizowania dla nie wprawionych obserwatorów. Dostrzegłem ją przez lornetkę dopiero, gdy niebo dostatecznie ściemniało. Fotografowałem standardowym obiektywem Jupiter 5,6/58mm z czułością ISO 200 eksponując 5-10sekund.

Ps. Silne światło latarni powoduje refleksy w optyce.

Dołączona grafika
  • 0



#29

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to i ja mam coś swojego, choć (tradycyjnie) jakość nie powala (z szumami nie wygram, aparat po prostu musi je złapać) ;) Ale to moje własne więc i tak jestem dumny! :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A oprócz tego (długie naświetlanie celowe) złapało mi też najwyraźniej jakąś mgławicę (niebieskawa plamka nad Plejadami) totalnie niewidoczną gołym okiem:

Dołączona grafika

No i na koniec - Aquila podczas dzisiejszej obserwacji (niezbyt często włażę na dach, więc nie mogłem sobie odpuścić ;) )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

;)
  • 0



#30

Master..
  • Postów: 57
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam pytanko. Dzisiaj pogoda sprzyja obserwacjom i chciałbym takowe poczynić. :) Mógłby mi ktoś dać jakieś wskazówki gdzie dokładnie patrzeć? :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych