Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najciekawsze komety w roku 2013.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
290 odpowiedzi w tym temacie

#241

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@UP. dokładnie tak to wyglądało :D

Dołączona grafika
  • 0



#242

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może teraz obliczyli że ISON uderzy jednak w ziemię i milczą żeby paniki nie wzbudzać.

Póki co szczątki komety poruszają się po takiej samej orbicie, jaką obliczono wcześniej. Uderzenie w Ziemię nie grozi.

Sam fakt, że coś przetrwało zbliżenie do Słońca jest interesujący. Na zdjęciach z SDO w ogóle nie było widać jądra, więc wydawało się, że kometa wyparowała całkowicie. Najwyraźniej jednak jakaś kupka popiołu jest jeszcze na tyle zwarta, by zawarte w niej gazy mogły wytworzyć warkocz. (Nota bene, zgadzam się z Dagerem, że komety mają głowy i warkocze). Nietety na razie wygląda na to, że możemy zapomnieć o pięknych widokach, gdy ISON oddali się od Słońca. Jej jasność jest już zbyt mała, by za parę dni zaobserwować ją gołym okiem. Być może na krótko będzie ładnym obiektem lornetkowym, ale nic więcej. Zapewne dużo bardziej ciekawe będą wyniki naukowych analiz przejścia przez peryhelium.
  • 0



#243

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

...
Zapewne dużo bardziej ciekawe będą wyniki naukowych analiz przejścia przez peryhelium.


Jezeli w NASA wlaczyli przed pojsciem spac recordery :D
  • 0

#244

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pierwsze co sobie pomyślałem po tym jak eksperci z NASA uznali że kometa się wypaliła po czym zakończyli transmisję - czy to nie idealny moment na pretekst jeśli miało by to byc coś innego niż kometa? :> ? W temacie już snutych było wiele teorii więc czemu nie. Kometa czy też nie schowała się za słońcem ale nie tlyko NASa obserwuje niebo ;p
  • 0



#245

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak już tak poruszyliśmy ten temat.. ostatnio dyskutowaliśmy o tym na obserwacji ISONa przed peryhelium i doszliśmy do wniosku, że komety posiadają jądra. Teraz zastanówmy się czy jądro jest bliżej głowy czy bliżej zadu? :D


Jądra posiadają ssaki. :mrgreen:

Komety mają jądro na podobieństwo ziarna owocu, wokół którego tworzy się otoczka (głowa) a jej przedłużeniem jest warkocz. W fachowej literaturze astronomicznej niezmiennie mówi się o warkoczach kometarnych a nie o ogonach.

Popularne pismiennictwo to zupełnie inna bajka. Sory za OT.
  • 0



#246

Pale Horse.
  • Postów: 14
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dager, poruszyłeś bardzo ciekawą kwestię, czy kometa posiada ogon czy warkocz ? Dlatego postanowiłem przeprowadzić małe śledztwo.

Wg. książki "Niebo na weekend", kometa posiada warkocz, to samo możemy wyczytać w książce "Astronomia przewodnik po wszechświecie".
Ponieważ nadal nie dawało mi to spokoju, postanowiłem zajrzeć do literatury zagranicznej.

Książka "The Compact NASA Atlas of the Solar System" - wspomina o ogonie ! Idźmy dalej, kolejna książka do której mam dostęp "Astronomy" także mówi o ogonie.

Czyli mamy remis, komu wierzyć ? :D
  • 0

#247

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli mamy remis, komu wierzyć ?

To zależy od tego, jakim językiem zamierzasz się posługiwać: polskim, czy angielskim.
  • 2



#248

Przemek22.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ta strona mi już działa
  • 0

#249

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ta strona mi już działa


No nareszscie sie pobudzili! :rotfl:
  • 0

#250

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zapominajcie, że wczoraj w Stanach był Dzień Dziękczynienia - dzień w całym kraju wolny od pracy, ot powód opóźnienia w przekazywaniu informacji.
  • 3



#251

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

.

Użytkownik manitoris edytował ten post 29.11.2013 - 19:40

  • 0

#252

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Napewno was zainteresuje fakt, ze mimo iz NASA twierdzi ze kometa, lub to co z niej zostalo jest na przewidywanej sciezce, to zmienili date jej najwiekszego zblizenia do Ziemi o 5 dni - na 31 grudnia :/
Jak to mozliwe?
po zdjeciach widac ze w momencie wyjscia za Slonce dostaje jakby kopa na zakrecie i ja troche wyrzuca na wiekszy luk, ale jest na sciezce??
Wklejam film - facio duzo gada, ale ja chcialem tylko zwrocic uwage na sciezki przewidywana i obecna..

  • 0

#253

seiw83.
  • Postów: 212
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na dzisiejszym zdjęciu porannym SOHO widać to co zostało po częściowym rozpadzie komety, jeszcze przed peryhelium. Trochę tego jest. Pytanie co się z tym stanie? Pochłonie słońce czy też wiatr słoneczny wypcha to w stronę ziemi.
  • 0

#254

Przemek22.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napewno was zainteresuje fakt, ze mimo iz NASA twierdzi ze kometa, lub to co z niej zostalo jest na przewidywanej sciezce, to zmienili date jej najwiekszego zblizenia do Ziemi o 5 dni - na 31 grudnia :/
Jak to mozliwe?
po zdjeciach widac ze w momencie wyjscia za Slonce dostaje jakby kopa na zakrecie i ja troche wyrzuca na wiekszy luk, ale jest na sciezce??
Wklejam film - facio duzo gada, ale ja chcialem tylko zwrocic uwage na sciezki przewidywana i obecna..
http://www.youtube.com/watch?v=V_5zrnH0JUE


Czyli kometa jednak zmieniła kurs?

Może teraz obliczyli że ISON uderzy jednak w ziemię i milczą żeby paniki nie wzbudzać.

Może miałem rację

Użytkownik Przemek22 edytował ten post 30.11.2013 - 12:03

  • 0

#255

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

jasne od razu walnie w nasz kraj... :)
ścieżka pewnie bedzie podobna, bo kometa ulegla fragmentacji, pewnie obliczają nową trajektorie bo przy słońcu kometa mogła troche "zrzucic wagi". Do czasu ukazania sie nowych obliczeń, nie ma co siac paniki ze NASA nabrała wody w usta.
Wczoraj byl czarny piątek i pewnie polowa pracowników NASA stala w kolejce z kilkoma telewizorami :DDD w koszyku.
  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych