Skocz do zawartości


Zdjęcie

Genetycy znaleźli sposób na długowieczność


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Genetycy znaleźli sposób na zwiększenie długości życia ludzkiego do 800 lat

Naukowcy znaleźli sposób na przedłużenie życia organizmów żywych. Zidentyfikowane mechanizmy mogą sprawić, że ludzie w przyszłości będą w stanie żyć do 800 lat, a może nawet dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Kalifornii ogłosili, że ​​udało im się już zwiększyć dziesięciokrotnie żywotność bakterii drożdży, a sposób, w jaki udało im się osiągnąć ten niesamowity wynik, może być stosowany u ludzi.

Cały sekret polega na usunięciu dwóch genów i zmniejszeniu spożycia kalorii. Według informacji opublikowanych w czasopiśmie PLoS Genetics, naukowcy stworzyli bakterie drożdży, które miały ponad dziesięciokrotnie zwiększoną żywotność, bez istotnych działań niepożądanych.

Metoda, która pozwoliła osiągnąć tak ważne wyniki, polegała na kombinacji zmian genetycznych i zmian w diecie. Dzięki tej metodzie, naukowcy zdołali okiełznać kontrolowanie życia i zdrowia na poziomie podstawowym u wszystkich żywych organizmów, czyli komórkowym. Szef zespołu badawczego, Walter Longa stwierdził, że to stworzenie podstaw przeprogramowania organizmu w celu przedłużenia jego życia.

Drożdże piekarskie są jednymi z najbardziej zbadanych organizmów i najlepiej zrozumieć na ich przykładzie zmiany na poziomie cząsteczkowym i genetycznym. Co ciekawe, mimo swej prostoty, drożdże doprowadziły do ​​odkrycia niektórych najważniejszych genów i ścieżek regulujących starzenie i choroby u myszy i innych ssaków.

Grupa badawcza Waltera Longa planuje teraz dalszego badania w celu przedłużenie żywotności myszy. W Ekwadorze trwają też badania populacji ludzkiej z formą mutacji genów analogiczną do tych opisanych w drożdżach. Naukowcy badają tych ludzi, ponieważ dzięki temu może uda się okiełznać mutację długowieczności bez poważnych deficytów wzrostu i innych problemów zdrowotnych, które identyfikowano w Ekwadorze. Znalezienie leków przedłużyć żywotność człowieka bez skutków ubocznych, nie będzie łatwe, ale naukowcy znaleźli się bliżej niż kiedykolwiek, aby tego dokonać.

Źródła:

http://www.plosgenet...al.pgen.0040013

http://io9.com/34572...ns-to-800-years
  • 6

#2

Darkman-72.
  • Postów: 101
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

800 lat?! Więc może w tych biblijnych opowieściach o matuzalemach jest ziarnko prawdy? Może ludzie byli już tak genetycznie zmodyfikowani przez obcych, a potem cos się pochrzaniło i jest jak jest.
  • 2

#3

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

co do postu wyżej, predzej wierzyłbym w wadę genetyczną osobnika która spowodowałaby długowieczność niż w powyższą tezę. Co do tematu to średnio podoba mi się zabawa w boga
  • -3



#4

craven.
  • Postów: 164
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

ekhm, no to w skrócie:

organizmy się starzeją i w końcu obumierają, ponieważ przy każdym podziale komórki skracają się telomery - zakończenia chromosomów odpowiedzialne za ochronę powyższych przed uszkodzeniem (chromosomy pozbawione telomerów mają tendencje do "zlepiania" się, co uniemożliwia ich prawidłowy rozdział i prowadzi do mutacji)

problem ten można obejść poprzez zastosowanie telomerazy, enzymu który może dobudowywać telomery (teoretycznie w nieskończoność) jednak aktywność telomerazy jest naturalna dla ssaków (w tym ludzi) występuje jedynie we wczesnym okresie życia płodowego - telomeraza przestaje być aktywna jeszcze przed narodzinami (czyli z genetycznego punktu widzenia starzejemy się jeszcze przed urodzeniem)

oczywiście dzięki obecnym możliwościom manipulacji genetycznych można wznowić aktywność telomerazy - cały haczyk polega na tym, że wydłużenie życia komórki w ten sposób najczęściej kończy się indukcją nowotworu - telomeraza jest wykrywana w niektórych nowotworach, no i póki co nie ma sposobu żeby to okiełznać.

podsumowując - drożdże - proste organizmy jednokomórkowe, wydłużenie ich życia poprzez spowolnienie metabolizmu, i usunięcie "dwóch genów" które nie są podane, a które stanowią zapewne represory telomerazy i/lub promotory jej transkrypcji, nie jest niczym spektakularnym, przynajmniej z mojego punktu widzenia.

przeprowadzenie czegoś takiego u organizmu wielokomórkowego, zwłaszcza tak skomplikowanego jak mysz - może i mysz żyła by dłużej, ale zahamowanie nowotworzenia było by kolejnym problemem, który trzeba było by rozwiązać, żeby ta metoda naprawdę okazała się warta czegokolwiek....

Powiedział student Biotechnologii. :) (jeśli w czymś się pomyliłem, skorygujcie mnie, właśnie uczę się na egzamin z pokrewnego materiału)
  • 8

#5

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

po 200 latach popełniłbym samobójstwo przeżywając już wszystkie uczucia i doświadczenia. Świat by mi si znudził. Zresztą, już po 20 latach życie jest nudny. Przeraża mnie to w którą stronę idzie ta cywilizacja. Zamieniamy się w cyborgi. Lek na długowieczność + lek na depresje zamienia ciebie w robota. To nie jest ta drogą którą powiniśmy pójść. Śmierć to naturalny ewolucyjny tor którego nie wolno zaburzać.
  • -2

#6 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Super, na papierze brzmi ekstra, ale jestem pewny, że w rzeczywistości elita i bogacze pierwsi sobie zafundują taką kurację, i zrobią co trzeba, żeby nikt poza nimi na tym nie skorzystał.
  • 4

#7

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kiedyś w szkole miałem lekcje z facetem co robi sekcje zwłok - mówił, że facet nie może dożyć więcej niż 140 pare lat ? czy tam 150 bo po prostu prostata zabija i nie ma bata :P
  • 1

#8 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Jakby ludzie mieli zyc po 800 lat to w ciagu kilkudziesieciu lat tyle by sie ludzi namnozylo, ze nie dozyliby naturalnej smierci, a umarli z braku wody, pozywienia, czy odpowiedniego klimatu, z wojny albo konaliby na tonach smieci.
  • -2

#9

Venzon.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jakby ludzie mieli zyc po 800 lat to w ciagu kilkudziesieciu lat tyle by sie ludzi namnozylo, ze nie dozyliby naturalnej smierci, a umarli z braku wody, pozywienia, czy odpowiedniego klimatu, z wojny albo konaliby na tonach smieci.


rozwiazaniem jest technologia pozwalajaca na zasiedlanie innych planet
mozliwe, ze zaprogramowany wiek zycia czlowieka jest mechanizmem zabezpieczajacym przed przeludnieniem planety
w momencie jesli cywilizacja osiagnie poziom kontroli populacji i zasiedlania innych planet bedzie mozna zwiekszyc albo zdjac ograniczenie dlugosci zycia...
pytanie jest takie: kto nam taka blokade zycia zalozyl :)

mysle, ze jesli cywilizacja bedzie na tyle rozwinieta, ze bedzie mogla podrozowac w dowolne miejsce czasoprzestrzeni to problem znudzenia zyciem przestanie istniec - zycie bedzie wygladalo zupelnie inaczej

Użytkownik Venzon edytował ten post 01.02.2013 - 19:30

  • 6

#10

cysiasty.
  • Postów: 227
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Venzon naprawdę w to wierzysz za ileś tam lat to zamiast żyć pokojowo będziemy się tepić jeszcze skutecznej.
Zwiazku z tematem powiem jedno predzej drzewa zaczną chodzić niż my będziemy z tego korzystać.
  • 0

#11

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kiedyś w szkole miałem lekcje z facetem co robi sekcje zwłok - mówił, że facet nie może dożyć więcej niż 140 pare lat ? czy tam 150 bo po prostu prostata zabija i nie ma bata :P


Zrobiło mi się smutno...8D
  • 1

#12

qwerty///.
  • Postów: 49
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

co do postu wyżej, predzej wierzyłbym w wadę genetyczną osobnika która spowodowałaby długowieczność niż w powyższą tezę. Co do tematu to średnio podoba mi się zabawa w boga

Kiedyś zaczniemy ,to robić.
  • 0

#13

fux777.
  • Postów: 88
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No pięknie, będziemy teraz pracować do 780 roku życia :D
  • 3



#14

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Chciałbym, żeby to się stało za mojego życia...niestety wiem, że się nie stanie...urodziłem się o kilkadziesiąt, a prawdopodobnie o kilkaset lat za wcześnie...

Nie wyobrażam sobie nic piękniejszego niż mieć czas na spełnienie wszystkich moich marzeń, na zdobycie tego co jest dla mnie najważniejsze...a do tego dodałbym jeszcze podróże międzygwiezdne...móc dosłownie ' zwiedzić ' wszechświat, albo chociaż jego część...zobaczyć jak to wszystko wygląda...życie na innej planecie też mi się podoba...

Szkoda, że inni ludzie o tym nie myślą w ten sposób...tylko o tym jak się zarobić, spać na kasie i jak wyeliminować wszystkich w koło...

A swoje marzenia...przynajmniej te o kosmosie, zabiorę ze sobą do grobu, niestety...
  • 8



#15

hummin.
  • Postów: 220
  • Tematów: 11
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

to by potwierdzało stary testament. średnia życia 80 lat razy 10 = 800, a matuzalem żył 969 lat, czyli te wyniki są bardzo blisko.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych