Skocz do zawarto¶ci


Zdjęcie

Szyfrowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedĽ
101 odpowiedzi w tym temacie

#76

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To pochwal się co¶ ukrywał przed nami...

#77

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oto oryginalny tekst :roll: ¬i suer±x trer csitos fol brekro kuwekew atik pejubevr neradsko ±ćek suer lerkhę larej nekservox. Doslakz suer ornę¶ pouxits uftyć ali osz grerer atik chóp żor knę¶ervexut czsza sueriv bdelofers jóx oijejw osz Ľi pioscer sołut. Suerećs molek zbchekeh wsepd bru grpcb su sueriv rzoker. Rakjer grejts evs Ľi markoć brekrorek kuwekewex jóxs esander sweręv rzokser meglućesz srmaoq.Nord nej pir solm morter lsó tey.Larey atik tnor torger let uftyć¶ deym.Av nej pirew ece i¶ka grut lsó risz.Bodyrllo rzek bru su suer Ľie engr gibpouxits oferser.Rakjer torgs nej sziker leq mavn. Oto polskie tłumaczenie 8) Z naszych obserwacji wynika że obcy gatunek jest wrogo nastawiony wobec nas ludzi oraz ziemi.Atakuje nas armia potężnych kosmitów ale ich opór jest niczym w porównaniu do naszej obrony która ostrzeliwuje ich z całych sił.Nasze maszyny bojowe sprawdzaj± się idealnie na naszej planecie.Dlatego poradzili¶my sobie z jednostkami obcego gatunku które opu¶ciły nasz± planetę bardzo szybko.Nigdy nie było tak gor±co jak dzisiaj.Oraz jest taka możliwo¶ć że kosmici powróc±.I nie będ± już tacy mili jak teraz.Ponieważ rzuc± się na nas ze swoj± najpotężniejsz± broni±.Dlatego mozemy nie przeżyć tej konfrontacji. KONIEC(Trudno było co¶ takiego wymy¶lić :D)

#78

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm...
Ogólnie patrz±c na tłumaczenie dochodzę do wniosku że ten typ szyfru odpowiada bardziej pismu chińskiemu. Każda litera może być użyta w wielu różnych formach zapisu. Sylabami też nie było zapisywane. Aby poznać wszystkie kombinacje trzeba by użyć chyba z kilkadziesi±t tysięcy różnego ustawienia znaków.
To że zaszyfrowałe¶ sobie tekst to ok-ale jak druga osoba wiedziałaby co napisałe¶.Brakuje mi tu prawidłowo¶ci i konsekwencji.

WeĽmy słowo sweręv=nasz±. Chyba mała literówka się zakradła bo powinno być sueręv. Uwzględniaj±c że suer
=nas to w wyrazie neradsko ta prawidłowo¶ć nie występuje gdyż wyraz oznacza nastawiony.

Litera E czasem jest zapisana jako j,t a nawet e. Jakla jest prawidłowo¶ć zapisu poszczególnych liter?

Ľi=w a czasem...nie mam pojęcia...

Sorry ale nawet po zapoznaniu się z tekstem nie mam pojęcia jakimi zasadami się kierowałe¶ a tym bardziej nie wiem jak druga osoba wywiedziałaby jak to odczytać.

#79

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pis±łem 10 raz że pisałem z głowy że ogólnie nie kierowałe się żadnymi zasadami

#80

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To znaczy że tekst był nie do rozwi±zania gdyż rozwi±zać go mogła jedynie osoba która "siedzi" w Twojej głowie???

#81

hayashi.
  • Postów: 232
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

¦ledzę ten temat i zmagania kolegi z tym szyfrem od dłuższego czasu. Wg mnie to jest lekkie przegięcie...
Takiego szyfru, tworzonego bez żadnych zasad, gdzie każda litera odpowiada kilku dowolnym kombinacjom liter
nie jest w stanie rozwi±zać nawet komputer... Ponadto, ten tekst może mieć bardzo wiele różnych znaczeń -
zależy tylko, jak zinterpretujemy odpowiednie kombinacje liter.

#82

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

gdyż rozwi±zać go mogła jedynie osoba która "siedzi" w Twojej głowie??? Zależy co masz na my¶li

#83

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zależy co masz na my¶li


Z powyższego wynika że jedynie Ty mogłe¶ to rozwi±zać gdyż nie ma na Ziemi żadnej osoby która by to odgadła ani też żaden superkomputer temu by nie sprostał.
Po prostu niemożna było tego rozwi±zać.

Aby na pusto nie lać wody odtajnię moj± mał± modyfikacje w matematycznej szyfrowance Doł±czona grafika
F=0
Teraz to już powinno pój¶ć z górki.

#84

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wykombinowałem tak± zagadkę:

Mamy 12 worków z monetami.
W jednym z worków znajduj± się monety fałszywe, których ciężar jest nieco inny od znanego Ci ciężaru monet prawdziwych. Maj±c do dyspozycji zwykł± wagę oraz dwa ważenia znajdĽ ów felerny worek.

Nie powinno być to zbyt trudne.


Podobne zadanie jest w grze Shizm, gdzie trzeba napełnić gazem balon.
Będzie trochę liczenia.

Pierwsze ważenie.
Ważymy jedn± monetę - ma warto¶ć np. 2. Zapamiętujemy worek z którego została wzięta.
Po kolei, z każdego worka bierzemy monety według zasady:
1. worek - 1; 2. worek - 2; 3.worek - 3; ... 12. worek - 12 monet.
Razem mamy 78 monet, które powinny ważyć: 78 x 2 = 156.

Drugie ważenie.

Ważymy 78 monet. Waż±: 149.
Jeżeli waga wszystkich monet jest mniejsza od spodziewanej (156), obliczamy różnicę: 156 - 149 = 7.
Odliczamy worki w kolejno¶ci brania monet. Siódmy worek zawiera fałszywe monety.

Działanie w przypadku zważenia, jako próbki fałszywej monety.
Pierwsze ważenie.
Jedna moneta ma wagę = 1. Zapamiętujemy worek z którego została wzięta.
Po kolei, z każdego worka bierzemy monety według zasady:
1. worek - 1; 2. worek - 2; 3. worek - 3; ... 12. worek - 12 monet.
Razem mamy 78 monet, które powinny ważyć: 78 x 1 = 78.

Drugie ważenie.
Ważymy 78 monet. Ich waga wynosi, np. 153, czyli dużo więcej niż spodziewana waga, co oznacza, że jako
wzorca użyli¶my monety fałszowanej
.

#85

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Up.
Faktycznie-zgubnym dla mnie okazało się przyjęcie prostego założenia że monety będ± miały pełn± wagę, jedna sztuka równałaby się 1 a nieznaczna różnica mogłaby być łatwo wyryta. Jednak moneta mogła ważyć np. 0,78 a fałszywa np. 0,70.
Może co¶ wykombinujesz do rozruszania szarych komórek?

Przypominam że do wcze¶niejszej zagadki podałem podpowiedĽ która rozwala dodan± modyfikacje.
F=0, chociaż i ona nie powinna być trudna gdyż 0 najłatwiej w tym równaniu wyłapać.
FAID - FGBC = FBJH
: + -
FGI x FGB = FHJD
= = =
FJB + FGCF = FGEB

Dzisiaj skleciłem mały tek¶cik-jak będzie mało to niebawem dorzucę więcej:

EAĆBUSKWŃMUS ŃXFPMUW IGP HSAUMUS IPSNWŃIE AĆBWAUXOX, ĘS IW UPSJP UWRBWGIPS JPSHAMW NFW FGNUP: ME ASGCINˇ ŻBUXRXŃW ĆBEHS IEŃXMZ, ME BEG-EAPSJNUPSAPIĆ JPFPEIŁŃ ME NŃWIWÓMPS FWĆ-JPFPWBN. ERSMIPS ŃWĘIPSHAUW AĆWOW APˇ PILEBJWMHW, ĘS ME MUĆSBX FWĆW ÓBSNIPW NOCKEÓ¦ ĘXMW ŃUBWAĆW E BEG

Mam nadzieję że tym razem literówki skutecznie zlikwidowałem 8)

#86

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dorzucam jeszcze trochę tekstu:

EAĆBUSKWŃMUS ŃXFPMUWIGP HSAUMUS IPSNWŃIE AĆBWAUXOX, ĘS IW UPSJP UWRBWGIPS JPSHAMW NFW FCNUP ME ASGCINˇ ŻBUXRXŃW ĆBEHS IEŃXMZ, ME BEG-EAPSJNUPSAPIĆ JPFPEIŁŃ, ME NŃWIWÓMPS FWĆ-JPFPWBN. WJSBXGW¬AGP NSJEKBWL IPMZEFWA SRSBAĆWNĆ CEXO NE EMSIX AXĆCWMHP ĘWBĆERFPŃSKE FSMU ENNWHDMSKE HSH ŻEŃWK ŻEBŁŃIWIPW: "JIPSH PAĆEĆIS AĆWOE APˇ ĆE, ĘS FCNUPS JIEĘ APˇ HWG GBŁFPGP ŃWĘIPSHAUS ĘS ŻBUSAĆWFP CJPSBW¦ HWG JCMZX"
TBŁNOE LEMCA.
IW GEIPSM KBWĆCFCHˇ BEUŃPDUWIPW AUXLBC.

Dziwi mnie że jeszcze nikt nie odgadł powyższego równania. Znaj±c zero automatycznie znamy 4 oraz 6. 9 też łatwo jest wyodrębnić. Chyba wszyscy zabiegani przed ¶więtami...

#87

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

¦więta się skończyły-ruszać mózgi!!!

Dorzucę parę innych zagadek do tych co już pu¶ciłem w obieg. Podzieliłem je na kategorię aby było łatwiej odpowiadać:

A1
To jest stary szyfr, wci±ż czeka na rozwi±zanie:

EAĆBUSKWŃMUS ŃXFPMUW IGP HSAUMUS IPSNWŃIE AĆBWAUXOX, ĘS IW UPSJP UWRBWGIPS JPSHAMW NFW FGNUP: ME ASGCINˇ ŻBUXRXŃW ĆBEHS IEŃXMZ, ME BEG-EAPSJNUPSAPIĆ JPFPEIŁŃ ME NŃWIWÓMPS FWĆ-JPFPWBN. ERSMIPS ŃWĘIPSHAUW AĆWOW APˇ PILEBJWMHW, ĘS ME MUĆSBX FWĆW ÓBSNIPW NOCKEÓ¦ ĘXMW ŃUBWAĆW E BEG EAĆBUSKWŃMUS ŃXFPMUWIGP HSAUMUS IPSNWŃIE AĆBWAUXOX, ĘS IW UPSJP UWRBWGIPS JPSHAMW NFW FCNUP ME ASGCINˇ ŻBUXRXŃW ĆBEHS IEŃXMZ, ME BEG-EAPSJNUPSAPIĆ JPFPEIŁŃ, ME NŃWIWÓMPS FWĆ-JPFPWBN. WJSBXGW¬AGP NSJEKBWL IPMZEFWA SRSBAĆWNĆ CEXO NE EMSIX AXĆCWMHP ĘWBĆERFPŃSKE FSMU ENNWHDMSKE HSH ŻEŃWK ŻEBŁŃIWIPW: "JIPSH PAĆEĆIS AĆWOE APˇ ĆE, ĘS FCNUPS JIEĘ APˇ HWG GBŁFPGP ŃWĘIPSHAUS ĘS ŻBUSAĆWFP CJPSBW¦ HWG JCMZX"
TBŁNOE LEMCA.
IW GEIPSM KBWĆCFCHˇ BEUŃPDUWIPW AUXLBC.

A2

Nowszy, trudniejszy szyfr:

QHŃNGQŃXVB¦ I¬U¦ŻŃD HQUN¦Q ŻB¦ FÓCBˇHBQI¬US ŻBDŻŃVS GQŃXVBB, QCX TQE ŃD A FÓCBˇHBSŃ FÓN¦Q. I¬USŻŃEB ¦I¬QCX HBX ŻS BJXHŃNI¬UHX. HBXAI¬Y¦NŃHX IŻUSŻŃEB GQŃXVBB-¦ UJXVUXHBA U HB¦ UHBEQTS TQE ¦BJGD UQGBXHBQT¦I¬ ŻBR ¦ MVDGBXHBD¦QHBX, MVUNMDGBHQ ŃD KĆVQLGXHŃ ŻI¬XHQVBAŻUQ EBXMŻEBXLD KĆBCGA ŻI¬BXHI¬X KĆBI¬ŃBDH, QCX ŃQEB JUB¦HN VDJUQT I¬USŻŃXE BŻŃHBXTX. KĆBUNI¬N MDŃVQKĆBS ѦDVUNW U HBI¬Y QHŃNQŃDGN, CXEQVUX ¦NEDVUNŻŃATS TX JD ŻŃQ¦BQHBQ JBQLHDUN, Q EBXJNĘ FÓNW GDŁX MDSŻŃQHBX U HBI¬Y MQCB¦D JCQ ŻŃQŃEO¦ CXI¬SI¬NI¬Y JD L¦BQUJ. UQLQJED¦X IŻUSŻŃEB MDTQ¦BZN ŻBR ¦ VO¦HQHBQI¬Y KĆBUNEO¦ JDMBXVD MDJ EDHBXI¬ CQŃ J¦AJUBXŻŃNI¬Y AFUBXLCXLD ¦BXEA B MDI¬USŃED¦D ¦I¬QCX HBX FÓNZN ŃQG GBCX ¦BJUBQHX. LXHBQCHN KĆBUNE QHLBXCŻEB MVQI¬D¦QZ HQJ ŃXDVBS DMBŻATSI¬ UQI¬YD¦QHBX XCXEŃVDHO¦ ¦ MDCQI¬Y XCXEŃVNI¬UHNG B GQLHXŃNI¬UHNG, MVUN FÓQVJUD JAŁNI¬Y MV¦JEDĘI¬ BQI¬Y, FÓCBŻEBI¬Y MV¦JEDĘI¬B ʦBQŃZQ.



B1


To jest stare zadanie:


AID - GBC = BJH
: + -
GI x GB = HJD
= = =
JB + GCF = GEB




B2


Może te nowsze łatwiej będzie komu¶ złamać:


ABC – DA = ZFH

: + -

MC x HR = MCR

= = =

HC + HRA = HUH




B3

MMOO - MSP = SAG

: + -

FB x MP = APG

= = =

GG + GIK = GBI




C1


-Hary wiedział, że lokaj co¶ wie.

-Jerry wiedział, że pistolet nie należy do faceta we fraku.

-Podejrzany Louis wiedział , że swoje rękawiczki włożył do obcego prochowca by zmylić ¶lady

-Detektyw wiedział, że plama na mundurze policjanta i na fartuchu to ¶lady krwi.

Dyktafon na który to nagrywał wiedział to też.

-Maks wiedział że wszyscy widz±, że szczotka jest jego

-Wszyscy wiedzieli, że detektyw może już widzieć. On o tym też widział. Ale czy Ty już wiesz kto był kim, w co był ubrany i jaki przedmiot posiadał?

C2

W akwarium 100-litrowym jest tyle samo welonek i gupików, za¶ w akwarium 160-litrowym gupików jest dwukrotnie więcej niz welonek. Jaki procent rybek w obu akwariach stanowi± welonki, je¶li wiadomo, że w większym akwarium jest o polowe więcej rybek niż w mniejszym?

Tej zagadki sam jeszcze nie sprawdzałem ale pozostałe rozwi±zywać można ¶miało w czasie poniżej 30min każd±, no może poza zaszyfrowanym tekstem 8)


Edit:
Dorzuciłem A2.
My¶lałem że zagadka C2 będzie jaka¶ bardziej wymagaj±ca a nawet 5minut nie zajęła ... :/

Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 13.04.2013 - 20:57


#88

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobra, lecę dalej z tym monologiem... :(

B4


T Z O – A M T = P Z M

: + =

Z Z x A G = Z B O

= = =

G G + Z A C = Z F G


C3
W sejfie bankowym znajduje się 10 skrytek. W każdej skrytce 10 walizek. W każdej walizce 10 paczek. W każdej paczce 10 plików. W każdym pliku 100 banknotów dziesięciodolarowych. Ł±cznie 10 milionów $.
Wła¶ciciel banku podmienia w każdym pliku 10 banknotów na jednodolarowe. Z każdej paczki zabiera jeden plik zastępuj±c go wycinank± z gazet. W każdej walizce zamienia 1 paczkę na cegłówki. W każdej skrytce jedn± walizkę zastępuje zupełnie pust±. Ile pieniędzy ukradł wła¶ciciel banku?

C4
3 kilogramy cytryn i 2 kilogramy pomarańczy kosztuj± więcej niż 2,5 kilograma cytryn i 3 kilogramy pomarańczy. Co jest prawd±?
A-pomarańcze s± droższe,
B-nic o cenie nie wiadomo,
C-pomarańcze i cytryny kosztuj± prawie tyle samo,
D-cytryny s± ponad dwukrotnie droższe niż pomarańcze.

C5
-"Ja metalu słuchać nie mogę! " Stanowczo stwierdził Maciek z trzeciej a, ¶ciszaj±c jednocze¶nie swoj± "empetrójkę". Z takim stwierdzeniem zgodził się też fan astronomii z drugiej b.
-Wojtek, pierwszoklasista, historyk z zamiłowania nie słuchał rocka, Michał natomiast zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, był miło¶nikiem szant.
-Do trzeciej chodził też filatelista nienawidz±cy hip-hopu, którego namiętnie słuchał Kamil.
Wszystko jasne, jeszcze tylko pozostaje jedno pytanie-czy żeglarz chodził do trzeciej b?

#89

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam dla Was prosty szyfr ;)
W zamierzchłych czasach gimnazjum na nudnych lekcjach j. polskiego z kolegami przekazywaliśmy sobie karteczki... Fakt, że były w rękach innych osób mógł podkusić je do otwarcia i przeczytania zawartości, a będąc w gimbazie miało się tam jakieś tajne stowarzyszenia itp. itd. :D Mieliśmy kilka szyfrów i każdy członek naszej podziemnej organizacji znał klucz. Informację o zastosowanym kluczu niósł sposób złożenia kartki. Oto przykładowe zdanie w banalnym szyfrze, który każdy by złamał, jeśli by chwilkę posiedział nad tym (ale większość osób zauważywszy stek pozornie przypadkowych liter przekazywało kartkę dalej :P)

Meikyta irdad ankenaropy woktrawz cwę i sałiwajopa nzrteiw opa bąrtanżętop

Alfabet polski, ze wszystkimi literami.


@B4
T Z O – A M T = P Z M

: + =


Z Z x A G = Z B O

= = =

G G + Z A C = Z F G

Jeśli zaznaczony na czerwono znak równości nie jest błędem, to można zapomnieć o szyfrze podstawieniowym, co oznacza dużo więcej zabawy :P


@edit
Jednak był błąd, bo chyba powinien byc tam minus i wtedy wszystko gra.

A = 1; Z = 2; G = 3; F = 4; P = 5; 0 = 6; T = 7; B = 8; M = 9; C = 0 Doszedłem do tego tak:
1. Na początku zauważyłem, że GG + ZAC = ZFG, co oznacza, że cyfra jedności się nie zmieniła, więc C = 0. Przy tej okazji można też zauważyć, że G+A=F, więc G+A<10, co dało ileś tam możliwych kombinacji dodawania.

2. Następnie pionowe równanie TZO : ZZ = GG wyklucza Z=1 oraz G=1 gdyż liczba z O w jedności podzielona przez liczbę z liczbą jedności 1 dałaby liczbę z liczbą jedności O. Można też w drugą stronę GG x ZZ = TZO. Liczba 11 pomnożona przez jakąś ZZ dałaby liczbę z Z w liczbie jedności, a nie O.

3. Teraz, gdy wyeliminowałem przypisanie jedynki do G, zmniejszyła się liczba kombinacji w G+A=F, co mi jeszcze nie pomaga.

4. Tu na chybił trafił wybrałem do pionowego mnożenia GG x ZZ = TZO liczby 33 x 22 co dało w efekcie 726. Co oznacza, że Z = 2, G = 3, O = 6 i T = 7

5. Znając już że G = 3 pozostają nam tylko trzy kombinacje do równania G+A=F: 3+1=4; 3+2=5 oraz 3+6=9. Cyfrę 2 oraz 6 już znamy i wiemy, że nie jest to A, dlatego jedyna słuszna odpowiedź to A = 1 i F = 4.

6. Kolejne kroki to tylko formalność :o
Wtedy widać, że PZM - ZBO = ZFG (529 - 286 = 243)

Użytkownik Box edytował ten post 30.05.2013 - 23:52


#90

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

potężna tr±ba powietrzna pojawiła się w czwartkowy poranek nad adriatykiem

Przy takim "szyfrze" wygodnie jest mieć lusterko :].

Odwracamy litery w zdaniu i w nowym zdaniu ci±gi liter maj± tak± sam± długo¶ć jak słowa w pierwszym.

potężna tr±ba powietrzna pojawiła się w czwartkowy poranek nad adriatykiem
meikyta irdad ankenaropy woktrawz cwę i sałiwajopa nzrteiw opa b±rtanżętop




 

Użytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 2

0 użytkowników, 2 go¶ci oraz 0 użytkowników anonimowych