Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szyfrowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#16

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba zagadka była podawana z pamięci i jakiś szczegół autorowi uciekł bo wszyscy nie możemy mieć racji...chyba że możemy?

#17

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba zagadka była podawana z pamięci i jakiś szczegół autorowi uciekł bo wszyscy nie możemy mieć racji...chyba że możemy?

Nie no, pisał że jest tylko jedno LOGICZNE rozwiązanie.

Także ja obstawiam to co wcześniej pisałem: rude ma 9 lat a pozostała dwójka dzieci ma po 2 lata.



#18

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja pozostaje przy swoim pierworodnym o rudych włosach w wieku lat cztery i rok młodszych bliźniakach :mrgreen:
Dodatkowo suma lat daje po 5 piw na głowę.

#19

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do wymyślania szyfrów nie mam głowy, ale mogę dać zagadkę:

Dwóch facetów pije w barze. Jeden pyta się drugiego:
-co tam u ciebie?
Drugi odpowiada:
-a ożeniłem się, mam trójkę dzieci...
Pierwszy pyta:
-w jakim są wieku?
Drugi odpowiada:
-hehe, ty mi to powiedz!
Pierwszy:
-no ale nie mam żadnych danych!
Drugi:
-iloczyn ich lat to 36
Pierwszy myśli myśli i pyta:
-może coś więcej?
Drugi:
-suma ich lat to tyle ile stoi tu flaszek, tu, na barze.
Pierwszy liczy te butelki, myśli, myśli ale mówi:
-jeszcze mam mało danych!
Drugi:
-najstarsze jest rude.
Pierwszy:
-aaaa, no to już wiem!


PYTANIE: Ile lat mają dzieci drugiego faceta.

Podpowiedź - Jest tylko jedno, LOGICZNE rozwiązanie.

Proszę o odpowiedzi z uzasadnieniem, "strzelanie" do skutku nie ma sensu.


Ile mamy możliwości ijakie dane algebraiczne . Wynik sumy jest znany drugiemu facetowi(bo widzi butelki na barze) liczby my tej nie znamy.
Kombinacji jest tyle:
1*1*36 -suma wynosi 38
1*2*18 - suma wynosi 21
1*3*12 - suma wynosi 16
1*4*9 - suma wynosi 14
1*6*6 - suma wynosi 13
2*2*9 - suma wynosi 13
2*3*6 - suma wynosi 11
3*4*4 - suma wynosi 13
Facet nie był w stanie z warunków określić (znając ilość butelek) ile ma dzieci kumpel więc suma musiała być 13-aż trzy kombinacje- wszystkie inne sumy to tylko pojedyńcze kombinacje . Dodając warunek

najstarsze jest rude

tak naprawdę podał informacje że da się określic które jest najstarsze. W przypadku starszych bliźniaków (wiek identyczny) nie dało by się to określić. Czyli z kombinacji z sumą 13 zostaje nam 2*2*9.Sekwencje pozostałe to młodsze dziecko i starsze bliźniaki.
Zostają nam bliźnieta 2 lata i starsze, rude 9letnie.
Troche naciągane(przydało by sie trochę warunków dodatkowych).



#20

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ile mamy możliwości ijakie dane algebraiczne . Wynik sumy jest znany drugiemu facetowi(bo widzi butelki na barze) liczby my tej nie znamy.
Kombinacji jest tyle:
1*1*36 -suma wynosi 38
1*2*18 - suma wynosi 21
1*3*12 - suma wynosi 16
1*4*9 - suma wynosi 14
1*6*6 - suma wynosi 13
2*2*9 - suma wynosi 13
2*3*6 - suma wynosi 11
3*4*4 - suma wynosi 13

A kombinacja
3*3*4 -suma wynosi 10
???

Facet nie był w stanie z warunków określić (znając ilość butelek) ile ma dzieci kumpel więc suma musiała być 13-aż trzy kombinacje- wszystkie inne sumy to tylko pojedyńcze kombinacje . Dodając warunek

Ilość dzieci została określona wcześniej.
Dlaczego 13???

tak naprawdę podał informacje że da się określic które jest najstarsze. W przypadku starszych bliźniaków (wiek identyczny) nie dało by się to określić. Czyli z kombinacji z sumą 13 zostaje nam 2*2*9.Sekwencje pozostałe to młodsze dziecko i starsze bliźniaki.
Zostają nam bliźnieta 2 lata i starsze, rude 9letnie.

W obu przypadkach dotyczących bliźniaków najstarsze dziecko nie jest bliźniakiem. Może mieć 9 lat (2*2*9) lub 4 (3*3*4) lata. Jest jeszcze inna opcja dotycząca dzieci o w tym samym wieku. Jedno mogło urodzić się w styczniu a następne w grudniu-wyjdą nam dzieci mające tyle samo lat a nie będące bliźniakami.

#21

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tą sekwencje przegapiłem przepisując zmojej kartki z bazgrołami.


Dlaczego 13??? Bo gościu po podaniu 2 warunków powiedział ze wciąż nie wie.Czytaj ze zrozumieniem.Te dwa warunki były wciąż nie wystarczające do rozwiązania zagadki


A kombinacja
3*3*4 -suma wynosi 10
???

żadna inna kombinacja nie daje 1o -gdyby to chodziło o taki układ(czyli na stole stało by 10 butelek)to facet już powiedziłby że wie ile kolega ma dzieci . Skoro tak nie powiedział- nie mogło to byc 3*3*4.

Na stole stało 13 butelek wiec musił wybrać między 3 sekwencjami.



#22

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

9, 2, 2.

Są dwie trójki, których suma jest taka sama przy iloczynie 36 - 9*2*2 (9+2+2=13) oraz 6*6*1 (6+6+1=13). Informacja, że jedno jest najstarsze eliminuje opcję drugą, zostaje więc 9,2,2.

3*3*4 odpada, bo wtedy osoba pierwsza nie potrzebowałaby dodatkowej informacji jaką jest informacja o tym, że jedno z dzieci jest najstarsze - wiedziałaby od razu po dodaniu butelek.

Użytkownik Karaś edytował ten post 25.01.2013 - 22:52


#23

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(...)
Facet nie był w stanie z warunków określić (znając ilość butelek) ile ma dzieci kumpel więc suma musiała być 13-aż trzy kombinacje- wszystkie inne sumy to tylko pojedyńcze kombinacje.


(...)

Dodając warunek:
najstarsze jest rude tak naprawdę podał informacje że da się określic które jest najstarsze. W przypadku starszych bliźniaków (wiek identyczny) nie dało by się to określić. Czyli z kombinacji z sumą 13 zostaje nam 2*2*9.Sekwencje pozostałe to młodsze dziecko i starsze bliźniaki.
Zostają nam bliźnieta 2 lata i starsze, rude 9letnie.(...)


I to jest właśnie poprawna, logiczna odpowiedź, BRAWO!!! :)

Całym klu tej zagadki było to, dlaczego facet, znając ilość butelek, nie wiedział, które z rozwiązań jest właściwe.



#24

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Stoner, wrzuć jeszcze trochę tekstu. Utknąłem na drugiej kartce papieru a nie mam zamiaru tygodni lub miesięcy spędzać na rozpracowaniu wszystkich możliwych kombinacji.

#25

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A ile dokładnie ?
40-50 wyrazów ?

#26

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Stoner, wrzuć jeszcze trochę tekstu. Utknąłem na drugiej kartce papieru a nie mam zamiaru tygodni lub miesięcy spędzać na rozpracowaniu wszystkich możliwych kombinacji.

Język syntetyczny??

( to nie jest szyfr.)



5 literowy wyraz nie oznacza że jego tłumaczenie po Polsku będzie mieć tyle samo liter


Może co takiego:
http://pl.wikipedia....ńscy_szyfranci


Podczas obu wojen światowych do szyfrowania wojskowych informacji wykorzystywano m.in. szyfrantów z plemienia Czoktawów (ang. Choctaw). Czternastu Czoktawów służących w amerykańskich pododdziałach łączności we Francji pod koniec I wojny światowej posługiwało się przez radio swoim, niezrozumiałym dla Niemców, językiem. Podczas II wojny światowej analogiczną funkcję spełniało 17 łącznościowców z plemienia Komanczów (ang. Comanche). Na przykład, fraza posah-tai-vo, znacząca w języku Komanczów szalony biały człowiek, oznaczała Adolfa Hitlera, a ponieważ w ich języku było słowo "samolot", nie było zaś "bombowca" - ten ostatni nazywali "ciężarnym samolotem". Zaszyfrowane przez Komanczów w ich własnym języku meldunki z poszczególnych oddziałów polowych trafiały do sztabu, gdzie ich koledzy tłumaczyli je ponownie na angielski.
Jednak największą (i najszerzej znaną obecnie, choć ich rolę upubliczniono dopiero niedawno) grupę indiańskich szyfrantów stanowili Nawahowie (ang. Navajo), których ponad 400 przeszło specjalne tajne szkolenie w tym zakresie. Podczas działań wojennych (głównie w czasie II wojny światowej na Pacyfiku, ale także wcześniej i później) zaszyfrowany język navajo służył do kierowania atakami amerykańskiego lotnictwa, kierowania ruchami wojsk, donoszenia o stanowiskach nieprzyjaciela i przekazywania innych poufnych informacji i rozkazów. W języku Nawahów, który w tym czasie nie był jeszcze przez nikogo spisany, to samo słowo, wypowiadane na różne sposoby, mogło mieć nawet cztery różne znaczenia.





#27

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ile dokładnie ?
40-50 wyrazów ?

Ze dwa zdania powinny starczyć. Zobaczymy czy będą jakieś postępy. Obecnie wytypowałem trzy literki składające się z podwójnych znaków. Większa ilość tekstu powinna pchnąć temat dalej.

#28

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ok. to są te 2 zdania o które prosiłeś: Nord nej pir solm morter lsó tey.Larey atik tnor torger let uftyćś deym.


A tu cały tekst + te 2 zdania

Źi suerąx trer csitos fol brekro kuwekew atik pejubevr neradsko ąćek suer lerkhę larej nekservox. Doslakz suer ornęś pouxits uftyć ali osz grerer atik chóp żor knęśervexut czsza sueriv bdelofers jóx oijejw osz źi pioscer sołut. Suerećs molek zbchekeh wsepd bru grpcb su sueriv rzoker. Rakjer grejts evs źi markoć brekrorek kuwekewex jóxs esander sweręv rzokser meglućesz srmaoq.Nord nej pir solm morter lsó tey.Larey atik tnor torger let uftyćś deym.

Chyba powinno wystarczyć. :]

Użytkownik Stoner edytował ten post 28.01.2013 - 22:13


#29

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak dla kolegów ale dla mnie chyba za trudne, albo nie mam formy ;)

Może dałbym radę przy jakiejś podpowiedzi; żeby nie psuć innym zabawy wrzuć jakieś dwa słowa w spojler, może "brekro kuwekew", albo "pejubevr neradsko".



#30

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie ma bata ja chcę zobaczyć jak to robak rozwiązuje :] bez podpowiedzi. :]

Użytkownik Stoner edytował ten post 29.01.2013 - 13:43



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych