Skocz do zawartości


Polacy Ewolucyjnie przystosowanie do picia alkoholu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#61

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alkohol to paskudny narkotyk.
Przestrzegam przed nadużywaniem - syn obojga alkoholików, matka zapiła się na śmierć w wieku 39 lat, ojciec na szczęście wyszedł z nałogu i ponad 15 lat nie pije.

http://www.youtube.com/watch?v=YoRpwl6lsRw

Nadużywanie wszystkiego może powodować zabójcze konsekwencję. Cukier, kawa, gry, tłuszcz, sól, chleb, mleko-nadmiar zawsze jest szkodliwy.

Co do samego mózgu:
"Po spożyciu 100g wódki giną tysiące komórek mózgu, po każdej obfitej imprezie-dziesiątki tysięcy"
Zestawmy to z tym:
Mózg dziecka składa się z 14 miliardów komórek. Ta liczba nie zwiększa się aż do śmierci. Po 25 roku życia umiera średnio 100,000 komórek dziennie.
Mózg sam niszczy więcej w sobie niż mała libacja raz na kwartał. Ja swój limit na ten kwartał wyczerpałem. Przez ostatni miesiąc wychlałem ponad 5 litrów-przy pięciu podejściach. To stanowczo za dużo. Czas dać czas na regenerację :roll:

Jeszcze dorzucę fragment z linku zamieszczonego w tym temacie:
Osoby, które spożywają alkohol z rozwagą mają wyższy iloraz inteligencji (IQ) niż abstynenci - stwierdzili japońscy naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Długowiecznością. Przebadali 2 tys. ochotników w wieku 40-79 lat. Okazało się, że IQ mężczyzn spożywających dziennie około pół litra wina lub sake jest średnio o 3,3 punktu wyższe niż u ich niepijących rówieśników. W przypadku kobiet różnica ta była mniejsza i wynosiła 2,5 punktu na niekorzyść abstynentek - pisze "New Scientist". Rodzaj spożywanego alkoholu nie miał przy tym znaczenia.
:o
Szok i niedowierzanie...
Oczywiście, nie jest to żadnym dowodem na to, że alkohol poprawia inteligencję - w przeprowadzonych badaniach na wyniki mogły mieć wpływ inne, nie uwzględnione czynniki, np. popijający z reguły jedzą więcej ryb, które przez to, że zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają na poprawę funkcjonowania komórek mózgowych.
Sprawdziło się staropolskie:
RYBKA LUBI PŁYWAĆ
:beer2:
  • 0

#62

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podobno 100% ludzi pijących wodę umiera, zaskakujące prawda ?
  • -1



#63

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podobno 100% ludzi pijących wodę umiera, zaskakujące prawda ?

Podobnie jest z ludźmi którzy oddychają azotem z domieszką tlenu.
  • 0

#64

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciepła znaczy zła ...pijemy umiarkowanie

http://www.youtube.com/watch?v=WDFlIfyoUk0

zimną lejemy w siebie bez opamiętania ...

http://www.youtube.com/watch?v=918ifuQnLNc


A to nasza rzeczywistość:

Alkohol to środek, który istnieje w życiu społeczeństw niemal od zarania dziejów. Pełnił funkcje spożywcze, lecznicze, ale także religijne lub magiczne. W czasach obecnych alkohol towarzyszy spotkaniom towarzyskim, rocznicom czy różnego rodzaju uroczystościom. Często jest traktowany jako środek przełamujący bariery i ułatwiający nawiązywanie nowych kontaktów międzyludzkich. W wielu krajach spożywanie alkoholu przyjęło niemal charakter instytucjonalny - prawie każda uroczystość staje się okazją do spożywania napojów alkoholowych. Często mamy do czynienia ze swego rodzaju towarzyskim przymusem spożywania alkoholu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, gdyż pozbawia ono jednostkę możliwości swobodnego decydowania o swoim zachowaniu. W wielu krajach coraz bardziej rozpowszechnione staje się spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Warto zauważyć, że bardzo często źródłem stresu staje się środowisko społeczne, w którym przebywa dana jednostka i to ono w znacznym stopniu może przyczynić się do rozwinięcia uzależnienia. Przyczyny takiego stanu rzeczy są zróżnicowane, a niektóre z nich to:

  • jednostka bardzo często przebywa w środowiskach, w których picie alkoholu jest na porządku dziennym
  • jednostka na swojej drodze spotyka ludzi, którzy sami spożywają alkohol i namawiają do tego inne osoby
  • jednostka nie czuje wsparcia ze strony rodziny, która często jest źródłem konfliktów i poczucia zagrożenia
  • jednostka ma problemy w pracy
  • jednostka spotyka się z negatywnymi reakcjami ze strony otoczenia
  • jednostka ma problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, co może być przyczyna problemów osobistych
W wielu krajach wykonuje się badania, które mają zmierzać do wyliczenia kosztów związanych ze spożywaniem alkoholu. W Polsce nie oszacowano jeszcze kosztów, jakie co roku ponosi państwo ze względu na spadek produktywności, który wynika ze spożywania alkoholu. Z badań przeprowadzonych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że rocznie około 10 tysięcy wypadków samochodowych jest powodowanych przez kierowców, którzy wsiadają do samochodów po spożyciu alkoholu. W 1995 roku wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców stanowiły 20% wszystkich wypadków, a do Kolegium do Spraw Wykroczeń wpłynęło ponad 216 tysięcy wniosków dotyczących kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. W wypadkach powodowanych przez nietrzeźwych kierowców ginie co trzecia ofiara, a 20% z nich odnosi groźne obrażenia ciała. Poziom alkoholu u nietrzeźwych kierowców najczęściej waha się od 1 do 2 promili. Ze statystyk wynika, że co trzeci wypadek jest spowodowany przez pieszych będących pod wpływem alkoholu, motocykliści powodują co 3,1 wypadek, rowerzyści - co 3,6, kierowcy pojazdów osobowych - co 7,8, a kierowcy ciężarówek - co 0,6 wypadek.

Badania prowadzone w zakresie kryminologii pokazują, że istnieje ścisły związek pomiędzy nadużywaniem alkoholu a działalnością przestępczą. Relacje pomiędzy spożywaniem alkoholu a przestępczością są następujące:

  • alkohol może być czynnikiem towarzyszącym działaniom przestępczym
  • przestępstwo może być popełnione pod wpływem alkoholu
  • osoba popełniająca przestępstwo może być uzależniona od alkoholu
Wśród najcięższych czynów kryminalnych (np. zabójstwa, gwałty, rozboje) aż około 80% z nich jest popełnianych pod wpływem alkoholu. W przypadku rozbojów chuligańskich i przestępstw przeciwko rodzinie ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi około 90%. Należy podkreślić fakt, że nie tylko sprawcy przestępstw, ale także ich ofiary bywają pod wpływem alkoholu - niemal 70% ofiar gwałtów, kradzieży i morderstw to osoby pod wpływem alkoholu.

Choroba alkoholowa wywiera nie tylko wpływ na osobę, którą dotyka bezpośrednio. Skutki nadużywania alkoholu są także odczuwalne dla otoczenia, w którym przebywa jednostka uzależniona od alkoholu. Szczególnie dotkliwie taką sytuację przeżywają członkowie rodziny, których często określa się mianem współuzależnionych. Rodzina, w której przynajmniej jeden z członków jest uzależniony od alkoholu nie może funkcjonować w sposób prawidłowy. Skutki nadużywania alkoholu przez członka lub członków rodziny odbija się niekorzystnie na sytuacji materialnej danej rodziny. Oprócz tego alkohol może powodować konflikty pomiędzy członkami rodziny oraz zaburzenia osobowości osób spożywających alkohol. Rodzina, której członkowie nadużywają alkoholu ma charakter patologiczny - następuje dezorganizacja życia rodzinnego, a określone role małżeńskie i rodzicielskie ulegają zaburzeniu. Osoba nadużywająca alkohol wykazuje obojętny stosunek do pozostałych członków rodziny, nie interesuje się życiem rodzinnym, a jej zachowania mogą z czasem stać się brutalne i agresywne. W rodzinach, w których występuje problem alkoholowy często mamy do czynienia z agresją i przemocą wobec dzieci i współmałżonka. Z badań wynika, że aż 25% kobiet i 20% mężczyzn wskazuje alkohol jako częstą przyczynę agresji. Problemy materialne i konflikty w rodzinie to nie jedyne skutki nadużywania alkoholu. Do negatywnych skutków uzależnienia możemy także zaliczyć nielegalny handel alkoholem, kradzieże, awantury, rękoczyny, prostytucję, samobójstwa i zabójstwa.

W naszym kraju problem alkoholowy dotyka około 4 - 6 milionów rodzin. Członkowie rodzin dotkniętych problemem alkoholowym często charakteryzują się swego rodzaju współuzależnieniem. Dzieci z rodzin alkoholowych są szczególnie narażone na występowanie zaburzeń w ich zachowaniu i rozwoju. Zaburzenia te charakteryzują się trwałością, a ich stopień zróżnicowania zależy od otoczenia społecznego dziecka i od tego, w jaki sposób dziecko jest traktowane przez dorosłych. Siła i charakter tych zaburzeń zależy także od wieku dziecka, od ogólnego stanu jego zdrowia, od właściwości osobowościowych a także od ewentualnych uszkodzeń układu nerwowego. Sytuacja dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym jest bardzo trudna. Dzieci alkoholików mają wieczne poczucie zagrożenia, cierpią i nabierają szczególnych nawyków postępowania, które w przyszłości mogą im utrudniać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzieci z rodzin, które borykają się z problemem alkoholowym często stają się ofiarami agresji i przemocy (fizycznej i psychicznej, a nawet seksualnej). Żyją w ciągłym napięciu, z poczuciem lęku, osamotnienia i dezorientacji. Dzieci z rodzin alkoholowych często wykształcają w sobie obronną postawę życiową, która polega na zamknięciu się w sobie, braku zaufania do ludzi, lęku przed ludźmi i niechęci do podejmowania ryzyka. Sytuacja w domu, gdzie któryś z członków rodziny nadużywa alkoholu jest dla dziecka bardzo niekorzystna. Mieszkanie jest zazwyczaj zaniedbane, brudne, przeludnione i źle umeblowane, co sprawia, że dziecko nie ma właściwych warunków do nauki i zabawy. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie często unoszą się opary alkoholu i nikotyny oraz częsty brak snu sprawia, że dziecko staje się nerwowe i agresywne. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, które objawiają się między innymi ogólną nerwowością i utrudnionymi kontaktami z rówieśnikami. Dzieci alkoholików znacznie częściej, niż ich rówieśnicy mają trudności w nauce. W rodzinach z problemem alkoholowym bardzo często dzieci odczuwają odrzucenie ze strony rodziców. Nawet gdy rodzice początkowo okazują miłość, to z czasem zamienia się ona w obojętność lub złość - od miłości do dziecka ważniejszy staje się alkohol. Obojętność i odrzucenie ze strony rodziców wywiera wpływ na całe życie - nawet w życiu dorosłym taka osoba może mieć zaburzenia emocjonalne oraz niską samoocenę. Dziecko, które spotyka się z odrzuceniem ze strony rodziców ma wrażenie, że nie jest kochane przez rodziców i że nie zasługuje na dobre traktowanie z ich strony. Niskie poczucie wartości sprawia, że dziecko w celu podniesienia własnej samooceny stawia sobie wysokie wymagania oraz wyznacza zadania, które często przekraczają jego możliwości. W przypadku niepowodzeń dziecko się załamuje, a jego samoocena spada jeszcze bardziej. Zdarza się, że dzieci alkoholików mają trudności z ułożeniem sobie życia uczuciowego, co wynika z zaburzeń emocjonalnych oraz nieumiejętności okazywania uczuć drugiej osobie. Zaburzenia emocjonalne mogą się charakteryzować lękliwością, płaczliwością, nerwowością i agresją, a ich leczenie jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. Do dzieci z rodzin alkoholowych należy podchodzić z dużą delikatnością i cierpliwością. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, gdyż złe wspomnienia pozostają na całe życie. Może pojawić się taki moment w ich życiu, że wspomnienia powrócą i ponownie wywołają negatywne odczucia.

Alkohol może być przyczyną wielu tragedii. Czasami słyszymy informacje, że nastolatki zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Ich częstym wytłumaczeniem jest to, że pod wpływem alkoholu zapomniały o stosownym zabezpieczeniu. Często rodzice obwiniają siebie, że nie byli w stanie przypilnować swoich dzieci, ale prawda jest taka, że w rzeczywistości jest to prawie niemożliwe - przecież rodzice nie mogą przebywać z dzieckiem przez cały czas, gdyż każde z nich ma swoje obowiązki. Poza tym rodzice bardzo często obdarzają swoje dzieci dużym zaufaniem i pozwalają im na wiele rzeczy, co nie zawsze jest właściwym posunięciem. W czasach, kiedy używki są towarem ogólnodostępnym, brak jakiejkolwiek kontroli nad dzieckiem może przynieść złe skutki. Młodzi ludzie często nie potrafią realnie ocenić zagrożenia wypływającego z ich nieodpowiedzialności. Prawo zakazuje sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, ale sprzedawcy często nie przestrzegają tego zakazu. W wielu sklepach młodzi ludzie bez żadnych przeszkód mogą kupić napoje alkoholowe, a dla wielu sprzedawców nie przeszkadza ich młody wiek, ale liczy się tylko odniesiony zysk finansowy. Same zakazy to zdecydowanie zbyt mało, aby ograniczyć spożywanie alkoholu wśród młodzieży. Jednym ze skutecznym sposobów walki z nadużywaniem alkoholu wśród młodych ludzi byłoby nakładanie wysokich kar dla tych, którzy sprzedają alkohol osobom niepełnoletnim. Czasami w mediach pojawiają się kampanie wskazujące na zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu przez młodych ludzi. To dobra forma ostrzegania. Jednak, aby była jeszcze bardziej skuteczna, to zawarte tam materiały powinny przedstawiać autentyczne sytuacje, które wynikają ze spożywania alkoholu przez młodych ludzi, np. przestępstwo, akty wandalizmu czy rozbita rodzina. Istnieje wiele patologicznych sytuacji wynikających z nadużywania alkoholu i niektóre z nich można wykorzystać w kampaniach zapobiegających uzależnieniom.

Innym niekorzystnym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodych ludzi jest agresja. Napoje alkoholowe zwiększają poziom agresji i zmniejszają stopień kontroli nad własnym zachowaniem. Warto zwrócić uwagę na to, wybryki chuligańskie i bójki często maja miejsce właśnie w barach i nocnych lokalach. Według statystyk około 75% osób zatrzymanych przez policję za popełnienie jakiegoś przestępstwa, to osoby będące pod wpływem alkoholu. Wyniki tych badań nie oznaczają, że w każdym przypadku alkohol podnosi poziom agresji, bo przecież nie każdy człowiek po spożyciu alkoholu zachowuje się w taki sposób. Jednak faktem jest, że alkohol często ujawnia naturalne skłonności danej jednostki - osoby skłonne do okazywania uczuć mogą stać się jeszcze bardziej czułe, natomiast osoby skłonne do agresji, staną się jeszcze bardziej agresywne. Jednostki poddawane społecznemu naciskowi, sfrustrowane i rozdrażnione pod wpływem alkoholu przestają mieć opory przed agresywnym zachowaniem lub popełnieniem przestępstwa. Młodzież będąca pod wpływem alkoholu ma skłonności do hałasowania, a próba interwencji innych osób nierzadko kończy się napadami furii i szału. W takiej sytuacji ludzie boją się zwracać im uwagę i wolą unikać jakiegokolwiek kontaktu z agresywną młodzieżą. Młodzi ludzie, którzy są po wpływem alkoholu czują się dużo pewniej, są bardziej odważni i robią rzeczy, których nie odważyliby się zrobić, gdyby byli trzeźwi. Pijana młodzież często jest sprawcami wykroczeń i przestępstw. System karny w Polsce nie jest zbyt surowy dla nieletnich przestępców. Młodociany wandal czy chuligan będący pod wpływem alkoholu, który zostanie ujęty podczas popełniania wykroczenia zostaje umieszczany w izbie wytrzeźwień, skąd najczęściej zabierają go rodzice.

Sytuacje konfliktowe często prowadzą do zaburzeń w zachowaniu, które mogą przejawiać się określoną formą protestu. Jedną z przyczyn takiej sytuacji są występujące w rodzinie problemy alkoholowe którego ś z jej członków, które sprawiają, ze dziecko staje się nerwowe, nadpobudliwe, nieposłuszne i agresywne. U takich dzieci często ujawniają się negatywne emocje (np. gniew, złość, smutek), a także wrogi stosunek do otoczenia i innych ludzi. Takie zachowanie jest protestem aktywnych, ale często zdarza się tak, że dzieci alkoholików wykazują się protestem biernym. Polega on na tym, że dziecko za wszelką cenę stara się unikać sytuacji, które w jakikolwiek sposób są związane z problemami alkoholowymi któregoś z rodziców. Przejawia się to tym, że dziecko unika kontaktów z pijącymi członkami rodziców, zamyka się w innym pomieszczeniu, jak najczęściej przebywa poza domem, a podejmuje decyzję o ucieczce. Dziecko czuje się skrzywdzone przez rodziców, często się ich boi, czasami chcę się na nich zemścić i dlatego decyduje się na ucieczkę. Według Ewy Żabczyńskiej ponad 22% nieletnich uciekinierów w wieku dziesięciu lub jedenastu lat trafia do różnego rodzaju melin, gdzie spotyka innych młodych ludzi, którzy także uciekli z domu rodzinnego. Do przejawów biernego protestu możemy też zaliczyć podejmowanie prób samobójczych. Młodzi ludzie w ten sposób chcą zemścić się na rodzicach, wywołać u nich poczucie i winy i w ten sposób wymusić na nich zmianę postępowania. W większości przypadków jest to działanie o charakterze demonstracyjnym i nie kończy się śmiercią dziecka, ale zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do tragedii.

Jedną z cech charakterystycznych występujących u dzieci, które wychowują się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym jest reakcja imitacji. Polega ona na tym, że dziecko naśladuje i identyfikuje się z zachowaniami, które wywierają istotny wpływ na jego socjalizację. Dzieci z rodzin alkoholowych spotykają się z przykładami zachowań antyspołecznych i z czasem zaczynają naśladować ten niekorzystny model zachowania. Źle funkcjonująca rodzina, brak pozytywnych wzorów zachowania się, agresja rodziców - to wszystko sprawia, że dziecko kształtuje w sobie postawy aspołeczne przejawiające się negatywnym stosunkiem do innych ludzi, brakiem krytycyzmu, rozchwianiem emocjonalnym. To wszystko może stać się przyczyną wybryków chuligańskich, kradzieży, włóczęgostwa, zażywania wszelkich używek (papierosy, alkohol, narkotyki), agresji (fizycznej i słownej).

Dzieci alkoholików znacznie częściej, niż ich rówieśnicy są narażone na różnego rodzaju fobie i stany depresyjne, które przejawiają się obniżoną aktywnością, nieśmiałością, szybkim męczeniem się i problemami w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Takie dzieci bywają smutne, przygnębione, niezadowolone, mają obniżone poczucie własnej wartości, a poziom ich samooceny jest uzależniony od opinii i poglądów innych ludzi. Do objawów o charakterze psychologicznym często dołączają objawy czysto fizjologiczne, np. bóle głowy i brzucha, brak apetytu bądź nadmierny apetyt. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dzieci pochodzące z rodzin alkoholowych są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uzależnienia i zachowania antyspołeczne, niż ich rówieśnicy pochodzący z normalnie funkcjonujących rodzin.

Wszystkie środowiska rodzinne różnią się od siebie pod względem atmosfery, sposobu funkcjonowania, kontaktów międzyludzkich, poziomu kultury i statusu społecznego. Podobnie jest w przypadku rodzin z problemem alkoholowym. Zazwyczaj panuje przekonanie, że problem alkoholowy dotyka tylko rodziny z marginesu społecznego, które charakteryzują się niskim poziomem kultury, społecznym upośledzeniem, brakiem wykształcenia, biedą i zachowaniami patologicznymi. Tymczasem przypadki uzależnienia od alkoholu zdarzają się też w rodzinach, które wydają się rodzinami funkcjonującymi w sposób prawidłowy. Rzadko się o nich mówi, gdyż członkowie takich rodzin za wszelką cenę starają się ukryć ten problem.

W rodzinach, które borykają się z problemem alkoholowym najbardziej poszkodowane są dzieci, które nie tylko żyją w poczuciu zagrożenia, przejmują negatywne wzorce postępowania, ale także są częstymi ofiarami przemocy. Trudno podać dokładną liczbę takich dzieci, ale według ostrożnych szacunków w Polsce jest ich około 2 milionów. Charakterystyczne zachowania i odczucia dla dzieci z rodzin alkoholowych to:

  • utrzymywanie w tajemnicy faktu nadużywania alkoholu przez rodziców, dzieci odczuwają wstyd z powodu alkoholizmu rodziców i dlatego starają się utrzymywać dobre imię rodziny, często tez boja się i czują się gorsze od swoich rówieśników
  • ukrywanie własnych uczuć
  • próba poradzenia sobie z własną bezradnością
  • poczucie osamotnienia i nieustannego stresu
  • świadomość, że nie można polegać na rodzicach
  • brak zaufania do otoczenia i innych ludzi
  • obarczanie się odpowiedzialnością za uzależnienie rodziców i wynikająca z tego próba naprawy własnych błędów
  • nieumiejętność beztroskiej zabawy
  • próba przystosowania się do patologicznego środowiska rodzinnego, co powoduje przejmowanie niewłaściwych wzorców postępowania
  • próba zwrócenia uwagi na własną osobę - trudności w nauce, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, popełnianie wykroczeń, próby samobójcze
Warto tu podkreślić fakt, że niektóre z dzieci dotkniętych taka sytuacją potrafią być przyjazne i opiekuńcze w stosunku do innych osób, są gotowe do pomocy i poświęceń.

Zła sytuacja dzieci z rodzin alkoholowych w dużej mierze wynika z tego, że zbyt mało osób reaguje na ich krzywdę, a rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo krzywdzą własne dzieci. W takiej sytuacji dzieci wykształcają w sobie mechanizmy obronne, które maja im pomóc w przystosowaniu się do trudnej sytuacji. Są to:

  • bohater rodziny - tą funkcję pełni najczęściej najstarsze dziecko, które często wyrzeka się spraw osobistych i przyjmuje obowiązki dorosłych, np. zajmowanie się młodszym rodzeństwem
  • wyrzutek - dziecko buntuje się przeciwko zastanej rzeczywistości, a akty buntu często prowadzą do autodestrukcji - wagary, trudności wychowawcze, wykroczenia, kradzieże, alkohol, narkotyki
  • maskotka - dziecko, które stara się rozładować napięcia mające miejsce w rodzinie, często nie jest traktowane w sposób poważny
  • zagubione dziecko - wycofuje się w świat własnych marzeń i fantazji, zagubione dzieci nie sprawiają problemów wychowawczych, ale maja trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi
  • ułatwiacz - często towarzyszy pijącym rodzicom, przejmuje się ich problemami, próbuje ustalić przyczyny zaistniałej sytuacji, takie dziecko często obarcza siebie odpowiedzialnością za złe funkcjonowanie rodziny
W wyniku przemian społeczno - gospodarczych, jakie miały miejsce w naszym kraju po 1989 roku znacznie wzrosło spożycie alkoholu. Do najpopularniejszych alkoholi można zaliczyć piwo, wino i wódkę. Od kilku lat notuje się coraz wyższe spożycie piwa, które staje się coraz bardziej popularne wśród ludzi młodych. W Polsce chętnie spożywany jest alkohol produkowany na bazie czystego spirytusu, gdyż jest on charakterystyczny dla polskiego modelu picia.

Coraz częściej mówi się o niepokojącym zjawisku nadużywania alkoholu przez młodzież. Według statystyk liczba młodych ludzi nadużywających alkohol przekracza liczbę 17 tysięcy, a w placówkach odwykowych leczy się kilkaset osób w wieku od 20 do 25 lat - głównie mężczyzn pochodzących z dużych miast. Już w 1993 roku w jednym z raportów opublikowano dane, że 28% chłopców i 11% dziewcząt - uczniów szkoły podstawowej - upija się przynajmniej raz w roku, a 81% chłopców i 71% dziewcząt w wieku poniżej 16 lat przyznaje się do spożywania alkoholu. W szkołach zawodowych sytuacja przedstawia się następująco: alkohol spożywa co trzeci uczeń, 60% uczniów ostatnich klas nadużywa alkoholu, a 15% absolwentów spożywa alkohol w sposób systematyczny. Ze statystyk wynika również to, że obniż się wiek, w którym młodzi ludzie zaczynają sięgać po alkohol. W większości przypadków ma to miejsce około 11 - 12 roku życia, ale dzieci z rodzin alkoholowych zaczynają sięgać po alkohol dużo wcześniej, niż ich rówieśnicy.

Spożywanie alkoholu przez młodych ludzi dosyć rzadko wynika z ich problemów indywidualnych, zdecydowanie częściej ma związek z rozrywką, zabawą, ze spędzaniem czasu z rówieśnikami. Młodzi ludzie traktują alkohol jako dodatek do rozrywki, który pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów. Zapominają, że skutki spożywania alkoholu mogą być bardzo groźne, gdyż alkohol często jest przyczyną agresji, kłótni, awantur i zakłócania porządku publicznego. Alkohol jest przyczyną zakłócenia poprawnych kontaktów w rodzinie i w najbliższym otoczeniu społecznym, wpływa na pogorszenie wyników w nauce i często powoduje wagarowanie. Jednostka nadużywająca alkoholu często zostaje wykluczona ze swego najbliższego otoczenia i wtedy trafia do grupy osób pijących. Taka sytuacja może być przyczyną uzależnienia społecznego, a w konsekwencji jeszcze większego pogłębiania się choroby alkoholowej.

źródło


Dołączona grafika

Użytkownik GuardAngel edytował ten post 06.01.2013 - 12:39

  • 1

#65

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alkohol daje pijącemu iluzoryczną namiastkę szczęścia. Następnie tego uczucia a właściwie stanu którego doświadczył podczas pierwszych popijaw  szuka w każdej następnej flaszce ... która to bogowie zostawili by móc patrzyć na pełzającego homo sapiens.

Użytkownik Aidil edytował ten post 06.01.2013 - 13:19

  • 0



#66

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alkohol daje pijącemu iluzoryczną namiastkę szczęścia. Następnie tego uczucia a właściwie stanu którego doświadczył podczas pierwszych popijaw szuka w każdej następnej flaszce ... która to bogowie zostawili by móc patrzyć na pełzającego homo sapiens.

Jak każdy nałóg...
Ciastko jako nagroda, godzinka gry ulubioną grę jako nagroda itd. Później osłabiony człowiek ucieka w coś co dawało mu namiastkę szczęścia i akceptacji.
  • -1

#67

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

..
Jeszcze dorzucę fragment z linku zamieszczonego w tym temacie:
Osoby, które spożywają alkohol z rozwagą mają wyższy iloraz inteligencji (IQ) niż abstynenci - stwierdzili japońscy naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Długowiecznością. Przebadali 2 tys. ochotników w wieku 40-79 lat. Okazało się, że IQ mężczyzn spożywających dziennie około pół litra wina lub sake jest średnio o 3,3 punktu wyższe niż u ich niepijących rówieśników. W przypadku kobiet różnica ta była mniejsza i wynosiła 2,5 punktu na niekorzyść abstynentek - pisze "New Scientist". Rodzaj spożywanego alkoholu nie miał przy tym znaczenia.
:o
Szok i niedowierzanie...
Oczywiście, nie jest to żadnym dowodem na to, że alkohol poprawia inteligencję - w przeprowadzonych badaniach na wyniki mogły mieć wpływ inne, nie uwzględnione czynniki, np. popijający z reguły jedzą więcej ryb, które przez to, że zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają na poprawę funkcjonowania komórek mózgowych.
Sprawdziło się staropolskie:
RYBKA LUBI PŁYWAĆ
:beer2:


moznaby tu raczej wymienic walory zdrowotne wina, ilosc przeciwutleniaczy (resweratrol i kwercetyna) oraz skladniki mineralne.. ale skoro zbadali ze rodzaj spozywanego alkoholu nie mial znaczenia, to zapewne moze chodzic o fakt, iz alkohol polepsza krazenie krwi, a wiec w rozsadnych ilosciach (ktorych juz nie raczono nam podac i trzeba bedzie dozowac na oko x| ) ma zbawienny wplyw na nasz uklad krwionosny ktory w ten sposob lepiej odzywia i dotlenia komorki, rowniez mozgowe..
oczywiscie rybki tez polecam, ale nie sadze aby badacze nie brali innych czynnikow pod uwage i nie przeprowadziliby wyboru obiektow badan tak, aby mieli wymierne wspolmierne i aby to wogole sens mialo, ze tylko jedna zmienna ma tu wplyw na cos.. jak to w standardzie sie prowadzi takie badania, ale te moze byly inne, jakies nietrzezwe badacze z kamczatki..
co do ilorazu jeszcze, to nie mozna tu nie wspomniec o kreatywnych dysputach "w czasie", z ktorych wiele mozna sie nauczyc.. a kobiece IQ rosnie jak najbardziej, bo po alkoholu madrzejsze sie odrazu staja i wiedza ze nie ma co sie opierac ;) (ojjj za to minusy zgarne)

Co do samego tytulu tematu, to podejde juz zupelnie na powaznie i powiem tylko tyle ze to wierutne bzdury!
ALKOHOL, to substancja toksyczna dla organizmu, na ktora jak na kazda inna subst. toksyczna organizm majacy z nia czesty kontakt buduje TOLERANCJE!
Polacy jako narod powszechnie stosujacy to uzywke, nie jest wcale genetycznie zmodyfikowany ku temu, wystarczy ze od mlodych lat mamy czesty kontakt z alkoholem.. to tak jak np. indianie z amazoni daja tamtejszym mrowkom gryzc tylki ich dzieci za kare, aby rosla im tolerancja na ich jad..

Użytkownik manitoris edytował ten post 07.01.2013 - 12:21

  • 0

#68

Peerzet.
  • Postów: 10
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najgorszy kac jest jak duże ilości alkoholu pomiesza się z dużą ilością wypalonych papierosów podczas picia.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych