Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wspaniały Świat Alberta Kahna


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

„The Wonderful World of Albert Kahn” – to tytuł książki wydanej w 2008 przez BBC Books. Książki zawierającej fotografie dość wyjątkowe…



Dołączona grafika


Albert Kahn był francuskim bankierem - milionerem i filantropem. W 1909 roku rozpoczął swój ambitny projekt fotografowania ludzi i kultur całego świata. Pragnął tym samym stworzyć pewną kolorową dokumentację dla przyszłych pokoleń.


Część swojego majątku przeznaczył więc na zorganizowanie grupy nieustraszonych fotografów, którzy rozproszyli się po 50 krajach na całym świecie. Docierali oni także do tych rejonów, w których prastare kultury stanęły nad przepaścią zmian niesionych przez wojnę i XX-wieczną globalizację.

Kahn wierzył, że za pomocą nowoczesnej metody autochromu – pierwszej stosunkowo łatwej w obsłudze techniki fotografii barwnej - jest w stanie promować międzykulturowy pokój i zrozumienie. Jego kolekcja ponad 72 000 autochromów była przez bardzo długi czas niepublikowana.

Oto kilka z takich fotografii (wszystkie mają oryginalną kolorystykę, nieobrabianą cyfrowo).


__________________________________________________



Mongolski myśliwy, Mongolia, 1913 rok


Dołączona grafika


Zdjęcie wykonane zaledwie 2 lata po uzyskaniu przez Mongolię niepodległości, a 6 lat przed inwazją wojsk chińskich i rosyjskich. Przedstawia rdzennego mieszkańca – myśliwego polującego na wilki i lisy.

__________________________________________________


Dziewczyny Kurdyjskie, Irak 1917 rok


Dołączona grafika


Kurdowie to lud o skomplikowanej i trudnej historii. Zamieszkujący tereny współczesnego Iranu, Syrii, Turcji i Iraku wciąż nie posiadają własnego kraju – mimo częstych konfliktów z rządami.

__________________________________________________


Ofiara czystki etnicznej, Grecja 1913 rok


Dołączona grafika


Zdjęcie wykonane niedługo po II Wojnie Bałkańskiej. Ten dobrze ubrany mężczyzna to prawdopodobnie etniczny Bułgar – aresztowany przez greckich żołnierzy na Mt Athos. Co się z nim potem stało – możemy się tylko domyślać…

__________________________________________________


Algierska rodzina przygotowująca kuskus, Algieria 1910 rok


Dołączona grafika


Jeśli chłopczyk w czerwonej czapce żyje to ma dziś około 110 lat.

__________________________________________________


Dziewczyny żujące betel, Wietnam 1921 rok


Dołączona grafika


Betel to rodzaj używki popularnej w krajach Dalekiego Wschodu. Składają sie na nią liście pieprzu betelowego, nasiona palmy areki oraz przyprawy i mleko wapienne.
Ma działanie orzeźwiające, lekko podniecające i lecznicze – zabijając pasożyty i odkażając przewód pokarmowy. Ubocznym skutkiem zażywania betelu jest jednak barwienie zębów na czarno, a śliny na czerwono.

__________________________________________________


Lunch w czasie wojny, Francja 1917


Dołączona grafika


Kurier rowerowy w czasie przerwy posila się chlebem i herbatą.

__________________________________________________


Bawiące się dzieci, Francja 1917


Dołączona grafika


Wśród ruin Reims, miasta które mocno ucierpiało w trakcie I wojny światowej.

__________________________________________________


Rabindranath Tagore, Francja 1921


Dołączona grafika


To indyjski poeta, prozaik, filozof, kompozytor, malarz i pedagog. Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1913. Była to pierwsza Nagroda Nobla dla Hindusa, jak również dla Azjaty.

Uśmiech twój był kwieciem twych własnych łąk, mowa twoja była szumem twych własnych świerków, ale serce twoje było kobietą, znaną nam wszystkim.

__________________________________________________


Ranni żołnierze, Francja 1916


Dołączona grafika

__________________________________________________


Dzieciństwo, Włochy 1918


Dołączona grafika


Malarskie wręcz ujęcie – kościół w Weronie.

__________________________________________________


Sadhu, Indie 1913


Dołączona grafika


Sadhu to hinduski wędrowny asceta, żyjący ściśle według zasad religii, często ze splecionymi włosami, zwanymi dźata. Dąży on swoim życiem do osiągnięcia wyzwolenia. Na zdjęcie kilku świętych mężów, którzy dotarli do Bombaju.

__________________________________________________


Wędrowny więzień, Mongolia 1913


Dołączona grafika


Koczujące ludy Mongolii opracowały system kar odpowiadający ich mobilnemu trybowi życia. Do więźnia na zdjęciu przykuto ciężki łańcuch, który uniemożliwia mu samotną ucieczkę poprzez stepy – a jednocześnie pozwala włóczyć się za jego współplemieńcami, gdziekolwiek zdecyduje starszyzna.

__________________________________________________


Skazany, Mongolia 1913


Dołączona grafika


Niektórych więźniów czekała okrutna kara – zamykano ich w skrzyniach z małym otworem przez który podawano im pokarm. Niektórzy (jak nieszczęśnik na powyższym zdjęciu) mogli wytknąć głowy przez otwór.

Skrzynia była otwierana w dwóch wypadkach – gdy wyprowadzano więźnia na egzekucję lub gdy go uwalniano. Drugi przypadek zdarzał się niezmiernie rzadko…

__________________________________________________


Dziewczynka i jej lalka, Francja 1917


Dołączona grafika


Wielka wojna trwa…

__________________________________________________

Wioska, Dahomej (dzisiejszy Benin)

Dołączona grafika

__________________________________________________

Japonia, 1926

Dołączona grafika

__________________________________________________
__________________________________________________

na podstawie: Źródło I, Źródło II, Źródło III
  • 26



#2 Gość_Konradyn

Gość_Konradyn.
  • Tematów: 0

Napisano

Bardzo słabe opracowanie źródłowego artykułu, nie dość, że nie wszystkie zdjęcia zostały wykorzystane, to mnóstwo treści tłumacz po prostu olał.
  • -5

#3

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy ktoś znalazł na necie więcej zdjęć? chodzi mi o dziesiątki, a może i setki. Bo widzę, że jest wydana kniga z tymi fotografiami, ale oczywiście nie będe sobie z ameryki zamawiał.
  • 0



#4

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

@Dexter

Czy ktoś znalazł na necie więcej zdjęć? chodzi mi o dziesiątki, a może i setki. Bo widzę, że jest wydana kniga z tymi fotografiami, ale oczywiście nie będe sobie z ameryki zamawiał.


Na początek sprawdź na oficjalnej stronie, którą podałem w źródłach: ŹRÓDŁO I - tutaj są dziesiątki. Poszperaj też w googlach, ale setek raczej nie znajdziesz. W wydanej książce znajduje się około 350 wybranych zdjęć i kosztuje ona 35 funtów.

_____________________________________________________
_____________________________________________________


@Konradyn

Bardzo słabe opracowanie źródłowego artykułu, nie dość, że nie wszystkie zdjęcia zostały wykorzystane, to mnóstwo treści tłumacz po prostu olał.


A więc kilka słów wyjaśnień ;) Nie jest to tłumaczenie – za każdym razem gdy artykuł źródłowy nie jest przeze mnie tłumaczony dosłownie, podaje dopisek „opracowane na podstawie źródła”, lub – tak jak w tym wypadku – „na podstawie”. Znaczy to tyle, że jedynie luźno nawiązuję do tekstu oryginalnego autora, robię misz-masz z wielu źródeł lub sam opracowuję dany temat.

mnóstwo treści tłumacz po prostu olał


Jak już powiedziałem nie jest to tłumaczenie. Dlaczego? Gdy ktoś kliknie w źródło II zobaczy, że większość podpisów pod zdjęciami z oryginału to po prostu osobiste zdanie autora. Moim zdaniem zdjęcia, obrazy, itp. (a więc wszelkie ‘wrażliwe’ treści nastawione na pewien odbiór sensualny) – powinno się prezentować w miarę możliwości obiektywnie. Tymczasem autor w oryginale pod zdjęciami rozpisuje się: „To zdjęcie przywodzi mi na myśl obrazy Rembrandta czy Van Dyck’a”, „To najwymowniejsze zestawienie jakie kiedykolwiek dane mi było zobaczyć”, „Jedno z najlepszych zdjęć I wojny światowej jakie w życiu widziałem”.

Jak najbardziej celowo chciałem uniknąć takich subiektywnych opisów. Czy słusznie?



Pod zdjęciami autor podaje też czasem luźne encyklopedyczne informacje – np. pod zdjęciem Bułgara pojmanego przez Greków wstawia tekst mówiący o wojnie bałkańskiej. Pewne informacje są oczywiście ważne i pozwalają zrozumieć tło – takie fakty starałem się podać pod zdjęciami w formie zwartej i krótkiej. Bowiem wychodzę z założenia, że czytelnik umie korzystać z encyklopedii – i jeśli zainteresuje go wojna bałkańska, I wojna światowa, bombardowanie Reims – będzie potrafił sobie te informacje znaleźć.

Nie widzę powodu by pod zdjęciem „Ranni żołnierze, Francja 1916” zamieszczać jakikolwiek komentarz. Wiadomo, że chodzi o I wojnę światową, gdy tymczasem oryginalny autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami: „Zdjęcie jest tak dobre, że wydaje mi się iż znajduje się w tym pokoju szpitalnym”.

Więc krótko – tam gdzie uznałem, że to potrzebne (tłumaczyło tło, wyjaśniało pewne rzeczy) zamieszczałem odpowiednią informację.


nie wszystkie zdjęcia zostały wykorzystane


Rzeczywiście ominąłem dokładnie 3 zdjęcia z oryginalnego artykułu. Zamiast tego dodałem 3 inne, których nie było, a które pochodziły z innych źródeł: (Skazany, Wioska, Japonia). Tego już nie zauważyłeś?

Chodziło mi o urozmaicenie – według mnie w oryginale zbyt dużo zdjęć pochodziło z Francji. Poza tym nie chodzi o to, żeby wklejać tu wszystkie zdjęcia jakie znajdę w internecie. I jeszcze raz podkreślam, że nie jest to tłumaczenie – zachęcam do czynnego (nie biernego) przyswajania informacji.



Gwoli ścisłości – zamieszczam te „niewykorzystane” zdjęcia (swoją drogą skoro pokusiłeś się o krytykę, Konradyn, mogłeś je już sam zamieścić):


Plac Śmierci, Marok 1926


Dołączona grafika


Na zdjęciu istniejący do dzisiaj Dżamaa al-Fina, czyli największy plac w marrakeszeńskiej medynie, a zarazem największa atrakcja turystyczna miasta. Od2001 roku wpisany wraz całym zabytkowym centrum Marrakeszu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nie wiadomo dokładnie, jak powstał. Także pochodzenie nazwy nie jest znane, uważa się, że oznacza ona "plac bez meczetu" lub "zgromadzenie umarłych", które nawiązywać ma do targów niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj aż do XIX wieku.

__________________________________________________


Trup młodego żołnierza, Francja po wojnie



Dołączona grafika

__________________________________________________


Żołnierz kupujący lunch u rzeźnika, Francja 1917



Dołączona grafika
  • 6



#5

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Super temat. Czekam na więcej fotografii. Fajnie pooglądać świat, kiedy nas jeszcze nie było na świecie.
Czuję jakiś niepokój zawsze jak oglądam takie zdjęcia lub filmy sprzed 1960 roku.
  • 1

#6

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niestety, mimo poszukiwań nie odnalazłem informacji czy w ramach projektu Kahna fotografowie dotarli do Polski. Bez względu na to – niewątpliwym szczęściem jest fakt, że dość dobrze wiemy jaka Polska zastałaby uchwycona w tym „Wspaniałym Świecie”…


A to za sprawą Tadeusza Rzący. W roku 1909, w czasie gdy Kahn (wróciwszy z Japonii, w której wykonał mnóstwo zdjęć) zaczynał swój projekt „Archiwum planety”, polski fotograf używał tej samej techniki autochromu do robienia zdjęć w naszej ojczyźnie. Barwną fotografię poznał we Francji, ojczyźnie Kahna i stąd przeniósł ją na polski grunt. Oto kilka z takich fotografii, które moim zdaniem z powodzeniem uzupełniają wspaniały świat początków XX wieku:


Dzieci fotografa, ok. 1912 rok


Dołączona grafika

__________________________________________________


Czerna, ok. 1910-20


Dołączona grafika

__________________________________________________


Morskie Oko, Tatry, 1914


Dołączona grafika

__________________________________________________


Rynek Główny, Kraków, 1912


Dołączona grafika

__________________________________________________


Bronowice, ok. 1914


Dołączona grafika


Niespełna 14 lat wcześniej odbyło się tu słynne ‘Wesele’, na którym gościł Stanisław Wyspiański.
  • 1



#7

Pr!nC3ssOfMaF!a.
  • Postów: 27
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Swietne zdjecia, naprawde bardzo dobre a do tego kazde z nich ma niesamowita historie.
Mial gosc leb decydujac sie na to.
Dzieki za temat ps; kocham sztuke :)
  • 0

#8

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejna porcja zdjęć z kolekcji Kahna, początki XX wieku; znalezione w sieci...
__________________________________________


Stary Most w Mostarze, Bośnia


Dołączona grafika


Na zdjęciu oryginał słynnego mostu przewieszonego nad rzeką Neretwą w mieście Mostar w Bośni i Hercegowinie.

Most został zbudowany za czasów osmańskich, w drugiej połowie XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej 9 listopada 1993 roku. Zaraz po wojnie, w 1995 roku, przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego, podjęto odbudowę mostu. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2004 roku.

Zgodnie z tradycją młodzieńcy skaczą z niego do rzeki dla udowodnienia swojej męskości.

___________________________________


Kowboje, Kanada


Dołączona grafika

___________________________________


Chiny


Dołączona grafika

___________________________________


Angkor Wat, Kambodża


Dołączona grafika


Świątynia Angkor została zbudowana przez Surjawarmana II (1113-1150 n.e.) ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym, jako władca-bóg, król ten się identyfikował.

___________________________________


Chorwacja

Dołączona grafika

___________________________________


Egipt

Dołączona grafika

___________________________________


Anglia

Dołączona grafika

___________________________________


Holandia

Dołączona grafika

___________________________________


Irlandia

Dołączona grafika

___________________________________


Palestyna

Dołączona grafika

___________________________________


Król Fajsal I


Dołączona grafika


Król Syrii (1920) oraz Iraku (1921-1933). Członek rodu Banu Haszim - wywodzącego swoje pochodzenie od proroka Mahometa.

Fajsal popierał ugodę między sunnitami i szyitami na rzecz idei panarabizmu, mającej na celu utworzenie zjednoczonego państwa arabskiego, w skład którego weszłyby, m.in. Irak, Syria, Palestyna. Będąc u władzy unikał faworyzowania jakiejkolwiek grupy etnicznej czy religijnej. Jego aspiracje zderzyły się z planami Francuzów i Brytyjczyków wobec Bliskiego Wschodu.
  • 1



#9

bidon.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wspaniałe fotografie, cieszy mnie możliwość oglądania świata, takiego jaki był niemal 100 lat temu i ludzi, którzy podobnie jak my żyli na przełomie dwóch wieków. Patrząc na te zdjęcia człowiek zaczyna myśleć o przemijaniu o tym jak tak naprawdę życie jest krótkie, że wystarczy 100 lat, aby wszyscy ludzie których znamy, którzy żyją wraz z nami w tej chwili odeszli.
Cała nasza cywilizacja, wszystkie osiągnięcia, to nasze dziedzictwo właśnie po takich ludziach, których tu widzimy, kiedyś następne pokolenia również będą żyć w świecie, który im pozostawimy i musimy o tym pamiętać.
Możliwe, że pisze tutaj jakieś oczywiste rzeczy, nikomu nie potrzebne, ale naprawdę poruszyły mnie te fotografie
  • 2

#10

kasia19.
  • Postów: 2
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A z czym kojarzy się wam to zdjęcie?




Dołączona grafika

Dodam jeszcze kilka nowych....



Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 1

#11

Ania:).
  • Postów: 72
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bronowice, ok. 1914

 


2z8xpv5.jpg


Niespełna 14 lat wcześniej odbyło się tu słynne ‘Wesele’, na którym gościł Stanisław Wyspiański.

 

 

 

Ta pani stojąca przy oknie bardzo mi przypomina gospodynię z Plebanii Katarzynę Łaniewską  :D


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych