Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wybuchy nuklearne...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem na przedstawianie danych i faktów jest tworzenie wizualizacji i infografik. Ze sposobu tego postanowił skorzystać japoński artysta Isao Hashimoto, który pokazał wszystkie próby jądrowe z lat 1945-1998.

Wizualizacja rozkręca się powoli w latach 40-tych, gdy doszło do pierwszej próby nuklearnej z użyciem bomby o nazwie Gadżet na pustyni w Nowym Meksyku w USA. Następnie przechodzimy do pierwszych przypadków użycia bojowego ładunków nuklearnych zrzuconych nad Hiroszimą i Nagasaki. Później akcja rozkręca się i bardzo szybko tracimy rachubę.

http://www.liveleak.com/view?i=dc3_1353894906


Źródło: GeekWeek.pl

2053 eksplozje nuklearne, jest to jednak spora liczba, oglądając symulacje zdajemy sobie sprawę co oznaczała "zimna wojna" gdy testy nuklearne wykonywano jeden za drugim. Na końcu mamy szybkie podsumowanie lat 1945-1998 dla każdego państwa osobno.

Użytkownik Aequitas edytował ten post 27.11.2012 - 21:35

  • 16

#2

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Brak mi słów, szczerze mówiąc nie zdawałem sobie sprawy, że tych "prób" było tak STRASZNIE dużo. Bardzo obrazowy materiał i straszny tym samym. A jeszcze niedawno się martwiłem wyciekiem katastrofą elektrowni jądrowej w Japonii :]

Użytkownik Chessman edytował ten post 27.11.2012 - 22:26

  • 0

#3

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Brak mi słów, szczerze mówiąc nie zdawałem sobie sprawy, że tych "prób" było tak STRASZNIE dużo. Bardzo obrazowy materiał i straszny tym samym. A jeszcze niedawno się martwiłem wyciekiem katastrofą elektrowni jądrowej w Japonii :]


Ty wiesz, że myślałem podobnie?
Nie zdawałem sobie sprawy że tych prób było tak wiele, i niech dalej wkręcają nam, że ratujemy środowisko podnosząc malutki papierek i wyrzucając go do kosza -.-'
  • 2

#4

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obejrzałem filmik do czwartej minuty i już odrazu naszła mi myśl... czy my dążymy do samodestrukcji?
  • 0



#5

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Amerykanie testujący swoje bomby na terytorium Rosji? Ciekawe rzeczy można się dowiedzieć :)
  • 0

#6

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obejrzałem filmik do czwartej minuty i już odrazu naszła mi myśl... czy my dążymy do samodestrukcji?


Nie wiń siebie i całej ludzkości za szaleństwo polityków ogarniętych psychopatyczną chęcią sprawowania kontroli nad wszystkim wokól. No chyba, że rzeczywiście jesteś jednym z nich.
  • 1

#7

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nexus6, uogólniłem, ale nie martw się, władza mnie nie ciągnie :D
  • 1



#8

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Amerykańce dużo bombek wysadzali na oceanie. Wiecie może jaki to archipelag?
  • 0

#9

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiecie może jaki to archipelag?


Atol Bikini, Wyspy Marshala

Użytkownik Logos edytował ten post 28.11.2012 - 14:52

  • 0



#10

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Aby uzmysłowić siłę wybuchów termojądrowych przedstawiam zdjęcia atolu Enewatak przed i po wybuchu Ivy Mike, będącego amerykańskim poligonem nuklearnym. Ivy Mike miał siłę circa 11 megaton. Dla porównania - na Hiroszimę spadło 0,0014 a na Nagasaki 0,0021.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

I w ramach ciekawostki - wszystkie próby nuklearne do 1996 roku posiadały łącznie siłę 510 megaton. Przekłada się to na siłę około 2,130,000 teradżuli. Wybuch nad Hiroszimą wyzwolił ledwo 63 teradżule.
  • 2

#11

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Aby uzmysłowić siłę wybuchów termojądrowych przedstawiam zdjęcia atolu Enewatak przed i po wybuchu Ivy Mike, będącego amerykańskim poligonem nuklearnym. Ivy Mike miał siłę circa 11 megaton. Dla porównania - na Hiroszimę spadło 0,0014 a na Nagasaki 0,0021.

I w ramach ciekawostki - wszystkie próby nuklearne do 1996 roku posiadały łącznie siłę 510 megaton. Przekłada się to na siłę około 2,130,000 teradżuli. Wybuch nad Hiroszimą wyzwolił ledwo 63 teradżule.

No ciekawe, a zdjęcia robią też wrażenie.
  • 0

#12

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrym uzupełnieniem wiedzy o testach nuklearnych są następujące linki:

Link do bazy danych o testach nuklearnych:
http://www.johnstons...ests/index.html

Równie ciekawy link o skutkach podziemnych testów nuklearnych:
http://nuclearweapon...undEffects.html
  • 0



#13

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aby uzmysłowić siłę wybuchów termojądrowych przedstawiam zdjęcia atolu Enewatak przed i po wybuchu Ivy Mike, będącego amerykańskim poligonem nuklearnym. Ivy Mike miał siłę circa 11 megaton. Dla porównania - na Hiroszimę spadło 0,0014 a na Nagasaki 0,0021.


Co i tak jest pikusiem w porównaniu z 50 megatonową, tak zwaną "Bombą Cara", która w założeniu miała mieć 100 megaton. Analizy mówiły jednak, że przy takim wybuchu, opad radioaktywny byłby zbyt duży, a bombowiec nie zdążyłby uciec z pola rażenia, więc obniżono nieco jej możliwości.
Wybuch stłukł szyby w Finlandii i Norwegii.
Więcej można poczytać na wiki


Tutaj wiele mówiący obrazek zasięgu bomby (czerwony obwód) na tle Paryża:
Żółty obwód oznacza kulę ognia
Dołączona grafika

Ofiary : Około 10 - 12 milionów mieszkańców Aglomeracji Paryża
+ kilka milionów turystów

Użytkownik Logos edytował ten post 29.11.2012 - 17:53

  • 0



#14

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

oj zaczynam sje bać tego sywestra jak mi żydzi, amerykańce i islamiści z fajerwerkami wyskoczą :/
  • 3

#15

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Logos przypomniał mi o pewnej stronie, której adres gdzieś zapodziałem w odmętach twardego dysku. Można było tam wybrać moc bomby atomowej, albo wielkość meteorytu, wybrać lokalizację i zobaczyć zasięg zniszczeń. Kojarzy ktoś i dysponuje linkiem?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych