Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koniec Chomika?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Polscy wydawcy ogłosili decyzję o złożeniu pozwu przeciw najpopularniejszemu polskiemu serwerowi wymiany plików, chomik.pl. Działania te motywują ogromnymi stratami spowodowanymi swobodną wymianą audiobooków, książek w postaci plików tekstowych jak i skanów największych polskich miesięczników. Zarzucają Oni właścicielowi strony umożliwienie pobierania plików chronionych prawem autorskim, zupełnie za darmo. Co samo w sobie jest nadużyciem, gdyż jak orientują się właściciele chomików, możliwość pobierania uzyskuje się po wniesieniu opłaty transferowej. Właściciel strony zapowiedział, że nie pozwoli doprowadzić do jej zamknięcia, mając argumenty na swoją obronę. Jak pamiętamy w niedalekiej przeszłości wiele serwerów udostępniających możliwość wymiany plików zostało prawnie zamkniętych, a ich właściciele zostali oskarżeni. Czy podobny los czeka naszego rodzimego chomika? Warto nadmienić, iż serwer, na wyraźnie żądanie właściciela praw autorskich usuwa z kont użytkowników ogólno dostępne pliki łamiące to prawo.

#2

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Główne źródło e-booków. Damn. Nic innego w sumie nie opłacało się pobierać, za drogo :D



#3

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mp3 i inne pliki muzyczne można kosić za free (nie tylko na chomiku) o ile ma się zainstalowanego IDM-a zintegrowanego z przeglądarką, odpalając opcje "odtwórz plik".



#4

ServusSnajper.
  • Postów: 240
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oj tam, są inne żródła. Byłam załamana, jak usunęli odsiebie. Znalazłam chomika. Usuną chomika-poradzę sobie gdzie indziej. Płyty i książki, na których mi naprawdę zależy kupuję i mam w domu, gdybym kupowała wszystko, to nie miałabym na nic innego kasy, bo jestem muzycznym freakiem xD

#5

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli zniknie chomik, a wciąż będzie popyt na tego typu serwisy (a pewnie będzie), to powstanie kolejny tego typu tyle że za granicą, np. w Rosji. A wtedy hulaj dusza...



#6

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To fakt że chomik jest drogi, alby był, albo jeszcze jest, nieważne,ale można na nim trafić rzeczy których nie ma gdzie indziej np; serial Spin City z Polskimi Napisami. Albo komplet Top Gear z lektorem. Na jego miejsce powstanie 10 serwisów. Zamkneli Megaupload od razu pojawiło sie 10 różnych niezależnych odtwarzaczy i serwisów wymiany plików, niektóre powiązane z całkiem legalnymi stronami.

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najlepiej niech nam zabiorą wszystko i niech nie będzie niczego. Był taki jeden co to obiecywał. Robił furorę na youtube - które swoją drogą też powinni zamknąć bo na youtube też jest całkiem sporo materiałów objętych prawem autorskim. Tyle, że materiały owe są w przypadku youtube szybko usuwane co tylko wkurza użytkowników bo naprawdę, co się komuś stanie, że na youtube będzie jakaś piosenka albo reklama? Przecież to tylko nakręca marketing.

Nie wiem czego oni się spodziewają. Że zamknięcie tego typu serwisów i zabronienie dostępu do materiałów objętych prawem autorskim zlikwiduje piractwo albo napędzi zyski? Jak jakiś utwór jest dostępny dla przeciętnego konsumenta ludzie to kupią, jak nie - będą węszyć, szukać aż znajdą wersję która będzie dla nich dostępna. Fakt, niektórzy nie kupią danego utworu nawet w przeciętnej cenie i łatwo dostępnego i będą pobierać pirackie-darmowe wersje ale z tym autorzy powinni się już pogodzić zważywszy na to, że taki pirat często przekazuje informacje o danym utworze dalej a im więcej osób o utworze wie tym więcej osób dany utwór kupi. Fakt, nie wszyscy. Ale część. Tak jak nie wszyscy oglądający w TV reklamę proszku kupią dany proszek a nie wszyscy jedzący w supermarkecie próbki serów kupią dany ser.

Co do samego chomika. W zakładce o ochronie praw autorskich pisze wyraźnie:

By jeszcze lepiej chronić swoje utwory przed przypadkami nieautoryzowanej dystrybucji, dołącz do Platformy Wydawców Chomikuj.pl. Dzięki Platformie będziesz miał możliwość łatwego wyszukiwania plików i zgłaszania ich do zablokowania dosłownie jednym kliknięciem. Zamiast po prostu blokować, możesz też zacząć zarabiać, sprzedając pliki ze swoimi utworami na Chomikuj.pl. Dowiedz się więcej szczegółów na stronie Platformy Wydawców.

żródło: http://chomikuj.pl/O...Autorskich.aspx

Więc niech nikt się nikogo nie czepia. Jak autorzy nie potrafią upomnieć się o swoje sami są sobie winni. Od serwisu won!



#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

przecież piosenki można sciągać albo z wrzuty albo z youtube. Tam jest praktycznie każdy utwór.

A z chomik ma szeroki zbiór ebooków. I dlatego jest wartościowy.



#9

Matiess.
  • Postów: 82
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi sie chomik przydaje na studiach. Bo nie wiedziec czemu polscy studenci czesto uzywaja go aby podzielic sie materialami w postaci skanów ksiazek, rozwiazan na laboratoria itd.

#10

hayashi.
  • Postów: 232
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Wszystko

Piosenki z wrzuty czy youtube'a mają tragiczną jakość, nie wiem, jak można słuchać mp3 z bitrate 128kbps.
Jeżeli się słucha z telefonu w autobusie - to tak, jednak jeżeli ma się jakikolwiek lepszy sprzęt niż "made in
China" za 50 zł, to taka jakość jest tragiczna. Istnieje wiele stron do mp3, jednak jak wspomniałeś - chomik to
znakomite źródło ebooków.

#11

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tak samo jak Matiess, na chomiku znalazłem bardzo przydatne opisy, streszczenia, ksiązki, których normalnie nie
a szans na zdobycie żadną inną metodą, czy allegro czy w księgarni. Jeszcze jakieś pierdoły były ale więcej nie pamiętam, jak coś już mam mieć (gre, program etc.) to kupuję bo wiem, że będzie to na dłuższy czas (biblioteka steam liczy już ponad 100 gier i pare na origine, do tego wersja studencka 3ds maxa i nic więcej nie potrzebuje)



#12

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zauważyłem, że jakość mp3 z wrzuty jest gorsza niż zwykłych piosenek puszczanych np. w radiu.
A skąd ty ściągasz mp3 i skąd wiesz że są lepszej jakości?

Możesz napisać mi na pw, bo tutaj pewnie będą kasować.



#13

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z wrzuty to zależy od jakości mp3 która ktoś w rzuci, za to na youtube kompresja jest tragiczna, ale daje rade wyciągnąć oryginał odpowiednimi converterami :) po za tym od mp3 są setki innych źródeł.



#14

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Na chomiku znalazłem pliki, których ze świecą szukać gdzie indziej. Filmy z ery video w polsce, muzykę w formacie flac, której nie sposób już nawet kupić na zagranicznych serwisach. Komiksy wydane w polsce i długo długo by jeszcze wymieniać. Największy bólem dla mnie jest fakt, że przetrzymuje tam ponad 150gb danych, których w razie zamknięcia nie będę w stanie odzyskać. No i grzech nie wspomnieć o kolesiu, który pracuje u jakiegoś dystrybutora dzięki któremu filmy w jakości dvd bądź bluray często dostępne są już na tydzień przed premierą. A co do egzekwowania praw do swojej twórczości, wystarczy przytoczyć muzykę kultu lub kazika, których ktoś nie wiedzący jak szukać na chomiku nie znajdzie.

#15

markus_111.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A spróbujcie kupić stare polskie filmy nakręcone tuż po wojnie, lub jakieś zupełnie niszowe albo takie, które kiedyś wyłącznie w kinach wyświetlano. Likwidując chomika większość tego typu filmów zniknie. Nie wspominam nawet skanach książek już od dawna nie wydawanych a wciąż wartościowych. Mam nadzieję, że właściciele chomika jakoś wybrną z tej sytuacji.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych