Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyjaśnić Niewyjaśnione - Seans spirytystyczny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Serail.
  • Postów: 428
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dołączona grafika


Świat, z którym do czynienia mamy po naszej śmierci, niezależnie od tego, jak byśmy go nazwali, to kwestia, która od wieków spędza sen z powiek nie tylko specjalistom, badaczom i duchownym, lecz także zwykłym ludziom. Dlaczego rodzajów duchów jest aż tyle? Dlaczego niektóre są przyjaźnie nastawione, a niektóre wzbudzają w nas przerażenie? Skąd się biorą demony? Czym są ludzie cieniści? Zapraszamy do nowej serii artykułów vortalu paranormalne.pl, w której postaramy się przybliżyć poszczególne gatunki projekcji, które obserwują ludzie na całym świecie, niezależnie od wyznawanej religii, podłoża kulturowego czy wieku.

Seans spirytystyczny

Często jest tak, że nawet po śmierci bliskiej nam osoby nie możemy pogodzić się ze stratą. Zwracamy się wówczas do Boga z pytaniem, dlaczego to właśnie ten ktoś musiał umrzeć. Dlaczego nie zabrał kogoś innego, kogoś nam obcego. Czasami żałujemy, że nie zdążyliśmy przed czyimś zgonem odbyć ważnej rozmowy lub zadać jakiegoś pytania. Te i wiele innych aspektów popycha nas do modlitwy, wielu chwil refleksji, a w skrajnych przypadkach nawet do prób skontaktowania się ze zmarłym. Czy w epoce, gdzie każdy na wszystkie zjawiska ma już przygotowane racjonalne wyjaśnienie, istnieje wciąż miejsce dla praktyk tego typu? Czy w drugiej dekadzie XXI wieku mamy prawo wciąż wierzyć, że istnieje życie po życiu? Czy nasza dusza rzeczywiście udaje się w jakieś odległe i tajemnicze miejsce, aby tam przez wieczność trwać, nie przejmując się problemami, które dotyczą nas, żyjących na Ziemi?

Dołączona grafika


Sposobów na wywołanie ducha jest naprawdę sporo, chociaż nawet laik, nie interesujący się zjawiskami tego typu, jako główny rekwizyt pomagający w zorganizowaniu spotkania z martwym bytem, poda tabliczkę Ouija. Niestety samą ideę tego przyrządu zachwiały setki scen z niskobudżetowych horrorów klasy B, które skutecznie zakorzeniły w naszych umysłach, że już samo korzystanie z tabliczki, niezależnie w jaki sposób, tylko o krok dzieli nas od opętania przez demona lub samego diabła, jednak to właśnie Ouija przez dziesięciolecia była wykorzystywana do kontaktowania się z duchami. Skąd zatem taka diametralna zmiana? Czyżby Lucyfer zauważył nagle popularność tablicy i postanowił wykorzystać ją do swych niecnych celów? A może to właśnie wspomniane wcześniej filmy skłoniły rzesze nastolatków i osób o niezbyt silnej psychice do wypróbowania tego gadżetu, przez co powstały tysiące legend i przerażających historii o wrogo nastawionych istotach, które po seansie spirytystycznym mordowały uczestników spotkania? Zdrowy rozsądek podpowiada drugie rozwiązanie, jednak specjaliści zajmujący się wywoływaniem duchów, jak można kolokwialnie nazwać ten proceder, stanowczo odradzają korzystanie z tego rekwizytu, który przecież tak obrazowo działa na naszą wyobraźnię.

Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie przekonuje zwolenników seansów, jednak każde medium twierdzi, że tabliczka Ouija jest portalem umożliwiającym przejście demonów do naszego świata. Nie ma na to jakichkolwiek dowodów, jednak czy mówiąc o zjawiskach paranormalnych możemy w ogóle oczekiwać dowodów? W tej materii wszystko opiera się na domysłach i osobistych doświadczeniach, więc możemy zawierzyć fachowcom, odpuszczając sobie przyzywanie bliskich z zaświatów albo zignorować ich subiektywne uwagi i przejść do rzeczy. A skoro już o tym mowa, to w jaki sposób powinno się z tego rekwizytu korzystać i - przede wszystkim - gdzie go nabyć?

W zasadzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy samodzielnie stworzyli własną Ouija, jednak jeśli nie mamy na to czasu lub obawiamy się, że zapomnimy o jakimś elemencie, równie dobrze możemy zakupić egzemplarz w Internecie lub antykwariatach. W Polsce nie spotkałem się ze sklepami, gdzie kupić można przedmioty o charakterze magicznym, jednak na zachodzie zjawisko jest może nie tyle powszechne, co spotykane. Jeśli jednak w naszej okolicy nie ma podobnego przybytku, to najłatwiej będzie zamówić przedmiot na portalu aukcyjnym. W chwili, kiedy piszę te słowa, na angielskim Ebay-u znaleźć można je w przedziale cenowym od 50 do 600 złotych, więc dla każdego znajdzie się coś, co nie zrujnuje domowego budżetu. Warto także dodać, że jedyną różnicą pomiędzy modelem najtańszym, a najdroższym są względy wizualne. Nam zależy jednak na tym, aby tabliczka posiadała wszelkie niezbędne komendy, jej wygląd jest rzeczą drugorzędną. Co powinniśmy zrobić, kiedy już w naszym posiadaniu znalazł się wspomniany rekwizyt?

Dołączona grafika


Na sam początek pozbądźmy się bzdurnych zasad stworzonych przez hollywoodzkich scenarzystów. Najmniejszego znaczenia nie ma pora dnia, w której organizujemy seans spirytystyczny. Dzień lub noc - wszystko jedno, najistotniejsze jest to, aby wokół panował spokój, abyśmy mogli się skupić, a nic wokół nam nie przeszkadzało. Nie powinniśmy także traktować całego procederu jako formy zabawy. Nawet jeśli sceptycznie podchodzimy do kwestii seansów spirytystycznych, to ważne jest, żebyśmy pamiętali o tym, że na tym świecie istnieją rzeczy, których nie potrafimy racjonalnie wyjaśnić, a jedną z nich jest właśnie seans tego typu. W literaturze fachowej często przestrzega się nas przed tym, aby do przywołania nie zasiadać będąc pod wpływem środków odurzających, aby pomimo tego, czy jesteśmy wierzącymi i praktykującymi wyznawcami jakiegokolwiek bóstwa, przed wywołaniem zmówić modlitwę, a często także poleca się nam wzięcie kąpieli, która ma charakter oczyszczający, nie tylko w sensie dosłownym, lecz także metaforycznym - oczyszcza nas ze złych emocji.

Kiedy już wszystkie te kroki mamy za sobą, przyjrzymy się naszemu egzemplarzowi tabliczki. W zależności od modelu, pojawiają się na niej różne wyrażenia, jednak na każdej musi, podkreślam, musi znajdować się kompletny alfabet (najczęściej zarówno małe, jak i wielkie litery), zbiór cyfr oraz słowa "tak", "nie", "kończę", "nie wiem". Na bardziej rozbudowanych egzemplarzach doszukać możemy się także zwrotów "niebo", "piekło", "czyściec", "nie mogę powiedzieć" oraz innych, które mają związek z życiem pozaziemskim.

Następnym krokiem jest próba wywołania ducha, z którym pragniemy się skontaktować. Aby tego dokonać, wszyscy uczestnicy seansu, a powinno ich być od dwóch do pięciu, kładą koniuszki palców na wskaźniku, za pośrednictwem którego obcy byt będzie przekazywał nam informacje, i proszą go o przybycie. W zasadzie jest to moment, w którym popisać można się własną kreatywnością lub zbudować odpowiedni nastrój, jednak w zupełności wystarczy wypowiedzieć następującą kwestię: "Prosimy cię [imię i nazwisko zmarłego] o przybycie i odpowiedzenie na nasze pytania". Najczęściej musimy kilkukrotnie ją powtórzyć, ponieważ duch, z różnych względów, nie stawi się na nasze zawołanie od razu. Kiedy jednak odniesiemy sukces i wezwiemy ducha, to nie należy spodziewać się projekcji białej, prawie przezroczystej istoty, która będzie z nami rozmawiała. Jedyne, co powinniśmy wówczas odczuć to chłód, w skrajnych przypadkach także podmuch wiatru. W zasadzie w tym momencie najtrudniejszy fragment mamy już za sobą, bo przyzwaliśmy ducha i już tylko krok dzieli nas od poznania odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Dołączona grafika


Tutaj jednak należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie możemy mieć pewności, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Czy wzywając zmarłego dziadka, w rzeczywistości przybył dziadek? A może coś o wiele bardziej niebezpiecznego, co nie ma zamiaru wrócić do siebie po zakończeniu seansu? W tym momencie szczególne przydatne przydają się słowa "piekło", "niebo" i "czyściec" znajdujące się na naszej tabliczce Ouija. Wystarczy zadać pytanie, skąd przybywa obecna wśród nas istota, a wtedy wskaźnik, którego uczestnicy wciąż dotykają opuszkami palców, powinien poruszyć się i przemieścić w odpowiednie miejsce. Skąd natomiast pewność, że duch lub cokolwiek innego, co przybyło na nasze wezwanie, powie prawdę? Takiej pewności nigdy mieć nie możemy, więc musimy się zdać na nasze przeczucia i dobrą wolę bytu. Po uzyskaniu odpowiedzi na to swego rodzaju pytanie bezpieczeństwa, możemy przejść do zadawania pytań, które interesują nas osobiście. Może okazać się, że duch nie będzie mógł udzielić nam informacji odnośnie pewnych kwestii, a na inne nie będzie znał odpowiedzi. Czasem po prostu nie będzie chciał z nami rozmawiać, więc pamiętać należy, żeby nie przemęczać go i rozmawiać z nim tylko o rzeczach najbardziej istotnych. Kiedy już dowiemy się wszystkiego, uczestnicy muszą podziękować mu za przybycie i poprosić, by teraz udał się tam, skąd przybył. Po tym apelu wskaźnik poruszyć się musi na słowo "kończę", symbolizujące odejście bytu. Jeśli to nie nastąpi, oznacza to, że duch wciąż znajduje się wśród nas, a kończenie seansu w takiej sytuacji byłoby nieroztropne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia uczestników.

Pamiętać jednak należy, że seans to nie zabawa, a przywoływanie duchów w celach rozrywkowych może skończyć się mało ciekawie. Nawet wy, sceptycy powinniście dwa razy zastanowić się nad tym, czy na pewno chcecie tego spróbować. Wszak jeszcze kilkaset lat temu wszystko co niewyjaśnione było uznawane za czary, dzisiaj za bzdury, a jutro? Kto wie, może za fakt naukowy?

Był to czwarty z serii artykułów "Wyjaśnić Niewyjaśnione" napisany przez Seraila na potrzeby serwisu paranormalne.pl. Już wkrótce kolejne części.

Użytkownik Serail edytował ten post 21.10.2012 - 20:17

  • 16



#2

daVinciPL.
  • Postów: 48
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Proponuję aby tematem następnych "wyjaśnić nie wyjaśnione" były egzorcyzmy.
Poza tym kolejny świetny temat, gratuluję:-)

Użytkownik daVinciPL edytował ten post 21.10.2012 - 20:25

  • 0

#3

The Truth Is Out There.

    Internetowy Alvaro

  • Postów: 276
  • Tematów: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A Ty sam używałeś takiej tabliczki? Ja szczerze mówiąc nie wziąłbym udziału w takim seansie, bo bym się bał ;) Może jest inny użytkownik, który się tym "bawił" i może opisać czy działo się coś nadzwyczajnego.
A artykuł jak zwykle ciekawy, czekam na kolejne.
  • 0



#4

Serail.
  • Postów: 428
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedyś byłem blisko, ale kolega, w którego domu miało się wszystko odbywać, wymiękł, więc nie mogę oprzeć się na własnych doświadczeniach.

Co do kolejnego artykułu o egzorcyzmach to postaram się. Dziękuję za propozycję, bo mówiąc szczerze, jednym z powodów blisko tygodniowej przerwy w publikacjach, był właśnie brak pomysłów.
  • 0



#5

Kinuu.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artykuł :>
Ojczym kiedyś ze znajomymi spróbował wywoływać duchy, na szczęście nie trafili na groźnego ducha - skończyło się na budziku, który zadzwonił w trakcie bez powodu.
  • 0

#6

diablodevil.
  • Postów: 64
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, jak każdy, z resztą.
Oby tak dalej.

Użytkownik diablodevil edytował ten post 21.10.2012 - 21:59

  • 0

#7 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla kontrastu polecam obejrzeć ten program i wziąć udział:

Szczerze powiem, że ostudził on moją wyobraźnię i zachwiał wiarą przynajmniej w seanse spirytystyczne.

Jeśli ktoś zechce wziąć udział w seansie Derrena, niech przygotuje kieliszek od wina a nie wina. Mały błąd ;)

Użytkownik coś_innego edytował ten post 22.10.2012 - 10:46

  • 1

#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja wiem, że forum jest paranormalne, ale ograniczanie się wyłącznie do takich wyjaśnień jest nierzetelne. Brakuje zagłębienia się w temat, zbadania go sceptycznym wzrokiem. To co możemy przeczytać w twoim artykule jest tym co powielane jest w takich artach w necie. Szkoda, że w artykule nie ma nic o takich zjawiskach jak efekt ideomotoryczny, nie ma też nic o oszustwach spirytystów. Efekt ideomotoryczny to zjawisko, którym można wytłumaczyć poruszanie się tablicy ouija oraz wahadełka. Każdy może sprawdzić sobie sam działanie tego efektu, wystarczy zrobić sobie wahadełko i potem trzymając je w ręce myśleć ,,tak" lub ,,nie". Derren tłumaczy to w swojej książce ,,sztuczki umysłu" i chyba w wyżej wstawionym filmiku.

Resztę metod stosowanych przez spirytystów i zjawisk występujących w seansach znajdziecie tutaj:
http://www.paranorma...wa-spirytystow/
http://czajniczek-pa...e-sztuczki.html
http://czajniczek-pa...-palladino.html

A tym którzy boją się zabawy z ouija, mogę uspokoić. Derren pisze, że wykonywał takie seanse setki razy i nigdy nic strasznego się nie wydarzyło.
  • 2



#9

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja wiem, że forum jest paranormalne, ale ograniczanie się wyłącznie do takich wyjaśnień jest nierzetelne. Brakuje zagłębienia się w temat, zbadania go sceptycznym wzrokiem. To co możemy przeczytać w twoim artykule jest tym co powielane jest w takich artach w necie. Szkoda, że w artykule nie ma nic o takich zjawiskach jak efekt ideomotoryczny, nie ma też nic o oszustwach spirytystów. Efekt ideomotoryczny to zjawisko, którym można wytłumaczyć poruszanie się tablicy ouija oraz wahadełka. Każdy może sprawdzić sobie sam działanie tego efektu, wystarczy zrobić sobie wahadełko i potem trzymając je w ręce myśleć ,,tak" lub ,,nie". Derren tłumaczy to w swojej książce ,,sztuczki umysłu" i chyba w wyżej wstawionym filmiku.

Resztę metod stosowanych przez spirytystów i zjawisk występujących w seansach znajdziecie tutaj:
http://www.paranorma...wa-spirytystow/
http://czajniczek-pa...e-sztuczki.html
http://czajniczek-pa...-palladino.html

A tym którzy boją się zabawy z ouija, mogę uspokoić. Derren pisze, że wykonywał takie seanse setki razy i nigdy nic strasznego się nie wydarzyło.



Zorganizuj taki seans sam. Wtedy zajmiemy się analizą.
  • 0



#10

alien4.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Mam zamiar z okazji zbliżającego sie święta zmarłych za pomocą Ouiji skontaktować się z bliską mi osobą. Nie będę rozwodził się nad tym z kim i o co chcę zapytać. Chcę zadać tylko 2 pytania wam. Czy mogę sam odbyć taki senas bez innych osób (wątpię, że znajdę kogoś kto mi pomoże i nie będzie się bał) a 2, czy plansza tekturowa, taka jaką można spotkać na allegro się nadaje? Osobiście wydaje mi się, że tak bo sama w sobie nie musi pewnie być nie wiadomo jak droga i wyglądać jakoś wybitnie, pewnie najwięcej zależy od tego kto przed nią zasiada. Przeczytałem gdzieś, że można odbyć taki seans samemu, ale może macie jakieś niezbite dowody na to co mówie, jakiś opis. Jeśli ktoś zna jakieś dokładniejsze opisy to nie pogardzę nimi.

Pozdrawiam.
  • 0

#11 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

seans oczywiście możesz przeprowadzić samemu. To czy da on efekty czy nie zależy od twojej podatności na sugestie.
Patrząc pod kątem, że to prawda- duchowi jest obojętne czy wzywa go garstka osób czy tylko jedna. Zaletą grupy natomiast jest, że wszyscy wzajemnie się nakręcają i łatwiej o widoczne rezultaty.
Dla maksimum efektu polecam odprawienie seansu w noc Halloween, a nie w święto zmarłych. Już pomijając fakt atmosfery: to w tę noc organizowano sabaty, więc coś musi w niej być
  • 1

#12

Serail.
  • Postów: 428
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy mogę sam odbyć taki senas bez innych osób (wątpię, że znajdę kogoś kto mi pomoże i nie będzie się bał)

W zasadzie, to nie praktykuje się czegoś takiego. Wszelkie źródła podają, że w całym procederze uczestniczyć powinny minimum 2 osoby. Co się stanie, jeśli Ty sam będziesz wywoływał ducha? Ciężko mi powiedzieć. Wątpię jednak, że spotka Cię los bohaterki z pierwszej części "Egzorcysty". ;p

czy plansza tekturowa, taka jaką można spotkać na allegro się nadaje?

Pokaż ją, tj. zalinkuj do niej. Ja pisząc ten artykuł wzorowałem się na tym, co znaleźć można na angielskim eBayu, bo z niego teraz tylko korzystam, ale jeśli na tej z Allegro znajdują się wszystkie niezbędne elementy, to na moje to ona może być wykonana nawet z plasteliny.

seans oczywiście możesz przeprowadzić samemu. To czy da on efekty czy nie zależy od twojej podatności na sugestie.

Sceptycy. :D
  • 1



#13

Ines.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałabym kiedyś wywołać ducha, doznać tego uczucia ,ten dreszczyk i adrenalinę. Problem tkwi w tym,że nie mam kogo wywołać i jak potem go odwołać? A co jeśli duch oszuka,że odszedł i zostanie? Mogą się przypałętać larwy jakieś. A tego nikt nie chce. Wiem,że wywoływanie ducha to nie zabawa, ale od kilku miesięcy interesuję się czarną magią,jak i białą. Czy ta tabliczka Ouija musi być z drewna? Czy mogłabym wydrukować sobie z internetu tą tabliczkę i np przykleić do stołu by się trzymało? A co do liczby osób,to warto z kimś wywoływać kto wie kiedy powstrzymać się od głupich żartów, np sam przesuwa tabliczkę a druga osoba jest podekstytowana ,że coś się dzieje a potem się zawodzi jak się dowiaduje,że druga osoba oszukiwała. Moja mama kiedyś brała udział w wyłowywaniu ducha,tzn była widzem, powiedziała,że odwołała ducha. A czy taki duch,którego się nie odwoła to on może chodzić za nami przez życie i np psuć nam te życie? Liczę,że ktoś odpowie na moje nurtujące mnie pytania :)
  • -2

#14

Serail.
  • Postów: 428
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ducha odwołać trzeba. Inaczej może się przyczepić dziad i wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie, powodować stany depresyjne czy być źródłem dziwnych zjawisk pojawiających się nagle ni stąd, ni zowąd w Twoim życiu. Jak to zrobić? Opisałem pokrótce w artykule, więcej znajdziesz na forum czy branżowych publikacjach.

Co do Ouija, osobiście wydałbym jednak te kilkanaście złotych i kupił coś z tworzywa innego niż papier. Ale to są tylko takie moje preferencje osobiste.

Edit:
W ramach ciekawostki. Treść artykułu trafiła na Sadistica - klik, a stamtąd na Mistrzów - klik. Teraz mogę umrzeć w spokoju, z poczuciem spełnionego obowiązku, jednak zanim tego dokonam. Powtórzę mój komentarz z pierwszego artykułu. W życiu nie spodziewałem się takiego zainteresowania "Wyjaśnić Niewyjaśnione" i z dziką rozkoszą zaprezentuję piąty i ostatni artykuł z tej serii w ciągu najbliższych kilku dni.

Pozdrawiam!

Użytkownik Serail edytował ten post 24.10.2012 - 22:40

  • 0



#15

Czimchik.
  • Postów: 8
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ducha odwołać trzeba. Inaczej może się przyczepić dziad i wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie, powodować stany depresyjne czy być źródłem dziwnych zjawisk pojawiających się nagle ni stąd, ni zowąd w Twoim życiu. Jak to zrobić? Opisałem pokrótce w artykule, więcej znajdziesz na forum czy branżowych publikacjach.

Co do Ouija, osobiście wydałbym jednak te kilkanaście złotych i kupił coś z tworzywa innego niż papier. Ale to są tylko takie moje preferencje osobiste.

Edit:
W ramach ciekawostki. Treść artykułu trafiła na Sadistica - klik, a stamtąd na Mistrzów - klik. Teraz mogę umrzeć w spokoju, z poczuciem spełnionego obowiązku, jednak zanim tego dokonam. Powtórzę mój komentarz z pierwszego artykułu. W życiu nie spodziewałem się takiego zainteresowania "Wyjaśnić Niewyjaśnione" i z dziką rozkoszą zaprezentuję piąty i ostatni artykuł z tej serii w ciągu najbliższych kilku dni.

Pozdrawiam!


Zastanawiam się, czy prośba o to, by autor wstrzymał się z wrzucaniem artykułów na sadistic jest jeszcze prośbą, czy już chamstwem ;)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych