Skocz do zawartości


Zdjęcie

NOL Gdańsk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Udało mi się sfilmować NOLa który leciał z kierunku północnego na południe. Wysokość i prędkość dość ciężko ocenić, ale szacuję na około 1000m wysokości. Z całą pewnością nie był to ptak, ani samolot. Obiekt miał kształt " Jajka"w stosunku wysokość 1:2. Przelot filmowałem telefonem, więc jakości Full HD nie ma co oczekiwać.
Po przeleceniu obiektu na drugą stronę budynku w którym byłem, kształt już był bardziej wydłużony, w skali około 1:10. Tego już nie nagrywałem, bo odległość jak i jakość nagrania raczej nie wiele by tu coś dały. Sam obiekt nie wydawał dźwięku, był koloru białego. Prędkość zdecydowanie mniejsza niż przelatujące samoloty na lotnisko w Rębiechowie.


  • 3

#2

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Fajnie cofneło. Tylko czy te cofniecie nie jest zrobione w programie?
  • 0



#3

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jedyne ulepszenie nagrania, to stabilizacja obrazu proponowana w serwisie YT. W każdej chwili mogę przywrócić oryginał, ale trochę tam trzęsie :lol

Poza tym, jestem za stary żeby bawić się w jakieś fejki, bo co mi by to dało ? Kasy z tego nie mam, a poklasku też nie szukam.
Jest to już moje drugi nagranie NOLa, pierwsze nagrałem 2-3 lata temu w nocy, kilka obiektów.
  • 2

#4

Bliss.
  • Postów: 213
  • Tematów: 35
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hej co tu tak cicho?
Ja się nie odzywam, bo ufo to nie jest strefa moich zainteresowań szczególnych. Do tej pory jak ktoś coś opisywał to były wrzaski że nie wie co widział, że nie nagrał etc.

Tutaj całkiem fajny filmik, w dobrej jakości, nie rozmazany, nie w ciemności (lampion)...

No i jak - fake czy nie fake?

mnie się wydaje autentyczny ale nie jestem specem ani od ufo ani od obróbki filmowej.

Użytkownik Bliss edytował ten post 13.10.2012 - 18:09

  • 0



#5

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla zainteresowanych, przywróciłem wersję pierwotną, tzn. bez stabilizacji obrazu ;)
  • 0

#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tutaj całkiem fajny filmik, w dobrej jakości, nie rozmazany, nie w ciemności (lampion)...

Dla mnie filmik wcale nie jest fajny. Telefon miał problem z ustawieniem ostrości tak małego, odległego obiektu więc nie jest on niczym więcej jak rozmazaną białą kropą.
Ruch przypomina mi niesiony wiatrem balonik wypełniony helem (może gdzieś był odpust i jakiemuś dziecku uciekł taki balonik? Kształty i kolory mają różne. Pamiętam jak mi kiedyś uciekł taki ładny delfinek.). Zmiana ruchu widoczna pod koniec można w takim przypadku tłumaczyć zawirowaniem powietrza. Ale trudno cokolwiek powiedzieć. Równie dobrze mogło być to ufo.


BTW: Nie mogę się doczytać. Data i godzina obserwacji są podane?
  • 0



#7

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No fakt, obraz nie jest najwyższych lotów :/ Następnym razem postaram się filmować kamerą 4K na statywie ;) Co do odpustów i delfinków, to raczej w Gdańsku ich się nie organizuje, tym bardziej na zatoce. Obiekt leciał z nad zatoki, i tam go zauważyłem zanim zacząłem filmować. Tak jak później napisałem obiekt przyjął proporcje 1:10 więc darujcie sobie baloniki, tym bardziej że nie miota się na wietrze, a leci raczej jednostajnym lotem
Gdybym nakręcił film o kinowej jakości, było by że to fejk, i tak w kółko.

Godzina i data są podane w tytule filmu, więc trudno tego nie zauważyć :)



Biały punkt to ,miejsce obserwacji, a czerwona linia to poglądowy tor lotu

Dołączona grafika
  • 1

#8

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

2012-10-08-07-52-02 tak? Czyli 8 października 2012, godzina 7:52 rano.
Cóż, może twoim zdaniem trudno tego nie zauważyć ale ja przeoczyłam. Mój błąd, spodziewałam się daty podanej w opisie tematu a nie w tytule filmiku. :)


Ale dobrze. Mam już wszystkie dane. Lot z północy na południe czy też jak wynika z trasy zaznaczonej na zdjęciu satelitarnym z północnego wschodu na południowy zachód. 8 października 2012, godzina 7:52 rano (5:52 UTC).

Pasuje jak ulał do lotu http://www.flightrad...8/05:51/FIN781R z Helsinek do Rzymu (zaznaczenie linii na zdjęciu satelitarnym znajdujące się na południe od toru lotu samolotu wynika z błędnego określenia odległości). Samolot jest biały. Wydłużenie kształtu wynikało z perspektywy. Tylko zawirowanie na filmiku pozostaje niewytłumaczone. Może ruch ręką w taki sposób, że ściana pozostała na swoim miejscu ale perspektywa się zmieniła? (można uzyskać taki efekt poruszając filmującą ręką minimalnie do tyłu i w prawo)
  • 0



#9

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podczas kręcenia stałem w miejscu żeby właśnie uniknąć jakiś przekłamań w filmowanym obrazie.
Sam tor lotu samolotu który podałaś, jest kompletnie inny niż tor lotu " NOLa"
Poza tym gołym okiem widoczny był tylko kadłub bez skrzydeł, a na wysokości przelotowej doskonale przy takiej pogodzie widać całą sylwetkę samolotu.
Kolejna sprawa, wydłużenie się kadłuba. Koniówka filmu to kąt blisko 90" do kierunku lotu. Więc tu kadłub powinien być z mojego punktu widzenia maksymalnie wydłużony. Jednak kadłub wydłużył się po oddaleniu się od punktu obserwacji. Wyglądało to tak, jak by " samolot " leciał bokiem.
Ale skoro to regularny lot rejsowy, to jutro o tej samej godzinie będzie okazja do zweryfikowania tego co nagrałem.

Na fioletowo zaznaczony jest poglądowo kierunek toru lotu samolotu z Helsinek do Rzymu.
Dołączona grafika
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozwoliłam sobie edytować twój screen zaznaczając odpowiednio punkt w którym samolot znajdował się w momencie rozpoczęcia filmiku (1), zakończenia nagrania (2) i moment odpowiadający stwierdzeniu "Po przeleceniu obiektu na drugą stronę budynku w którym byłem, kształt już był bardziej wydłużony, w skali około 1:10" (3).
Dołączona grafika

Początkowo (1) samolot leciał niemal równolegle do kierunku w którym patrzyłeś - dlatego widoczny był jedynie przód samolotu (i skrzydła - te jednak ginęły na tle jasnego nieba ze względu na odległość). Wraz z czasem kąt obserwacji zmniejszał się i widoczna była coraz to większa część kadłuba (1-2). Po przeleceniu "na drugą stronę budynku" tor lotu znalazł się pod kątem prostym do kierunku obserwacji (3) - dlatego widoczny stał się cały kadłub.

Co do wysokości przelotowej - owszem, samolot znajdował się na wysokości przelotowej wynoszącej 11km ale przelatywał nad Gdynią a nie nad Gdańskiem. Do określenia jego widoczności trzeba uwzględnić ok. 20km różnicy między tymi miastami. Z prostych obliczeń wynika, że obserwowałeś samolot przelatujący w odległości ok. 23km od ciebie. Trudno z takiej odległości dostrzec szczegóły.
  • 0



#11

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chwilka, moment bo może przeoczyłaś ten fragment ;) Napisałem że tor lotu samolotu który podałaś, jest kompletnie inny niż tor lotu " NOLa"
A to dlatego że podchodząc do okna budynku który buduje patrzę niemal na wprost Molo w Brzeźnie. Sam obiekt zauważyłem około 10" na lewo od molo.

Wiem że samolot leciał nad Gdynią, nie nad Gdańskiem, dlatego w opisie napisałem:
Na fioletowo zaznaczony jest poglądowo kierunek toru lotu samolotu z Helsinek do Rzymu.
Kolejna sprawa, nie był bym w stanie zauważyć samolotu z H do R. Dla tego że musiał bym się sporo obrócić w lewą stronę, to raz, a dwa że chyba nie był bym w stanie nagrać cokolwiek telefonem z odległości około 23km.
Nie mniej jednak jutro przyczaję się na ten samolot, i doceniam chęć wytłumaczenia tego zjawiska ;]


Na żółto zaznaczyłem kierunek w którym patrzałem
Dołączona grafika
  • 0

#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czym jest fragment budynku widoczny na filmiku? Jest mocno oświetlony wschodzącym Słońcem a o tej porze roku Słońce (8 października w Gdańsku - wschód ok. 7:30) wschodzi prawie idealnie na wschodzie. Niemożliwe jest nagranie tak oświetlonej ściany nie kierując kamery mocno na północny zachód. Myślę, że jest to lewa krawędź ściany otaczającej okno przez które wyglądałeś. A to dalej pasuje do mojej teorii.
  • 0



#13

franqi.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich :)

Zaobserwowałem bardzo podobny obiekt do tego z filmiku w środę ( 10.10.12 ) w Cieszynie, samolot żaden tamtędy nie leciał.
  • 0

#14

lysy1408.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zaczynam powoli pluć sobie w brodę, że założyłem ten temat. Postaram się po raz kolejny opisać to samo .

( Niemożliwe jest nagranie tak oświetlonej ściany nie kierując kamery mocno na północny zachód )
Przecież na mapce opisałem miejsce w którym byłem, kierunek przelotu, więc to jest oczywiste że skoro obiekt leciał z północy na południe z mojej lewej strony to aparat musiałem skierować w lewą stronę. Gdybym widział go z Sopotu, a przelatywał by nad Gdańskiem, wtedy obracał bym aparat z północy na wschód.
Fragment budynku widoczny pod koniec nagrania to filar. Tak, zgadłaś, jest to lewa strona filara oświetlona przez słońce, wszak mamy poranek. Samoloty o wschodzie słońca często mienią się w złotym/zółtym kolorze.
Po za tym, pisałem już kilka razy,tor lotu samolotu kompletnie nie zgadza się z tym torem którym leciał nagrany obiekt. Na zdjęciu zaznaczyłem na czerwono w przybliżeniu jak wyglądał by tor lecącego samolotu z nad Gdyni, a jak wygląda tor lotu obiektu z kierunku Jelitkowa (zielony). To są dwa różne położenia, kompletnie odbiegające od siebie. Poza tym gdyby to był samolot z " Gdyni " jego lot w stosunku do mnie był by wznoszący. I proszę nie pisz mi już o samolocie relacji Helsinki Rzym, bo tak jak pisałem obiekt leciał z całkiem innego kierunku, to raz, a dwa, przy dobrze widocznym kadłubie widział bym skrzydła, i może w drugiej fazie statecznik pionowy. Z racji tego że nad moją głową lata całe mnóstwo samolotów na dużych wysokościach, jestem w stanie rozpoznać samolot.

Niestety, dzisiejsza pogoda w Gdańsku była do bani...

Tor lotu samolotu poglądowy, bo praktycznie nie wszedł by na screena.
Dołączona grafika

Miejsce z którego nagrałem film
Dołączona grafika


Zrobiłem sobie małą symulację lotu samolotu, i moment rozpoczęcia nagrania. Wychodzi na to że musiał bym zacząć nagrywać samolot z odległości około 40km+ wysokość 11km :) Muszę mieć wyjątkowy telefon :)
  • 1

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

musiał bym się sporo obrócić w lewą stronę, to raz, a dwa że chyba nie był bym w stanie nagrać cokolwiek telefonem z odległości około 23km.

to jest oczywiste że skoro obiekt leciał z północy na południe z mojej lewej strony to aparat musiałem skierować w lewą stronę. (...) przy dobrze widocznym kadłubie widział bym skrzydła, i może w drugiej fazie statecznik pionowy.


Zdecyduj się. W końcu patrzyłeś w lewą stronę czy nie patrzyłeś? No i z pewnością byłbyś w stanie dostrzec szczegóły samolotu który leciał w odległości z jakiej twoim zdaniem telefon nie byłby w stanie go nagrać...


Też mnie już męczy ta dyskusja. Szkic na http://imageshack.us...7/1693/buyx.png przedstawia tor samolotu lecącego z N na S na wysokości wznoszącej się (od 1 do ok 3km) w sposób charakterystyczny dla samolotów startujących z lotnisk położonych w odległości ok. 40km od obserwatora. Samolot z H do R leciał na wysokości 11km z NNE na SSW przelatując w najbliższym punkcie ok. 17 km na NW od ciebie.

Samoloty lecące na wysokości przelotowej (11km) nie chowają się dla przypadkowego obserwatora za horyzont (chyba, że za horyzont uznajemy dom sąsiadów...) - teoretyczna widoczność graniczna takiego samolotu zanim schowa się za horyzontem wynosi około 300km http://lotnictwo.net...ac_samolot.html . W praktyce, samoloty lecące na wysokości przelotowej wcześniej znikają z pola widzenia czy to chowając się za chmurami, znikając za nie krystalicznie czystym przecież powietrzem czy też osiągając wielkość kątową nie pozwalającą na ich dostrzeżenie znacznie wcześniej niż osiągną linię horyzontu.

Przy warunkach panujących w czasie obserwacji (brak chmur, w miarę duża przejrzystość powietrza, Słońce oświetlające samolot zza przysłowiowych "pleców" aparatu - tak, kolor samolotu nie był czerwony ani pomarańczowy a to dlatego, że był dużo wyżej od ciebie i cienki pas czerwonego światła już do niego nie docierał - gdyby na wysokości 11km znajdowała się wówczas jakaś chmura również byłaby już biała) widoczność graniczna zanim samolot stał się zbyt mały/zbyt odległy by go dostrzec to moim zdaniem ok. 100km - a wtedy samolot z punku twojej obserwacji znajdował się na NE, co znajduje się w miejscu dość dobrze widocznym z punktu obserwacji biorąc pod uwagę zakrzywienie infrastruktury (miasto nie zostało zbudowane na planie N-S a NW-SE co może wprowadzać w błąd - okno nie wychodzi na E i nie widać z niego max kierunków N i S - wychodzi na ENE i widać z niego kierunki od NNW do SSE).
Sam filmik przedstawia dość mały wycinek obrazu widocznego z okna i obejmuje kierunki od NNW do NNE - nie obejmuje nawet ENE będącego centrum widoczności. W tym czasie (29 sekund) samolot przeleciał 7km od kilku km zza linią lądu na zatoce do centrum Gdyni (mniej więcej podwojona odległość od Centrum do Oksywia).

Ale dobra, nie będę już drążyć, wypowiedziałam się i zdanie nie zmienię - moim zdaniem z miejsca obserwacji idealnie widać tor lotu tego samolotu w taki sposób w jaki został przedstawiony na filmiku. Jak ktoś ma lepszy pomysł wytłumaczenia zjawiska niech się wypowie.
  • -1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych