Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czarne dziury w laboratorium?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Temat trochę wiekowy, ale nie znalazłem nic takiego na forum.

--------------------

Czarna dziurka co sekundę?

Według fizyków już wkrótce stanie się możliwe wytwarzanie mikroskopijnych czarnych dziur w laboratoriach. Dowodzą tego Savas Dimopoulos z Uniwersytetu Stanforda i Greg Landsberg z Uniwersytetu Browna w swej pracy, opublikowanej w "Physical Review Letters". Niestety, "laboratorium" do takiej "produkcji" musi być ogromne: obaj uczeni mają na myśli budowany w CERN potężny akcelerator cząstek elementarnych - LHC (Large Hadron Collider, czyli Wielki Zderzacz Hadronów), zestaw "Małego fizyka" nie wystarczy.

Dołączona grafika
Okrąg ukazuje przebieg 27-kilometrowego Wielkiego Zderzacza Hadronów. Fot. CERN Geneva.
--------------------
Budowany w genewskim Europejskim Centrum Fizyki Cząstek Elementarnych akcelerator ma być najpotężniejszym tego rodzaju urządzeniem: rozpędzone do wielkich prędkości cząstki elementarne będą się w nim zderzać z gigantycznymi energiami, wytwarzając niewyobrażalnie wysokie temperatury (porównywalne z tymi, jakie panowały w bilionowych ułamkach sekundy po Wielkim Wybuchu). Według Dimopoulosa i Landsberga w tych warunkach mogą także rodzić się na mgnienie oka mikroskopijne czarne dziury.

W makroświecie istnieją dwa rodzaje czarnych dziur. Gwiazdowe powstają w końcowym etapie ewolucji masywnej gwiazdy, gdy ta - po ostatecznym wyczerpaniu swego paliwa termojądrowego - zapada się pod własnym ciężarem, formując osobliwość czasoprzestrzenną oddzieloną od "normalnego" świata przekraczalnym tylko w jedną stronę horyzontem zdarzeń. Galaktyczne czarne dziury tkwią w centrach galaktyk i mają masy miliony razy większe od masy typowej gwiazdowej czarnej dziury; powstały one zapewne na skutek zapaści grawitacyjnej materii w jądrze galaktyki, gdy ta formowała się miliardy lat temu. Niemniej fizyka dopuszcza istnienie czarnych dziur o znacznie mniejszych masach niż masa gwiazdy, nawet - mikroskopijnych czarnych dziur, których średnica jest miliony razy mniejsza od średnicy jądra atomowego. Muszą tylko zaistnieć warunki do ściśnięcia porcji materii w niezwykle małej objętości.

Dimopoulos i Landsberg uważają, że gdy LHC zacznie działać, wśród produktów zderzeń cząstek elementarnych pojawią się również mikroskopijne czarne dziury. Według ich obliczeń ich czas życia będzie niezwykle krótki, gdyż szybko wyparują w procesie, zwanym procesem Hawkinga (można o nim przeczytać w tekście Michała Hellera Wszechświat Hawkinga). Fizycy mają nadzieję na zarejestrowanie promieniowania parujących czarnych dziur, co potwierdziłoby doświadczalnie hipotezę Hawkinga. Co więcej, sądzą, że uważne badania tego zjawiska w akceleratorze może dać nam odpowiedź, z ilu naprawdę wymiarów składa się nasz świat, a zatem - zweryfikować "superteorie", które wprowadzają do opisu Wszechświata więcej niż 4 wymiary (3 przestrzenne i 1 czasowy) (o tych hipotezach pisze Brian Greene w Ukrytych wymiarach).

Autor: Jarosław Włodarczyk

źrodło:www.wiw.pl
--------------------

Dla tych, którzy nie boja się matematyki i fizyki najcięższego kalibru (jest tu jej trochę)
PDF version:
Czarne dziury w laboratorium?
  • 0



#2

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hawking pewnie nie może się doczekać :)
Swego czasu zamieściłem na forum teorię Nobuyuki Sakai z japońskiego uniwersytetu Yamagata, który twierdzi że oprócz takich mikro czarnych dziur stworzą się nowe wszechświaty - temat tutaj
http://www.paranorma...?showtopic=2689
  • 0

#3

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Centymetr sześcienny "gwiazdowej" czarnej dziury posiada masę ok. 150 mln ton(wielkość zwykłej kostki do gry).
Milimetr sześcienny będzie ważył ok. 150 000 ton(łepek ot szpilki).
Nie wydaje mi się realne,wytworzenie materii o tak gigantycznej gęstości w ziemskich warunkach(nawet na bardzo krótki czas).
  • 0



#4

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jarecki, jesli teoria mówi prawdę, to jest to jak najbardziej możliwe.

Ale to dopiero zweryfikują eksperymenty. A jak czarnych dziur nie będzie, to teoria po prostu wyląduje w koszu. Nie pierwsza i nie ostatnia.

Na szczęście, nawet w przypadku niepowodzenia nie ma się czym przejmować, bo idę o zakład, że te eksperymenty i tak przyniosą kilka niespodziewanych odkryć. Przynajmniej do tej pory tak bywało. Taka urokliwa nieprzewidywalność nauki...

Pozdrawiam.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych