Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kawałek oceanu w domu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#16

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moze PIKuS moglaby nam zdradzic jakiej wody maz uzywa do tego duzego akwarium? Bo wymiana 50 litrów takiej wody na tydzien jesli nie jest to kranówka - to juz faktycznie duzy koszt... a na sól swoja droga tez sporo idzie. Dlatego u mnie w gre wchodzi akwarium tylko do max 120 litrów, nie wiecej.



Mamy podłączoną destylarkę do wody. Takiej bezpośrednio z kranu nie można użyć. Co do podmiany to tylko część pracy, bo codziennie trzeba dolewać wody gdyż sporo paruje. W starym akwarium, jakie mieliśmy wcześniej parowało aż około 3-5l wody dziennie i tyle też trzeba było uzupełniać. Teraz paruje mniej bo mąż zmienił nieco oświetlenie i nie grzeje tak już wody, więc te 5l uzupełniamy raz na trzy dni.

Użytkownik PIKuS edytował ten post 27.09.2012 - 13:26




#17

Tomr.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ładne i trochę podobne do morskich rybek są także pielęgnice z afrykańskiego jeziora Malawi, ewentualnie Tanganika. Akwarium z takim biotopem jest tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, a również efektownie się prezentuje, np. http://www.google.pl...WGoHNtAbhh4DYAw
Dysponując odpowiednim miejscem można postawić np. dwumetrowy baniaczek i pomieszać kilka gatunków.

W postach wyżej pojawiły się akwaria roślinne, warto zaznaczyć że w tego typu zbiornikach raczej nie powinno się chować ryb. Większość dostępnych gatunków żyje w miejscach wcale/słabo zarośniętych i takie właśnie preferuje, potrzebuje otwartą przestrzeń do pływania, którą i tak trudno zapewnić w standardowych akwariach.

Użytkownik Tomr edytował ten post 28.09.2012 - 00:30


#18

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tomr - rybki fajne, ale co poza tym? Prawie puste te akwaria - sporadycznie jakies kamienie i patyki z drzew sa i roslin jak kot naplakal... moim zdaniem to nic nadzwyczajnego.. ile mozna obserwowac plywajace tam i spowrotem ryby? Zauwaz ze w morskim masz nie tylko ryby ale mozesz miec kilka ciekawych stworkow których obserwacja dostarczy sporo wrazen. Akwarium morskie potrafi zaskakiwac wlasciciela...

Np krewetka pistoletowa - ma prawdziwa bron w lapie... Niezwykle ciekawe zwierze jak na taka wielkosc - jest najglosniejsze w ccalym oceanie, potrafi wytworzyc temperature taka jak jest na Słońcu... aa jak czasem strzeli to słychac w calym domu - strzela jak z kałacha ;]
http://www.youtube.com/watch?v=uQ7Ztmcf0Cc&feature=player_embedded
artykuł o niej:
http://www.reefmania...istoletowa-3363

dobrze kopie piach i współpracuje (symbioza) z ryba babką
http://www.youtube.com/watch?v=lFjDFaCAHnM


Albo krab dekorator - który zbiera to co napotka i przyozdabia tym swoje ciało niczym choinke na swieta:
Dołączona grafika
http://www.reefmania...-dekorator-3302

A same ryby oceaniczne równiez mimo wszystko sa dla mnie bardziej majestatyczne,
chociazby niedrogi mandaryn:
http://www.youtube.com/watch?v=eamdg7uCqz4


Najbardziej czego sie jednak boje to zapach tego akwarium w domu... bede musiał wszystko dokladnie przemyslec bo jak to bedzie wydzielało zapach to czuje ze musialbym to szybko zlikwidowac - nie mieszkam sam.

Pozdrawiam.

Użytkownik Dave1 edytował ten post 28.09.2012 - 08:29


#19

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ładne i trochę podobne do morskich rybek są także pielęgnice z afrykańskiego jeziora Malawi, ewentualnie Tanganika. Akwarium z takim biotopem jest tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, a również efektownie się prezentuje


Mielisme rybki Malawi zanim przeszliśmy na ryby morskie. Są bardzo ładne, z tym, że nie tak kolorowe. Takie ryby są alternatywą dla kogoś kogo na prawdę nie będzie stać na utrzymanie morskiego akwarium bo nie mają żadnych większych wymagań od zwykłych słodkowodnych rybek.

Mieliśmy jeszcze niedawno tą żółtą Babkę, ale popełniła samobójstwo. Babki mają skłonności samobójcze wyskakując z akwarium. Nam się już tak 2 załatwiły. Jedna żółta i jeden Głazojad - nasza pierwsza rybka. Mąż nie miał jeszcze pokrywy na akwarium i "skorzystały z sytuacji"
Mandaryny tez posiadamy - parkę. Krewetki także mieliśmy, były 4 i nie ma już ani jednej. Nie wiemy co się z nimi stało.



#20

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ładne i trochę podobne do morskich rybek są także pielęgnice z afrykańskiego jeziora Malawi, ewentualnie Tanganika. Akwarium z takim biotopem jest tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, a również efektownie się prezentuje


Mielisme rybki Malawi zanim przeszliśmy na ryby morskie. Są bardzo ładne, z tym, że nie tak kolorowe. Takie ryby są alternatywą dla kogoś kogo na prawdę nie będzie stać na utrzymanie morskiego akwarium bo nie mają żadnych większych wymagań od zwykłych słodkowodnych rybek.

Mieliśmy jeszcze niedawno tą żółtą Babkę, ale popełniła samobójstwo. Babki mają skłonności samobójcze wyskakując z akwarium. Nam się już tak 2 załatwiły. Jedna żółta i jeden Głazojad - nasza pierwsza rybka. Mąż nie miał jeszcze pokrywy na akwarium i "skorzystały z sytuacji"
Mandaryny tez posiadamy - parkę. Krewetki także mieliśmy, były 4 i nie ma już ani jednej. Nie wiemy co się z nimi stało.


Wrzuc fote jak to wyglada :)

Mam jescze 2 pytanka - jak to akwa jest wlasnie wbudowane w sciane to gdzie jest otwór w akwa? po drugiej stronie sciany w jakims innym pomieszczeniu, tak?
Czy to wasze akwarium generuje jakis zapach?

#21

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomiędzy góra akwarium, a "sufitem" tej ściany jest przestrzeń. wiszą tam lampy i mąż jest w fazie załatwiania czegoś na obudowę żeby ładnie wyglądało i nie było tej przestrzeni, ale tak, większa część akwarium znajduje się w łazience bo mamy je wstawione pomiędzy łazienką a pokojem (tylna ściana akwa jest pomalowana, więc nie można nikogo podglądać :) )
Co do zapachu to nie czuć tego jakoś szczególnie, jedyny zapach jaki się może wydzielać znajduje się w sumpie (to takie oddzielne akwarium 50l w którym stoi odpieniacz) i jeśli znajduje się w szafce pod akwa to w mieszkaniu nic nie czuć. Nasz sump jeszcze nie do końca jest schowany bo mąż robił pod niego dobuduwkę z cegieł i teraz nie wie na jakiej zasadzie chce to zamknąć, jakieś drzwiczki czy coś a`la przesuwne drzwi jak w szafie wnękowej. Bynajmniej jak postawisz akwarium wolnostojące z szafką to cały sprzęt będziesz miał w szafce i to może byc jedyne miejsce jakichkolwiek zapachów, bo tam znajduje się odpieniacz. Mimo wszystko to nie jest zapach taki typowo rybny i szczerze powiem, że kuwetę mojego kota czuć mocniej, pomimo, że jest zamykana z filtrem itp. :P

Zdjęcia wstawię jak je ogarnę, nie mam najlepszego aparatu, a nie chcę zepsuć brzydkimi fotkami efektu jaki można zobaczyć na żywo i tym samym zniechęcić.


// Zrobiłam garstkę zdjęć, chciałam nagrać film i wysiadły mi baterie lol.

Użytkownik PIKuS edytował ten post 28.09.2012 - 11:16




#22

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A same ryby oceaniczne równiez mimo wszystko sa dla mnie bardziej majestatyczne,
chociazby niedrogi mandaryn:


Bez obrazy ale majestatyczna rybka o długości 6 cm ????
Majestatyczne to były moje Astronotusy (wielkości średniego karpia)albo moja gonojadka imieniem Lara (50 cm długości ).
Nastepne moje akwarium będzie raczej docelowe i będzie napewno biotopem Amazońskim.
Obsada to raczej
Astronotusy
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika







Pomatotrygon motoro

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Jakies duży sum glonojadowy i coś podobnej wielkosci.

Akwarium ma być w takim stylu jak to



ale duzo wyzsze (ok 150cm) - wypełnione do 60 cm bo nad wodą w kilku pniakach chcę hodować amazońskie kwiaty z rodziny Aracae i oplątwy.

Astronotusy bardzo lubię ,bo to duża towarzyska ryba , rozpoznaje ludzkiego właściciela i wita się z nim specjalnymi gestami płetw i ogona. Rybka stadna -ma jakiś nierozpoznany sposób komunikacji wewnątrz stada za pomoca którego potrafi wyrazac dość abstrakcyjne pojecia . Pamiętliwa -pamieta urazy z dzieciństwa, buduje gniazda , opiekuje się potomstwem i słabszymi w stadzie. I je z ręki właściciela. Taki akwariowy owczarek.

Przy takim akwarium sporo płacisz tylko raz: przy zakupie. Koszta eksploatacyjne sa duzo niższe.



#23

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dla mnie to akwarium z filmu jest puste... i dalej uwarzam że Mandaryn mimo ze malutki to ładniejszy od tych ryb...
Idąc twoim tokiem rozumowania - rekin młot jest ładniejszy niż Astronotus bo wiekszy?

Chociaz musze Ci przyznac ze pomysl z tymi kwiatami nad tafla wody masz wysmienity - to moze byc fantastyczne połączenie.

Użytkownik Dave1 edytował ten post 28.09.2012 - 20:43


#24

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Widziałem takie cacka w mej okolicy. Pierwsze w burdello na Malwowej (ul.M, jak by kto przejazdem gościł), to drugie w Palmiarni - http://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/. Miło gały wyczeszczać, ale zatkało mnie, gdym stanął przed gatunkiem pływającym dopą do góry.Nie wierzycie, wiem...a jednak ja te czarne dziwadła widziałem.Bodajże Synodontis czarne

Dołączona grafika

#25

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie to akwarium z filmu jest puste... i dalej uwarzam że Mandaryn mimo ze malutki to ładniejszy od tych ryb...
Idąc twoim tokiem rozumowania - rekin młot jest ładniejszy niż Astronotus bo wiekszy?

Chociaz musze Ci przyznac ze pomysl z tymi kwiatami nad tafla wody masz wysmienity - to moze byc fantastyczne połączenie.


A same ryby oceaniczne równiez mimo wszystko sa dla mnie bardziej majestatyczne,
chociazby niedrogi mandaryn:


majestatyczny (język polski)[edytuj]


znaczenia:
przymiotnik
(1.1) książk. pełen dostojnej powagi
(1.2) imponujący okazałością, wspaniałością; wielki, okazały

rekin młot jest ładniejszy niż Astronotus bo wiekszy?


jest zdecydowanie bardziej majestatyczny. Jeszcze bardziej majestatycznie wyglada rekin wielorybi.

Mandaryn jest po prostu pstrokato kolorowy. Ale dobór ryb jest akurat kwestia upodobań.
Zarówno ryby morskie jak i słonowodne zdarzja sie bajecznie kolorowe jak i bardziej stonowane a najcześciej zwyczajnie rybiaste ,srebrne.
Upakowanie akwarium wyposarzeniem jest kwestia gustu.Mozesz je bezproblemu zapchać korzeniami i lignitem i Jesteś poza tym przyzwyczajony do tego że akwarium słodkowodne jest oświetlone tak by dobrze rosły rosliny za to ryby wyglądaja tak sobie.Jak byś oswitlił tak morskie miałbyś taki sam wyglad. Niejest to jednak zawsze konieczne. Stosując w słodkowodnym coś wwrodzaju supla lub filtrując wode przez zewnętrzny filtr bedacy uprawą hydroponiczna mozna oswietlić akwarium jak tylko się chce. Znajomy miał akwarium zarybione potężnym stadkiem neonków które sie poprostu świeciły interferując z jakimś tam specjalistycznym światłem z świetlówek i LEDów.Na ciemnym tle żwiru bazaltowego i lignitów(słupy i płyty na tłe) Wygladało to naprawdę niesamowicie.
Inny znajomy trzymał w malutkim akwarium rybki normalnie zyjące w maleńkich kałuzach i dziuplach (zalewanych okresowo przez rzekę) Wszystko było tak zrobione w akwarium by wyglądło na wnętrze dziupli.Oswietlenie równiez podbijało kolorystykę ryb.Po prostu lekko sie żarzyły :mrgreen:
Bodajze były to proporczykwce
P
W kazdym razie masz praktycznie taki sam wybór kolorowych stworów do akwarium :ryby ,, płazy, kraby raki, krewetki itp. Czasem cos co nawet trudno rozpoznac.Pewny akwamaniak trzymał coś co sie nazywało grzyb jakiś tam a wygladało na hmm.. obcego pożartego przez meduzę.


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wodę używałem (dopóki mieszkałem we Wrocku) z filtra z wymiennikiem jonowym a potem dodatkowo przeczyszczoną przez spiek z węgla aktywnego. Jak wyprowadzałem się na wieś rozadłem kumplom ryby i akwaria . Lara (glonojadka) trafiła do Wrocłwskiego Zoo Czekał mnie cięzki wyczerpujacy remont a mieszkac mieliśmy prawie w spartańskich warunkach. A ja "tymczasowo"(już 7 lat ) zostałem tylko z paludarium z paprociami. Akwarium założę ponownie w przyszłym roku jako ozdobę uruchomionego pomieszczenia w domu.Przemysliwałem mocno nad morskim ale koszty uwazam że sa zbyt wysokie.

Co do interferencyjnego oświtlenia :
Moja paletka imieniem Niebieskuś oswitlona włąśnie specjalna świetlówką. Sorry za jakośc, ale było zrobione moją pierwszą moja cyfrówką (2 MPx) jakieś 10 lat temu. Aparat był straszny ale wyglad Niebieskusia w realu - olśniewający.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Widziałem takie cacka w mej okolicy. Pierwsze w burdello na Malwowej (ul.M, jak by kto przejazdem gościł), to drugie w Palmiarni - http://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/. Miło gały wyczeszczać, ale zatkało mnie, gdym stanął przed gatunkiem pływającym dopą do góry.Nie wierzycie, wiem...a jednak ja te czarne dziwadła widziałem.Bodajże Synodontis czarne

Dołączona grafika

To to nazywa się po polsku Opaczek.

Z dziwności hodowałem ciekawą rybkę: poskoczka mułowego:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Słodkowodnego kraba tęczowego :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na wiosne chcę zabawić się w hodowle przekopnic:

Dołączona grafika
na allegro kupuje się jaja tego "cusia".



#26

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"imponujący okazałością" - dalej podtrzymuje ze mandaryn wspaniały jest majestatyczny... nawet czesc jego polskiej nazwy juz sugeruje ze to nietuzinkowa rybka.

I nie rozumiem czemu przywolales definicje skoro to Ty odwolales sie do rozmiaru, cytuje: " Bez obrazy ale majestatyczna rybka o długości 6 cm ???? " A w definicji słownikowej "wielki" nie jest w tym przypadku synonimem dużego rozmiaru - innymi słowy - mozna powiedziec ze Napoleon był wielki. ale to nie ma nic wspolnego z jego wzrostem, a wysoki to nie był notabene,
"jest zdecydowanie bardziej majestatyczny. Jeszcze bardziej majestatycznie wyglada rekin wielorybi." I mam nadzieje ze to sarkazm z twej strony...

a wracajac do mandarynka, jeszcze focia jedna:)
Dołączona grafika


Paletka piekna, trzeba przyznac. Ale te pozostałe - takie se... obok takiego hepatusa to nie moga stanac:
Dołączona grafika

Poza tym ta 3 ryba liczac od gory ktora wstawiles na zdjeciu - wyglada mi na morska babke.

Pomysl jeszcze nad tym morskim, koszty zalozenia na pewno wieksze... utrzymania - mysle ze to kwestia tej soli... czyli pare zl wiecej na miech.
A zawsze to jakies nowe doswiadczenie w zyciu - słodkowodne i ich specyfike juz znasz jak wlasna kieszen. Ale zrobisz jak uwazasz :)

Pozdrawiam.


edit -
poskoczka mułowata mnie sie spodobala - przypomina cos co zylo na ziemi ze 2 mld lat temu :D

a kraby i inne krewetki slodkowodne to jednak bida - bez kolorow, takie zwyklaki...

morski z domkiem ;]
Dołączona grafika

Użytkownik Dave1 edytował ten post 28.09.2012 - 23:38


#27

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mandarynek jest tak samo majestatyczny jak np wielkopłetw wspaniały .
Dołączona grafika

Ta sama wielkość , tak samo pstrokaty a w nazwie wspaniały. Ma tylko ta przewagę nad mandarynkiem ze nie miota płetewkami jak koliber na spidzie czy rozdymka przed lustrem.Wielkopłetw pływa z wrodzonym dostojeństwem.

Inna kolorowa ryba z nazwą wspaniały to bojownik niesłusznie nazywany syjamskim Betta splendens(splendens po łac wspaniały).
Dołączona grafika

Tak ze nie przekonuje mnie twoje określenie majestatyczny na rybki typu mandarynek , błazenek itp.

P

omysl jeszcze nad tym morskim, koszty zalozenia na pewno wieksze... utrzymania - mysle ze to kwestia tej soli... czyli pare zl wiecej na miech.
A zawsze to jakies nowe doswiadczenie w zyciu - słodkowodne i ich specyfike juz znasz jak wlasna kieszen.

Gdybym ja sie zdecydował na morskie akwarium to będę hodował tak ryby jak ta:
Dołączona grafika

Dołączona grafika
Wiec akwarium nano czy mikro nie interesuje mnie wcale.

A jak wygram kumulację(w tym momencie powinny roztapić się niebiosa i powinien rozleć sie donośny głos archanioła mówiacego " Noxili ! ty gamoniu !Ty wcale nie grasz w totka !!!") to
sprawie sobie akwarium z 20000 litrów i pohoduję graniki.:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W pewnym sensie to takie morskie i bardziej majestatyczne odpowiedniki Astronotusów. :mrgreen: :mrgreen:




Ps ta "babka" to rzeczywiście nie jest żaden proporczykowiec ani nawet karpieńcowaty ale pielegnica afrykańska z jeziora Taganika Enantiopus melanogenys. Jak widzisz ryby słodkowodne sa tak samo kolorowe.

Tak na powaznie to czasem sie zastanawiam nad sensownościa takich hobby .Najwiekszy problem to czas który pochłaniają .Np .brak mozliwości wyjazdu na wczasy- jezeli ryba jest mięsożerna to tak naprawde albo trzeba wyszkolić sobie zastepcę albo zrezygnować.z wczasów lub hodowli. Ten sam problem mam z moimi psami, a przecież łatwiej znaleść kogos komu dasz wór żarcia ,kilka puszek i i poprosisz by systematycznie karmił i poił zwierzaki.Dla ryb było duzo gorzej . Jak hodowałem piranie to ludzie bali się zblizać do akwarium mysląc że beda je chyba gonic po pokoju. Jak w czasach studenckich pracowałem w sklepie zoologicznym to gdy czyściłem (od środka ręka) szybe w akwarium z piraniami to zawsze otaczało mnie chmura dzieci i dorosłych myslacyc, że zaraz zostanie mi z ręki goła kość. Na nic nie pomogło tłumaczenie że pirania przyzwyczaja się do opiekuna i jezeli nie opiekuje sie akurat gniazdem i nie jest to pora karmienia ,nie jest to niebezpieczne tak smao prawdopodobne jest ugryzienie przez królika.No ta bene najniebezpieczniejszym zwierzkiem w sklepie była złośliwa papuga zako , duże złośliwe ptaszysko . Dotego strasznie samowolne i uparte.Sama otwierała sobie klatke , kumplowi gdy kiedyś chciał zamknąc ją z powrotem rozpruła reke do żywej kości. Otwierała sobie wszystkie zapięcia klatki -nawet niepomagało zkrecenie otwarcia drutem miedzinym . Wszystko forsowała ,dopiero zrzuciliśmy się na kłudeczke i był spokój- tyko darła dzioba. A wracajac do ryb- problem z systematycznym podmienianiem wody. Mi sie niechce kosic trawy w ogrodzie co dwa tygodnie , plewic klabów to juz wcale a tu jeszce sobie brac taki kłopot...



#28

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widze ze interesuja Cie bardzo duze ryby i akwaria...
lol do 20 000 l to bys to dal rade wpuscic - http://erybka.pl/pro...etwy-70-cm.html
z dostawa do domu haha


Jak narobisz wode RO to spokojnie Ci ktos doleje tak samo z pokarmem w kostkach.. wrzuciu kostke i tyle...
oczywisvie jakby cos sie dzialo to jestes pod telefonem.
Poza tym na nano-reef spokojnie mozesz poznac akwaryste z twojej okolicy i zawsze mozna liczyc na takich ludzi i sobie nawzajem pomagac



tu jeszcze wrzucam fajna prezentacje odnosnie morskich:
http://magicthechemi...ie_akwarium.pdf

#29

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Od tygodnia jestem posiadaczem rafy koralowej.
Powiem tylko tyle - jest moc.

#30

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od tygodnia jestem posiadaczem rafy koralowej.
Powiem tylko tyle - jest moc.

Gratulacje !!!! Fotki proszę i opowieści jak to akwarium żyje.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych