Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Odkryto" nowy rodzaj chmur


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wydawać się może, że skoro chmury oglądamy praktycznie codziennie, to ciężko znaleźć jakieś zupełnie nowe ich rodzaje. W końcu meteorolodzy nie tylko znają je już chyba perfekcyjnie, ale też wiedzą, czego po którym rodzaju się spodziewać. Jednak jak się okazuje, przyroda potrafi robić niespodzianki. Niedługo oficjalnie zostanie wpisany na listę już znanych, nowy rodzaj chmur.

Dołączona grafika
Szkocja


W 2009 roku po raz pierwszy zaobserwowano zupełnie nowy rodzaj chmur, których nie dało się dopasować do żadnego z już istniejących typów. Sfotografowano je między innymi nad Wielką Brytanią, Australią, Nową Zelandią, Stanami Zjednoczonymi, a w ubiegłym roku można je było zobaczyć również nad naszą Warszawą.

Chmury nazwano undulatus asperatus – od łacińskiego słowa “wzburzony”, co świetnie oddaje ich wygląd. Są bowiem grudkowate, pełne fałd i rzeczywiście przypominają wzburzone morze, tyle, że “do góry nogami”. Obserwowane są na całym świecie, często zapowiadając burzę, choć istnieje sporo doniesień mówiących, że nie wiążą się z nimi żadne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Asperatus sprawiają więc dość groźne wrażenie, ale raczej niczym nam nie zagrażają.


Badacze nie wiedzą jeszcze, w jakich warunkach formują się te chmury. Podejrzewa się, że jest to efekt spotkania się ciepłych mas powietrza z zimnymi na styku środkowej i niższej części atmosfery, przy obecności dużej ilości skondensowanej pary wodnej.


Dołączona grafika
Missouri

Tak czy inaczej jednak, Royal Meteorological Society wystąpiła z wnioskiem do Światowej Organizacji Meteorologicznej o wpisanie chmur typu asperatus do Międzynarodowego Atlasu Chmur. Jest to pierwszy taki przypadek od roku 1953, kiedy to nastąpiły ostatnie uzupełnienia w tym rejestrze.



Dołączona grafika
Estonia


Dołączona grafika

____________________________________

Źródła: I (kwiecień), II (wrzesień), III (wrzesień)
  • 21



#2

Zielona Małpa.
  • Postów: 135
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Piękne zjawisko, zapewne widziane na żywo zapiera dech w piersi.
  • 0

#3

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W 2009 roku po raz pierwszy zaobserwowano zupełnie nowy rodzaj chmur, których nie dało się dopasować do żadnego z już istniejących typów.


Niewielka poprawka z mojej strony. Zaobserwowane były znacznie wcześniej. W 2009 zostały oficjalnie zaklasyfikowane jako nowy rodzaj chmury.


Ktoś już o tym wspominał.

Użytkownik SushieEz edytował ten post 24.09.2012 - 09:47

  • 1

#4

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Nagle pojawił się nowy rodzaj chmur. Nic się nie dzieje, to jest normalne. Nie przejmujcie się i nie myślcie o tym.
Powtarzajcie za mną : Z naszą pogodą na ziemi wszystko jest w porządku.
  • -8

#5

Vanilia.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale są piękne..... jej :)
  • 0

#6 Gość_Konradyn

Gość_Konradyn.
  • Tematów: 0

Napisano

Panie Gmork, jak poznaje się coś nowego, z czym jeszcze nie mieliśmy okazji się spotkać to co - mamy to od razu klasyfikować jako spisek? Byli już tacy ludzie, którzy postulowali zamknięcie urzędów patentowych, bo nic więcej już nie da się wymyślić. Z naturą jest podobnie, zna się jedynie skrawek możliwości.

Użytkownik Konradyn edytował ten post 24.09.2012 - 12:41

  • 2

#7

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie tylko nad Warszawą. Widziałem je w 2009 nad Słupskiem (gdzieś nawet foto mam) i w lipcu 2011 roku w Ustce. Z każdym rokiem można więcej ich zobaczyć na niebie.
  • 0

#8

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Panie Konradyn, o jakim spisku pan mówi i kto tutaj klasyfikuje? Jestem ciekaw tej historii o urzędzie patentowym, mógłby pan podać link do informacji?

Z tą naturą to pan ma racje przecież niebo jest dobrze ukryte i trudno zauważyć te chmury na co dzień, więc trzeba uważniej to niebo obserwować bo może jeszcze kilku innych rzeczy nie zauważyliśmy. Jestem już nawet pewien że co jakiś czas pojawiają się nowe rodzaje chmur tylko nie mamy czasu tego zauważyć.
  • 0

#9

The Truth Is Out There.

    Internetowy Alvaro

  • Postów: 276
  • Tematów: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naprawdę piękne i ciekawe, wyglądają jak namalowane.
  • 0



#10

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Krasiwe, na pierwszym i ostatnim faktycznie wyglądają jak akwarele i jak wzburzone morze.
  • 0

#11

Pientaszek.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie tylko nad Warszawą. Widziałem je w 2009 nad Słupskiem (gdzieś nawet foto mam) i w lipcu 2011 roku w Ustce. Z każdym rokiem można więcej ich zobaczyć na niebie.


Może wiarygodnym źródłem nie jestem (patrząc na ilośc postów) ale sam widziałem bardzo podobne chmury jak na ostatniej fotografii rok temu, właśnie w wakacje, rejon Zagłębia Dąbrowskiego.
  • 0

#12

Forever Young.
  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widziałam to wczoraj na całym niebie, nad rzeką byłam. Dość dziwnie to wygląda.
  • 0

#13

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te chmury nie pojawiły się nagle - wczoraj, rok, 5 lat temu. One istniały zawsze. Jest jednak grupka ludzi, którym:

  • Nie podoba się obecna klasyfikacja WMO
  • Chcą koniecznie być "właścicielami" nowej nazwy chmur

Tutaj
http://news.national...loud-pictures//
czytamy:

" Margaret LeMone, a cloud expert with the National Center for Atmospheric Research in Boulder, Colorado, said that she has taken photos of asperatus clouds intermittently over the past 30 years."

Babeczka robi zdjęcia tych chmur od... 30 lat!

Także panie Gmork, te chmury są jak najbardziej "w porzadku". Co najwyżej obecna klasyfikacja może być niepełna.
  • 1

#14

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Także panie Gmork, te chmury są jak najbardziej "w porzadku". Co najwyżej obecna klasyfikacja może być niepełna.


Wszystko jest w porządku. Tak jak mówiłem, tylko ta pani zapominała się przez 30 lat i ciągle jej z pamięci uchodziło żeby pomóc z klasyfikacją. Jak widać po jej "CV" duża miała do roboty.

I jak wspominałem inni ludzie też pewnie doznawali zachwytu i zapominali, albo te chmury mogą znaleźć tylko specjalni ludzie i dlatego nie można było tej nazwy klasyfikacyjnej załatwić.
  • 0

#15

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Także panie Gmork, te chmury są jak najbardziej "w porzadku". Co najwyżej obecna klasyfikacja może być niepełna.


Wszystko jest w porządku. Tak jak mówiłem, tylko ta pani zapominała się przez 30 lat i ciągle jej z pamięci uchodziło żeby pomóc z klasyfikacją. Jak widać po jej "CV" duża miała do roboty.

I jak wspominałem inni ludzie też pewnie doznawali zachwytu i zapominali, albo te chmury mogą znaleźć tylko specjalni ludzie i dlatego nie można było tej nazwy klasyfikacyjnej załatwić.


Te chmury są sklasyfikowane aktualnie jako undulatus. Jednak niektórzy się z ta klasyfikacją nie zgadzają i chcą stworzyć osobną, nową odmianę o nazwie asperatus. Inni się z tym z kolei nie zgadzają i nie chcą stworzenia żadnych "asperatusów". Twierdzą, że tak jak jest dobrze i nie ma co tworzyć bytów ponad miarę.
WMO na razie nie zgadza się na nową klasyfikację, słusznie się bojąc że ruszy to lawinę nowych wniosków, coraz to bardziej absurdalnych.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych