Skocz do zawartości


Zdjęcie

MSL "CURIOSITY" W KRATERZE GALE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Poprzedni temat o przelocie MSL Curiosity z Ziemi na Marsa moim zdaniem został wyczerpany, dlatego otwieram nowy temat, opisujący zasadniczą część misji, którą niebawem rozpocznie sześciokołowy pojazd Curiosity.

Od pomyslnego lądowania Curiosity w północno-zachodniej części krateru Gale mija 19 dni, zatem juz niebawem będziemy śledzić jego wędrówkę po pustynnych marsjańskich bezdrożach. Obecnie MSL Curiosity znajduje się jeszcze w miejscu lądowania. Ten bszar został nazwany "Bradbury" - od nazwiska zmarłego niedawno amerykańskiego pisarza Ray`a Bradbury, autora zbioru opowiadań S-F pt. "Kroniki Marsjańskie" o wyimaginowanej histori przyszłej kolonizacji Marsa. Curiosity zacznie swą podróż od zbadania pobliskiej strefy GLENELG gdzie stykają sie trzy odmienne formacje geologiczne, po czym skieruje się na południe ku podnóżom góry Mount Sharp/Aeolis Mons, położonych w odlegośo ok. 8km. Znajdują się tam liczne, odslonięte klify, wzgórza i wąwozy, które Curiosity będzie szczegółowo badał. Niewątpliwie najciekawsze aspekty tej pasjonującej podróży są dopiero przed nami, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Prędkość jazdy Curiosity będzie zależna od warunków terenowych, które początkowo powinny być łatwe. Według nieoficjalnych danych, na płaskim terenie może on jechać z prędkością 200m/godzinę czyli teoretycznie pokonać 1km w czasie 5 godzin. W rzeczywistości chyba tak dobrze nie będzie, gdyż nie szybkość pokonywania trasy jest tu istotna a sfera naukowa misji, czyli zbieranie mozliwie dużej ilości danych o nieznanym środowisku.
Zyczmy ekipom kierującym pojazdem pomyślnej drogi i dobrej marsjańskiej pogody, naukowcom ciekawych, niespodziewanych odkryć a nam laikom i pasjonatom - niezapomnianych wrażeń i materiału do ciekawych dyskusji.

Dołączona grafika
Mount Sharp na mozajce złożonej ze zdjęć między sol3-sol13.

Dołączona grafika
Wycinek panoramy góry Mount Sharp - widoczne u podstawy wydmy, ostańce i klify.
  • 7



#2

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pierwsze zdjęcie po prostu piękne. Przypomina mi trochę industrialny klimat kopalni odkrywkowej. Chyba ze ze względu na kolory.
(ta dziura gdzieś w Arizonie, nie na Marsie- piszę zapobiegawczo x| )
Dołączona grafika
Pięknie tam na Marsie, chętnie bym połaził. Oczywiście to subiektywne odczucie ponieważ nie cierpię piachu, a tam widzę pustynię kamienistą :D.
Niecierpliwie wyczekuję pojawienia się kolejnych zdjęć, w tak świetnej jakości, z dalszych etapów misji.
  • 0

#3

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy wreszcie "skończyły się" burze piaskowe na Marsie i czy w związku z tym Curiosity będzie przesyłać obrazy z niebem niebieskim czy nadal rdzawym :)

Użytkownik cichy45 edytował ten post 25.08.2012 - 23:11

  • 0



#4

Tilloza.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano



Hej co wy na to? Wydaję mi się że to jakieś zabrudzenie na soczewce aparatu. Na 2 zdjęciu przedstawionym przez Dager mamy też takie jakby ubytki albo brud/pył
  • 0

#5

Secior.
  • Postów: 60
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeżeli to skaza na obiektywie, to będzie więcej zdjęć z takimi obiektami.
  • 0

#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wydaję mi się że to jakieś zabrudzenie na soczewce aparatu. Na 2 zdjęciu przedstawionym przez Dager mamy też takie jakby ubytki albo brud/pył


Soczewka w obiektywie aparatu/kamery nie tworzy obrazu samej siebie ani pokrywającej ją zabrudzeń, tylko obrazy odległych przedmiotów.Widoczne zakłócenia obrazu to elektroniczne artefakty, wynikłe z nakładania sztucznych kolorów na obraz wykonany w odcieniach szarości. Wielu pasjonatów-amatorów śledzących misję Curiosity, dokonuje samodzielnej obróbki zdjęć i zamieszcza je w sieci.
Na prezentowanym niżej zdjęciu z MastCam-100, brak informacji o kolorach z filtru RGB Bayera, stąd efekt siatki i zauważalne grupowanie monobarwnych pikseli. Amatorzy poddali ten obrazek różnym zabiegom.

Dołączona grafika

Ps. Burze piaskowe na Marsie to pospolite zjawiska lokalne. Rzadko przekształcają się one w zjawiska globalne. Mimo to, zapylenie marsjańskiej atmosfery jest normą i na zdjęciach odległych krajobrazów, szczegóły się zacierają. Na zdjęciach z Curiosity dobitnie widać to zapylenie na tle odległych o 30-40km pasm górskich, tworzących wał krateru Gale.

Dołączona grafika
  • 1



#7 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Wow nie spodziewałem się, że ten laser będzię miał taką moc.

Dołączona grafika
  • 3

#8 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Uzupełniony obrazek z pierwszego postu.
Dołączona grafika
  • 4

#9

Pawel1990.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.nasa.gov/...satv/index.html Na żywo o curiosity
  • 0

#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uzupełniony obrazek z pierwszego postu.


Tak perfekcyjnie szczegółowe zdjęcie z Marsa widzę po raz pierwszy!!! Absolutny rekord marsjański.
  • 1



#11 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Curiosity robi balety na marsie, pierwszy raz w historii NASA transmitowała z naszej planety piosenkę na marsa, a łazik ją tam odtworzył ;d dziwne uczucie ;')

http://www.nasa.gov/...sl20120828.html

Użytkownik Veckas edytował ten post 29.08.2012 - 10:41

  • 0

#12

ultimate.

    Animam debeo !

  • Postów: 500
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Uzupełniony obrazek z pierwszego postu.


Tak perfekcyjnie szczegółowe zdjęcie z Marsa widzę po raz pierwszy!!! Absolutny rekord marsjański.


Dager... może zabłysnę teraz niewiedzą i laictwem... zapisałem sobie fotkę na kompie, przy robieniu zbliżeń widać pełno zielonych kwadracików tam gdzie pada światło, nie jest to chyba normalne przy zdjęciach w których nikt nic nie grzebał. Nie popieram tutaj teraz teorii spiskowych o retuszach ale po prostu dla mnie to zdjęcie nie jest perfekcyjnie.
  • 0



#13

appausu.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano



Uzupełniony obrazek z pierwszego postu.


Tak perfekcyjnie szczegółowe zdjęcie z Marsa widzę po raz pierwszy!!! Absolutny rekord marsjański.


Dager... może zabłysnę teraz niewiedzą i laictwem... zapisałem sobie fotkę na kompie, przy robieniu zbliżeń widać pełno zielonych kwadracików tam gdzie pada światło, nie jest to chyba normalne przy zdjęciach w których nikt nic nie grzebał. Nie popieram tutaj teraz teorii spiskowych o retuszach ale po prostu dla mnie to zdjęcie nie jest perfekcyjnie.


No nie żeby coś, ale jeżeli zapisałeś sobie tę fotkę na kompie to wiedz, że jest ona w stratnym formacie .jpg, stąd "zielone kwadraciki", czyli artefakty powstałe przy kompresji.
  • 0

#14

ultimate.

    Animam debeo !

  • Postów: 500
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano




Uzupełniony obrazek z pierwszego postu.


Tak perfekcyjnie szczegółowe zdjęcie z Marsa widzę po raz pierwszy!!! Absolutny rekord marsjański.


Dager... może zabłysnę teraz niewiedzą i laictwem... zapisałem sobie fotkę na kompie, przy robieniu zbliżeń widać pełno zielonych kwadracików tam gdzie pada światło, nie jest to chyba normalne przy zdjęciach w których nikt nic nie grzebał. Nie popieram tutaj teraz teorii spiskowych o retuszach ale po prostu dla mnie to zdjęcie nie jest perfekcyjnie.


No nie żeby coś, ale jeżeli zapisałeś sobie tę fotkę na kompie to wiedz, że jest ona w stratnym formacie .jpg, stąd "zielone kwadraciki", czyli artefakty powstałe przy kompresji.



Przyjrzyj się dokładnie temu zdjęciu na forum , też je widać .
Właściwie wszystkie miejsca z zielonkawą poświatą są nimi wysypane.

Użytkownik ultimate2000 edytował ten post 29.08.2012 - 13:56

  • 0



#15

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i co z tego? Mnie to zdjęcie rajcuje jako całość. Bogactwo detali a nie pojedyńcze piksele.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych