Skocz do zawartości


Zdjęcie

DNA przechowa dane. Bardzo dużo danych


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#16

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Na 100% wiem czym dysponuje się teraz przy sekwencjonowaniu DNA. Obecnie najszybsze metody (które są jeszcze na wczesnym etapie) pozwalają na odczyt informacji z nici DNA z prędkością 300 par zasad na sekundę. Zakładając iż jedna zasada może odpowiadać jednemu bitowi, to obecnie osiągamy zawrotną prędkość 37,5 bajtów na sekundę. Z Kolei dyski SATA 3 osiągają prędkość odczytu ~75*10^7 bajtów na sekundę.

Dlatego jeszcze raz powiem, DNA jako bank danych jak najbardziej, ale nie jako pamięć szybkiego dostępu.
  • 0



#17

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na 100% wiem czym dysponuje się teraz przy sekwencjonowaniu DNA. Obecnie najszybsze metody (które są jeszcze na wczesnym etapie) pozwalają na odczyt informacji z nici DNA z prędkością 300 par zasad na sekundę. Zakładając iż jedna zasada może odpowiadać jednemu bitowi, to obecnie osiągamy zawrotną prędkość 37,5 bajtów na sekundę. Z Kolei dyski SATA 3 osiągają prędkość odczytu ~75*10^7 bajtów na sekundę.

Dlatego jeszcze raz powiem, DNA jako bank danych jak najbardziej, ale nie jako pamięć szybkiego dostępu.


Tylko, że SATA 3 jest kolejną generacją dysków rozwijaną od lat 80tych XXwieku. Więc mamy tu do czynienia z technologią która rozwija się już ponad 30lat.

DNA jest w powijakach. Jako naukowiec, powinieneś mieć świadomość, że nadejdzie dzień gdy tęższe umysły wpadną na pomysł stworzenia takiego medium pamięci szybkiego dostępu.
  • 0

#18

bullik.
  • Postów: 377
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dokladnie (UP)
Ja pamietam jak wchodzily "Twarde Dyskietki 2,5 mb" jaki to byl postep i jak ludzie gadali (zapaleni informatycy ktorzy zreszta byli wtedy w liceach informatycznych) ze to juz szczyt technologi i ze dyskietka bedzie na wieki w uzytku.. zaraz potem weszly CD ROM, ale mialy byc nie praktyczne bo jednorazowe - na to odpowiedzia bylo CD-RW oraz -1000% ceny za nagrywarke, ale nim sie ludzie w wypalarki CD okupili to juz weszly DVD-R, a wypalarka stala sie standardem i znowu juz sie mialo skonczyc na cudenkach a tu nosniki USB, SD itd itd a kazda kolejna nowosc i to bedaca zupelnym przeskokiem w typie i rodzaju opracowywana byla coraz szybciej - kazdy kolejny wynalazek przyspiesza rozwoj nastepnych.. dochodzi do sytuacji kiedy premiery wynalazkow sa opozniane, aby nie wyprzec za predko i "dac zarobic na siebie" poprzednim technologiom - taka sytuacja jest w TV z kineskopu do plazmy -> LCD -> LED w kolejce juz od dawna czeka OLED..

Wiec jezeli zapis w DNA ma potencjal, a na to wyglada, to predzej czy pozniej znajdzie sie jakis gagatek co znajdzie sposob na ulepszenie, przyspieszenie i skomercjalizowanie tej techniki, wiec ja dla pewnosci zachowam kolekcje z Gina Wild, aby kiedys mi to serwowali do snu FULL opcje! :P

Użytkownik bullik edytował ten post 23.08.2012 - 13:10

  • 1

#19

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tylko, że SATA 3 jest kolejną generacją dysków rozwijaną od lat 80tych XXwieku. Więc mamy tu do czynienia z technologią która rozwija się już ponad 30lat.

Początki sekwencjonowania DNA sięgają lat 70' XX wieku ;)

DNA jest w powijakach. Jako naukowiec, powinieneś mieć świadomość, że nadejdzie dzień gdy tęższe umysły wpadną na pomysł stworzenia takiego medium pamięci szybkiego dostępu.

Z niecierpliwością czekam na ten przełom, ale jak na razie oprócz szumnych zapowiedzi jak w tym temacie, żadnych konkretnych informacji nie ma. Dlatego na razie wolę pozostać sceptyczny względem takich rewelacji. Nie znam przyszłości, więc nie odważyłbym się na stwierdzenie, że w przyszłości nie zostanie opracowana skuteczna metoda na ultraszybkie sekwencjonowanie (co byłoby nieocenionym narzędziem w laboratoriach badawczych). Na dzień dzisiejszy DNA nie nadaje się jako pamięć szybkiego dostępu. Sam odczyt to jeden problem, przed którym stoją naukowcy, innym jest zapis danych, który wiąże się z ultraszybką syntezą nici DNA, która nie może zawierać błędów.

PS. Nie jestem naukowcem, a jedynie skromnym studentem ;)
  • 0



#20

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

..
Początki sekwencjonowania DNA sięgają lat 70' XX wieku ;)
...
PS. Nie jestem naukowcem, a jedynie skromnym studentem ;)


Wiem, że początki sięgają lat 70tych, ale upakowanie danych na taką skalę udało się dopiero nie dawno ;]

Już nie bądź taki skromny ;] W którymś poście chyba sie pochwaliłeś co studiujesz więc przeprowadzasz napewno badania.

Zamieszczam film ze spotkania z profesorem George Church ;]


Użytkownik XGOŚĆ edytował ten post 23.08.2012 - 14:33

  • 0

#21

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To teraz czekamy na Animusa niczym z Assassin's Creed. Przy takiej ilości miejsca w DNA jest wielce prawdopodobne, że ma ono w sobie zapisane wspomnienia przodków.

Osobiście wydaje mi się to trochę dziwne a szczególnie zdanie, że ulubiony film będę mógł przenosić w skórze. Czułbym się niezręcznie...

Na podsumowanie newsu dziennikarze często wymyslają tego typu bzdetne wtrącenie, próbując być zabawnymi. Nie bierz tego na serio :)

Użytkownik Xeo edytował ten post 24.08.2012 - 18:40

  • 0

#22

Seleroo.
  • Postów: 62
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przy takiej ilości miejsca w DNA jest wielce prawdopodobne, że ma ono w sobie zapisane wspomnienia przodków.

Nope. DNA nie jest nośnikiem danych takich jak pamięć, ale zawiera informacje dotyczące struktury białek i RNA.
  • 0

#23

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przy takiej ilości miejsca w DNA jest wielce prawdopodobne, że ma ono w sobie zapisane wspomnienia przodków.

Dołączona grafika
Jeśli magazynujesz swoje wspomnienia w materiale genetycznym jąder to masz szansę przekazać je następnym pokoleniom. Obawiam się jednak, że przechowujemy je w mózgu, co więcej nie zapisują się one w materiał genetyczny.
  • 0



#24

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W wypadku mutacji czekają nas nowotwory dysku twardego.
  • 0

#25

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W wypadku mutacji czekają nas nowotwory dysku twardego.


Będziemy musieli jeździć do szpitala na chemioterapie z naszym dyskiem :< Ciekawe czy NFZ by takie coś finansował czy w ramach gwarancji by to było.
  • 0



#26

Muhomorniczy.Cylon.
  • Postów: 412
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z 70% łańcucha DNa w jednostce jest w ogóle aktywna. Zawsze sie coś tam uaktywnia pod wpływem czegoś. Samo Dna nie musi być nośnikiem pamięci przodków , wystarczy żeby było przekaźnikiem odbiornikiem informacji która jeszcze napromieniowała ten plemnik czy se krąży w eterze. Tak se bredzę,
  • 0

#27

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak można porównywać teoretyczny "dysk DNA" do współczesnych pamięci NAND flash. Przecież to ni w ząb ni w drzwi ;) Zgadzam się z użytkownikiem Pit, jako pamięć szybkiego dostępu DNA raczej się nie sprawdzi.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych