Skocz do zawartości


Zdjęcie

Portale społecznościowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Korzystanie z sieci społecznościowych może mieć zły wpływ na ludzką psychikę

Naukowcy odkryli, że korzystanie z serwisów społecznościowych może mieć wpływ na ludzką psychikę, powodując stałe poczucie lęku i zachowań destrukcyjnych. Ponad połowa ankietowanych osób przyznała, że nie mogą spać spokojnie z powodu pragnienia, aby sprawdzić dostępność aktualizacji w witrynach takich jak Facebook czy Twitter.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Brytyjskiej Szkoły Biznesu, aktywni użytkownicy Facebooka i Twittera często czują niepokój i zachowują się niewłaściwie. Ponad połowa respondentów czuje „uzależnienie od sieci społecznościowych" i czuje się nieswojo, kiedy straci do nich dostęp. Ponadto, 53 procent respondentów stwierdziło, że sieci społecznościwe zmieniły ich zachowanie. Spośród nich 51 procent przyznaje, że wpływ ten był raczej ujemny.

Co więcej, połowa respondentów przyznała, że ​​zaczyna uczuwać niższość z powodu sukcesów ogłaszanych w serwisach przez ich internetowych znajomych. Aż dwie trzecie respondentów wskazało również, że sen i wypoczynek jest trudniejszy z powodu pragnienia tak częstego sprawdzania aktualizacji jak to tylko możliwe.

Z danych wynika też, że ponad 60 procent osób przyznało, że od czasu do czasu, wyłącza wszystkie urządzenia elektroniczne w celu zrobienia sobie przerwy, a co trzecia osoba przyznaje, że wyłącza komputery i telefony komórkowe kilka razy dziennie, aby odpocząć od świata wirtualnego.

Wszystko wskazuje na to, że namiętni użytkownicy portali społecznościowych mają znacznie częściej problemy nerwicowe i zaburzenia lękowe. Dla wielu osób jedynym sposobem na ucieczkę od sieci społecznej jest wyłączenie telefonów komórkowych, komputerów i innych gadżetów. W przeciwnym razie ludzie nie są po prostu w stanie ich ignorować.


Źródło: zmianynaziemi.pl


Teraz mam pytanie do Was. Czy zauważyliście jakieś zmiany u siebie bądź u znajomych wynikające z korzystania z takich portali?
  • 1

#2

Critias.
  • Postów: 127
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tutaj raczej nie chodzi tylko o same korzystanie z portali, a komputera i urzadzen mu podobnych.
Po prostu czlowiek ma cala uwage skoncentrowana na tym, co sie dzieje na ekranie. W koncu w maniakalny sposob wielokrotnie powtarza te czynnosci i nie mysli o niczym innym.
Nastepnie kladzie sie do lozka i zasypia "nie wylaczajac tego" - a jedynym sposobem na to jest zrobienie sobie przerwy.
Cala filozofia.

Użytkownik Critias edytował ten post 09.08.2012 - 12:58

  • 1

#3

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przez bardzo długi czas byłem niechętny do założenia konta na facebooku. W pewnym momencie przełamałem się i... nie żałuję. Prawda, że często zaglądam na "fejsa", ale przynajmniej na mnie nie ma to negatywnego wpływu. Rozmowa ze znajomymi, gdy brak "fizycznej" możliwości, a także szybszy kontakt z ludźmi, których poznało się w internecie, i również możliwość spotkania kiedykolwiek mała (choć jednak - mówię tu o fanach Within Temptation :D). Grupa klasowa, gdzie można przekazać sobie jakieś informacje, a także co ważniejsze skany notatek, co bardzo ułatwia życie. No i właśnie wywołane tutaj Within Temptation chociażby. Dziesiątki fanpage`ów z ciągle aktualizowanymi informacjami, tysiącami najróżniejszych zdjęć, na które nie dałoby rady nigdy trafić samemu. Może nie wpadam w depresję dlatego, że bardzo się nie przechwalają? W sumie zdjęcia paru osób z Sharon powinny mnie do depresji doprowadzić.. :D Lubię facebooka.

Z danych wynika też, że ponad 60 procent osób przyznało, że od czasu do czasu, wyłącza wszystkie urządzenia elektroniczne w celu zrobienia sobie przerwy, a co trzecia osoba przyznaje, że wyłącza komputery i telefony komórkowe kilka razy dziennie, aby odpocząć od świata wirtualnego.


Niekoniecznie. Ale czasem lubię jak nadejdzie mocna burza, trzeba powyłączać sprzęt, aby przypadkiem go nie utracić i walnąć się na łóżko z książką.

Użytkownik RuudJolie edytował ten post 09.08.2012 - 13:19

  • 0



#4

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wielkie mi odkrycie. Wiadomo, że uzależnienie od portali społecznościowych (lub szerzej - internetu) powoduje zmiany w psychice - tak samo jak każde inne uzależnienie.
  • 0



#5

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Posiadałem konto na FB ale usunąłem je gdyż za bardzo nie było mi potrzebne, ale gdy już wszedłem to cała tablica zaśmiecona jakimiś pierdołami itp. oraz były przypadki wśród moich znajomych, że lądowali w szpitalu.
Ponieważ organizm bardzo osłabł a spędzali całe dnie na FB i nawet noce więc podziękowałem jeżeli miałbym kogoś poznać to wolę iść na miasto przynajmniej od razu można wyjść na kawe czy coś w tym stylu a nie bawienie się w zaczepki na FB.
  • 1

#6

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Osobiście jeszcze nie mam konta na facebooku i powstrzymam się od założenia go jak na razie. Określę to krótko - trochę prywatności :P

@Critias

Ostatnio czytałem iż coraz więcej wypadków samochodowych spowodowanych jest brakiem koncentracji. Nie wiem czy tylko mi się tak wydaje, ale coraz częściej spotykam ludzi którzy nie potrafią się skupić na tym co się dookoła nich dzieje. Nie mówię że każdy ma mieć podzielną uwagę, ale takie rozkojarzenie rzuca się w oczy gdy ktoś skupia się usilnie na jednej rzeczy i oderwany jest od rzeczywistości. Nie wiem czy tym wszystkim można obarczać obecną technologię, bo przecież została ona stworzona by nam pomagać, ale pamiętajmy że urządzenia nie mają zastępować naszego myślenia.

@RuudJolie
Jednostka nie pokaże zachowań większości. Nie będę tutaj zbytnio generalizował, ale Ty możesz zbytnio nie przywiązywać wagi do danego portalu, dla innych może się to zamienić w codzienność.

@Kajman i @Jęk Lodowatych Ulic
Zgadzam się z Wami, chociaż Kajman wydaje mi się że to uzależnienie różni się od innych, ale to tylko moje zdanie.

Pozdrawiam i liczę na dalsze komentarze ;)
  • 0

#7

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@RuudJolie
Jednostka nie pokaże zachowań większości. Nie będę tutaj zbytnio generalizował, ale Ty możesz zbytnio nie przywiązywać wagi do danego portalu, dla innych może się to zamienić w codzienność.


No racja. Nie każdy kto pije alkohol, nawet często jest alkoholikiem. Nie każdy, kto często korzysta z komputera jest od niego uzależniony (no dobra, większosć pewnie jest. ale w przypadku jakiegos wyjazdu czy jakiejs przerwy o ile jest fajna alternatywa czlowiek nie powinien odczuwać tego braku przez ten czas.). Nie każdy kto uwielbia w nadmiarze słodycze jest od nich uzależniony (trzeba przede mną ukrywać duże ilosci słodyczy, bo wszystko wyżrę na raz :D ale potrafię bez nich żyć :D). Można jeszcze wiele tak wymieniać. Więc reasumując, moim zdaniem to nie jest wina rzeczy, ale podejscia i korzystania z niej ludzi.

(P.S. jak będziesz miał czas do odezwij się na gadu :D)
  • 0



#8

MCSeba12.
  • Postów: 10
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zauważyłem zmiany u mojej przyjaciółki Anety. Uzależniła się od Naszej Klasy :/. Jest często nerwowa, "siedzi" ciągle na kompie i nie może się od niego "oderwac".
  • 0

#9

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie mam konta na Facebooku, i tym podobnych wynalazkach i pewnie dlatego śpię spokojnie :mrgreen:
  • 0



#10

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uzależnienie od wódki też powoduje nieciekawe skutki. :)
Polacy piją dużo wódki i robi to prawie każdy, a jednak nie żyjemy w kraju nałogowych alkoholików.

90% ludzi używa facebooka z umiarem i jest dla nich pozytywnym zjawiskiem. Reszta przesadza i pędzi w stronę przesady. Jak ze wszystkim. Nie ma co demonizować tego wynalazku. To jest tylko narzędzie które w nieodpowiedzialnych rękach może spowodować katastrofę.
  • 0



#11

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Teraz mam pytanie do Was. Czy zauważyliście jakieś zmiany u siebie bądź u znajomych wynikające z korzystania z takich portali?



Gadam do monitora i się tego wstydzę, choć jak czytam ludzi piszących słowa typu "powiedz", to notuję delikwenta i jego wpis.
...tak na gorszy cza, by mieć się czego czepiać, gdyby przyszło jemu dorosnąć i zaprzeczać.

Na fejsie jestem, bo punktuje dobre inicjatywy.

Ogólnie zalogowany jestem na ho ho ho portalach, nie jestem wstanie na dziś tego zliczyć i zapewniam was, tu jestem naprawdę grzeczny.
...ale miałem już takie "akcje", że admin w przeciągu 2 min skasował mi trzy profile i całkowicie bezpodstawnie (chyba).
Bo istnienie identycznych profili nie powinno być karalne, tym bardziej, że regulamin się w tej kwestii nie wypowiadał. Później to pozmieniali niegodziwcy.

A dla kogo ta wiedza przeznaczona?

Edit-2, zmiany? Nie sądzę.

Użytkownik Maylo edytował ten post 09.08.2012 - 18:29

  • 0

#12 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Najgorzej, że często otoczenie na nas wymusza założenie konta na tego typu portalach. Bez facebooka na studiach ani rusz... Ale profil mam całkowicie prywatny bez fotek.
  • 0

#13 Gość_Antychrust

Gość_Antychrust.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja nie mam nigdzie konta, nawet lastfm usunąłem. Po prostu nie chcę socjalizować się z ludźmi, których nie lubię/mam w nosie

Najgorzej, że często otoczenie na nas wymusza założenie konta na tego typu portalach.

W swoim środowisku często słyszę, cytuję: "weź załóż fejsbuka i ŻYJ!" :D

Użytkownik Antychrust edytował ten post 09.08.2012 - 19:08

  • 0

#14

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W swoim środowisku często słyszę, cytuję: "weź załóż fejsbuka i ŻYJ!"


Mów co chcesz, na imprezy najłatwiej się wkręcić przez fejsunia. :P Nikt nie będzie obdzwaniał wszystkich znajomych czy chcą iść.
  • 0



#15 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

@up
I tu muszę się z tobą zgodzić chyba po raz pierwszy ;)
  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych