Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielka Brytania w chińskiej misji księżycowej.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Wielka Brytania szuka swojego miejsca w projekcie chińskiej misji księżycowej.
Kategoria: Nauka, technika i odkrycia
Tłumaczenie: Ariel
Źródło: BBC News


<p>Brytyjscy naukowcy zdają się odgrywać kluczową rolę w chińskich planach zautomatyzowanego podboju Księżyca. Naukowcy odwiedzili Chiny na początku tego roku, aby dyskutować na tematy dotyczące budowy przyrządów badawczych potrzebnych dla drugiej fazy Chińskiej misji księżycowej.
<p>Chiny stanowią trzeci kraj, któremu z sukcesem udało się umieścić człowieka w kosmosie, przed nimi udało się to jedynie Rosji i Stanom Zjednoczonym. Mają nadzieję na założenie własnej stacji kosmicznej w przeciągu najbliższych pięciu lat, a ewentualnie, po jej założeniu, wysłać swojego człowieka na Księżyc.
<p>”Chińczycy samodzielnie i bez niczyjej pomocy wysłali człowieka w kosmos, posiadają oni fantastyczne umiejętności, ale w pewien sposób są oni przybyszami,” - powiedział w wywiadzie udzielonym dla internetowego portalu BBC - “i co jest oczywiste od strony nauk kosmicznych, naprawdę szukają współpracy z nami; jesteśmy bardzo dobrzy w tworzeniu przyrządów naukowych i kochamy okazje do robienia takich rzeczy.”
<p>Duma narodowa
<p>Pekin przywiązuje ogromną wagę do miejsca przedsięwzięcia, uważając je za źródło narodowej dumy i sukcesu na arenie międzynarodowej. Ich program lotów kosmicznych nabrał ogromnego tempa od założenia w 1992 roku i obecnie pracuje przy nim dziesiątki tysięcy ludzi.
<p>Jednakże Chinom ciągle brakuje ekspertów w szeregu dziedzin, wliczając w nie nauki o przestrzeni kosmicznej, przez co entuzjastycznie współpracują z europejskimi naukowcami oraz resztą zainteresowanych współpracą stron.
<p>Profesor nauk kosmicznych z Open University w Milton Keynes – John Żarnecki – jest jednym z członków zespołu wykładowców, osobistości oraz naukowców zajmujących się badaniami kosmicznymi, który to właśnie zespół odwiedził Chiny na początku tego roku.
<p>“Myślę, że szukają znaczącej współpracy”, mówi w wywiadzie profesor Żarnecki. “Samodzielnie posiedli dobrą technologię, ale muszą przyznać, że w dziedzinie nauk kosmicznych są całkiem „nowi”, więc nie posiadają jeszcze całego oprzyrządowania i wszystkich możliwości jakie ono daje.”
<p>Pierwsza chińska bezzałogowa misja księżycowa nazwana została Cheng'e1, sonda księżycowa jest przygotowywana do wystrzelenia już w nadchodzącym roku.
<p>“Jeśli misja się powiedzie, ich następna misja (Cheng'e2), co rzeczywiście jest ambitnym planem, będzie zawierała lekki lądownik, być może również pojazd badawczy.” - mówi Żarnecki - “Już teraz prowadzone są rozmowy na temat współpracy Wielkiej Brytanii i Chin nad przygotowaniem i dostarczeniem niektórych z tych elementów.
<p>Transfer technologii
<p>Chiny nawiązały już współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przy szeregu projektów kosmicznych, wliczając między innymi program Galileo, obejmujący satelitarną sieć nawigacji oraz programy obserwacji Ziemi.
<p>Stephen Briggs, odpowiedzialny za projekty obserwacji Ziemi prowadzone prze ESA, potwierdził, że Chiny są chętne do rozszerzenia odgrywanej przez nie roli jednak sam proces transferu technologii to delikatna sprawa.
“Jesteśmy ostrożni w sprawach wiązania się z nimi drogami prawnymi, we właściwe struktury, niezbędne dla programów technologicznych” – powiedział podczas wywiadu.
“Jednak od strony naukowej, jesteśmy bardzo chętni do współpracy, ponieważ mają oni bardzo dużo do zaoferowania.”
<p>Założenia programu Cheng'e (nazwa pochodzi od chińskiej bogini Księżyca):
Faza 1: Sonda orbitująca wokół księżyca
Faza 2: Lądowanie aparatury niezbędnej do zbadania powierzchni Księżyca
Faza 3: Zebranie próbek z powrotem na Ziemię przy użyciu pojazdu badawczego
Faza 4: Lądowanie chińskich astronautów na Księżycu
<p>Na zdjęciu znajdującym się na początku artykułu chiński astronauta Nie Haisheng
  • 0



#2

Searcher of a hidden sense.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ciekawie sie to zapowiada,może wkońcu za jakiś czas zaczniemy poznawać całą prawde o tym co nas otacza.Czy NASA nie tuszuje wielu spraw związanych z kosmosem,nic tylko wyczekiwać aż Chińczycy podbiją Marsa i jeden z jego księżyców Phobos'a.
  • 0

#3

Feanor.
  • Postów: 73
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wiesz a kto gwarantuje , że chińczycy też nie będą ściemniać ;C ?
  • 0

#4

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wiesz a kto gwarantuje , że chińczycy też nie będą ściemniać ;C ?


Jak odkryją to co NASA też nie będa o tym pewnie mówić.
  • 0

#5

Searcher of a hidden sense.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takiej pewności niestety nie mamy,niewykluczam że nie może tak być. Jednak wydaje mi się że chińczycy są innym narodem niż ta zakłamana Ameryka.


Ale jestem bardziej przekonany do tego że jednak będą to pokazywać,podobnie było z tą nanotechnologią(Jaime Maussan - Konferencja UFO 2005) która tez była/jest niezłym odkryciem a jednak nie była ukrywana.Wiem że to nie jest aż takie osiągnięcie jak odkrywanie kosmosu,ale wystarczające do jego ukrycia przed resztą świata
  • 0

#6

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie zapominajmy, że pomaga im Wielka Brytania. Jeśli nawiążą stała współpracę to może być tak, że Chińczycy będą siedzieć cicho.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych