Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gniazdo orła bielika online.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ferdynand Kiepski.
  • Postów: 95
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

http://www.lasy.gov.pl/bielik

Gniazdo, które widzicie, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kutno (Łódzkie).

Po potężnej burzy, która 21 kwietnia zniszczyła część sprzętu i pochyliła kamerę, znów nadajemy :)

W połowie marca samica złożyła w gnieździe jaja (prawdopodobnie dwa). Samiec i samica wysiadują je na zmianę - gdy jedno jest w gnieździe, drugie żeruje. Pisklęta wylęgną się między 25 kwietnia a 1 maja. Co mniej więcej pół godziny bielik obraca jaja, aby zapewnić im odpowiednią wentylację i temperaturę. Co jakiś czas ptak przeciąga się, aby rozprostować kości, i wykonuje toaletę.

Przy gnieździe pojawia się czasem szpak, który chciałby chyba zamieszkać tuż obok, ale bieliki go odpędzają. Można też zauważyć kruki, które czyhają na bielicze jaja.

źródło: http://www.lasy.gov.pl/

#2

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Fajnie ma orzeł. Siedzi na tej sośnie i się leni, a ja na zajęcia muszę leźć :P



#3

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bieliki to nasz skarb a poza tym po prostu piękne i ciekawe zwierzęta. Ale zawsze ciekawiło mnie, co ludzie ciekawego widzą w oglądaniu gniazda bocianów, czy teraz bielików... Reality show z tego słaby :D

#4

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

2021 ludzi siedzi obecnie w Internecie i podgląda orła... <facepalm> :D



#5

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oglądaliśmy Chip Chan a teraz będziemy oglądali Orła Bielika :P



#6

Ferdynand Kiepski.
  • Postów: 95
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja wytrzymałem 5 minut i raz odleciał a potem przyleciał. Fajnie tak zobaczyć sobie ptaka od gniazda strony ;)

Użytkownik Ferdynand Kiepski edytował ten post 23.04.2012 - 20:01


#7 Gość_kaerc

Gość_kaerc.
  • Tematów: 0

Napisano

dla tych którzy jeszcze nie wiedzą bielik to nie orzeł......

to jastrząb lub jakby się któś uparł orłan

swoją drogą skąd się wzięła ta wiekopomna pomyłka??

Bielik wyglądający podobnie do orła był uważany za króla ptaków. Przyjmuje się, iż to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski. Jednak za ptaka umieszczanego w herbach polskich można też uznać 9 innych gatunków, takich jak: orzeł przedni, orzeł cesarski, orzeł stepowy, orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, orzełek południowy, bielik wschodni, gadożer oraz rybołów. Przypisywanie tej roli bielikowi bierze się od białej barwy ogona. Kolor ten w heraldyce jest jednak czysto symboliczny, a miał być odpowiedzią na czarnego ptaka z godła zachodnich sąsiadów Polski, którzy za czasów Ottona III jednoczyli plemiona germańskie[11]. Na monetach z czasów Bolesława Chrobrego na skrzydłach ptaka w koronie znajdują się kropki, które mogą odnosić się do białych lotek na złożonych skrzydłach bielika. Ten mógł się stać symbolem plemienia Polan. Za omawianym gatunkiem opowiadają się również historycy kojarząc jego wygląd z majestatem i wielkością. Biały ptak, przypominający orła, w godle państwa polskiego był używany od 1295 roku. Niektórzy uważają, że pierwowzorem mógł być podobny orzeł przedni, który jest jednak od bielika mniejszy. Sprawę komplikuje fakt, że bielików nie zalicza się obecnie do podrodziny orłów. Ptak na godle ma nieopierzony w całości skok, więc według systematyki jest orłanem


wiki

#8

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

E tam orły, kury ciekawsze:
http://flyingskunk.com/live.php

#9

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No, Kaerc, przyznam, że zburzyłeś nie małą część mojego światopoglądu - orzeł bielik jastrzębiem! Rozumiem, że kiedyś ludzie stosowali mniej bogatą klasyfikację zwierząt, ale skoro dziś biolodzy uważają bielika za ptaka z rodziny jastrzębiowatych, dlaczego w szkołach dalej uczą o orle bieliku i w mediach kiedy o nich mowa też słychać zawsze słowo "orzeł"... Powinni to naprawić.

#10

Kelt.
  • Postów: 147
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Już wole jak ludzie oglądają Bieliki czy bociany niż jakieś głupoty w TV. Sam siedząc na komputerze od czasu do czasu zerkam na gniazdo :) Pozytywna inicjatywa, ptak budzi respekt szczególnie że dla Polaków jest też symbolem.

#11 Gość_kaerc

Gość_kaerc.
  • Tematów: 0

Napisano

Skoro dziś biolodzy uważają bielika za ptaka z rodziny jastrzębiowatych, dlaczego w szkołach dalej uczą o orle bieliku i w mediach kiedy o nich mowa też słychać zawsze słowo "orzeł"... Powinni to naprawić.




No właśnie czemu....?? Na prawdę jestem ciekaw skąd się to wzięło.

A pamiętacie bajkę o Lechu Czechu i Rusie? Czyje gniazdo ujrzał Lech w takim razie??

Btw. podobno ta bajka to też propaganda bo w oryginalnym przekazie był tylko Lech i Czech... A Rusa dodano dla poprawności politycznej i słuszności z linią partii...

Użytkownik kaerc edytował ten post 24.04.2012 - 13:05


#12

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rusa dodał chyba jakiś ruski (chodzi mi o krainę geograficzną Ruś :) ) kronikarz w średniowieczu o ile mnie pamięć nie myli, bo Rusinom głupio było słuchać o tym jak to Czech i Lech stworzyli podwaliny Czech i Lechii więc analogicznie od nazwy państwa - Rusi - stworzyli mitycznego Rusa.

Ta legenda jest zachodniosłowiańska, Rusini ją pożyczyli na potrzeby wschodnich Słowian. A jakiego ptaka ujrzał Lech? Na pewno białego i drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Ludzie w mrocznych wiekach nie odróżniali jastrzębi od orłów, bo i po co im to było. Ważne, że ten ptak inspirował naszych przodków i robi to do dziś, że poniekąd zdefiniował kim jesteśmy. Może Lech ujrzał jastrzębia, ale znakiem Polski stał się orzeł, i dziś każdy to potwierdzi. Nie ważny gatunek, ważny pazur i błysk w oku i koronie :)

#13

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Popatrzałem i nic nie zobaczyłem.
Swoją drogą, czy ładnie tak podglądać, a co jeśli tam ...?

Ponad 900 ze mną patrzyło, no no.

...ważny pazur i błysk w oku i koronie !!!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych