Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego ludzie są przewrażliwieni na punkcie antysemityzmu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#31

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

w kontekście, że nawet Żyd potrafi zobaczyć zakłamanie WŁASNEGO NARODU

No i co z tego, że jest Żydem? Przez to jego sądy staja się jakoś bardziej wyjątkowe? Nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak świadomość zbiorowa, która znajduje odbicie w jednostce. Przynależność do jednej grupy etnicznej, nie czyni od razu ze wszystkich jej członków grupy osób posiadających zbiorową świadomość. To, że tak dla przykładu Finkelstein - ma takie a nie inne zdanie i nim właśnie się podpierasz powodowany jest tym, że jego opinia jest bliska lub zgodna z twoim światopoglądem. A nie tym, że przez postawienie się w opozycji do ogólnego poglądu sąd Finkelsteina sam przez się stał się "obiektywny". Każdy osąd jest z natury subiektywny.
Dzierżyński był dla przykładu Polakiem, wielu Niemców pochodzenia żydowskiego służyło w Wehrmachcie, można tak przykłady mnożyć w nieskończoność. Dlaczego "żydowskość" ma być czymś wyjątkowym?

Użytkownik NoMeansNo edytował ten post 01.04.2012 - 19:49

  • 0

#32

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żydzi są bardzo rzadkim przykładem społeczności która się nie asymilowała mimo życia pośród obcych narodowości. Ich ostentacyjny dystans i inność jest wyjątkowa.

I to nie sto czy dwieście lat. Robili to od dwóch tysięcy lat.
  • 0



#33

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja dodałbym jeszcze ze dwa tysiące. W tym właśnie kryje się żydowski fenomen. Nie ma chyba narodu z tak opisana historią, który kultywuje swoja tradycję od tak dawna. Tradycję konsekwentną, który nie stopił się z okolicznymi ludami i nie uległ. A czy był heterogeniczny? Chyba nie do końca.
  • 0

#34

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

NoMeansNo, twierdzisz, że historia Żydów ma 4000 lat ??? A na jakiej to podstawie ?
  • 0



#35

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie jest to pytanie retoryczne? ;]

Wywodząc od Abrahama - to tak, nie przymierzając, ponad 4 tysiące lat.
Biblia jako jest bardzo kontrowersyjnym źródłem ale jest.
  • 0

#36

Po_prostu.
  • Postów: 264
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No i co z tego, że jest Żydem? Przez to jego sądy staja się jakoś bardziej wyjątkowe?

No i to z tego, że z tej racji, że jest Żydem, jego poglądy w tej właśnie konkretnej kwestii mogłyby być STRONNICZE, a jednak NAWET będąc ŻYDEM potrafi spojrzeć na tą kwestię OBIEKTYWNIE, tak trudno to zrozumieć? x| moja wypowiedź nie daje ŻADNEJ wyjątkowości zdaniu Żyda, a ma na celu ukazanie, że taka jest prawda, że Żydzi nadużywają swojego pokrzywdzenia w holokauście, i że nie jest to subiektywna opinia jakiegoś skrajnego antysemity, lecz że dostrzegają to nawet osoby, które z racji swojej przynależności narodowej powinny chyba bronić stanowiska swojego "podwórka", nie? A skoro NAWET Żyd potrafi to dostrzec, jakie patologie są w tej kwestii, to jest to tylko kolejny dowód na poparcie tego stwierdzenia- prościej się nie da, a do ciebie dalej nie dociera?
  • 0

#37

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To już w sumie offtop. :roll:

Czyli wypowiadanie się w tym konkretnym temacie nie wymaga żadnej wiedzy? Wystarczy, że jest Żydem? To nie forum internetowe, na którym każdy z nas jest specjalistą w każdej dowolnej dziedzinie. Nie podkreślasz jego wykształcenia, pracy naukowej itp., które to elementy w jakimś stopniu nadawałyby jego wypowiedziom czegoś na kształt obiektywizmu. Tutaj jedynym kryterium jest: pochodzenie etniczne. Np. kobieta, która sprzeciwia się feministycznym postulatom (takie mocne uogólnienie) ...?
Żyd nie musi identyfikować się z historią swojego narodu, nawet taką. Chciałbym poznać jakikolwiek powód, dlaczego miałby to robić? Przy okazji jest już od dawna ukuty termin "self hating Jew". Jeżeli Żyd, twoim zdaniem powinien (cały czas mnie to gnębi - dlaczego powinien?): "(...) które z racji swojej przynależności narodowej powinny chyba bronić stanowiska swojego "podwórka", nie?" to każdy Żyd powinien bronić sensu istnienia państwa Izrael. Czemu? Bowiem historia nauczyła, że państwo narodowe daje schronienie, a naród pozbawiony państwa, całego systemu wsparcia, skazany może być na zagładę - np. Cyganie (Romowie :roll: ) a potem mało kto o tym pamięta. Tymczasem są Żydzi, którzy kwestionują istnienie współczesnego państwa Izrael. I co z tego? Zupełnie nic. Całkowicie naturalne, że ścierają się różne poglądy, w tym na rzeczy tak fundamentalne.
W redakcji Sturmera pracował dziennikarz, który miał żydowskich przodków ( z tego powodu Streicher nie podawał mu demonstracyjnie reki na przywitanie), pisał zjadliwe antysemickie artykuły. Czy przez to stawał się obiektywnym krytykiem wad i przywar Żydów?
Nie jestem ani nigdy nie byłem antysemit,ą ale i nie będąc Żydem, a tylko interesując się zagadnieniem uważam, że holokaust jest nadużywany do prowadzonej przez państwo Izrael bieżącej polityki. Jest to mój osąd z natury subiektywny, a mogę co najwyżej podbudowywać go, by nadać pozór obiektywizmu, konkretnymi przykładami. I moja interpretacja faktów jest tylko moja, nie staje się przez to prawdziwa.
  • 1

#38

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

"Byli hitlerowcy nie mają prawa krytykować Izraela"

Byli hitlerowcy nie mają moralnego prawa krytykować Izraela - w taki sposób izraelski dziennik "Maariw" komentuje publikację niemieckiego noblisty literackiego Guentera Grassa, który uważa, że Izrael zagraża pokojowi światowemu i może doprowadzić do zagłady narodu irańskiego.

Gazeta "Maariw" pisze, że skandaliczny atak Guentera Grassa na państwo żydowskie niekoniecznie musi być wyrazem antysemityzmu.
"Jest to raczej odmowa przyznania się do ogólnoniemieckiej odpowiedzialności za Holokaust i wiele innych potwornych zbrodni popełnionych przez ten naród w czasie II wojny światowej" - podkreśla "Maariw".

Innego zdania jest były naczelny rabin Izraela - Israel Meir Lau, który w wywiadzie radiowym oskarżył Grassa o antysemityzm.

Znany germanista profesor Mosze Zimmerman oznajmił, że Guenter Grass uprawia tzw. relatywizację Holokaustu.

Natomiast lewicowa gazeta "Haarec" konkluduje, że wypowiedź niemieckiego noblisty nie była antysemicka, lecz po prostu żałosna.


www.interia.pl

Czy nie sądzicie, że "rzucanie" we wszystkich Niemców hitlerowcami to nie przesada? Ciekawe jakby powiedzial to Polak? Pewnie, że twórcy obozów koncentracyjnych/pomocnicy Hitlera nie powinni się wypowiadać w tej kwestii -.-

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 05.04.2012 - 14:19

  • 0



#39

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czy nie sądzicie, że "rzucanie" we wszystkich Niemców hitlerowcami to nie przesada? Ciekawe jakby powiedzial to Polak? Pewnie, że twórcy obozów koncentracyjnych/pomocnicy Hitlera nie powinni się wypowiadać w tej kwestii -.-

No akurat Grass jako nastolatek w czasie wojny służył (ochotniczo?) w Waffen SS. A odbieranie prawa krytykowania państwa Izrael jest idiotyczne.

Ps.
Nie twierdzę, że G.Grass jest hitlerowcem.
  • 0

#40 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Dlaczego w angielskich pubach nie wolno powiedziec nic zlego o Polakach (np zachowanie, czesto budzace niesmak), zeby nie narazic sie na miano rasisty i dostac lomot, oczywiscie od Polakow? A co to narod wybrany? Swieta krowa? Rozprawianie o tym czemu nie mozna krytykowac Zydow, podczas gdy 3/4 Polakow zionie jawna nienawiscia do nich, choc nie bardzo umieja powiedziec za co, jest smieszne. To jak cosa nostra w wersji orginalnej, jedna rodzina nienawidzi drugiej, choc po 200 latach nikt nie pamieta o co wlasciwie poszlo, wazne ze musi, bo ta nienawisc nalezy do tradycji rodziny.
Polacy maja tendencje do wrzucania wszystkich do jednego wora, mam na mysli wypowiadanie sie o holokauscie i o tym ze Zydzi dzierza wladze nad swiatem. Ludzie no troche rozumu! Skoro ci sami Zydzi majacy wladze, tworza holokaust swoim rodakom, wspierajac i finansujac Hitlera, lozac ogromne sumy na eksperymenty medyczne w obozach koncentracyjnych, to gdzie oni sa jednakowi?
Juz raz uzylam tego porownania, wiec tylko przypomne:
"Kazdy Polak to zlodziej", tak sie mowi o nas poza granicami kraju i w kraju rowniez. Jak myslicie jak sie czuje nie-zlodziej, kiedy kazdy patrzy mu na rece, choc jest uczciwy? A za co mam sie czuc jak zlodziej, za to ze ktos nam wyrobil taka marke?
Nie prawda tez jest, ze normalni ludzie nie burza sie, kiedy ktos ubliza Norwegom, Arabom, Chinczykom, czy to co obserwuje u Polakow, a wiec okreslanie Hindusow mianem brudasy i ciapate.
Pytanie zawarte w temacie, czyli dlaczego ludzie sa przewrazliwieni na punkcie antysemityzmu, jest niejako proba wytlumaczenia, ze nietolerancja w ogole, nie jest niczym zlym, a wszegolnych wypadkach (np.Zydzi), to ma nawet swoje uzasadnienie.
Nie ma! To tylko nietolerancja i nie szukajcie dla niej uzasadnien, ani historycznych, ani politycznych.
Blokada w rozwoju duchowym, ale jednoczesnie uswiadomienie sobie wlasnego ograniczenia, moze doprowadzic do usuniecia tej blokady.
Czego wszystkim zycze zcalego serca.
  • 0

#41 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

A co z auto uzupełnianiem zapytań w google? Dlaczego nie pojawiają się żadne podpowiedzi do słowa "żyd" i pochodnych? Nic do nich nie mam proszę Pani, ale z jakiej racji żydzi są traktowani jak święte krowy tego świata? II wojna skończyła się 67 lat temu, nic im nie grozi więc o co tu chodzi? Jak nie wiadomo o co to pewnie o władzę i szmal. Jak zwykle Dołączona grafika
  • 1

#42 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Androll
Jak bys nic do nich nie mial, to nie szukalbys podpowiedzi do slowa "Zyd".
A tak w ogole, to jakich podpowiedzi szukasz? Bo mnie po wrzuceniu hasla wyskoczylo od razu: " zyd, czy Zyd? Oczywiscie, ze Zyd, zawsze z duzej litery" :mrgreen:
Edytuje, bo to ciekawy artykul
Moglabym teraz zadac szczegolne pytanie w sprawie Zydow, a mianowicie:
Chodzi nam o tolerancje odmiennosci etnicznej, czy religijnej?
Prawda, ze samo wyszlo?
Katolicyzm kontra judaizm...

Użytkownik mag1-21 edytował ten post 08.04.2012 - 10:22

  • 0

#43 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Spokojnie, to był tylko prosty przykład na to, że Żydzi mają przywileje na które nie zasłużyli. Proszę dla testu wpisać w Google "Polacy to" i zobaczyć sugerowane hasła. Następnie proszę wpisać "Żydzi to" i porównać. Mam na myśli podpowiedzi, bez naciskania "Szukaj" lub klawisza enter. O właśnie takie:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Swoją drogą ma Pani naprawdę ciekawy pogląd, oddający w pełni sedno tego wątku. Skoro wyszukuję w Google czegoś na temat Żydów, to z góry oznacza, że jestem... antysemitą? Czy to miała Pani na myśli? Jeśli tak, to niestety, ale muszę Panią rozczarować. Dołączona grafika

Chyba, że antysemityzm to nie zgadzanie się z rządem Izraela. Jeśli tak to przepraszam, jestem antysemitą.
Pierwszy z brzegu przykład czemu: http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html

//

Jeśli chodzi o tę treść którą Pani dodała po czasie, to mi rozchodzi się o odmienność polityczną, a dokładniej o chorą polityczną poprawność narzucaną przez rząd Izraela, że Żydzi są nietykalni w każdym wypadku, a religię i etnikę pozostawiam tym którzy lubią szufladkować ludzi wg tych kryteriów.

Użytkownik Androll edytował ten post 08.04.2012 - 11:12

  • 2

#44

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe jest to z tym "żydzi to"
Sprawdziłem to sobie i rzeczywiście tak jest. Ale wpisywałem też inne kraje i wyszło że tak samo jest z holendrami czyli "holendrzy to" i "hiszpanie to" do nich też żadnych podpowiedzi nie ma. Ciekawe czemu tak jest.
  • 0



#45 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie powiedzialam, ze jestes antysemita, tylo ze szukasz haka, nie wiedzac o co komu chodzi z tymi Zydami.
Staralam sie rownez delikatnie wrzucic, ze calosc ma podloze religijne. Ale zeby nie grzebac i nie dopatrzec sie tego, nalezalo zrobic poprostu temat tabu, znaczy nie wolno mowic. W zwiazku z Wielkanoca podpowiem dalej to na I Soborze w Nicei rozdzielono swieto zydoskiej Paschy d katolickiej Wielkanocy. Przed tym czasem oba swieta odbywaly sie w jednym czasie kalendarzowym. Zwyczajem Zydow w tym okresie swiatecznym sa pokojowe odwiedziny w domach zwasnionych stron, prowadzac do pojednan. Kosciol nie mogl do tego dopuscic, aby jednac sie z Zydami, ktorzy zabili Jezusa.
Tak wiec przesunieto katolickie swieto. A teraz moze wyjawie moj, zaznaczam moj, poglad na to jaka jest roznica pomiedzy katolicyzmem, a chrzescijanstwem. Chrzescijanstwo to religia wyznawcow nauk Jezusa Chrystusa, zas katolicyzm...to wladza! Konkretna realna wladza, majaca swoja hierarchie zarzadzajacych owieczkami wraz z wlasnym sadem w postaci inkwizytorow, oraz w naszych czasach bardziej bedzie sie podpierac Sadem i kara Boza. I nie ma innego konfliktu jak tylko religijny, a z niego na sile tworzy sie rowniez polityczny. Swoja droga polityka Izraela, mysle tu o bazmozgowych syjonistach, wielce takiemu pogladowi sprawy sprzyja. No nie tylko w Izraelu siedzi kilku sadystow, w innych krajach rowniez sa.
Ale...nawet tych zatwardzialych syjonistow nie laczylabym z grupa rodziny Rothschildow itp. To jeszcze inna, oj zupelnie inna nacja.
Mimo wszystko cieszy mnie, ze szukasz dla ciekawosci, a nie powtarzasz jak stado owiec wszyscy Zydzi to...
Ps. Odpowiem jeszcze na to co napisal Wszystko. Myslalam o tym rowniez i doszlam do wniosku, ze wrzuca sie hasla okreslajoce konkretne skojarzenia, a w stosunku do Holendrow nie ma konkretnych obejmujacych calosc narodu, jak np Anglicy to flegmatycy. O Zydach nie wiele wiemy, wiec i skojarzen ogolnych nie ma.

Jeszcze edytuje. A propo's Zydow swietych i nietykalnych, to jest jeszcze zapis nawet w naszym Starym Testamencie, ze jest to narod wybrany przez Jahwe. Przeciez kosciol o tym wie, bo Pismo Swiete czyta, ale chrzescijanizm to juz Rzym, a nie Jerozolima.

Użytkownik mag1-21 edytował ten post 08.04.2012 - 21:39

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych