Skocz do zawartości


Zdjęcie

Irytujący laptop


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Witam! Chciałbym poradzić się, mam nadzieję, że trafię na obcykanych informatyków ;) A więc - problem dotyczy mego laptopa - konfiguracje tutaj (mam nadzieję, że widać będzie). Problem dotyczy, że ma on tendencje do "zamrażania się" tzn. w dowolnym momencie, może się dopiero co uruchomić i zamraża się - nie da się wykonać żadnej akcji oprócz poruszania myszką przez nieokreślony czas aż szanowny laptop postanowi się "odmrozić". Czasem dzieje się to często, czasem rzadko. Dzieje się to od pierwszego uruchomienia, więc to nie wina niczego, taki jego urok chyba. Ale wczoraj się zirytowałem, bo chciałem powrócić do "dawnych czasów" i włączyłem The Sims 3 (trzy dodatki), które kiedyś normalnie działało i jako chyba jedyna gra nie ulegała zamrożeniu, tymczasem wchodząc już w tryb tworzenia rodziny się zacina na amen. Wczoraj także, gdy w nocy słuchałem muzyki w winampie ciął mi się niemiłosiernie, co 5 sekund było słychać takie zgrzytanie, nie wiem jak to można nazwać, tak jakby się zawiesił na chwilę. Pobrałem AVG PC Tuneup 2011, przeczyściłem nim kompa i przedefragmentowałem, oczyściłem też systemowym programem, za chwilę go także przeskanuję Combofixem, i Malwarebytes`em. Nie wiem co może być przyczyną i co mogę jeszcze zrobić. Czy ktoś ma jakieś porady co do tego? W sumie chciałbym się pozbyć całkowicie problemu "zamrażania", bo jest irytujące dla mnie, gdy na dłuższy czas, nawet chwilę po uruchomieniu się to dzieje - są także aplikacje, przy których na 100% się zatnie. Jak wspomniałem The Sims 3 kiedyś się nie mroziło, teraz tak; rozumiem, że na laptopie taka gra jak The Force Unleashed I/II się będzie mrozić, ale Star Wars Battlefront 2 z 2005 roku? To trochę przesada, bo nie jest chyba aż tak tragiczny ten mój lapek :P

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 01.04.2012 - 10:09




#2

Matthew.
  • Postów: 73
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sposób na prawie wszystko - format c:\

Spróbuj, jeśli nic nie pomoże. I mówię całkiem serio :) To dosyć dziwne, mój też się tak wiesza, ale to ze starości.

#3

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Matthew

Sposób na prawie wszystko - format c:\

A jak ktoś nie ma C:\ ?

@Within
Na początek, przeczyść porządnie to to. Popatrz na procesy uruchomione też, może coś Ci to zasugeruje.

za chwilę go także przeskanuję Combofixem, i Malwarebytes`em.

Odradzam tego narzędzia. Wiem, że kiedyś było przydatne i dobre, ale teraz nie jest.

#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najpierw sprawdż czy to nie wina sprzetu. Odpal jakiegoś linuxa liveCD. Odpal z tego jakiś filmik . Jak normalnie chodzi to wina windowsa. Wtedy formatujesz dysk czy stosujesz recovery (jezeli twój lapek ma to fabrycznie) i odnowa instalujesz sensowne i potrzebne rzeczy. Wiekszośc problemów z systemem polega na zainstalowaniu 1001 nikomu niepotrzebnych programików i całego szajsu z tym zwiazanego .
Jak identycznie przycina się na linuxie oznacza to ,że masz uwalony sprzet a wtedy... serwis.



#5

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No okej, rozważę to, dzięki za odpowiedź ;)

A czy sądzicie, że wyłączenie Aero i automatycznego zmieniania się tapet co kilka minut wpłynie bardzo na wydajność?

Na początek, przeczyść porządnie to to


No właśnie robię porządek, i wypierniczam wszystkie śmieci.

Popatrz na procesy uruchomione też, może coś Ci to zasugeruje.



Wiesz, nie jestem zbyt obcykany w kompach, mogę dać screeny.

http://images41.foto...a1d0f8b3994.jpg

Czemu uważasz Combofix`a za zły program?



#6

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czemu uważasz Combofix`a za zły program?

Nie zły, tylko niebezpieczny. To nie jest lekarstwo na wszelkie dolegliwości komputera, zbyt głęboko ingeruje w system, żeby go tak sobie używać. Może się zdarzyć tak, że po jego użyciu trzeba będzie odzyskiwać system albo instalować na nowo.

No właśnie robię porządek, i wypierniczam wszystkie śmieci.

Miałem też na myśli fizyczne wyczyszczenie kompa z kłaków, kurzu, papierów, zdechłych myszy, żab i innych takich...

#7

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie zły, tylko niebezpieczny. To nie jest lekarstwo na wszelkie dolegliwości komputera, zbyt głęboko ingeruje w system, żeby go tak sobie używać. Może się zdarzyć tak, że po jego użyciu trzeba będzie odzyskiwać system albo instalować na nowo.


Rozumiem. Zacząłem go od czasu do czasu używać, gdy złapałem wirusa, który nie chciał dać mi normalnie uruchomić kompa, dopóki nie wykupię jakiegoś tam programu - myślałem, że skoro pomógł w takim przypadku to i jest bezpieczny.

Miałem też na myśli fizyczne wyczyszczenie kompa z kłaków, kurzu, papierów, zdechłych myszy, żab i innych takich...


Rozumiem ;) Niedługo go rozkręcę i przeczyszczę trochę ;) A czy sądzicie, że przyczyną może być przegrzewanie? Być może ma na to wpływ to, że w sumie od roku (czyli tyle ile go mam) go nie czyściłem.

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 01.04.2012 - 10:57




#8

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem ;) Niedługo go rozkręcę i przeczyszczę trochę ;) A czy sądzicie, że przyczyną może być przegrzewanie?

Sprawdź odczyty temperatury. Jak nie masz czym, to może tym: http://www.cpuid.com.../hwmonitor.html

#9

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Okej

Dołączona grafika



#10

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oj, trochę za ciepło mu :)
Przeczyść go solidnie.

#11

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No okej, zaraz się za to wezmę, dzięki;)



#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No okej, rozważę to, dzięki za odpowiedź ;)

A czy sądzicie, że wyłączenie Aero i automatycznego zmieniania się tapet co kilka minut wpłynie bardzo na wydajność?


Takimi bajerami obciążasz sobie RAM, a ten w laptopach nie jest zwykle bardzo wydajny.
Proponuję CCleaner, wyczyścisz sobie za jego pomocą również rejestry z pozostałości po dawno odinstalowanych programach czy aplikacjach. Zobaczysz co startuje na początku i prawdopodobnie pracuje w tle ( są opcje "włącz - wyłącz" ).



#13

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A do ewentualnego wywalania śmieci kiedyś używałem Revo Uninstaller (czy jakoś tak) z opcją zaawansowanego usuwania śmieci. Całkiem dobrze się spisywał.
Na szczęście, teraz już nie mam takiego problemu :)

Użytkownik Ill edytował ten post 01.04.2012 - 11:16


#14

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Takimi bajerami obciążasz sobie RAM, a ten w laptopach nie jest zwykle bardzo wydajny.
Proponuję CCleaner, wyczyścisz sobie za jego pomocą również rejestry z pozostałości po dawno


Właśnie z niego korzystam ;)



#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaktualizuj sterowniki do karty graficznej i dźwiękowej. Na pewno nie zaszkodzi a może pomóc, zwłaszcza, jeżeli przyczyną problemów jest konflikt sprzętu bądź aktualizacji (nowe Simsy aktualizują się automatycznie o ile im się tego nie zabroni a któraś z aktualizacji z tego co wiem nie jest kompatybilna ze starymi sterownikami).

A, jeszcze jeżeli o Simsy chodzi usuń z "Moje Dokumenty" folder "Electronic Arts"/ "The Sims 3" (możesz też zmienić jego nazwę) - być może pobrałeś kiedyś z internetu dodatek np. przedmiot który nie jest kompatybilny z aktualizacją gry. Usunięcie folderu (lub zmiana nazwy) sprawi, że gra stworzy sobie identyczny folder tyle, że bez zmian wprowadzonych przez użytkownika. A, i jeszcze po uruchomieniu startera gry każdorazowo wejdź do folderu "Electronic Arts"/ "The Sims 3" w moich dokumentach i sprawdź czy gra nie zrobiła sobie tam folderu "FeaturedItems" jak jest ale pusty to w porządku. Ale jeżeli są w nim pliki (głównie jpg-i) - usuń je. Jeden z tych plików jest zepsuty i powoduje crashe gry przy wchodzeniu do trybu tworzenia rodziny lub trybu kupowania.

Zainstaluj CCleaner. Przeczyść nim komputer (zakładka "Cleaner": usunie pliki tymczasowe, ciasteczka, zrzuty pamięci i inne śmiecie spowalniające system). Przeskanuj też rejestr i napraw błędy (zakładka "Rejestr"). Następnie przejdź do zakładki "Narzędzia", wejdź w "Autostart" i "Wyłącz" te pozycje które rozpoznajesz i które wiesz, że nie muszą uruchamiać się razem z systemem. Później metodą prób i błędów możesz odznaczyć kilka innych pozycji.

Problem z dźwiękiem można naprawić przez wpisanie w Start/Uruchom (jak nie ma: http://windows.micro...the-Run-command ) polecenia "dxdiag", przejście w zakładkę "Dźwięk" i zmiana ustawień przyspieszenia sprzętowego. Ostatnio miałam identyczny problem z dźwiękiem (przycinanie co 5 sekund) i okazało się, że było ustawione "Brak przyspieszenia" (kiedyś wyłączyłam bo jedna gra nie chciała mi działać a ludzie powiedzieli, że wyłączenie przyspieszenia może pomóc i faktycznie pomogło chociaż dźwięk stał się paskudny). Ustawiłam na "Pełne" i dźwięk działa jak marzenie.

I jeszcze tak dla pewności przedefragmentuj dysk systemowym defragmentorem. Ja wiem, że te pobierane z internetu są niby lepsze ale osobiście widzę lepsze efekty po użyciu defragmentora systemowego.

Jeżeli chodzi o parametry sprzętu lapek nie jest taki zły. 3GB RAMu to trochę mało dla 64 bitowej Win7 ale nie powinno powodować przycinania. Widzę tu właściwie tylko jeden problem - trochę mało wolnego miejsca na dysku C. Nie jest to jeszcze wartość krytyczna ale osobiście staram się utrzymywać partycję systemową tak by zajęte było maksymalnie 75% miejsca (u ciebie zajęte jest 81%). 19GB wolnej przestrzeni to może dużo ale taki Win7 z tego co słyszałam potrzebuje 12GB wolnego miejsca na dysku do sprawnego funkcjonowania. Twój komputer zbliża się do tej granicy. No i trzeba pamiętać, że defragmentacja nie jest tak skuteczna na zapchanym dysku a powyżej pewnej granicy jest wręcz niemożliwa. Usuń kilka plików, odinstaluj niepotrzebne programy lub przenieś jakieś pliki na drugi dysk. To może pomóc.

BTW: Powyższe rady stosuję na WinXP. Nie mam pewności jak zadziałają na Win7 - być może potrzebne będą dodatkowe informacje jak ten przykład z brakującym polem "Uruchom" (http://windows.micro...the-Run-command). Zasadniczo jednak systemy nie różnią się aż tak bardzo i działają na podobnej zasadzie więc przynajmniej część rad powinna być wykonalna.


Edit: 71*C? :o
Coś jest bardzo nie tak. Żaden z moich komputerów nigdy nie wykazał temperatury większej niż 50*C a to w środku lata. Coś jest na rzeczy z chłodzeniem. Słychać szum wiatraków? Może wysiadły?

Nie trzymaj laptopa na kolanach (zatykasz wywietrzniki) i dokup podkładkę chłodzącą. Powinno rozwiązać a przynajmniej zmniejszyć problem.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 01.04.2012 - 12:03





 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych