Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmieńmy strefę czasową


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1

muchomor.
  • Postów: 84
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dość dyktatury skowronków, sowy wszystkich powiatów łączcie się - list

Chcecie, żeby w letnie wieczory na bałtyckiej plaży było jak w hiszpańskiej Majorce? Jasno po 22 wieczorem? Proponuję przesunąć czas jeszcze o godzinę. Malkontenci zaoponują - przecież rankiem będzie dłużej ciemno! No i co z tego!


Cały artykuł - http://wyborcza.pl/1...h_powiatow.html
Zaciekawiło mnie to, mielibyśmy dłużej słoneczko, jedynie rano w zimie mogłoby być jeszcze ciemno w porze wstawania, ale poranne ciemności mają nieco inny wpływ psychologiczny, wstawanie gdy jest jeszcze ciemno, kraj się budzi do życia, zapalają się światła w budynkach a potem jest wschód słońca - ma to swój urok. A potem i tak jest jasno. Tymczasem teraz wieczorem około 17:00 robi się ciemno i w zasadzie można ubierać piżamę... Nie mówię że jestem jakimś wielkim entuzjastą tego pomysłu, zastanawiam się co sądzicie o takich kombinacjach.

#2 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie paranoją jest w ogóle przesuwanie godziny. Niczemu to nie służy, a jedynie wprowadza chwilowe zbędne zamieszanie.

Użytkownik coś_innego edytował ten post 25.03.2012 - 21:33


#3

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W sumie teraz to robi się ciemno dopiero około 19 ;)

Ciekawe, aczkolwiek te poranki zimowe byłyby dla mnie nie do zniesienia. Naprawdę o wiele lepiej jest budzić się, gdy za oknem jest słoneczko ;) Tymczasem wstanie, ogarnięcie się i wyjscie z domu, gdy jest ciemno to prawdziwa katorga dla mnie.



#4

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

bo to jest głupota, cała zmiana czasu zeby ludzią zycie utrudnić, a wmawia się jakieś bajki. co to za różnica o której słonce wzejdzie jak i tak wstaje sie o tej samej godzinie, to chyba lepiej by nawet było obudzić się jak słoneczko świeci, a nie jak jest jeszcze ciemno.

#5

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie wstawanie zimą gdy jest ciemno, można by powiedzieć noc - ma to swój urok, lecz ta zmiana czasowa zimowy-letni, nie przynosi żadnych korzyści jakie było pierwotne założenie tego pomysłu.
WT co do Ciebie to mam odmienne zdanie, lubie gdy rano jest ciepło lecz pochmurno lecz lubię oglądać Słońce gdy widać że już zachodzi takie chwile mi się podobaja ;)

#6

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ecz lubię oglądać Słońce gdy widać że już zachodzi takie chwile mi się podobaja


A to i ja kocham ;) Ten urok letnich, słonecznych wieczorów, gdy słońce zaczyna zachodzić, a niebo jest takie piękne - już w sumie niedługo ^^ Ogólnie rzecz biorąc ja nie lubię pochmurnych dni, bo wtedy tracę całą energię do życia.

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 25.03.2012 - 21:50




#7

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@WT
Znaczy wiesz ja to bym czasami chciał za dużo, pochmurne poranki by sie ochłodzić z rana no i bezchmurne, słoneczne popołudnia taki mój wybredny gust :P

#8

Smok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ogółem zmiany czasu, zarówno z zimowego na letni jak i z letniego na zimowy mają umożliwiać lepsze jego wykorzystanie. Mi to tam za bardzo nie przeszkadza, a nawet widzę pewne plusy. Mogę np. pójść sobie o ~19 biegać i nie zgubie się po ciemku gdzieś w lesie :).



#9

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

taaa jasne ciekawe jak lepiej sie ten czas wykorzystuje.

#10

Muhomorniczy.Cylon.
  • Postów: 412
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem za. Jak wstaje słonce gorzej śpię. A powiedzmy chce sobie pospać w weeken i co? Od 5 rano juz robi sie jasno a ja powiedzmy poszedłem spać o 12. To mam zrąbany sen już po 5 h.

Użytkownik Muhomorniczy.Cylon edytował ten post 25.03.2012 - 22:28


#11

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

po pierwsze musisz miec sypialnie, po stronie wschodniej zeby ci slonce przeszkadzało, po drugie wystarczy zasłonic zasłoniki, żaluzje i po problemie, natomiast ci ktorym slonce pozwala lepiej sie czuc cierpią na tym bo slonca sobie nie wyczaruja.

#12

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jestem za zniesieniem zmiany czasu. Zimą ciemno robi się około 15-16, gdyby nie zmiana czasu można by wykorzystać naturalne światło do około 16-17, a to już wiele daje.

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja jestem za zachowaniem czasu zimowego przez cały rok. Może i robi się wcześniej ciemno ale i ludzie (nawet sowy!) wcześniej wstają. Sama jestem sową a co roku, jakoś tydzień przed zmianą czasu na letni zaczynam budzić się wyspana godzinę wcześniej niż zazwyczaj (o 10 lub 11 zamiast o 11 lub 12) bo Słońce wcześniej wschodzi na wystarczającą wysokość (mam pokój na południe a południowy wschód zasłania mi ściana). Później jednak zmieniają mi czas na letni i znowu ku wściekłości rodziców śpię do południa.
Im wcześniej Słońce wstaje tym jest też cieplej. To kolejny powód dla którego wolę wieczory od poranków - niby tak samo ponuro a jednak rano można zamarznąć podczas gdy wieczory są ciepłe.

A, że w czasie zimowym szybciej się ściemnia? To nawet lepiej! Wcześniej pojawiają się gwiazdy. Gdyby latem panował czas zimowy nie trzeba byłoby zarywać całej nocy obserwując meteory. Wystarczyłoby posiedzieć do 2-giej lub 3-ciej. Jakby się ktoś uparł zdołałby nawet jeszcze wyspać się do pracy.
No i powiedzmy sobie szczerze. Czy gdyby o takiej 22 było jeszcze jasno a o 6 ciemno ludzie znaleźliby wystarczająco motywacji by wstawać do rano pracy a wieczorem kłaść się spać o 22? Naprawdę, wystarczy jak o 21 zaczyna się powoli ściemniać. Jak komuś za ciemno może sobie zapalić światło! Wieczorem siedzi się w domu a nie włóczy po okolicy a jeżeli ktoś się lubi włóczyć to ciemność mu nie przeszkodzi. Osobiście lubię czasem letnim wieczorem urządzić sobie spacerek.

Swoją drogą nie wyobrażam sobie zimy w "podwójnym czasie letnim". Nawet w czasie zimowym w zimie Słońce wschodzi o 7 rano. Gdyby dodać do tego 2 godziny wschodziłoby o 9tej! Wyobrażacie sobie te wszystkie dzieci idące w ciemności by zdążyć na 8 do szkoły?


A. I cykl dobowy "sów" nie zależy od tego jak wcześnie robi się ciemno (sowy potrafią zarwać całą noc i nie są zmęczone) tylko jak wcześnie robi się jasno (żadna sowa nie obudzi się bez budzika o wschodzie Słońca!).
To "skowronkom" zależy by robiło się później ciemno bo to skowronki jak tylko Słońce zajdzie robią się śpiące i to skowronki budzą się wraz ze Słońcem.
Także czasem właściwym dla sów jest czas zimowy.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 26.03.2012 - 10:41




#14

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja też zamiast wprowadzać nowe zmiany, jestem za zniesieniem przesuwania czasu w ogóle. W OGÓLE.

#15

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Ana Mert

A. I cykl dobowy "sów" nie zależy od tego jak wcześnie robi się ciemno (sowy potrafią zarwać całą noc i nie są zmęczone) tylko jak wcześnie robi się jasno (żadna sowa nie obudzi się bez budzika o wschodzie Słońca!).
To "skowronkom" zależy by robiło się później ciemno bo to skowronki jak tylko Słońce zajdzie robią się śpiące i to skowronki budzą się wraz ze Słońcem.
Także czasem właściwym dla sów jest czas zimowy.

Tylko czy czasami zmiana czasu nie ma wpływu na zwierzęta tylko na nas? My jedynie zmieniamy nasz czas. Sowy mogą sobie spokojnie spać, bo ta zmiana ich nie dotyczy.

EDIT:
-2 punkty za pytanie i zdania oznajmujące...w takim razie czekam na więcej.

Użytkownik Torek edytował ten post 26.03.2012 - 19:48



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych