Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obrazy przed zaśnięciem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Rosenwyn.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skąd biorą się obrazy pojawiające się tuż przed zaśnięciem i zaraz przed przebudzeniem? Mało prawdopodobne, żebym tylko ja tego doświadczała, ale nie znam żadnej osoby, która interesuje się tego rodzaju zjawiskami. Często widzę twarze osób, których nigdy nie spotkałam (albo tylko tak mi się wydaje) lub jakieś abstrakcyjne obrazy, np. twarze bez oczu w jaskrawych barwach. Zawsze kilka minut po zamknięciu oczu(jeszcze przed zaśnięciem) zaczyna się spektakl nieznanych mi twarzy i obrazów. Podczas samego snu często czuję jakieś zapachy, np. potraw czy perfum i czasami rozmawiam po angielsku. Od wczesnego dzieciństwa samoistnie śnię świadome sny, choć nigdy się tego nie uczyłam. Kiedy byłam mała, potrafiłam zmieniać sobie sny, jeśli jakiś mi się nie podobał, a tzw. fałszywych przebudzeń doświadczałam praktycznie każdej nocy. Czy też tak macie? Albo może wiecie, co jest przyczyną takich zjawisk?
  • 0

#2 Gość_Doomin

Gość_Doomin.
  • Tematów: 0

Napisano

Mi się wydaje że to trzecie oko :) Najprawdopodobniej otworzyłaś je i to dlatego. Chociaż po twoich opisach widać że nie w pełni i nie potrafisz nim kontrolować.
  • 0

#3

Po_prostu.
  • Postów: 264
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może umysł przygotowuje się w jakiś sposób do snu :P porządkuje wrażenia zebrane za dnia, pojawiaja się do teo jakieś skojarzenia, procesy myślowe, przed wyciszeniem się do snu ;d
a zresztą nie wiem, nie znam się na tym :<
  • 0

#4

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To jest całkowicie normalne - jest to skutek przechodzenia aktywności mózgu z fal alfa do fal theta (o ile dobrze pamiętam). Jest to nic innego jak sen na jawie - gdy ciało już zasypia, ale umysł pozostaje względnie świadomy. Podejrzewam, że Twoim obrazom towarzyszy stan lekkiego odurzenia i telepania w głowie, jak po trzech piwach na przykład. Ja na przykład przed zaśnięciem (lub tuż po obudzeniu z głębokiego snu) często miewam omamy słuchowe - wydaje mi się, że ktoś coś krzyczy, bądź słyszę jakieś uderzenia bębnów.

Zwykła aktywność mózgu, powtarzam - sen na jawie. :)
  • 1

#5

TikTak.
  • Postów: 32
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm, to ciekawe . Ja zbytnio nie mogę wyczuć smaku i zapachu podczas snu :D Informowałaś o tym komuś bliskiemu ? Może widzisz swoją przyszłość:) ?
  • 0

#6 Gość_Doomin

Gość_Doomin.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja bym bardziej stawiał na zdolności paranormalne, jeżeli ona od dziecka mogła zmieniać sny i śnić świadomie, przecież dobrze wiemy że aby tego doświadczyć dla niektórych potrzebne są miesiące ćwiczeń.
  • 0

#7

TikTak.
  • Postów: 32
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Doomin Masz racje, ja na przykład nie mam takiej zdolności. Ja nie potrafię zmieniać tego co się dzieje we śnie szczerze mówiąc :D. Potrafię najwyżej kontrolować wyobraźnie . Z resztą to chyba każdy potrafi...
  • 0

#8

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niecodzienne obrazy, aczkolwiek normalne; zawsze przed zaśnięciem trafiamy w taki stan "tępości", odpływamy, myślimy o często abstrakcyjnych rzeczach, aby "wpaść" w sen ;)
  • 0



#9

Rosenwyn.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest całkowicie normalne - jest to skutek przechodzenia aktywności mózgu z fal alfa do fal theta (o ile dobrze pamiętam). Jest to nic innego jak sen na jawie - gdy ciało już zasypia, ale umysł pozostaje względnie świadomy. Podejrzewam, że Twoim obrazom towarzyszy stan lekkiego odurzenia i telepania w głowie, jak po trzech piwach na przykład. Ja na przykład przed zaśnięciem (lub tuż po obudzeniu z głębokiego snu) często miewam omamy słuchowe - wydaje mi się, że ktoś coś krzyczy, bądź słyszę jakieś uderzenia bębnów.

Zwykła aktywność mózgu, powtarzam - sen na jawie. :)


Dzięki za wytłumaczenie, ale intryguje mnie nadal proces "tworzenia się" nowych twarzy. Czy mózg potrafi sam wymyślić sobie całkiem nowe twarze, czy używa jakichś kiedyś ujrzanych, ale nie zapamiętanych przeze mnie twarzy?

Użytkownik Rosenwyn edytował ten post 25.03.2012 - 20:11

  • 0

#10

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przed zasypianie pojawiają się hipnagogi, nielogiczne wzory, obrazy przetwarzane przez umysł, jest to ogólnię ujmując cały śmietnik z głowy, jeśli Ci się udaje świadomie przejśc przez tą fazę to masz świadomy sen, część w tej fazie przeważnie odlatuje w sen, ze mną włącznie, narazie udało mi się tą fazę przetrwać tylko raz no a świadomy sen to już inny temat chociaż mój mózg zawsze poleca mi zboczone sny -.-'


Edytuje:

Dzięki za wytłumaczenie, ale intryguje mnie nadal proces "tworzenia się" nowych twarzy. Czy mózg potrafi sam wymyślić sobie całkiem nowe twarze, czy używa jakichś kiedyś ujrzanych, ale nie zapamiętanych przeze mnie twarzy?


Jak już wspominałem jest to cały śmietnik z rozumu, te twarze to najczęściej zniekształcone obrazy znajomych twarzy bądź takie które jakoś wpadły Ci w pamięc lecz o nich nie myślałeś np. idąc na chodniku

Użytkownik Aequitas edytował ten post 25.03.2012 - 20:19

  • 1

#11

Rosenwyn.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm, to ciekawe . Ja zbytnio nie mogę wyczuć smaku i zapachu podczas snu :D Informowałaś o tym komuś bliskiemu ? Może widzisz swoją przyszłość:) ?


Raz wspominałam komuś o tym, ale nie prowadziłam z tą osobą dłuższej rozmowy. Swoje doświadczenia zaprezentowałam wówczas bardziej jako ciekawostkę. Z tego co czytałam o snach, to raczej nie czuje się w nich zapachu ani smaku i ma się trudności z czytaniem (tekst się zmienia, jest rozmazany). Ja mam całkiem odwrotnie, bo czuję zapachy, a czasami nawet smak (kilka nocy temu tak miałam), ponadto kilkakrotnie we śnie czytałam jakąś książkę lub tekst na kartce bez większych trudności.

Przed zasypianie pojawiają się hipnagogi, nielogiczne wzory, obrazy przetwarzane przez umysł, jest to ogólnię ujmując cały śmietnik z głowy, jeśli Ci się udaje świadomie przejśc przez tą fazę to masz świadomy sen, część w tej fazie przeważnie odlatuje w sen, ze mną włącznie, narazie udało mi się tą fazę przetrwać tylko raz no a świadomy sen to już inny temat chociaż mój mózg zawsze poleca mi zboczone sny -.-'


Edytuje:

Dzięki za wytłumaczenie, ale intryguje mnie nadal proces "tworzenia się" nowych twarzy. Czy mózg potrafi sam wymyślić sobie całkiem nowe twarze, czy używa jakichś kiedyś ujrzanych, ale nie zapamiętanych przeze mnie twarzy?


Jak już wspominałem jest to cały śmietnik z rozumu, te twarze to najczęściej zniekształcone obrazy znajomych twarzy bądź takie które jakoś wpadły Ci w pamięc lecz o nich nie myślałeś np. idąc na chodniku

Dziękuję :). To ciekawe, nie wiedziałam, że mózg potrafi zapamiętać aż tyle przypadkowych twarzy.
  • 0

#12

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz, wcale to nie jest wykluczone, bo osoby niewidome od urodzenia odczuwają w swych snach takie bodźce jak zapach, czy smak, bardzo intensywnie. Być może jesteś bardziej wrażliwy na działanie snów ;)

A twarze w snach to twarze osób, które wystarczyło, że gdzieś zobaczyliśmy (ulica, telewizja, internet i tak dalej), nie musimy koniecznie ich pamiętać, ale i tak nasz mózg je zapamiętuje.
  • 0



#13

spect.
  • Postów: 43
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja raczej nie mam takich stanów przed snem. Myślę, że to tylko przejsciowe. Faza x -> Faza y
  • 0

#14

Rosenwyn.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiesz, wcale to nie jest wykluczone, bo osoby niewidome od urodzenia odczuwają w swych snach takie bodźce jak zapach, czy smak, bardzo intensywnie. Być może jesteś bardziej wrażliwy na działanie snów ;)

A twarze w snach to twarze osób, które wystarczyło, że gdzieś zobaczyliśmy (ulica, telewizja, internet i tak dalej), nie musimy koniecznie ich pamiętać, ale i tak nasz mózg je zapamiętuje.

Dzięki, to całkiem możliwe że niektórzy są bardziej podatni na sny obfitujące w takie bodżce :)
  • 0

#15

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dziękuję :). To ciekawe, nie wiedziałam, że mózg potrafi zapamiętać aż tyle przypadkowych twarzy.

Nie ma za co, tak naprawdę nasz mózg ma o wiele większe możliwości o których jescze długo nie będziemy wiedzieli, sny są też do tej pory ogromną zagadką nad którą wciąż się pracuje :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych