Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dermooptyka


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dermooptyka to fachowa nazwa zjawiska widzenia skórnego. Okazuje się, że każdy z nas potrafi dotykiem rozpoznać kolory, a nawet kształty liter - nawet przez grubą szybę.

Tym, który zjawisko dermooptyki "odkrył" (już przed nim odkrywano to zjawisko wielokrotnie, ale szybko o nim zapominano) oraz jako pierwszy gruntownie przebadał, był Francuz Jules Romains. W Polsce znamy go jako wybornego komediopisarza, ale mało kto wie, że w 1920 roku opublikował studium o widzeniu skórnym. Za pomocą eksperymentów udało się mu stwierdzić, że zdolność "widzenia pozasiatkówkowego" ma cała skóra. Największą wrażliwość wykazują jednak ręce i twarz.
Osoby, z którymi Romains prowadził doświadczenia, uczyły się rozróżniać barwy oraz czytać pismo drukowane. Przy czym odnosiły sukces zarówno wtedy, gdy dotykały tekstu, jak i wtedy, gdy ich palce znajdowały się w niewielkiej odległości od tekstu czy kolorowych figur. Ostateczne wyniki eksperymentów Romains potwierdziła komisja złożona z wybitnych francuskich oftalmologów. U nas z tą niezwykłą właściwością skóry zetknął się w 1896 roku dr Julian Ochorowicz. Leczył on młodą kobietę, która w transie hipnotycznym, mając szczelnie zasłonięte oczy, odczytywała słowa i poszczególne litery, "zbierając je z palców".

Jesteśmy jak pierwotniaki pantofelki

Na temat istoty widzenia skórnego powstało kilka hipotez. Z badań rosyjskich i amerykańskich wynikałoby, że polega ono głównie na odbiorze przez skórę promieniowania podczerwonego. Normalnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kiedy jednak trenujemy wrażliwość dermooptyczną, wrażenia odbierane przez skórę coraz sprawniej przechodzą z podświadomości do świadomości.
A czym jest to, co w skórze "widzi"? Bezpośrednio reagują mitochondria - mikroskopowe organelle rozsiane we wszystkich żywych komórkach. Również w komórkach skóry palców. Z mitochondriów informacje przekazywane są z kolei do systemu nerwowego człowieka.
Widzenie skórne jest powszechne w świecie zwierząt. Widzą całym swoim ciałem nawet najprostsze, jednokomórkowe zwierzątka, np. pierwotniaki wymoczki. My, ludzie, odziedziczyliśmy tę zdolność po naszych zwierzęcych prapraprzodkach.

Lech Emfazy Stefański

O szczegółach na temat widzenia skórnego, o światowych dermooptycznych rekordach oraz o technice pracy z niewidomymi można przeczytać w książce: L.E. Stefański, M. Komar "Od magii do psychotroniki, czyli Ars Magica", wyd. Bellona, Warszawa 1996.

artukuł ze strony: www.gwiazdy.com.pl
  • 0

#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

czytajac ten artykul zabolaly mnie rece w miejscach gdzie dotykalem biurka :P
ciekawa sprawa moze sie przydac tak samo jak widzenie pozazmyslowe
  • 0



#3

Dragosani.
  • Postów: 32
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po przeczytaniu tego artykułu, pomyślałem sobie "Co mi tam, mogę spróbować". Otworzyłem książkę na losowo wybranej stronie. Zamknąłem oczy żeby nie widzieć tekstu, przyłożyłem palec do strony. Skupiłem się lekko na tym co może być tam napisane. W moim umyśle pojawiła się litera. Sprawdzam i w miejscu gdzie dotykałem kartki palcem była ta litera. Następnie ponowiłem próby kilka razy. Przez dziesięć prób zawsze mi sie udawało. Przypadek?
  • 0

#4

szatkus.
  • Postów: 258
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie czujesz tusz. Skóra ludzka jest tak wrażliwa, że to jest całkiem możliwe. Spóbuj trzymając palec nad kartką albo na monitorze.
  • 0



#5

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Racja opuszki palców są wyczulone nawet na lekkie nierówności więc możliwe że czułeś tusz ;) . Chociaż wierze że coś w tym jest… ale z czego to się bierze hmm intuicja? :hmm:
  • 0

#6 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Pewnie czujesz tusz. Skóra ludzka jest tak wrażliwa, że to jest całkiem możliwe. Spóbuj trzymając palec nad kartką albo na monitorze.

Hehe, nie przesadzajmy. Przecież gdyby skóra była aż tak wrażliwa, to po co ktoś wymyślałby alfabet Braille'a? ;)
  • 0

#7

Dragosani.
  • Postów: 32
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla pewności spróbowałem "odczytać" tekst, nie dotykając kartki. Trzymałem palec lekko nad powierzchnią papieru. I tym razem udało mi się "odczytać" tekst. Co prawda, jak na razie są to pojedyncze litery, ale kto wie co będzie gdy poćwiczę...
  • 0

#8

Jack Bauer.
  • Postów: 174
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też spróbuje tego. Jutro po szkole lub na nudnej lekcji to przećwiczę i zdam raport. :)
  • 0

#9

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tam coś pisze o widzeniu najmniejszych żyjątek jednokomórkowych. Szczerze chyba bym nie chciał wiedziec o nich. Wyobraźmy sobie ile ich musi byc na człowieku :P Takich prostych organizmów malusienkich :D
  • 0

#10

Obywatelka AM.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja tak nie potrafię :( Próbowałam dziś odczytać choć jedną literkę z zamkniętymi oczami przez dotykanie książki i nic. Wypróbowałam wszystkie palce obu rąk, a nawet nos xD . I kurde nic :(
To nieprawda, że każdy z nas to potrafi.
  • 0

#11

Mroczny Templariusz.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To mój pierwszy post, więc wypadało by sie przywitać. Tak więc, witam.

Ja spróbowałem i udało mi się. Podobnie jak Dragosani otworzyłem książkę na losowo wybranej stronie i spróbowałem "odczytać" tekst. Przybliżyłem lekko palec do kartki, nie dotykając jej i z zamkniętymi oczami skupiłem się na tekście. Udało mi sie przy każdej próbie, a było ich około dziesięciu.
  • 0

#12

Jack Bauer.
  • Postów: 174
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja próbowałem...niestety nie udawało mi się.
Niewykluczone, iż będę dalej próbował ;)
Gratz, Mroczny :)
  • 0

#13

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do tej pory próbowałam z kolorami i tutaj :) , mam wysokie wskazania.
Z tekstem :/ , tylko nastrój osoby piszącej zawarty w tekście.
  • 0



#14

black_angel*.
  • Postów: 67
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

buu cos mi to nie wychodzi.. spróbowałam. w myslach mi sie pokazała literka 'p'(miałam przeczucie ze to 'p') otworzyłam oczy o tu 'b' ehh . ciekawe ,bd próbowała jeszcze :)
  • 0

#15

Vogue.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

buu cos mi to nie wychodzi.. spróbowałam. w myslach mi sie pokazała literka 'p'(miałam przeczucie ze to 'p') otworzyłam oczy o tu 'b' ehh . ciekawe ,bd próbowała jeszcze :)


Byłaś blisko - brzmią podobnie, i jak 'b' odwróci się do góry nogami to będzie 'p'.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych