Skocz do zawartości


Yijang i ...nowoczesna psychologia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Ksiega I Ching


Temat ten jest kontynuacja poprzedniego, dotyczacego poszerzania percepcji.

Księga była i jest używana do wróżb, które w starożytnych Chinach pełniły wyjątkową rolę m.in. przy sprawowaniu władzy, organizowaniu ceremonii, wypraw wojennych itd. W tym charakterze była używana przez władców dynastii Zhou, dlatego nazywa się ją także Zhouyi - Przemiany Zhou.
Według legendy, zasady Yijing wywodzą się z czasów półlegendarnej dynastii Xia od mitycznego władcy Fuxi, który opisał trygramy. Analiza filologiczna wskazuje jednak, że tekst powstał około XI w. p.n.e. Za sprawą ewolucji języka, jego znaczenie szybko przestało być zrozumiałe i do księgi zaczęto pisać glosy. Największe, tzw. Dziesięć Skrzydeł dodano w czasach dynastii Han (około 200 p.n.e.) za panowania cesarza Wudi.

W XX wieku Księga przemian wielokrotnie była tłumaczona na język polski, ale ze względu na jej niejasny styl oraz wieloznaczny charakter klasycznego języka chińskiego każde takie tłumaczenie jest nieuchronnie spłaszczeniem jej treści.
Tyle nasza Wiki.
Są dwie metody odczytu informacji z takich heksagramów i jedna polega na odszukaniu wylosowanego heksagramu w specjalnej księdze a druga na interpretacji za pomocą teorii bazującej na chińskim kalendarzu słonecznym. jest to system dywinacyjny, który opiera się na 64 heksagramach. Jest to zapis linii ciągłych i przerywanych, składający się z sześciu pozycji (jedna nad drugą). W takim heksagramie zaszyfrowany jest przekaz informacji.
Bardzo podobny uklad lnii ciaglych i przerywanych znajdziemy w kalendarzu Majow...dziwna zbieznosc?
Ale nie o tym mowa, tylo o pracy z mozgiem.
Czy rzeczywiscie jest to tylko ksiega do wrozb, czy tez cos wiecej kwestia sporna. Ale narzedziem do pracy z poszerzaniem percepcji moze byc idealnym.



"(...) z czasem okazało się, że istnieją - właściwie regularne - związki między sytuacją, o którą chodzi w pytaniu, a treścią heksagramów. Trzeba przyznać, że to dziwne i że zgodnie z przyjętymi u nas założeniami nie powinno tak być, chyba że zdarzy się tak zwany ślepy traf. Muszę jednak powiedzieć, że - wbrew naszej wierze w prawa natury - pojęcie przypadku traktujemy za mało rygorystycznie. Ileż to, dajmy na to, zjawisk psychicznych określamy jako "przypadkowe", podczas gdy ktoś posiadający niejaką wiedzę wyraźnie widzi, że nie są one przypadkowe! Przypomnę tu tylko przypadki przejęzyczenia, niewłaściwego odczytania i zapomnienia, które już Freud wyjaśniał jako bynajmniej nieprzypadkowe."

(...)"Co do tysięcy pytań, wątpliwości, sprzeciwów i tym podobnych, jakie budzi ta osobliwa księga - nie mogę na nie odpowiedzieć. Jednemu jej duch zda się jasny jak dzień, drugiemu niewyraźny niczym zmrok, innemu ciemny jak noc. Ten, kto nie jest z niej zadowolony, nie musi jej przecież używać, a ten, kto nie może się z nią zgodzić, nie jest zobowiązany do uznawania jej za prawdziwą. Niech Yijing idzie w świat dla dobra tych, którzy potrafią rozpoznać jej sens."

Carl Gustav Jung w książce Podróż na Wschód

Piszac przedmowe do pierwszego tlumaczenia I Ching Richarda Wilhelma K. G. Jung mowi:

"Przedmowę do Yijing w wydaniu Wilhelma, o którą poprosiła mnie tłumaczka tego wydania na język angielski, piszę z tym większą ochotą, że mam dzięki temu okazję, by złożyć hołd pamięci mego nieodżałowanego przyjaciela, Richarda Wilhelma. Sam Wilhelm był w pełni świadom historyczno-kulturalnego znaczenia swego przekładu i opracowania Yijiag, które nie ma sobie równych na Zachodzie. Ja także czuję się wobec tego dzieła zobowiązany i pragnę przekazać je światu anglojęzycznemu najlepiej, jak potrafię.

Gdyby Księga Przemian była dziełem popularnym, przedmowa do niej byłaby zbyteczna. Do popularności jej jednak daleko: przeciwnie - traktowano ją zwykle podejrzliwie, jako niezbyt zrozumiały bądź bezwartościowy zbiór starych zaklęć. James Legge w swym przekładzie Yijittgi wydanym przez Maxa Mullera w serii Sacred Books of the East, nie uczynił zbyt wiele, by przybliżyć to dzieło zachodnim umysłom [1]. Tym więcej starań dołożył Wilhelm, by otworzyć drogę do zrozumienia – nieraz niejasnej - symboliki tekstu. Mógł tego dokonać, gdyż sam przez wiele lat stosował ową szczególną technikę odwoływania się do wyroczni, dzięki czemu jego możliwość wniknięcia w żywy sens tekstu była oczywiście o wiele większa, niż gdyby opierał się tylko na samym, mniej lub bardziej dosłownym, tłumaczeniu.

Wilhelmowi zawdzięczam najcenniejsze wskazówki na temat skomplikowanego problemu Yijing i praktycznego wykorzystania otrzymanych. wyroczni. Już jakieś dwadzieścia lat zajmowałem się tą techniką wróżenia, której znaczenie z psychologicznego punktu widzenia wydawało mi się ogromne, i już nieźle znałem Yijing, kiedy we wczesnych latach dwudziestych po raz pierwszy zetknąłem się z Wilhelmem. Było to dla mnie wielkim przeżyciem, że mogłem obserwować przy pracy samego Wilhelma i zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób robi on praktyczny użytek z otrzymanych wyroczni. Ku memu wielkiemu zadowoleniu dane mi było stwierdzić, że znajomość psychologii nieświadomości może mi oddać przy tym niepoślednie usługi.znajomość psychologii nieświadomości może mi oddać przy tym niepoślednie usługi.

Nie znam chińskiego, przeto mogłem zbliżyć się do Yijing naturalnie tylko od strony praktycznej - jedyne moje pytanie dotyczyło więc użyteczności i możliwości zastosowania owej metody. Z powodu kompletnej niewiedzy sinologicznej nie bardzo mogłem zajmować się osobliwą symboliką owych „zaklęć". Nie obchodziły mnie filologiczne zawiłości tekstu - obchodziła mnie natomiast warstwa psychologiczna, odsłonięta metodą Yijing."

Dlaczego wielki uczony tak zafascynowal sie swieta ksiega?
Jak bardzo mozna poszerzyc wlasna percepcje czytajac i interpretujac ksiege? Jak swietnie nawiazesz kontakt z podswiadomoscia, jak wreszcie nauczysz sie jej jezyka, jakze odmiennego od Twojego, zupelnie jak chinski...
Jaka radosc odczujesz kiedy Twoja podswiadomosc, uczac sie wraz z Toba, da Ci wreszcie zrozumiale wskazowki co do tego co nadchodzi, a o czym Ty nie wiesz, ale ona wie...
Ona wie wszystko, a Ty tylko to co zbadasz swoimi, jakze ograniczonymi zmyslami.
Podswiadomosc...zaprzyjaznij sie z nia, a powie Ci wszystko, bo nie ma przed nia tajemnic. To ona zyje zgodnie z kosmicznym cyklami i rytmem wszechswiata.

Jedna z najlepszych metod gimnastykowania mozgu, co tez wyrocznia chce mi przekazac? Moze to ostrzezenie przed niebezpieczenstwem, czy moze pochwala efektow pracy?

Sprobujcie, to przeciez nie boli, a moze i Was zafascynuje?
Naleze do fanow tego klubu.

Użytkownik mag1-21 edytował ten post 22.01.2012 - 18:39

  • 2

#2

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Często i z przyjemnością zwykłem korzystać z I-Cing, do czego nakłonił mnie Dick swoim "Człowiekiem z Wysokiego Zamku".

Jest to wyjątkowa, bardzo złożona i bardzo, bardzo aktualna księga. Czytając ją, ma się wrażenie obcowania niemalże z wyższą świadomością, z wiedzą żywą i rozwijającą.
  • 0

#3 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Dzisiaj zwracam sie z prosba do wszystkich o pomoc w interpretacji slow wyroczni. Moze Ty Arctura V?
Cytuje: "Stoi na gorze, za nim otchlan i przed nim otchlan, musi zwazac na kazdy krok. Zapowiedz nieszczescia."
Co jest grane i co moge robic, zeby "zapowiedz", zostala tylko ostrzezeniem? Co Myslicie.
  • 0

#4

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

"co moge robic, zeby "zapowiedz", zostala tylko ostrzezeniem?"
w indyjskich piskach świetych piszę o tym, żeby być wielbicielem najwyższego Pana, wtedy automatycznie jesteś światomym połączenia z najwyższym oraz jestem chroniony od tak zwanych nieszcześć. Czyli Bhakti-yoga i będzie dobrze :)
  • -1

#5 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Dzieki Restek, przemysle to na swoj wlasny sposob.
A propo's
To ze jestem chroniona to wiem, gra idzie o wielka stawke, ktora jest wiele, wiele, wiele "zyc".
Ale do cholery, to tylko gra. Musze poznac chociaz udawane zasady tej gry.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych