Skocz do zawartości


Mozg moj przyjaciel


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Poszerzanie percepcji



Duzo sie pisze ostatnio na temat naszego mozgu, ale to wszystko jest tak jakos skalpelem pisane. Moze teraz troche inaczej...
Nieco więcej informacji o tym, co tak naprawde dzieje sie w naszym mózgu, np. w trakcie medytacji. O tym dlaczego fale Alpha i Theta są tak ważne, jak również o tym, jak przy pomocy „szkiełka i oka” można opisać i zmierzyć tak wydawałoby się nieuchwytny i ezoteryczny stan, jak medytacja.

Mamy 4 kategorie fal:
•Beta – 100 Hz -> 14 Hz
•Alpha - 13.9 Hz -> 8 Hz
•Theta – 7.9 Hz -> 4 Hz
•Delta – poniżej 4 Hz częstotliwości

Im niżej schodzimy z częstotliwością w dół, tym bardziej zauważalna jest synchronizacja obydwu półkul mózgowych. To zjawisko zostało zaobserwowane w czasie badań prowadzonych na grupie osób doświadczających stanów głębokiej medytacji. W trakcie procesu medytacji obserowano sukcesywne obniżanie się dominującej roli jednej z półkul i wchodzenie w stan absolutnej harmonii całego mózgu. Wykazano również, ze kategoria fal Alpha odpowiada stanowi głębokiej relaksacji i zdecydowanie podniesionej możliwości uczenia się. To również stan zwiększonej produkcji serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”.

Jednym z pierwszych badaczy, który zaobserwowal zjawisko określane później, jako „superlearning” był bułgarski psychiatra Georgi Lazanov. Przeprowadził badania na grupie studentów, którzy wprowadzani byli w stan głębokiej relaksacji w wyniku stymulacji fal mózgowych na poziomie Alpha. Lazanov wykazał, że ta grupa studentoów była w stanie pochłonąć pięciokrotnie więcej materiału, niż pozostali.

Inne z kolei badania potwierdzają, że w mózgu istnieje jednoznaczny związek między określona kategorią fal, a produkcją takich substancji chemicznych, jak beta-endorfiny, acetylocholina, vasopressin i serotonina. Niedobór acetylocholiny powoduje np. kłopoty z pamięcią i spadek wyników w testach inteligencji.

Inny badacz Dr. Vincent Giampapa, który zasiadał m.in. na fotelu szefa American Board of Anti-Aging Medicine wykazał, że przebywanie w stanach Alpha i Theta ma istotny wpływ na produkcję takich hormonów, jak: kortyzol (spadek) oraz DHEA i melatonina (wzrost). Znamy wszyscy reklamy nt. DHEA. Wiemy również, że melatonina wpływa na poprawę snu. Kortyzol natomiast jest jednym z hormonów przyśpieszających starzenie się organizmu. Wydziela się błyskawicznie w każdej sytuacji, w której jesteśmy narażeni na duży stres.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej efektów jest jeszcze jeden – niezwykle ciekawy. Sprowadzanie fal mózgowych do poziomów Alpha, Theta i Delta powoduje zmianę struktury neuronów w naszym mózgu i „zmusza go” do przeorganizowania się na wyzszy poziom. Ten efekt został opisany w teorii systemow otwartych, przedstawionej przez Ilya Prigogine, zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1977.

Praca Prigogine ma zastosowanie do systemu otwartego dowolnego rodzaju. W uproszczeniu system otwarty, to taki, ktory wymienia energię z otoczeniem. Może to być np. dzieląca sie komórka, sieć autostrad, korporacja, czy tez człowiek doświadczający zmian emocjonalnych.Nasz mózg też jest systemem otwartym, który nieustannie wymienia energię z otoczeniem. Kiedy jednak „na wejściu” pojawia się zbyt wiele informacji, przeorganizowuje się i przenosi na wyższy poziom. Można by posłużyć się prostą metaforą ćwiczen fizycznych. Na skutek regularnych ćwiczeń nasze mięśnie również dostają większego „power’u”.

A teraz kilka slow o cwiczeniach dla naszego mozgu, prostych i dostepnych kazdemu i w kazdej chwili.

Przedstawiam w slad za Daily Mail:

*Badz ciekawy swiata, Pytaj, szukaj
*Medytuj
*Zmien tempo wykonywania wybranych czynnosci. Niektore rob szybciej, a inne wolniej niz dotychczas.
*Nie poruszaj sie codziennie tymi samymi drogami. Zmieniaj ulice i srodki transportu, unikaj rutyny!
*Rob wiecej niz od Ciebie oczekuja
*Szukaj metafor i tworz wlasne typu: czas to pieniadz
*Szukaj nowych sposobow i znajdz wlasny walki ze stresem, mysl pozytywnie.
*Zapisuj swoje marzenia wieczorem w notesie, gdy sie obudzisz przeczytaj, bedzie jak plan na biezacy dzien!
*Zablokuj jeden, lub wiecej zmyslow, np. jedz z zamknietymi oczami, lub wez prysznic po ciemku.
*Jesli jestes praworeczny, myj zeby, czesz wlosy, lub uzywaj myszki komputera lewa reka.Pocwicz pisanie obiema rekami jednoczesnie
*ukladaj puzzle, rozwiazuj krzyzowki i zagadki
*Czytaj mapy
*Ogladaj zdjecia i czytaj tekst do gory nogami
*Rysuj nawet jesli nie jestes artysta
Zajmij sie rzezba, malarstwem, muzyka jako hobby
*Pozostawaj lekko glodny
*Pij duzo wody
*Siedz wyprostowany
*Smiej sie!
*Utnij sobie drzemke w ciagu dnia
*Odchodz od nowoczesnej technologii tak czesto jak to mozliwe
*chodz boso
*Badz dziecinny
*Rob dowcipy
*Zapamietaj ciekawe pomysly, stworz wlasny bank ciekawych rozwiazan
*Stoluj sie w roznych, zwlaszcza etnicznych restauracjach. Nie jedz stale tego samego jedzenia i w tych samych miejscach
*Wyszukuj w ciagu dnia jeden wybrany kolor.Zauwazaj mozliwie jak najwiecej przedmiotow w tym kolorze
*Napisz wiersz, opowiadanie, zaloz wlasny blog
*Dokonuj obliczen w pamieci
*Moze nauczysz sie jezyka migowego, lub alfabetu Braille'a?
*Badz w kontakcie z natura
*Wyznacz dzien w ktorym wszystko robisz na zwolnionych obrotach, polowa predkosci tej co zwykle
*"Zamien sie glowa" z madrym i glupim. O swoim problemie pomysl: a jakby potraktowal to idiota, a jak czlowiek posiadajacy wiedze i mozliwosci.
*"Zaadoptuj" sobie jakiegos geniusza,poznaj jego dorobek, powoluj sie na niego, cytuj.
*Poddaj sie konkurencji. Postaraj sie w czyms dazyc do perfekcji
*Nie otaczaj sie ludzmi ktorzy mysla podobnie jak Ty.Miej wokol siebie krytykow i patrzacych inaczej niz Ty
*Zrob sobie "pranie mozgu", posprzataj, wyrzuc smieci, pozostaw tylko to co wazne
*Zmieniaj perspektywe. Na sprawy, na ktore patrzysz dlugoterminowo, spojrz z blizszej perspektywy i odwrotnie
*Wymieszaj swoje zmysly. Pomysl ile moze wazyc kolor rozowy, albo jak brzmi zapach lawendy

Powodzenia!
  • 4

#2

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jednym z pierwszych badaczy, który zaobserwowal zjawisko określane później, jako „superlearning” był bułgarski psychiatra Georgi Lazanov. Przeprowadził badania na grupie studentów, którzy wprowadzani byli w stan głębokiej relaksacji w wyniku stymulacji fal mózgowych na poziomie Alpha. Lazanov wykazał, że ta grupa studentoów była w stanie pochłonąć pięciokrotnie więcej materiału, niż pozostali.


Może ktoś chciałby "postymulować" moje fale? :) Mam w przyszłym tygodniu cztery egzaminy i muszę napisać esej - oczywiście niczego jeszcze nawet nie ruszyłam, także przyspieszenie co najmniej pięciokrotne byłoby jak znalazł!

A tak na poważnie - bardzo ciekawy temat. Zainteresowały mnie te wskazówki i myślę, że wypróbuję je na sobie - napiszę, jeżeli coś mi z tego kiedykolwiek wyjdzie.
  • 0

#3

Draggy.
  • Postów: 47
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawą sprawą jest czytanie do góry nogami. Po paru minutach takiego działania powracamy do czytania w normalny sposób, zauważając znaczny wzrost szybkości, z jaką to robimy. ;)
  • 0

#4 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Polecam najpierw stan glebokiej relaksacji, a zaraz potem wprowadzanie materialu. Co do eseja, zdaj sie na kobieca intuicje i inspiracje z "wewnatrz".
A przedewszystkim potraktuj wszystko jak ...przygode, na luzie.
Ja trzymam kciuki
Powodzenia!
Ps.Wypatruj przez najblizsze dni koloru czerwonego. Naukowcy od dawna stwierdzili, że kolory mają silny wpływ na stan i możliwości umysłu. Zielony uspakaja, żółty poprawia pamięć i nastrój, etc. Czerwony kolor może kojarzyć się z seksualnością i agresją. Natomiast z badań uniwersytetu w British Columbia wykazały, że czerwony i niebieski poprawia zdolność do aktywności poznawczych. Zgodnie z wynikami badań, kolor czerwony okazał się tym, który wzmacnia zdolność koncentracji na zadaniach.Tak wiec mozesz juz wyprobowac na sobie jedno z cwiczen. :))
Pamietam z liceum, ze na mature trzeba bylo miec ze soba cos czerwonego, furore robily czerwone majtki!
  • 1

#5

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawą sprawą jest czytanie do góry nogami. Po paru minutach takiego działania powracamy do czytania w normalny sposób, zauważając znaczny wzrost szybkości, z jaką to robimy. ;)


Tego typu metodę stosują również niektórzy pianiści, kiedy "rozczytują" utwory. Stawiasz nuty na pulpicie do góry nogami i czujesz, jak ci para wylatuje uszami, na takich obrotach pracuje mózg. Bardzo ciekawe doświadczenie - sprawdziłam na sobie samej :)
  • 1

#6 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Bylam w szkole mistrzem czytania do gory nogami, dlatego koledzy sadzali mnie zawsze w pierwszej lawce, tuz przy biurku nauczycielskim. Moim zadaniem bylo spisac stopnie wstawione do dziennika, o ktorych nie wiedzielismy. Przerzucanie sie z czytania do gory nogami na pisanie w normalny sposob jest niezlym cwiczeniem.
  • 0

#7

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polecam najpierw stan glebokiej relaksacji, a zaraz potem wprowadzanie materialu. Co do eseja, zdaj sie na kobieca intuicje i inspiracje z "wewnatrz".
A przedewszystkim potraktuj wszystko jak ...przygode, na luzie.
Ja trzymam kciuki
Powodzenia!
Ps.Wypatruj przez najblizsze dni koloru czerwonego. Naukowcy od dawna stwierdzili, że kolory mają silny wpływ na stan i możliwości umysłu. Zielony uspakaja, żółty poprawia pamięć i nastrój, etc. Czerwony kolor może kojarzyć się z seksualnością i agresją. Natomiast z badań uniwersytetu w British Columbia wykazały, że czerwony i niebieski poprawia zdolność do aktywności poznawczych. Zgodnie z wynikami badań, kolor czerwony okazał się tym, który wzmacnia zdolność koncentracji na zadaniach.Tak wiec mozesz juz wyprobowac na sobie jedno z cwiczen. :))
Pamietam z liceum, ze na mature trzeba bylo miec ze soba cos czerwonego, furore robily czerwone majtki!


Dziękuję za poradę! Z kolorem strzał w dziesiątkę, bo mam na sobie krwistoczerwoną bluzę :) Jednak mam pewne obiekcje co do tych kolorów, wydaje mi się, że jest to zjawisko bardziej subiektywne, tzn. to, jak i jakie kolory wpływają w określony sposób na człowieka, zależy w dużej mierze od jego sposobu ich percepcji. Na przykład żółty jest dla mnie jednym z najbardziej odpychających kolorów, tak samo pomarańczowy, także raczej nie poprawią one mojego nastroju.

W kontekście pracy pisemnej - taaak... będzie w niej dużo mojej intuicji i przede wszystkim -> lania wody :)

No i dziękuję za kciuki!
  • 1

#8

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kto wie...
Po tym jak 3 lata temu płynąc z kumplem motorówką zobaczyliśmy łosia płynącego przez Wisłę, od brzegu do brzegu, to chyba nawet koń za oknem w środku miasta mnie nie zdziwi. :)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych