Skocz do zawartości


Zdjęcie

czakry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czakry

Czakry

Autor: Oka

Wielu ludzi sądzi, że materia jest tym, co wypełnia świat, lub raczej że nasz świat zbudowany jest tylko z tego, co widzimy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to, co nas otacza, stanowi może 5-10% tzw. energii przejawionej w materii, czyli takiej, którą możemy postrzegać - my, ludzie - swoimi zmysłami. Każdy więc zada sobie pytanie: gdzie znajduje się reszta, ok. 90%, tej nieprzejawionej energii? Otóż, otacza nas ona zewsząd.

Sami jesteśmy istotami zbudowanymi z energii - o konkretnej wibracji - i poruszamy się w przestrzeni pełnej energii o nieco innej wibracji. Najbardziej zagęszczona energia, o stosunkowo niskiej wibracji, to nasze ciało fizyczne. Jeśli ktoś czytał moje artykuły o ciałach subtelnych, to wie, że posiadamy jeszcze więcej poziomów niż tylko ciało fizyczne.

Następną częścią, którą warto opisać, są czakry, czyli twory energetyczne, o których coraz częściej ostatnio słyszymy.
Co to są czakry?

Czakry są stacjami odbiorczymi, transformatorami i dystrybutorami na poziomach naszych ciał subtelnych, które przyjmują energię z przestrzeni i zasilają nią wszystkie nasze poziomy.

Każda rozwijająca się czakra odpowiada psychicznym schematom zachodzącym w życiu człowieka. Prawie wszyscy z nas blokują się na nieprzyjemne doznania, typu: emocje, myśli, i w ten sposób zatrzymują przepływ energii. To z kolei wpływa na rozwój i dojrzewanie czakr. Bardzo często uniemożliwia to osiągnięcie pełnej równowagi psychicznej przez człowieka.

Jeśli np. w dzieciństwie nieustannie byliśmy odrzucani z naszymi uczuciami, to w pewnym momencie przestaliśmy okazywać miłość. Taka reakcja spowodowała zablokowanie naszych wewnętrznych uczuć (miłości), a tym samym zatrzymaliśmy przepływ energii przez czakrę serca. Kiedy przepływ energii jest zatrzymany, rozwój czakry jest zaburzony, co po kilku latach może objawić się chorobą serca.

Poziomów jest wiele i czakr również. Każda czakra wychwytuje i przesyła energię o innej częstotliwości, odpowiednio dla każdego poziomu. Jeśli wszystko przebiega bez zakłóceń, nasze myśli, emocje oraz ciało fizyczne są zdrowe i zharmonizowane.

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że energią są: kolory, dźwięki, muzyka, słowa, kształty, aromaty. Czyli jaki kolor ma twoje ubranie; czy siedzisz przy okrągłym, czy kwadratowym stole; jakimi zapachami - np. kwiatami - się otaczasz; jakiej słuchasz muzyki - wszystko to ma wpływ na twoje myśli, emocje i zdrowie.

Każda z czakr wychwytuje energie z kształtów, kolorów itp. charakterystyczne dla siebie i przesyła je do odpowiedniego ciała subtelnego (na odpowiedni poziom energetyczny), zasilając go. Każda ma odmienny kształt, inny kolor i wibruje z inną częstotliwością.

Jak się domyślacie, niżej położone czakry wibrują z niższą częstotliwością, położone wyżej mają wyższą wibrację, te umiejscowione najwyżej w ciele lub już poza ciałem są to czakry o niespotykanych wibracjach. Kiedy są pobudzone i pracują w pełnej harmonii z tymi niższymi, możemy przeżywać prawdziwe "odloty" (i nie musimy do odczuwania ich być zasilani z zewnątrz, wierzcie mi).

Najbardziej znane i najczęściej opisywane czakry to:
cz. 1 - podstawy - muladhara (kolor czerwony);
cz. 2 - seksualna - svadhisthana (k. pomarańcz);
cz. 3 - splotu słonecznego - manipura (k. żółty);
cz. 4 - serca - anahata (k. zieleń, róż);
cz. 5 - gardła - visuddha (k. niebieski);
cz. 6 - czoła (trzeciego oka) - ajna (k. indygo);
cz. 7 - korony - sahasrara (k. fioletowy).

Są one położone z przodu naszego ciała. Niewiele jednak osób wie, że czakry przednie mają swoje odpowiedniki położone z tyłu ciała. Przednie i tylne muszą pracować zgodnie. Na pewno ciekawi jesteście, czym się różnią. Różnica jest zasadnicza. Przednie czakry odpowiadają za ODCZUWANIE, tylne natomiast są centrami naszej WOLI.

Opiszę to na przykładzie czakry 2, odpowiadającej za bardzo ważną dziedzinę naszego życia - seksualność.
Jeśli czakra ta, np. przednia (zw. łonową), pracuje zgodnie, to możemy i potrafimy być zdolni do odbierania seksualnej i fizycznej przyjemności podczas współżycia z partnerem. Czyli "mogę i sprawia mi przyjemność uprawianie seksu".
Jeśli jednak czakra przednia jest zablokowana, to nie możemy i nie potrafimy przeżywać radości ze współżycia.

Natomiast jeśli czakra 2 tylna (zw. krzyżową) jest zablokowana, jej moc seksualna i potencja będą słabe i rozczarowujące. Będziemy raczej unikali seksu. Czyli "nie chcę seksu".
Jeśli czakra przednia pracuje prawidłowo, to człowiek czuje swoją seksualną siłę i nie ma żadnych problemów z używaniem jej.

Z tego powodu biorą się następujące przypadki: "Mogę uprawiać miłość, ale nie chcę" albo "Chcę uprawiać miłość, ale nie mogę", lub skrajny przypadek - "Nie mogę i nie chcę".
Proste, prawda? (oczywiście, jeśli chodzi o definicję).

Jak widać, temat czakr jest ciekawy, szeroki i mam nadzieję, że opisując poszczególne czakry, może znajdziecie odpowiedzi na niektóre pytania, które wielu z was na pewno nurtują.
Postaram się opisywać kolejne czakry, zaczynając od czakry podstawy (w ramach moich możliwości będę ilustrowała opisy przypadkami ze swej praktyki uzdrowicielskiej).

Poniżej podaję jedynie krótką charakterystykę, którą rozwinę szerzej w opisach poświęconych poszczególnym czakrom.
CZAKRY NASZEJ WOLI (tylne):

cz.1 - podstawy - wola życia, energia fizyczna;
cz. 2 - krzyżowa - ile energii seksualnej chcę zamanifestować;
cz. 3 - za splotem słonecznym - dotyczy stosunku do własnego zdrowia, zw. uzdrawiającym;
cz. 4 - pomiędzy łopatkami - wola naszego ego, działanie w świecie fizycznym, szukamy tego, czego pożądamy;
cz. 5 tylna - karku/szyi - twoje miejsce w społeczeństwie, twój stosunek do pracy.
CZAKRY ODCZUWANIA (przednie)

cz. 2 - łonowa - jakość i sposób przeżywania energii seksualnej;
cz. 3 - splot słoneczny - radość z poznania swej roli we wszechświecie;
cz. 4 - serce - ośrodek, przez który kochamy; kocham siebie i świat;
cz. 5 - gardło - odpowiedzialność za siebie; sam tworzysz, co potrzebujesz;
CZAKRY POZIOMÓW WYŻSZYCH - mentalnych

cz. 6 przednia - czoło, "trzecie oko" - świat idei, myśli, koncepcji, jak pojmujesz świat;
cz. 6 tylna - tył głowy - ośrodek wykonawczy wykreowanych idei przez 6 czakrę przednią;
cz. 7 - korony (nad głową) - łączność ze swoją duchowością, "kosmiczna świadomość", bezpośredni kontakt z Wyższą Jaźnią.
Co się dzieje, kiedy czakry pracują odwrotnie?

Czakra 1 - podstawy

Kiedy czakra jest zamknięta, większa część fizycznej witalności, siły życiowej zostaje zablokowana, a człowiek nie zaznacza wyraźnie swojej obecności na świecie. Nie jest "tutaj". Unika aktywności fizycznej, ma mało energii i może być nawet chorowity. Brakuje mu siły fizycznej.

Czakra 2 - seksualna

Jeśli jest zablokowana, moc seksualna i potencja będą słabe i rozczarowujące. Nie będzie silnego popędu, raczej skłonności do unikania seksu. Będą problemy z otwarciem się na dawanie i przyjmowanie radości płynącej z fizycznego i duchowego zjednoczenia partnerów.

Czakra 3 - splotu słonecznego

Związana jest z odczuciem i zrozumieniem, gdzie jest nasze miejsce we wszechświecie. Z tego zrozumienia czerpiemy mądrość, również duchową. Co się jednak dzieje, kiedy ta czakra nie pracuje prawidłowo?

Mogą być różne rodzaje zakłóceń:

* Kiedy czakra jest zamknięta, blokujemy swoje uczucia. Przy różnych doświadczeniach w życiu możemy nie odczuwać żadnych emocji (zimny i zamknięty w sobie człowiek). O uświadomieniu sobie głębszego znaczenia emocji - na subtelnych poziomach - nie może być mowy, ponieważ zamknięci jesteśmy na odczuwanie jakichkolwiek emocji i uczuć.
* Kiedy czakra jest przyblokowana, często działa jak mur odgradzający naszą seksualność od serca. Czyli oddziela czakrę seksualną od czakry serca. Wtedy poziomy czakry drugiej i czwartej będą działały oddzielnie.
Można to określić: "Seks bez miłości" lub "Miłość bez seksu". A przecież te dwa poziomy powinny działać razem, bo razem działają najwspanialej (tylko nie u wszystkich ludzi).
* Każda czakra posiada wokoło tzw. błonę ochronną. Jeśli jest ona rozerwana, odczuwamy niekontrolowane, ekstremalne emocje. Odczuwamy wtedy zupełne zagubienie i możemy być wtedy łatwym łupem astrali.

Ośrodek splotu słonecznego odgrywa bardzo ważna rolę w tworzeniu związków w naszym życiu. Od pracy tej czakry zależy, czy mamy udane związki partnerskie, czy nie.

Czakra 4 - serca

Jest ośrodkiem, poprzez który kochamy.

* Kiedy jest zamknięta, mamy kłopoty z kochaniem poprzez ofiarowanie swojej miłości bez oczekiwania nic w zamian (mówimy tu o miłości tzw. bezwarunkowej. Jest to dla nas bardzo trudne na obecnym etapie rozwoju).
* Kiedy jest zablokowana, nie umiemy rozluźniać się, ufać ludziom, kochać ich. Jesteśmy odcięci od naszego pragnienia otwarcia się na sferę duchową.
* Kiedy błona ochronna czakry serca jest rozerwana, nasze emocje są niekontrolowane i nad wyraz wyolbrzymione, podobnie jak przy czakrze 3.
* Jest jeszcze stan, kiedy czakra obraca się niezgodnie ze swoim prawidłowym ruchem. Wydaje się nam wtedy, że wszyscy ludzie są przeciw nam, wszystko wokoło nas będzie postrzegane jako przeszkadzające i uniemożliwiające osiągnięcia naszych celów, zamierzeń i planów. Miejsce, gdzie żyjemy, będzie postrzegane jako pełne wrogich i agresywnych ludzi i sytuacji. Mamy więc potrzebę ciągłej kontroli oraz sprawdzania się, aby przetrwać.

Czakra 5 - gardła

Poprzez tę czakrę odkrywamy, że sami tworzymy to, czego potrzebujemy. Nasze wzorce mają być poprzez to miejsce przekształcone w ufność do życzliwego i obdarzającego nas wszelkimi dobrami wszechświata.
Stan czakry odzwierciedla, jak człowiek postrzega to, co świat i otoczenie kieruje w jego stronę.

* Kiedy czakra jest nieczynna, wszystkich wokoło obarcza się odpowiedzialnością za swoje życie oraz wini innych za swe niepowodzenia.
* Kiedy jest zablokowana, tracimy daną nam szansę wyjścia na zewnątrz, do świata, i wykreowania tego, czego tak bardzo pożądamy. Stan ten odpowiedzialny jest za osobiste przyjaźnie i dotyczy naszego miejsca w społeczeństwie (praca zawodowa, współpracownicy, szef). Na tym poziomie leży przyczyna tego, że wiele osób wokół nas gra rolę "wiecznej ofiary".
* Kiedy czakra obraca się w przeciwną stronę, człowiek odrzuca wszystko, co kierowane jest do niego od ludzi, od tzw. losu. Jeśli jeszcze i czakra serca jest zablokowana, to odrzucanie wiąże się z traktowaniem wszystkich jako potencjalnych wrogów. Ponieważ tworzymy też mentalne projekcje negatywnymi oczekiwaniami, to łatwo zgadnąć, że sprawdza się wtedy maksyma: "podobne przyciąga podobne".

Czakra 6 - czoła, Trzecie Oko

Poprzez tę czakrę uczymy się najpierw wyobrażania sobie naszych koncepcji, idei, a następnie rozumienia ich. Mowa jest o ideach zarówno dotyczących naszej rzeczywistości, jak i całego wszechświata.

* Kiedy czakra jest zamknięta, nie tylko nie ma twórczych pomysłów, ale nie ma siły do wprowadzania w czyn żadnych idei, nawet tych bardzo skromnych, dotyczących codziennego życia.
* Kiedy czakra jest przyblokowana, człowiek ma problemy z twórczym myśleniem.
* Kiedy czakra obraca się w kierunku przeciwnym, jest tendencja do tworzenia silnych negatywnych koncepcji. Tworzy się wtedy nieprawdziwe i wrogie wyobrażenia wszystkiego, co nas otacza.

Czakra 7 - korony

Odpowiada ona za integrację wszystkich czakr na wszystkich poziomach: energetycznym, emocjonalnym, mentalnym (patrz art. o poziomach subtelnych), i przejawieniem się tej harmonii na planie ciała fizycznego jako człowiek doskonały - holistyczny.

Zablokowanie tej czakry odcina nas od naszej sfery duchowej. Tym samym pozbawieni jesteśmy "świadomości kosmicznej", jedności z naszą Wyższą Jaźnią. Poczucie, że jesteśmy jednością ze Wszystkim, odczucie pełni i spokoju oraz bezpieczeństwa są obce osobom z zamkniętą 7 czakrą. Obce im będzie poczucie sensu życia w zrozumieniu duchowym tego słowa. Będą zamknięte i zajęte jedynie ciężką walką o przetrwanie na Ziemi w sferze materii lub będą zajęte pilnowaniem i pomnażaniem swojego majątku. Jestem pewna, że osoby te nie będą czytały treści o rozwoju duchowym.

Mogę jeszcze dodać, opierając się na mojej praktyce terapeuty, że najwięcej osób ma blokady na 3 czakrze /splotu słonecznego/, zaraz za nią jest 5 czakra /gardła/, mniej jest problemów z 2 czakrą /seksualną/, z którą "ramię w ramię idzie" 4 czakra /serca/.
Ostatnio jednak zauważyłam nasilające się problemy u wielu ludzi z czakrą 6 /czoła/ i 1 /podstawy/.
Odpowiedzcie sobie sami, jakie spostrzeżenia się wam nasuwają w związku z tym.

Widać więc, że depresje, nerwice oraz lęki mogą mieć wiele przyczyn - na wielu obszarach. Wtedy nawet niewielka wiedza o czakrach może nam pomóc zlokalizować zablokowane miejsce, które w rezultacie będzie naszą przyczyną.

Szczegółowa charakterystyka i opis czakr pozwolą wam samym pracować nad ich odblokowaniem i wzmocnieniem. Każda czakra ma swój kolor, rodzaj muzyki, odpowiednie sylaby-mantry, kształty geometryczne, a nawet krajobrazy natury, które ją uaktywniają i odblokowują.
Warto z tą wiedzą powoli się zapoznawać i na początku we własnym zakresie, ale mądrze sobie pomagać. Wtedy może wykluczymy zbyt pochopne branie tzw. "leków psychotropowych", które nie zawsze są skuteczne, lub popadanie w różne nałogi.

Jest to jednak wiedza dla mądrych i odpowiedzialnych ludzi i w niektórych wypadkach należy zacząć pracę ze sobą od wizyty u sprawdzonego i uczciwego terapeuty. Albo dobrze będziemy wiedzieli, jaki terapeuta jest nam potrzebny i w którym momencie podczas pracy ze sobą samym, albo będziemy szukali metodą "prób i błędów".
Może to być masażysta-kręgarz, zielarz, bioterapeuta, psycholog lub psychiatra "nowej generacji", a może Reiki, yoga, praca z oddechem albo uzdrawianie duchowe - to ocenicie sami.
Proszę pamiętać jednak, że do żadnego z energetycznych zabiegów nie możecie być przez nikogo zmuszani!!!
Musi to być wasza decyzja. I to jest najważniejsze.

Żródła:
B.Brenan - Dłonie pełne światła, Światło życia;
K.Sherwood - Czakroterapia;
S.Sharamon,B.Bagiński - Księga czakr;
J.Kossner - Ja jestem innym Ty.
  • 2

#2

PHANTOM.
  • Postów: 92
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bravo !!! Artykuł na 7+ . Mam pytanie . Czy to prawda, że jeśli czakry są otwarte to jesteśmy bardziej podatni na opętanie i takie tam ???
  • 0

#3

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O matko, nie ma to jak odświeżenie tematu. No ale skoro już to odpowiem. Nie wiem jak to z opętaniami, ale przy otwartych czakrach możemy się szybciej wypompować z energii, bo ta ucieka przez dziurki.
  • 0

#4

Wildens.
  • Postów: 321
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetnie :)

A jakiś krótki artykuł jaki kolor/muzyka/kształt pomaga w rozwijaniu czakr? (może już gdzieś jest)
  • 0

#5

PHANTOM.
  • Postów: 92
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kolory :

-czakra podstawy - czerwony
-czakra sakralna -pomarańczowy
-czakra splotu słonecznego - żółty
-czakra serca -zielony
-czakra gardła - błękit
-czakra trzeciego oka - fiolet
-czakra korony - kolory podchodzące pod róż

zapachy kwiatów:

czakra podstawy - cedr,mirra, paczula, goździk.
-czakra sakralna -sandał, jaśmin, róża
-czakra splotu słonecznego - palczatka, ylang-ylang, rozmaryn, lawenda, bergamotka
-czakra serca -róża, bergamoty, melisa
-czakra gardła - rumianek, mirra, szałwia, eukaliptus
-czakra trzeciego oka - hiacynt, fiołek, mięta, jaśmin
-czakra korony -palisander i kwiat lotosu
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych