Skocz do zawartości


Genetycznie zmodyfikowane komary są masowo uwalniane do środowiska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_overdose

Gość_overdose.
  • Tematów: 0

Napisano

Genetycznie zmodyfikowane komary są masowo uwalniane do środowiska.

Dołączona grafika

Te komary są genetycznie zmodyfikowane aby zabijały - własne potomstwo.

Naukowcy odnotowali w niedzielę pierwsze oznaki sukcesu pierwszego uwolnienia do środowiska komarów zaprojektowanych, aby przekazywały uśmiercające geny swojemu potomstwu. Geny te mają zagwarantować, że komary zginą zanim osiągną dorosłe stadium.

Te wyniki i inne prace, mogą wkrótce zwiastować wiek, w którym genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wykorzystane aby kontrolować szkodniki upraw i choroby przenoszone przez owady, takie jak gorączka denga i malaria.

Ale badania wzbudzają również zaniepokojenie co do możliwych niezamierzonych skutków dla zdrowia publicznego i środowiska, ponieważ jeśli genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wypuszczone do środowiska, nie będą mogły być wycofane.

Władze w Florida Keys, które w 2009 roku odnotowały pierwsze przypadki gorączki denga od dziesięcioleci mają nadzieję prowadzić plenerowy test ze zmodyfikowanymi komarami już w grudniu.

[...] Pierwsze masowe uwolnienie, które zostało omówione w pracy naukowej opublikowanej w Internecie w czasopiśmie Nature Biotechnology, miało miejsce na Kajmanach na Karaibach w 2009 roku, co wprowadziło międzynarodową społeczność naukową w zakłopotanie. Następnie firma Oxitec (twórca zmodyfikowanych genetycznie komarów) wypuściła komary w Malezji i Brazylii.

http://www.prisonpla...ane,p2123410911
  • 4

#2

Lenticularis.
  • Postów: 191
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem wypuszczenie takich komarów to błąd. Owszem może i są bardzo uciążliwe, ale nie można zapominać, że są ważnym elementem łańcucha pokarmowego i są potrzebne do zachowania równowagi. Zamiast tego mogli by pójść w kierunku takich modyfikacji, by komary nie roznosiły śmiercionośnych chorób itp.
  • 2

#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zamiast tego mogli by pójść w kierunku takich modyfikacji, by komary nie roznosiły śmiercionośnych chorób itp.


Albo żeby nie atakowały ludzi. Można by zrobić tak, żeby nasz zapach je odrzucał.
  • 1



#4

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@UP

4 piwa i żaden cię nie ugryzie.
  • 2



#5

Lenticularis.
  • Postów: 191
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@UP

4 piwa i żaden cię nie ugryzie.


2. Piwo odstrasza koszmary – fałsz

Zdajemy sobie sprawę, że prześladowani przez natrętne owady najchętniej sięgamy po najwygodniejsze (i najprzyjemniejsze) środki, i że dość powszechnie uważa się, iż komary pijanych nie gryzą, jednak japońscy uczeni zadają kłam temu twierdzeniu. Z ich wyliczeń wynika, że już po wypiciu małego piwa liczba komarów lądujących na pachnącym chmielem delikwencie znacząco wzrasta. Jeśli więc na następnym urlopie wybierzesz się na ryby, raczej nie zabieraj ze sobą piwa. A jeśli już, to zaopatrz się też w jakiś chemiczny odstraszacz.

żródło : http://www.zielonydz...ol-fakty-i-mity
  • 0

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na komary dobre jest potarcie się cebulą. Wiadomo trochę śmierdzi, ale jak się chodzi po grzybach to nie ma problemu bo i tak nikt wąchać nie będzie.
  • 2



#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie tam komary prawie nigdy nie gryzą chyba, że jest ich naprawdę dużo (bodajże 2 lata temu latały chmarami - wtedy nawet mnie gryzły. Pomógł dym z papierosów kolegów ale nie polecam - dym odstraszał komary ale również ja musiałam nos zatykać :lol ). Jeżeli tylko w promieniu 15 metrów jest inna osoba a komarów jest tylko kilka lecą do niej zamiast do mnie :lol . Komar może latać przez całą noc po moim pokoju i nie będę miała rano żadnego śladu. Nie wiem od czego to zależy, rodzinka mówi że najwidoczniej "Mam kwaśną krew bo tyle kwaśnych rzeczy jem" xD.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 13.11.2011 - 18:32

  • 0



#8

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przestraszyłam się, jak przeczytałam pierwsze słowa, bo od paru nocy dręczy mnie jakiś osobnik i zostawia na rękach i nogach bardzo swędzące ukłucia. :P
  • 0

#9

~pleyades.
  • Postów: 139
  • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wypuszczanie takiego dziadostwa to nie jest najlepszy pomysł, gdyby doszło do wymarcia komarów to nieźle namieszałoby to w łańcuchu pokarmowym taki zwierząt jak jerzyk czy nietoperz. Najgorszym scenariuszem byłby efekt domina, no ale pożyjemy zobaczymy.
  • 0

#10

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

czlowiek to jednak najgorsze stworzenie jakie powstalo na ziemi
ile gatunkow jeszcze wytepi zanim zrozumie ze niszczac wszystko w kolo niszczy sam siebie
  • 2

#11

Cmb.
  • Postów: 332
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dajcie spokój z tym Waszym łańcuchem, rozumiem, że jest to pożywienie jakichś zwierząt, ale zapewne posiada substytut i przeżyło by się bez nich. Po drugie, mowa tutaj raczej o zredukowaniu populacji. Całkowite wytępienie przy takiej ilości osobników zajmie kilkaset lat, więc nie ma się zbytnio o co martwić. Mnie osobiście komary bardzo irytują i przydało by się jakieś rozwiązanie w ich sprawie. Ale wiadomo, że wszystko kręci się wokół kasy.
  • -9

#12

Art123.
  • Postów: 251
  • Tematów: 14
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ale dlaczego człowiek ma prawo modyfikować coś, co powstało bez jego ingerencji?!
Ograniczając populacje komarów, utrudnia się dostęp pożywienia dla nietoperzy, pająków i innych równie ważnych stworzeń. Efekt domina gwarantowany...

Pierw kukurydza, teraz komary...
  • 7

#13

Cmb.
  • Postów: 332
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ale dlaczego człowiek ma prawo modyfikować coś, co powstało bez jego ingerencji?!
Ograniczając populacje komarów, utrudnia się dostęp pożywienia dla nietoperzy, pająków i innych równie ważnych stworzeń. Efekt domina gwarantowany...

Pierw kukurydza, teraz komary...

Tak, tylko że człowiek jako istota dominująca próbuje wytworzyć dla siebie jak najlepsze warunki, nie sądzę, aby naukowcy nie wiedzieli co robią, a już na pewno wiedzą więcej niż Wy.

Nie chcę Was tym obrazić, ale naprawdę, dla mnie ludzie siedzący w fachu i robiący badania mają większą wiedzę na ten temat niż jacyś ludzie z forum, gdyby to miało poważnie zaszkodzić planecie to by raczej tego nie zrobili.

I schowajcie swoje teorie spiskowe na ten temat, bo nikt świadomie planety nie zniszczy (oprócz świrów oczywiście).
  • -8

#14

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Naukowcy odnotowali w niedzielę pierwsze oznaki sukcesu pierwszego uwolnienia do środowiska komarów zaprojektowanych, aby przekazywały uśmiercające geny swojemu potomstwu. Geny te mają zagwarantować, że komary zginą zanim osiągną dorosłe stadium.


Zaraz zaraz... Skoro zginą zanim osiągną dorosłe stadium to nie zdążą się rozmnożyć, jeśli nie zdążą się rozmnożyć to nie przekażą genów swojemu potomstwu :D
  • 0

#15

Lenticularis.
  • Postów: 191
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano


Ale dlaczego człowiek ma prawo modyfikować coś, co powstało bez jego ingerencji?!
Ograniczając populacje komarów, utrudnia się dostęp pożywienia dla nietoperzy, pająków i innych równie ważnych stworzeń. Efekt domina gwarantowany...

Pierw kukurydza, teraz komary...

Tak, tylko że człowiek jako istota dominująca próbuje wytworzyć dla siebie jak najlepsze warunki, nie sądzę, aby naukowcy nie wiedzieli co robią, a już na pewno wiedzą więcej niż Wy.

Nie chcę Was tym obrazić, ale naprawdę, dla mnie ludzie siedzący w fachu i robiący badania mają większą wiedzę na ten temat niż jacyś ludzie z forum, gdyby to miało poważnie zaszkodzić planecie to by raczej tego nie zrobili.

I schowajcie swoje teorie spiskowe na ten temat, bo nikt świadomie planety nie zniszczy (oprócz świrów oczywiście).


Nie mogłem sie powstrzymać, by nie skomentować..
To co napisałeś odnosi się wyłącznie, do popularnego przekonania, że naukowiec to zaraz pozjadał wszystkie rozumy i jest nie omylny. Nic bardziej mylnego. I nie ważne czy jest to jeden naukowiec czy to za przeproszeniem grupa "jajogłowych". Błędy takie się zdarzały i będą się zdarzać niejednokrotnie szkodząc nam samym. Dwa przykłady ( te akurat nie są destrukcyjne, ale obrazują pomyłki naukowców)

1. " Dokument stwierdzał m.in., że to człowiek jest najprawdopodobniej główną przyczyną obecnych zmian klimatycznych. Jednak w raporcie z 2007 roku znajdowały się błędy. Jakie? IPCC przyznał, że błędnie prognozował, iż lodowce Himalajów mogą stopnieć do 2035 r. Właściwą datą był 2350 r. "

żródło : http://wiadomosci.ga...i_naukowcy.html

2. Zawartość żelaza w szpinaku, jak się okazało nie odbiega znacznie od reszty "zielonych sałatek". Bład w obliczeniach( złe odczytanie przecinka) spowodował, że przez dziesiątki lat, ludzie utwierdzali się w przekonaniu o genialnych właściwościach szpinaku. Nikomu nie trzeba przedstawiać postaci bajkowej Popeye, który niezwykłą sile otrzymuje po zjedzeniu puszki szpinaku.


Zdaje sobie sprawę, że drugi przykład może się wydawać śmieszny, ale pokazuje jak te błędy wpływają na społeczeństwo. W przypadku tego raportu, chyba nie trzeba nikomu przypominać jaką wywołał aferę i panikę, wśród ludzi (głównie ekologów) którzy żyli w strachu, że za 28 lat kontynenty zostaną zalane wodą. Ten błąd wyolbrzymił zagrożenie, więc możliwe, że nawet jeśli naukowcy uważają, że w przypadku komarów zagrożenia nie ma to nie znaczy to że faktycznie tak jest.

A komentarze typu " To tylko komary, małe owady, da się je zastąpić" ukazują jedynie lekceważenie lub po prostu ogromną niewiedze o funkcjonowaniu łańcucha pokarmowego. Znane są przypadki, gdy dużo mniejsze organizmy były destrukcyjnym elementem w łańcuchach. Warto zawsze się zastanowić samemu niż ślepo wierzyć w jakieś raporty czy zapewnienia. Pozdrawiam :)
  • 3


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych