Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ważne teksty!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Radosnej lektury.

Niestety naukowcy o tym (zjawiskach paranormalnych) nie mówią, brakuje krytycznego spojrzenia na takie poglądy. Dlaczego nie mówią? Wielu próbowało robić badania i zmarnowali tylko czas. W recenzowanych pismach naukowych nie ma o zjawiskach paranormalnych żadnych doniesień.


...(relacje i wywody o zjawiskach paranormalnych) używające języka naukowego w bezsensowny sposób, robiący wrażenie na laikach, np: "Laserowo Indukowany Paramagnetyzm Antyprotonowy".


Wielu młodych naukowców bardzo by chciało coś w parapsychologii odkryć, ale to udaje się tylko dziennikarzom w popularnych pismach ...


CSICOP (Committee for the Scientific Investigation of Claims Of the Paranormal), założona przez iluzjonistę Jamesa Randi międzynarodowa organizacja skupiająca sceptyków, oferuje 1,1 miliona dolarów temu, kto zademonstruje w kontrolowanych warunkach paranormalne moce... (jak na razie nikt nie zasłużył na tą nagrodę)  
Na jednego sceptyka przypada 1000 entuzjastów zjawisk paranormalnych. Gazety i popularne książki (obecnie internet) nie są źródłem wiarygodnych informacji! Entuzjaści ciągle do mnie piszą, jaki to ja jestem naiwny ...


Ankiety w USA: około 2% ludności (prawie 5 milionów) miało przeżycia, które mogą być w czasie seansów hipnotycznych interpretowane jako porwania i poddawanie zabiegom medycznym przez istoty z UFO.  
Wynik paraliżu przysennego? W nocy nie możemy się poruszać, ogrania nas silny strach - pobudzanie płatów skroniowych (można je wywołać w laboratorium) wywołuje wrażenia kinestetyczne ruchu lub dotyku, opuszczania własnego ciała, poczucia czyjejś obecności w pokoju.  
Na zaburzenia snu skarży się w USA około 50 milionów ludzi.  
Duszenie przez zmory lub diabły (kiedyś, w dawnych czasach kiedy taki wymysł jak UFO jeszcze nie istniał w świadomości ludzi więc ludzie podczas takich zaburzeń byli święcie przekonani że duszą je wytwory ich kultury, diabły w europie i ich odpowiedniki w innych kulturach) było kiedyś, teraz ludzie podczas takich zaburzeń widzą UFO...  
obecnie wiara w UFO dostarcza pozornie racjonalnych interpretacji.  

Carl Gustav Jung (1959) uznał UFO za rodzący się archetyp, odpowiadający zastępom aniołów i demonów w czasach technologicznego rozwoju i szybkich zmian społecznych.  
Analiza "incydentu z Roswell" (1947 r) przez antropologów kultury: ewolucja mitu opartego na schemacie bohatera walczącego ze smokiem lub demonem, który kradnie ludziom ogień, wodę czy inne cenne dobra. Smokiem = rząd federalny, który ukrywa przed ludzkością wiedzę o kosmicznych odwiedzinach, bohater = ufolog, który z tym smokiem walczy wydobywając fakty na światło dzienne.

UFO, kontakt psychiczny (channeling) z superistotami - rezultat padaczki skroniowej (wywoływanej przez migające światła), skłonności schizofrenicznych lub świadomym oszustwem.  
Test: podanie czynników pierwszych liczby 21024+1 lub lepiej, algorytmu na znalezienie takich czynników; superistoty powinny je znać, ale zawsze okazuje się, że na tak trywialne pytania nie odpowiadają ...  

Słynne porwania przez UFO: fantazje pod wpływem filmów fantastycznych czy książek s-f.  
Barney Hill, który opowiedział o swoim porwaniu pod wpływem hipnozy, odpowiada treści filmu "Invaders from Mars", nakręconego 10 lat wcześniej.  
Książka "Wspólnota" Whitleya Stirnberga to interesujący dokument takich przeżyć, opisujący twory żyjące głęboko w podświadomości autora ...
Tajemnicze koła wycięte w zbożu - początkowo w Anglii, później w innych miejscach, również w Polsce.  
Badania: podwyższona promieniotwórczość, doskonałość kół miała wykluczać ich ziemskie pochodzenie, podejrzewano lądowanie UFO.  
Doug Bower i David Chorley, emerytowani nauczyciele angielscy, robili je za pomocą kosy i sznurka przymocowanego do palika.

Jak widać ufolodzy potrafiąwykryć promieniowanie nawet tam, gdzie dwóch ludzi przyznało siędo kawału i własnoręcznego wykonania wzoru...

Radiestezja  

Różdżkarze (radiesteci) wykrywają "radiację" cieków wodnych.  
Tysiące biuletynów i książek, stowarzyszeń - dlaczego nauka zatem jest sceptyczna?  
Testy ponad 100 różdżkarzy przeprowadzone przez Jamesa Randiego: uczciwi ludzie, którzy naprawdę wierzą w swoje zdolności, ale kontrolowane testy nie pokazują nadzwyczajnych zdolności.  

Kiszkowski i Szydłowski (UAM Poznań): po 20 latach badań - zjawisko nie istnieje, nie można go więc badać.  

Promieniowanie nieznane jeszcze nauce? Badania H.D. Betza (1995), Uni. Monachium: testy 500 różdżkarzy przekonanych o swoich zdolnościach. Wybrano 43 najlepszych, ponad 800 testów "podwójnie ślepej próby" - żadnej korelacji pomiędzy wskazaniami różdżkarzy a rzeczywistością.  
3 najbardziej wiarygodnych różdżkarzy z tych badań - przypadkowe korelacje.

Hipnoza i regresja

Hipnoza lub autohipnoza, np. używając kryształowej kuli, prowadzi do wizji.  
Status tych zjawisk jest anegdotyczny.  
Regresje hipnotyczne do czasów sprzed narodzin lub do przyszłości mogą być wynikiem halucynacji lub wspomnień z dzieciństwa.  

Przypadek Virginii Tighe: w 1952 roku pod wpływem hipnozy zaczęła mówić irlandzkim dialektem, jako Bridey Murphy żyła w XIX wieku w Irlandii.  
Książki o niej przetłumaczono na kilkanaście języków, nagrania starych irlandzkich historii i piosenek.  
Bridey Murphy okazała się Irlandką z Chicago, sąsiadką Virginii.  

Długoletnie badania nie dały żadnych rezultatów.  
Mediumizm, spirytyzm, channeling - interesujące zjawiska psychiatryczne lub oszustwa.  
W USA najczęściej ludzi nawiedza i pomaga im duch ... Elvisa Presley'a!

Scientologia - założona przez pisarza s-f Rona Hubbarda.  
75 mln lat temu kosmiczny tyran Xenu przepędził wszystkich renegatów z układu słonecznego na Ziemię, a następnie zrzucał wodorowe bomby do wnętrz wulkanów, niszcząc całe życie. Duchy zabitych zostały zgrupowane w klastry i zmuszone do oglądania dziwnych scen filmowych, co doprowadziło do wielkiego pomieszania umysłów, do dzisiaj widocznego w naszym życiu.  
Psychotechnika, testy osobowości, kursy TR (Training Routines) z wykorzystaniem E-meters - robi wrażenie, stopniowe pranie mózgu.

Proroctwa w Biblii: "The Bible Code" - odczytywanie co n znaków tekstu hebrajskiego umieszczonego w tabeli o m znakach w wierszu.  
Statystyka trudna do podważenia?  
To samo w tekstach powieści: Brendan McKay (po hebrajsku usuwa się samogłoski, BRNDN MQYY) sporządził na podstawie powieści Moby Dick listę zamachów i śmierci, począwszy od Leona Trockiego, aż po księżnę Dianę - po fakcie.

Wiara w paranormalne zjawiska jest silnie zakorzeniona.  
Bardzo łatwo jest ulec autosugestii w badaniach z udziałem ludzi.  
Łatwo wziąść przypadkowe korelacje za związki przyczynowe.  
Książki sceptyków są trudno dostępne, brak tłumaczeń.  
Możliwe a prawdopodobne - to ogromna różnica.

Employing the same equidistant- letter-sequence methods that Bible Code author Michael Drosnin uses to find supposed "hidden messages" in the Torah-and supposedly nowhere else-Dave is able to find such references in just about any work, including War and Peace . Dave used to leave his computer on overnight number-crunching various letter-steps to come up with interesting phrases, but he now writes his programs in C++ (it's like "Godzilla," he says) and can do the searches in real time, projecting the results on screen while we watch. Dave found that Hitler and Nazi occur in Chapter 2, Book 2 of War and Peace within a sequence of only 244 words , "one-third of one percent of the length" Drosnin needed to find them in. Thomas found "Roswell UFO" and "Darwin got it right" in Genesis. In a 6,000-word excerpt from the book Bible Code II posted on the Internet, Dave earlier found this message, which seems to say it all: "The Bible Code is a silly, dumb, false, evil, nasty, dismal fraud and snake oil hoax."

Jak widać Kod to obosieczna rzecz, bo można go użyć nawet do tego, żeby w innych książkach znaleźć teksty ośmieszające twórców owego Kodu...

Again, Howe (2000, 169-176) shows several photos containing "transparent spheres" that the croppies call "energy balls," "light orbs," "atmospheric plasmas," etc. They are indistinguishable from "orbs" of "spirit energy" typically seen in photographs of graveyards and other "haunted" places and that sometimes appear in snapshots as UFOs. Skeptics have demonstrated that these globelike effects can be produced by particles of dust, water droplets, and the like reflecting the flash (Mosbleck 1988; Nickell 1994; Burton 1999). Other simulators of paranormal "energy" in photos include lens flares (the result of interreflection between lens surfaces), bugs and debris reflecting the flash, and many other causes, including film defects and hoaxes (Nickell 1994).

„Opowieści o UFO zostały wymyślone głównie w celu zaspokojenia potrzeb religijnych. W czasach gdy rozwój nauki utrudnia bezkrytyczną akceptację starych religii, zaproponowano alternatywę dla hipotezy Boga. Hipoteza ta przystrojona jest w naukowy żargon, niezwykłe możliwości istot z obcych planet są 'wyjaśnione' przez pozornie naukową terminologię, bogowie i demony dawnych czasów zstąpiły z nieba, by nawiedzać nas, by przedstawiać nam prorocze wizje i kusić obrazami bardziej obiecującej przyszłości. Rodzi się tajemnicza religia epoki kosmicznych podróży."


Pogrubienia moje.

Prosiłbym o Wasze ustosunkowanie się do tych tekstów.

Pozdrawiam,
AQ
  • 0



#2

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak jak nie można wszystkich sceptyków wrzucać do jednego worka, tak trzeba rozgraniczyć naiwnych entuzjastów, którzy uwierzą ci na słowo i tych, którzy sami poszukują "prawdy".
Ja np. lubie zapoznawać się z teoriami Sitchina, ale nie uznaje ich od razu za dogmat. Szukam po prostu alternatywnych teorii. Teoria ewolucji to dla mnie też tylko teoria, tak samo jak kreacjonizm.
  • 0



#3

pawki.
  • Postów: 214
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wynik paraliżu przysennego? W nocy nie możemy się poruszać, ogrania nas silny strach - pobudzanie płatów skroniowych (można je wywołać w laboratorium) wywołuje wrażenia kinestetyczne ruchu lub dotyku, opuszczania własnego ciała, poczucia czyjejś obecności w pokoju.

Wrażenie opuszcznia ciała ?

Robiono eksperymenty i dzięki niby temu wrażeniu można było zobaczyć co jest za ścianą obok w pokoju napisane na kartce (badany wczesniej nie mogl patrzec na kartke).
Zdziwienie wielkie jak sie okazało, że na kartce jest napisane to co widział w tym stanie "wrażenie opuszczania ciała".
  • 0

#4

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To dlaczego taki cudowny gościu latający i czytający kartki nie poleciał po 1.1 mln dolarów nagrody oferowane przez Randiego za udowodnienie i pokazanie tego przy nim? No dlaczego?
  • 0



#5

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To dlaczego taki cudowny gościu latający i czytający kartki nie poleciał po 1.1 mln dolarów nagrody oferowane przez Randiego za udowodnienie i pokazanie tego przy nim? No dlaczego?

Może dlatego, że są bardziej wartościowymi ludźmi niż ci się wydaje?? Nie mam pojęcia co chcesz nam udowodnić ale jednego jestem pewien - zjawiska paranormalne istnieją i większości osób tutaj nie "oświecisz". Zamiast ptowadzić jakąś osobista propagande tak naprawde nie popartą jakimikolwiek logicznymi wnioskami zabierz się lepiej za czytanie artykułów i oglądanie zaprezentowanych tutaj filmów.. Zwróć tez uwagę na relację osób, które
wiele przezyły.
Szczerze mówiąc to nawet nie wypada rzucać się na kogoś z niewiedzą :/
Wiele zarzucanych przez ciebie faktów były zresztą wielokrotnie przerabiane na tym forum, także nie wymagaj od kogoś że będzie marnował czas na powtórne batalie.
  • 0

#6

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Legalize... naprawdę w to wierzysz? Poczytaj o Randim, naprawdę warto.

Nie warto natomiast rzucać sięna postrzeganie świata z szamanistycznym podejściem "na wiarę".

Batalii nie chcecie prowadzić, bo racjonalne fakty są za nami. Kiedy tylko znajdą się goście którym zechce się toczyć z Wami batalie i wyciągać fakty, przedstawiac dowody, to giniecie na całej szerokości frontu...
Ale i tak wierzycie dalej, bo chcecie wierzyć.
  • 0



#7

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Aquila, wydaje ci się, że dużo wiesz bo się naczytałaś postronnych i tak naprawdę nic nie wartych tekstów. Ja w to wszystko nie muszę wierzyć, ja to wiem.
Jeszcze raz powtarzam zamiast próbować kogokolwiek tutaj ośmieszać to lepiej otwórz oczy i duużo czytaj.Wykaż choć troche szacunku. Naprawdę warto.
Jesli Ci się wydaje ze na tym forum są same szaraczki które się rozmarzyły po obejżeniu bajeczek to jesteś w błędzie.
  • 0

#8

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No dobrze, Ale zauważ, że ja również mogę powiedzieć że naczytałeś się dużo postronnych i tak naprawdę nic nie wartych tekstów o zjawiskach paranormalnych i wydaje Ci się że dużo wiesz... zauważasz względność?

Dlatego bazując na takiej względności nie można dojść do porozumienia, ba, trudno o rzeczową dyskusję.

Dlaczego moje teksty masz za nic nie warte, a teksty o atlantydzie i przepowiednie o piramidzie, które nie mają poparcia w dowodach, za więcej warte?

[ Dodano: 2006-07-27, 19:12 ]
a co powiesz o kodzie biblii i o tym co ja napisalem na ten temat?
  • 0



#9

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Fakt Aquila, możemy tkwić w błędzie i żadnych paranormalnych zjawisk nie ma, jednak z drugiej strony skąd wiadomo, że naukowcy mówią nam prawdę, bo przebadają coś wymyślonymi przez siebie metodami? Mogę na przykład przebadać jajko falami radiowymi, jednak nie powie mi to, że w tym jajku tętni życie. Tak samo rzeczy przebadane przez naukowców ich metodami również nie dadzą pełnego poglądu na dane znalezisko..
Prawdę poznamy dopiero po śmierci, na tamtym świecie, jednak skoro zaświatów nie można przebadać naukowymi metodami, to według ciebie nie istnieją? Życzę powodzenia w dalszym poszukiwaniu prawdy...
  • 0



#10

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Racja, nareszcie mogę sięz kimś zgodzić, że prawdę o zaświatach odkryjemy dopiero po śmierci i nie możemy o tym temacie rozmawiać z całą pewnością teraz.

Ale nauka nie bada jajka tylko na jeden sposób. Nauka jest właśnie po to, żeby przebadać je pod każdym możliwym technicznie kątem. Nie twierdzę że wszystko jest do zbadania. Może być tak, że istnieje coś takiego jak zjawiska paranormalne, ale jak na razie dowody naukowe tego nie potwierdzają. Co więcej, wiele teorii jest obalanych dość szybko...

Spotkałeś się już z tym, że są tematy które nauka omże wyjaśnić, a jednak ludzie dalej wierzą w swoje racje?
Podam tutaj przykład Cydonii na Marsie. Mnie samego kiedyś fascynowała ta twarz. Powstało wiele książek, opracowań... Wszystko na podstawie niewyraźnego zdjęcia.
Teraz mamy uaktualnione fotki. No a co na nich widać? Ze ani twarzy ani żadnego miasta nie ma. No i teraz problem. Wiara się chwieje. Mamy teraz opcje:
- uznajemy rację NASA i przyznajemy się do pomyłki
- uważamy że nowe zdjęcia są sfałszowane i wierzymy dalej.

Którąopcję Ty wybierasz?
  • 0



#11

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Aquila, wcześniej wspomniałem: Ja w to wszystko nie muszę wierzyć, ja to wiem.
Spotkałeś kiedyś osobe która cokolwiek doświadczyła?? Wydaje mi się, że nie.

Właśnie dlatego że wiem nie interesują mnie pseudonaukowe wytłumaczenia sfery duchowej...
  • 0

#12

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no dobrze, ale chciałbym żebyś teraz przez chwilę wypowiedział się co do Cydonii. Bo temat na pewno znasz, nie? Nie odsyłaj mnie do innego działu, bo ja nie chce dyskutować o prawdziwisci lub nie. Po prostu szybko i zwięźle, koniecznie z argumentacją co Ty uważasz na ten temat
  • 0



#13

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Znam ten temat ale nigdy się w niego szczegółowo nie zagłębiałem. Jest wiele ciekawszych formacji na czerwonej planecie... . Na tym polega trójwymiarowo Natomiast wierze, że Mars skrywa w sobie wiele tajemnic :)
  • 0

#14

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To pewne że skrywa wiele tajemnic, ale zależy jeszcze jakie masz na myśli. Geologiczne, może bakteryjne - tak, Czy inne, powiązane jakkolwiek z jakąś obcą cywilizacją? Nie powiedziałbym. Pewności żadna ze stron nie może mieć.

Warto jednak poznać temat Cydonii, naprawdę wiele on mówi. Tylko jest problem ja nie mam żadnych moich starych linków a wiadomo przecież zę są różne strony o Cydonii, 'moje' (mówiące że to oszustwo) i 'Wasze' (że fałszerstwo NASA).

Spróbuję wyszukać kiedyś swoich stron, mam tylko nadzieję że nie zostanie ona przejrzana byle jak i machinalnie odrzucona jako nic nie warta.
  • 0



#15

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja uznałem jako nic nie warte teorie które śmiało podważają zjawiska paranormalne.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych