Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwny dźwięk nagrany na taśmę magnetofonową


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1

czarny93.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam

Jestem nowy i nie wiem czy to odpowiednie miejsce na tego typu temat, także proszę o wyrozumiałość.

Otóż ze 3 miesiące temu przytrafiła się dość dziwna rzecz, której nie mogę sobie wyjaśnić do dnia dzisiejszego. Kiedy byłem w swoim pokoju słuchałem muzyki ze starego magnetofonu kasetowego, Wyszedłem na chwilę z pokoju do kuchni i wracając usłyszałem dość niebanalny pisk, na początku nie zwróciłem na to specjalnej uwagi, chodź przyznam że się zdziwiłem. Jednak po cofnięciu (przewinięciu) taśmy usłyszałem znowu ten pisk, okazało się że ten pisk nagrał się na taśmę podczas odtwarzania (!), efekt był taki że było jednocześnie słychać muzykę (trochę wyciszoną) i dominujący pisk. Ciekawostką jest to iż przycisk nagrywania nie był włączony co tłumaczy że nagrał się pisk na muzykę (głowica kasująca nie pracowała). Pisk jest dość "przenikliwy" w tle tego pisku słychać wyraźnie wiatr, dźwięk ten słychać ok. 7 sekund.

Tak więc skoro na taśmę miało by się coś nagrać to jednocześnie (z wyprzedzeniem) poprzednie nagranie się jednocześnie kasuje.

Dodam że taśmę dałem bratu aby przegrał to na lepszy sprzęt (w tym wypadku mini disc), nagranie nie straciło na jakości, podczas odtwarzania z dysku, okazuję się że nagranie jest w stereo, a mój magnetofon jest mono czyli musiał nagrać w mono (!). W odtwarzaniu tego z dysku wyraźnie słychać efekt stereo (przenikanie tego pisku z wiatrem z jednego głośnika na drugi).

Przyznam szczerze że jak odsłuchuję się tego nagrania (na moim magnetofonie) to dźwięk jest taki jak by nie było to na kasecie (tzn. dźwięk jest o bardzo dużej częstotliwości).

Dlaczego piszę o tym ? Dla tego że wyczytałem artykuł że właśnie na taśmie magnetofonowej rejestrowano duchy/przeprowadzano z nimi rozmowy, jednak wykorzystywano do tego celu jeszcze zewnętrzny mikrofon. W moim wypadku nagranie zostało nagrane mimowolnie bez mojej ingerencji.

Dodam że magnetofon ma ok. 35 lat, jednak jest na pewno sprawny, tak samo jak kaseta na którą się nagrał pisk osobiście była prze zemnie nagrana i wiem że niczego wcześniej takiego na niej nie było.

Prosił bym o w miarę logiczne wyjaśnienie mi tego zjawiska (o ile takie jest), brat mi powiedział że silne pole elektromagnetyczne mogło oddziaływać w tym momencie na magnetofon, pytanie tylko z czego ? W tym czasie magnetofon był oddalony od wszelkiego innego rodzaju sprzętów.

Prosiłbym także o w miarę poważne potraktowanie mojego tematu i poradę gdzie z tym ewentualnie mógł bym pójść aby osoba która się takimi rzeczami zajmuje, mogła mi powiedzieć co to dokładnie jest.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi/porady.

Pozdrawiam !
  • 0

#2

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To raczej nie duch się nagrał. ;) Twój brat może mieć rację, poza tym jestem ciekawy, co to za kaseta. Tj. nowa, czy może nagrana samemu z innego źródła? No i jestem zdania, że ten pisk był tam wcześniej, raczej mało prawdopodobne (tak jak piszesz), by nagrał się podczas samego odsłuchiwania.

PS Jeśli chcesz, spróbuj zarejestrować duchy na kasecie i będziesz miał spokój, jeśli nic się nie nagra.
  • 0



#3

Slaw.
  • Postów: 127
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skoro dźwięk został zgrany to podzieliłbyś się z nami tym nagraniem.
  • 0

#4

czarny93.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nagrania nie było tam wcześniej (wiem to na pewno). Jeśli chodzi o kasetę to jest to stara (ok. 25lat) firmy SKC. Jednak że została ona nagrana prze ze mnie na decku stereofonicznym. Pisk który się nagrał został nagrany dokładnie na Grundigu C4200.

Zapomniałem także dodać że pisk (ale trochę krótszy niż ten nagrany) usłyszałem także jak magnetofon był zupełnie wyłączony ! i wyraźnie słychać go było z głośnika :/

Mogę to przegrać na komputer i wysłać zainteresowanemu.

Pozdrawiam !
  • 0

#5

czarny93.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oto link: http://chomikuj.pl/dkostarski plik znajduję się w folderze "Prywatne" hasło to: czarny93.

Pozdrawiam i czekam na opinie.

PS. Proszę tylko osłuchać do końca !
  • 0

#6 Gość_Angel

Gość_Angel.
  • Tematów: 0

Napisano

Hmmm. Ten końcowy pisk znam go. Aż się przeleciałem do piwnicy po kasetę i... To brzmi jak przewijana taśma kasety :mrgreen: Może gdy przewijałeś jakąś kasetę to niefartem załączyłeś nagrywanie? Ale to nie wyjaśnia wiatru brzmi tak jak byś wystawił mikrofon za balkon w czasie huraganu... Ciekawe :roll: .Skompresuj plik i tak żeby miał 1mb< i wrzuć ponownie.

Użytkownik Angel edytował ten post 24.10.2011 - 11:46

  • 0

#7

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No wybacz, ale ja nie mam zamiaru płacić, żeby posłuchać czegoś takiego, wrzuć to choćby na wrzutę, bo nie każdy ma konto na chomiku. Poza tym, sądząc z relacji powyżej to po prostu pognieciona taśma. Kiedy się pogniecie to wydaje właśnie odgłosy podobne do huraganu. Ale powtarzam, wrzuć nagranie na normalny serwis hostingowy to obadam.
  • -1



#8

czarny93.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam wszystkich, nagrywałem to w nocy i nawet nie zauważyłem że to ma ponad 4MB :). Teraz ma 324KB i można pobrać za darmo.

Co do tego dźwięku na końcu "odgłos przewijanej taśmy", to zgadzam się mi też się tak wydawało, co było jednak nie możliwe ponieważ ząbek akurat na tej stronie kasety został wyłamany (uniemożliwia to wciśnięcie przycisku REC.), tak więc nie było możliwości niechcący wciśnięcia nagrywania (choć ja tez sobie to tak tłumaczyłem).

Z resztą jak by nawet miał być wciśnięty "niechcący" przycisk nagrywania, to poprzednie nagranie normalnie by się wykasowało, w moim wypadku jest nagranie na nagraniu :/.

Po za tym było tak jak mówiłem. albo dokładniej to wyjaśnię.

Wcześniej tą samą kasetę i tą samą stronę słuchałem normalnie i nie było żadnych cyrków, cofnełem taśmę do samego początku i jeszcze raz posłuchałem, i dopiero w tedy usłyszałem ten pisk z wiatrem którego nie było na kasecie dźwięk był tak jakby "na żywo". Nawet się nie spodziewałem że to się nagra, tym bardziej że akurat ta piosenka jest gdzieś na środku taśmy a ja ją włączyłem od początku i dalej nic nie ruszałem czyli "wciśnięcie niechcący" według mnie odpada.

Dodam że za pierwszym razem (jak jeszcze nie odsłuchałem tego pisku na taśmie) dźwięk był dużo głośniejszy, chociaż i po nagraniu i odsłuchaniu był upiorny.

Z resztą nawet jak miało by się to nagrać to z czego ? Okna w tym momencie były zamknięte itp. w pokoju i całym otoczeniu było cicho, po za tym w domu byłem sam.

Chciałem jeszcze powiedzieć że nie chcę wkręcać nic nikomu ani sobie, nie histeryzuje z tego powodu :). Po prostu mam nadzieję że jest na to jakieś logiczne wyjaśnienie, bo to co mi się przytrafiło (a raczej nagrało) jest trochę dziwne. Wszystko opisałem jak tylko dało się najlepiej.

Pozdrawiam !

PS. Z tego co się orientuję jak magnetofon nagrywa taśmę to głowica uniwersalna (odczytująca) w tym czasie namagnesowuje taśmę uprzednio kasując ją głowicą "kasującą". U mnie wystąpiła tylko jedna z tych czynności bez kasowania, co tłumaczy że przycisk nagrywania nawet nie chcący nie mógł zostać wciśnięty, bo w tedy nie było by poprzedniego nagrania.
  • 0

#9

czarny93.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy już nikt więcej nie ma nic do powiedzenia na ten temat ?
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych