Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nietypowe odczucia w czasie snów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sny zwykle przedstawiają w sposób symboliczny osobowość śpiącego, jego poglądy, lęki. Lęk przed wysokością we śnie nie musi więc wcale oznaczać prawdziwego lęku wysokości a np. przedstawiać symbolicznie lęk przed utratą stanowiska.

Gdyby to był mój sen zinterpretowałabym go w taki sposób:

Wieżowiec = symbol hierarchii społecznej (skojarzenie z biurowcami).
Strach odczuwalny na wysokich piętrach = niepokój, że osiągnięta pozycja może zostać utracona (ludzie z lękiem wysokości boją się zwykle, że spadną lub cały budynek się zawali).
Strach odczuwalny podczas patrzenia w górę na wieżowiec = lęk przed wspinaniem się po drabinie społecznej, "wyścigiem szczurów" (na budynek można się wspiąć) lub lęk przed byciem wykorzystanym, przygniecionym przez tych u góry (budynek może się na nas zawalić).

Każdy jednak musi zinterpretować swoje sny samodzielnie. Mi - wychowanej całe życie w domach jednorodzinnych i max. 4 piętrowych blokach wieżowce kojarzą się jedynie z biurowcami ale osobie która wychowała się w wieżowcu będą kojarzyć się z domem, życiem rodzinnym.


Możliwe też, że sen wybiera akurat ten rodzaj lęku ze względu na to, że w czasie snu mięśnie są rozluźnione i nijako znajdujemy się w stanie nieważkości. Dlatego właśnie wiele osób w trakcie snu czuje tak silne uczucie spadania, że aż budzi się.
  • 0



#17

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wychowałem się w bloku, w wieżowcu chyba nawet nigdy nie byłem. Strach przed utraceniem pozycji społecznej? Też nieuzasadniony. Hm, w sumie przestanę się nad tym zastanawiać, bo to chyba nie ma sensu. -,-
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych