Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krąg światła na niebie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kabanos.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,

Ostatniej zimy (około lutego) spotkało mnie dziwne zjawisko. Wiem, że minęło już od tamtego wydarzenia wiele czasu i nie jeden z was będzie doszukiwał się w mojej historii nieścisłości, jednak wspominam ją i coraz bardziej mnie intryguje. W końcu trafiłem na to forum i sądzę, że dobrze by było spytać was o genezę tego zjawiska.

Otóż spacerując wieczorem (około 21) z psem zauważyłem na niebie dziwny krąg światła. Początkowo zignorowałem go, jednak później coraz bardziej rzucał się w oczy. Był to w zasadzie poruszający się szybko ślad latarki, jednak bez towarzyszącej mu smugi. Można powiedzieć, że była to spłaszczona elipsa świetlna. Latała bardzo szybko, czasem spostrzegałem jedynie końcową część "przelotu". Zakreślała na niebie kręgi i szybko znikała za chmurami. Zdawało mi się, że lata systematycznie nad całym terenem, nie odwiedzając żadnego miejsca dwa razy (rejestrowała teren?). Dodam, że przy skrętach przekręcała się tak, jakby działała na nią siła dośrodkowa, czasem nawet obracała się tak na prostych odcinkach. Próbowałem ją nakręcić jednak miałem przy sobie tylko telefon. Na nakręconych wtedy filmach widać jedynie czyste niebo. Myślę, że spowodowane jest to niesamowitą prędkością owej elipsy (nigdy wcześniej nie widziałem czegoś tak szybkiego). Zdawało mi się, iż raz lata wysoko, a następnym razem była tuż nade mną. Była rozmyta. Wróciłem do domu i podzieliłem się tą historią z rodziną i sąsiadami, których tego wieczoru moja mama zaprosiła na kolację. Mój sąsiad powiedział mi, że dwa dni przedtem widział coś podobnego i również nie mógł zdefiniować co to jest. Dodam, że jest bardzo poważnym człowiekiem (rzadko żartuje na poważne tematy i nie lubi nikogo straszyć), a podczas kolacji nie spożywano mocnych trunków. Tego wieczoru byłem jedynym świadkiem tego zjawiska, gdyż była to sobota i o tej porze nikt raczej nie wychodził na dwór (Mieszkam na wsi, na Wysoczyźnie Elbląskiej). Ponadto panował trzaskający mróz. Mój pies był niespokojny, choć i tak jest tchórzliwy z natury :).

Czy spotkaliście się wcześniej z czymś takim? Jak to wyjaśnić? Był to duch, UFO, czy może nieznane mi zjawisko atmosferyczne? Nie mogę sobie odpowiedzieć. Nie czułem przy tym strachu (no może lekki niepokój), nie miałem wcześniej żadnych omamów wzrokowych, nie mam wad wzroku (mam sokole oko :]). Ani wcześniej, ani później, mimo bacznej obserwacji nieba, nic podobnego nie zauważyłem. Co to było?
  • 0

#2

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A nie ściemniasz?

Bo widzisz ja widziałem stożkowatą kulę poruszającą się strzeliście na wschód :) Oczywiście, jeśli rzeczywiście widziałeś takie zjawisko to poszukamy najpierw przyczyn naturalno-humanoidalnych. Może dyskoteka? :D
  • -4

#3

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może dyskoteka? :D


Można powiedzieć, że była to spłaszczona elipsa świetlna. Latała bardzo szybko, czasem spostrzegałem jedynie końcową część "przelotu". Zakreślała na niebie kręgi i szybko znikała za chmurami.


Jeśli dobrze zrozumiałem ten opis, to można wykluczyć jakąkolwiek projekcję z Ziemi.
  • 2



#4

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Powiem tak ze jakieś 2 lata temu kiedy wracałem do domu z nowo zakupionym teleskopem było wtedy po 21 spojrzałem na niebo a tam było podobne zjawisko jak się okazała były to światła dyskoteki ponieważ zawsze dało się to zauważyć jedynie wtedy kiedy było zachmurzenie wiec podejrzewam ze w tym przypadku jest to samo czyli światła dyskoteki jeżeli pamiętasz to napisz jaka wtedy była pogoda
  • 0

#5

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

(Mieszkam na wsi, na Wysoczyźnie Elbląskiej).


Hmmm. Jestem z Elbląga. Jak w ubiegłe lato wracałem samochodem w nocy z Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry (trasa Lidzbark Warmiński - Pasłęk - Elbląg) to zdecydowanie widziałem to samo zjawisko - nazywa się ono "światła dyskoteki Arena w Wysokiej k. Rychlik". Już koło Godkowa je było widać czyli tak ze 30 km będzie.
  • 0



#6

Kabanos.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na pewno nie były to światła dyskoteki. Widzę je u mnie dosyć często. To było zupełnie coś innego. Poza tym w dyskotekowych światłach występuje smuga. Tutaj był jedynie krąg na niebie. Panowało również dość duże zachmurzenie. Dane "coś" poruszało się niewyobrażalnie szybko (często wirując), co również wyklucza jakikolwiek sygnał świetlny z Ziemi.
  • 0

#7

Lenticularis.
  • Postów: 191
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Światła dyskoteki mi nie pasują z dwóch względów : 1 - kolega stwierdził że światło nie pojawiało się w jednym miejscu więcej niż 1, a jak wiadomo projektory z dyskotek ustawianie są na losowe ruchy więc jest duża prawdopodobieństwo dwukrotnego wystąpienia w jednym miejscu ( przy czym trzeba też wziąć pod uwagę jak długo autor obserwował zjawisko) 2 - światła z projektorów zazwyczaj zostawiają smugi. Cały pogląd opieram na relacji autora, więc nie wykluczam jednak , że to mogły być światła z jakiś baletów
  • 0

#8

Kabanos.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodam jeszcze, że owe światło wirowało po całym nieboskłonie, raz "odwiedzało" północ, a raz południe, lub zachód. Nie zaobserwowałem go na wschodzie, jednak tak jak napisałem w głównym poście, dwa dni przedtem widział je (właśnie tam) mój sąsiad. Za każdym razem elipsa wyglądała prawie identycznie poza zmianą kształtu i wychylenia podczas skrętów.

Co do świateł dyskotekowych, (strasznie w tym temacie eksploatowanych) jestem na 100% pewien, że to nie były one. Po pierwsze, zawsze niosą smugę, zaś to światło jej nie posiadało. Po drugie, można je u mnie zaobserwować tylko wtedy gdy chmury są dosyć wysoko. Tamtej nocy były zbyt nisko. Po trzecie światło to zmieniało kąt wychylenia, co sugerowałoby, że zmienia miejsce emisji, co oczywiście wydaje się być idiotyczne w przypadku reflektorów dyskoteki.
  • 0

#9

Sulej.
  • Postów: 8
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć! Ja też chciałbym tu wtrącić swoje "trzy grosze". Otóż ja też kiedyś (też zimą i też wieczorem) widziałem świetlny krąg (dokładnie taki, jakby ktoś świecił latarką, ale był on za wysoko i był zbyt duży na takie rozwiązanie) który w spokojnym tempie zataczał kręgi po niebie. Osobiście boję się wszystkiego czego nie jestem w stanie logicznie wyjaśnić, więc szybko wróciłem do domu. Lecz następnego dnia, gdy wyszedłem wieczorem do apteki po leki dla chorego brata znów zobaczyłem ten krąg. Tym razem powiedziałem o tym rodzicom. Co się okazało? Otóż, mieszkam w Bydgoszczy, niedaleko lotniska cywilnego i trochę dalej od wojskowego. I pracownicy lotnisk w chmurną pogodę, często świecą szperaczem po niebie, aby nakierowywać samoloty i śmigłowce ratunkowe, bo nawet z nowoczesnymi systemami radarowymi przy nisko zawieszonych chmurach piloci mają problemy z "namierzeniem" lotniska.

Tak więc zastanów się, czy gdzie w okolicy nie ma jakiegoś lotniska. Dodam też, że taki szperacz może być widoczny z bardzo dużej odległości.

Pozdrawiam
  • 0

#10

Kabanos.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki za odpowiedź.

Co do szperaczy, też rozważałem iż to one mogą być przyczyną pojawiania się kręgów. Najbliższe mi lotnisko znajduje się w Elblągu ( jakieś 14 km od mojej miejscowości), jednak jest to lotnisko aeroklubowe i nie sądzę by ktoś w lutową noc, przy trzaskającym mrozie, chciał latać swym samolotem i swą wizytą na lotnisku psuć weekend kontrolerom. Poza tym Elbląg leży na południowy zachód ode mnie, a kręgi pojawiały się również na "dalekiej" północy. Powtórzę także, że światło obracało się i było zbyt szybkie, by było pochodzenia ludzkiego.
  • 0

#11

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sulej wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele :) Owszem, na starszych wojskowych lotniskach używa się czasem bardzo silnych reflektorów zamontowanych na ciężarówkach (tzw. APM czyli Aerodromnaja Prożektornaja Maszyna, w wolnym tłumaczeniu z rosyjskiego "lotniskowy samochód reflektorowy", samochodem jest tu Ził 130). Sposoby wykorzystania APMów są trzy. Pierwszy z nich, stosowany przede wszystkim w ciągu dnia przy złej widoczności. Jest to tak zwana "bramka". APM-y ustawione "w bramkę" emitują dwa stałe strumienie światła z dwóch urządzeń w kierunku lądowania, ale nie w stronę lądującego samolotu (aby nie oślepiać pilota). Nocą ustawia się "linię" - reflektory oświetlają początek pasa oraz strefę przyziemienia, czyli odcinek, na którym lądujący samolot powinien dotknąć podwoziem ziemi. Tak więc w tych dwóch przypadkach kolega kabanos APMów raczej nie widział. Pozostaje trzeci sposób, stosowany przez dawniejszą artylerię przeciwlotniczą, czyli właśnie takie omiatanie nieba reflektorem. Niekoniecznie musiało robić to wojsko. Ziła z takim sprzętem na pace można kupić z demobilu już od ośmiu tysięcy złotych. Być może jakiś pasjonat odrestaurował urządzenie i się zwyczajnie nim bawił :) A moc światła - piekielna, bo światło pochodzi z łuku elektrycznego (jak w spawarce).
  • 0



#12

Kabanos.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Arkadiusz, widzę że w miarę orientujesz się w temacie. Również łączyłem owe światła z wojskiem (granica z Rosją blisko i często przeczesują nam przestrzeń powietrzną :) ), jednak jakbyś wytłumaczył brak smugi i dziwne wirowanie elipsy? Choć znam się trochę na wojskowości, nie jestem ekspertem w dziedzinie nowoczesnych technik obserwacji nieba i może dlatego nie wiem z czym maiłem do czynienia. Liczę, że odpowiesz i rozwiejesz moje wątpliwości, bo to chyba ostatnie racjonalne wyjaśnienie tego zjawiska

Użytkownik Kabanos edytował ten post 28.06.2011 - 19:25

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych