Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak H. neandertalis pomógl H. Sapiens


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

KurcePiecone.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


Kiedy pierwsi homo sapiens sapiens opuścili Afrykę nie byli przygotowani do radzenia sobie z nieznanymi chorobami. Wydaję się jednak, iż dzięki spółkowaniu z miejscowymi formami człowieka udało im się nabyć odpowiednie ochronne geny, co w efekcie pozwoliło rozprzestrzenić się im na całą planetę.


Zeszłoroczne opublikowanie genomu Neandertalczyka pozwoliło udowodnić, że człowiek rozumny "zabawiał się " z nimi po opuszczeniu Afryki. Istnieją także dowody wskazujące na to, że intymne relacje łączyły ich także z innymi człowiekowatymi, w tym także z człowiekiem z jaskini Denisowa , gatunkiem odkrytym podczas ubiegłorocznych wykopalisk na Syberii.

Niewiadomym jednak było to, czy krzyżowanie się z nimi miało jakiś wpływ na naszą ewolucje. Aby się o tym dowiedzieć Peter Parham ze Stanford University in California przyjrzał się bliżej genom które homo sapiens nabył podczas swojej ewolucyjnej drogi.

Skupił się ludzkich antygenach leukocytarnych (HLA), rodzinie około 200 genów, niezwykle ważnych dla ludzkiego systemu immunologicznego. Mało tego, geny te są niezwykle zróżnicowane, setki ich "wersji" - alleli - występują w całej populacji, pozwalając naszym ciałom reagować na mnóstwo czynników chorobowych i przystosowywać się do nowych.

Ludzie, którzy opuścili Afrykę najprawdopodobniej byli posiadaczami małej liczby alleli HLA - jakby tego było mało, ich HLA przystosowane było do chorób występujących w Afryce.

Kiedy Parham porównał geny HLA ludzi z rożnych regionów świata z tymi Neandertalskimi i człowieka z jaskini Denisowa, odkrył dowód na to, że ludzie po opuszczeniu Afryki zdobyli nowe allele właśnie od tych hominidów.

Allel HLA-C*0702 jest bardzo powszechny wśród współczesnych Azjatów i Europejczyków, za to nigdy nie występuje u Afrykańczyków; Parham odnalazł go w genomie Neandertalczyka, co sugeruje że Homo sapiens mieszkający poza Afryką zdobył go przez krzyżowanie się z h. neandertalis. Historia HLA-A*11 jest podobna - posiada go większość Azjatów, lecz nigdy nie występuje wśród Afrykańczyków - gdyż wg. Parhama jego "źródłem" był człowiek z jaskini Denisowa, który w Afryce nie występował.

Parham zauważa, że skoro h. neandertalis i człowiek z jaskini Denisowa żyli poza Afryką ponad 200 000 lat ich HLA zdążyło się przystosować do lokalnych chorób - pomagając w ten sposób również migrującym h. Sapiens.

Podczas, gdy tylko 6% ludzkiego genomu (ponownie - poza Afrykańczykami) pochodzi od innych hominidów, udział zdobytego od nich HLA jest dużo większy. Parham uważa, że połowa alleli HLA-A Europejczyków pochodzi od hominidów. Liczba ta zwiększa się do 72% u Chińczyków, aż do 90% dla ludzi pochodzących z Papui Nowej Gwinei.

Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie uważa, że wzrost udziału alleli innych hominidów w HLA h. sapiens zamieszkujących Azję spowodowany jest napotykaniem większej ilości chorób podczas migracji do tropików na jej południowym-wchodzie, niż podczas wędrówki na północ.

Parham zaprezentował wyniki swoich badań Royal Society podczas zeszłorocznej dyskusji o ewolucji człowieka.

źródło: http://www.newscient...-go-global.html
tłumaczenie: własne, ponieważ jest to jedno z pierwszych wszelkie błędy i sugestię proszę zgłaszać na PW ;)


Jak widać swój sukces h. sapiens zawdzięcza nie tylko swojemu mózgowi.

Użytkownik KurcePiecone edytował ten post 17.06.2011 - 17:41

  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych