Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wulgaryzmy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym aby moderatorzy jasno określili, które słowa są wulgaryzmami. W przypadku niektórych słów sprawa jest jasna. Ale są słowa, które dla jednych są kolokwializmem, a dla innych uchodzą za wulgarne. Przykładem takiego słowa jest "cholernie", które moderator Aquila zdaje się rugować, a inni moderatorzy nie zwracają na nie uwagi.

Mogło by to wyglądać tak, że zadajemy pytanie dotyczące wątpliwego słowa, a administracja podejmie jakąś wiążącą decyzję. Ja mam pytanie dotyczące słowa "cholernie" w sformułowaniach typu "cholernie ciepło", "cholernie zabawnie", "cholernie głupio". Czy to wulgaryzm? Osobiście uważam to za kolokwializm nierzadko występujący w literaturze pięknej.

#2

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobry pomysł na temat - warto rozstrzygnąć te kwestię. Dla mnie ten wyraz jest wulgaryzmem i jest jako taki niepożądany w dyskusji.

KLIK

KLIK

Nie wnikam w występowanie w literaturze - myślę że i inne wyrazy wulgarne można w niej znaleźć. Uważam też, że z powodzeniem można się obyć bez tego wyrazu zastępując go zdecydowanie bardziej kulturalnymi.

No ale to moja opinia, czekam na opinie innych moderatorów i użytkowników.



#3

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

OK, a z kolei "cholernie" jakiś słownik synonimów traktuje jako wyraz potoczny

Słownik synonimów
wyraz potoczny Cholernie tu zimno.
o synonimy: bardzo, ogromnie



src


podobnie "cholerny"

Słownik synonimów
1. wyraz potoczny Ten cholerny pies Nowaków znów obudził mnie o piątej rano.
o synonimy: przeklęty, wstrętny, zły
2. wyraz potoczny Żebyś wiedziała, jaki ona ma cholerny spryt.
o synonimy: niezwykły, wielki

Słownik języka polskiego
przym. Ia, ~ni

1. z największą niechęcią, emocjonalnie: taki, który złości, denerwuje, wywołuje zniecierpliwienie itp. negatywne uczucia; paskudny, okropny
2. wielki, niezwykły

src


jeszcze PWN

cholerny
1. pot. «bardzo zły»
2. pot. «wielki, niezwykły»
• cholernie

src




Warto też zwrócić uwagę Aquila, że tam w wikisłowniki przy "cholera" stoi

(2.1) potocznie, pospolicie przekleństwo, wyrażające zdenerwowanie


a przy wulgaryzmach typu "k..a" jest

(1.2) wulgarnie, wulgaryzm




---

Przy "cholerny" według wikisłownika też jest, że to tylko wyraz potoczny http://pl.wiktionary...iki/cholerny#pl

Użytkownik nexus6 edytował ten post 11.06.2011 - 16:33


#4

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko czy to, że wyraz ten jest traktowany przez niektórych jako potoczny od razu sprawia, że powinniśmy uznawać go za pożądany? Dla kogoś "cholera/cholerny" może nie być wulgarny, ale elegancki raczej też nie.



#5 Gość_.وعي

Gość_.وعي.
  • Tematów: 0

Napisano

Może idź do klasztoru, bo internet raczej nie jest dla Ciebie najodpowiedniejszym środowiskiem do bytowania.

#6

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem że chodziło o to, że w środowisku używającym "choler" do woli jestem przewrażliwiony. A ja z kolei uważam, że należy trzymać pewien poziom wypowiedzi, niezależnie od tego czy się jest na wykładzie, spotkaniu towarzyskim czy gdy pisze się posty na forum.



#7

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko czy to, że wyraz ten jest traktowany przez niektórych jako potoczny od razu sprawia, że powinniśmy uznawać go za pożądany? Dla kogoś "cholera/cholerny" może nie być wulgarny, ale elegancki raczej też nie.


Dla mnie wypowiedź jest tylko formą przekazu myśli. Według mnie nawet wulgaryzmy umiejętnie stosowane mogą być pożądane, być formą przekazywania myśli. Ale to tylko moja opinia, a regulamin jasno stanowi, że nie można stosować wulgaryzmów, zatem powinniśmy się skoncentrować na kwestii co jest wulgaryzmem, a nie na własnych gustach.

#8

Kurdimol.
  • Postów: 102
  • Tematów: 3
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

W domu teściowa-cholera
człowiekiem poniewiera.
Tutaj słowo cholera
modowi doskwiera.
Teściowa jest panienką z odzysku
wysłać do niej moda.Dostanie po...

#9

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Więc ustalmy, czy wyraz "cholera/cholerny" powinien być akceptowalny czy też nie, żebym wiedział jak postępować. Gdyby sprawę pozostawić wyłącznie mojej ocenie - no to wiadomo - postępowałbym tak samo. Jednak jeśli forum wyrazi przyzwolenie na ich używanie - to nie widzę powodu aby dalej je edytować.



#10

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podoba mi się nasz język. Bez wulgaryzmów nie był by tym czym jest. Jednak ich nadużywanie nie jest mile widziane na forum.

Jeżeli dojrzały stażem użytkownik używa ich bardzo sporadycznie, dla mnie jest to dopuszczalne. Ewentualnie czasem wykropkuję, a sporadycznie zwrócę uwagę.
Obawiam się jednak, że nie jesteśmy w stanie zrobić pełnej listy wulgaryzmów zakazanych. Zresztą powiedzmy sobie uczciwie, kto by to czytał?
Mało kto czyta regulamin. :)

Nexus, nawet w sprawie wulgaryzmów wykropkowanych zdania są podzielone wśród modów.


Nie chodzi o robienie listy wszystkich słów. Wiadomo, że "k...a", "spie...j" itp. to wulgaryzmy). Chodzi mi tylko o sprecyzowanie "co następuje" w takich granicznych przypadkach jak ze słowem "cholera". Bo obecnie jest trochę niefajnie jest jak mod wykropkowuje wypowiedź i pisze, że użyłeś wulgaryzmu, a innym razem jest wszystko w porządku. Trochę jak w polskim urzędzie skarbowym, gdzie nie ma wiążących decyzji.

Wykropkowane wulgaryzmy to kolejny dobry, kontrowersyjny przypadek.

Może zróbcie sobie jakieś wewnętrzne głosowanie, zastosujcie zasadę precedensu, uznajcie zwierzchnictwo Eurego czy cuś? Tylko niech ktoś podejmie decyzję bo dla nas użytkowników to jest naprawdę frustrujące.

Możemy też za wykładnie wulgaryzmów uznać np. wikisłownik, który ma całkiem pokaźną bazę słów.

Użytkownik nexus6 edytował ten post 11.06.2011 - 17:16


#11

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko niech ktoś podejmie decyzję bo dla nas użytkowników to jest naprawdę frustrujące.


Myślę, że frustrujące byłoby gdyby takie akcje jednocześnie związane były z karą. My mówimy zaś jedynie o wykropkowaniu.

Myślę też, że warto ostatecznie obgadać tę sprawę w gronie moderatorów. Do czasu wyniku powstrzymam się od jakichkolwiek edycji.



#12

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że frustrujące byłoby gdyby takie akcje jednocześnie związane były z karą. My mówimy zaś jedynie o wykropkowaniu.


Ale często dajesz notkę, że ktoś użył wulgaryzmu, a to trochę denerwuje jeśli ktoś użył danego słowa w dobrej wierze, a wychodzi na prostaka. Reszta może przypuszczać, że stało tam coś naprawdę wulgarnego, a tam było np. "kurde" albo "cholernie", które ktoś zapisał jako partykułę wzmacniającą i w dobrej wierze.

#13

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem. Poruszyłem już temat w gronie moderatorów i będę się starał aby decyzja podjęta została jak najszybciej.



#14

Bliss.
  • Postów: 213
  • Tematów: 35
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

oj tam :)

cholera to nie przekleństwo a paranormalne to nie kółko różańcowe ;). Jest to słowo powszechnie obecne w naszym języku - już bardziej mnie razi słownictwo typu: ,,zajebiście" ,,słitaśnie" i tym podobne twory.

A założyciel wątku ma rację - taka adnotacja o użytym wulgaryzmie uruchamia wyobraźnię.

No i jeszcze trzeba rozważyć na ile ingerować w wypowiedzi użytkowników. Widziałam gdzieś ostatnio pełną korektę tekstu - interpunkcja, pisownia itd. Ostatecznie to każdy piszący daje świadectwo sobie swoją wypowiedzią ;).



#15

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem. Poruszyłem już temat w gronie moderatorów i będę się starał aby decyzja podjęta została jak najszybciej.


Raczej się nie spieszcie bo te parę dni nas nie zbawi. Tylko podejmijcie dobrą, przemyślaną decyzję żeby nie było bałaganu i rozczarowania (że np. userzy klną jak szewcy albo z naszej strony, że jesteśmy jak w zakonie).

Użytkownik nexus6 edytował ten post 11.06.2011 - 18:11



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych