Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problemy finansowe NASA - chińska konkurencja dla ISS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#16

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niebiański pałac już na orbicie!


Do startu dojdzie z wyrzutni SLS-1, mieszczącej się na kosmodromie Jiuquan, znajdującym się w prowincji Gansu, w północno-zachodniej części kraju. Udane wyniesienie na orbitę tej stosunkowo niedużej stacji o masie wynoszącej nieco ponad osiem i pół tony, oznaczać będzie jednocześnie początek misji, która ma na celu przeprowadzenie pierwszego chińskiego cumowania dwóch obiektów w przestrzeni kosmicznej.

Do Tiangong-1 ma bowiem zadokować pojazd kosmiczny Shenzhou 8, który w tej misji zostanie wysłany w wariancie bezzałogowym prawdopodobnie na początku listopada. Zostanie on wystrzelony na orbitę w celu przetestowania systemu cumowniczego, zbadania jego zachowania przed i po zacumowaniu oraz uzyskania potrzebnego doświadczenia w zakresie procedur cumowniczych. Odłączenie nastąpi po około dwunastu dniach, po czym Shenzhou 8 powróci na Ziemię.

Jeśli misja zakończy się sukcesem, następnie do stacji uda się kolejna misja - tym razem załogowa Shenzhou 9, która pozostanie połączona z Tiangong-1 na około 15 dni. W przyszłości prawdopodobnie odbędzie się jeszcze przynajmniej jeden lot załogowy do chińskiej stacji.

Po zakończeniu działań, Tiangong-1 zostanie w kontrolowany sposób usunięty z orbity i spłonie w atmosferze.

Nim jednak powyższy scenariusz będzie miał szansę realizacji, Chiny muszą wynieść na orbitę swoją pierwszą stację orbitalną. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do lotu - zbiorniki rakiety zostały już napełnione, trwa kontrola przedstartowa. Wysłane w charakterze stacji przekaźnikowych i namierzania okręty, również już zajęły wyznaczoną pozycję na Oceanie Spokojnym w oczekiwaniu na start.

Chińska stacja orbitalna TG-1 zostanie wysłana na orbitę o wysokości 350 kilometrów, przy inklinacji wynoszącej prawdopodobnie około 42 lub 43 stopnie. Według chińskich specjalistów, pierwsze informacje na temat jej funkcjonowania powinny być dostępne około 40 minut po wystrzeleniu, kiedy opuści ona cień Ziemi.

Użyta do wystrzelenia rakieta CZ-2F T1 stanowi obecnie najpotężniejszy system nośny w chińskim arsenale i dysponuje nieco większym ciągiem niż jej bliźniacza wersja CZ-2F. W stosunku do poprzedniej wersji zmodyfikowano nieco osłonę ładunku, tak aby możliwe było pomieszczenie Tiangong-1, który jest nieco większy od typowego pojazdu Shenzhou. Zmieniono także nieco konstrukcję czterech rakiet pomocniczych, umożliwiając osiągnięcie większej mocy. Nowa rakieta prawdopodobnie posiada maksymalny udźwig wynoszący około 8.6 tony.

Wysłanie stacji orbitalnej TG-1 stanowi pierwszy krok Chin, na drodze do budowy większego kompleksu orbitalnego, którego ukończenie zaplanowane jest na okolice 2020 roku. Składać się on będzie z kilku modułów, nadających planowanej stacji wygląd zbliżony do zdeorbitowanej w 2001 roku stacji kosmicznej Mir. Łączna masa tej konstrukcji ma przekraczać 50 ton. Do ich wystrzelenia konieczne będzie jednak opracowanie nowej rakiety nośnej o znacznie większej nośności niż obecnie stosowane CZ-2F.

źródło

http://www.youtube.com/watch?v=_sNGhhE4YwI

http://www.youtube.com/watch?v=0JZ9z-7SM4Q


  • 0



#17

age.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pieniądze dla NASA, też nie były by problemem, gdyby nie to jak ten świat wygląda. Szczerze dobija mnie fakt, że ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) symbol współpracy wielu państw, dowód że wspólnie można zrobić coś wielkiego, ma zostać zniszczona (ma zostać spalona w atmosferze). Tak, ma zostać zniszczona gdy tylko skończą się pieniądze na jej utrzymanie, mam nadzieję, że ten potok pieniędzy dla niej nigdy nie wyschnie, że ludzie się w końcu obudzą, ale patrząc na to co się z tym światem dzieje, nie jestem optymistą.

Coś mi się wydaje, że chwilowo mamy jakiś kryzys i nie będzie kasy na takie przedsięwzięcia. Chińczycy są na etapie ZSRR i trzeba poczekać aż im przejdzie, a szybciej im przejdzie jak się wyeksploatują finansowo (przynajmniej tak było z ruskimi). Taki kosmiczny plan powoduje szybsze sprowadzenie na ziemię ;)
  • 0

#18

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Shenzhou-8 zacumował na Tiangong-1


O 18:30 CET Chiny przeprowadziły pierwsze bezzałogowe cumowanie statku kosmicznego Shenzhou-8 oraz eksperymentalnej stacji kosmicznej Tiangong-1. Po dziesięciu minutach zatrzaski przymocowały oba pojazdy i nastąpiło tzw twarde cumowanie (ang. hard docking).

Transmisja z wydarzenia była nadawana na żywo poprzez chińskie stacje media. Widać tu dużą zmianę w porównaniu do pierwszych lotów programu, gdzie o sukcesach informowano po fakcie.

Dołączona grafika


Cumowanie odbyło się dwa dni po starcie kapsuły Shenzhou-8 z kosmodromu Jiuquan.Pojedynczy moduł Tiangong-1 na orbicie znajdował się już od końca września. Misja Shenzhou-8 potrwa prawdopodobnie około 20 dni. W ciągu najbliższych trzech tygodni powinna nastąpić ponowna, testowa próba cumowania do stacji kosmicznej.

Jest to bardzo ważny krok w konsekwentnym, aczkolwiek powoli realizowanym chińskim programie kosmicznym. Następny lot statku Shenzhou-9 do stacji Tiangong-1, już z załogą na pokładzie, powinien odbyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Doświadczenia wyniesione z owych misji pozwolą po dekadzie na budowę wielomodułowej, stale zamieszkanej stacji kosmicznej.

źródło
  • 0



#19

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Shenzhou-9 - pierwsza misja załogowa do niebiańskiego pałacu


W połowie czerwca Chiny wyślą na orbitę statek kosmiczny Shenzhou-9. W skład załogi może wchodzić kobieta. Celem misji jest przygotowanie pierwszego modułu przyszłej Stacji Kosmicznej do rozbudowy. Chińczycy nawet na chwilę nie porzucają swoich kosmicznych zapędów, realizując je krok po kroku.

Do Centrum Kosmicznego Jiuquan przewieziona i zainstalowana została rakieta nośna do której zamocowany jest statek Shenzhou-9. Jeszcze w tym miesiącu statek wystartuje w kierunku pierwszego członu przyszłej Stacji Kosmicznej, który okrąża Ziemię. Na pokładzie statku znajdzie się troje tajkonautów (chińskich astronautów). Z przecieków wynika, że wśród nich może się znajdować kobieta. Celem misji jest połączenie się statku z modułem Tiangong-1 , przejście przynajmniej części załogi do modułu, a następnie sprawdzenie wszystkich urządzeń. Najprawdopodobniej jeden lub dwoje członków załogi spędzi w module kilka dni, po czym ponownie wróci do statku Shenzhou-9 i wyląduje w specjalnej kapsule na pustkowiach północnych Chin. Cała misja ma potrwać około 2 tygodni i będzie pierwszą załogową od września 2008 roku.

Jak pamiętamy Chińczycy wysłali pierwszą osobę na ziemską orbitę w 2003 roku. Od tego czasu dążą do zbudowania pierwszej chińskiej stale zamieszkanej Stacji Kosmicznej, która ma być gotowa w ciągu najbliższych 8 lat.

Dodajmy, że Chińczycy są daleko w tyle za Rosjanami i Amerykanami, którzy podobne manewry dokowania przeprowadzali w latach 60. ubiegłego wieku. Chińczycy mimo to chcą prowadzić swój program kosmiczny znacznie szybciej i wysłać na Księżyc oraz Marsa ludzi wcześniej niż ich konkurenci. twojapogoda.pl

Dołączona grafika


  • 0



#20

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

SHENZHOU 9 WYSTARTOWAŁ TWORZĄC HISTORIĘ


Przedwczoraj rano chińska rakieta nośna Long March 2F, na której pokładzie znajdował się statek Shenzhou 9 wystartowała z Kosmodromu Jiuquan na północnym zachodzie kraju zabierając ze sobą w przestrzeń kosmiczną trzech taikonautów. Mają oni dotrzeć na mini-stację kosmiczną Tiangong-1.


Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, na pokładzie znalazła się kobieta – pierwsza taikonautka w historii – Liu Yang. Reszta załogi to Liu Wang oraz weteran chińskiej astronautyki – dowódca misji Jing Haipeng.


Dołączona grafika

Od lewej .. Liu Yang, Jing Haipeng, Liu Wang .. AFP


Po dotarciu do stacji załoga ma przeprowadzić ręczne dokowanie. Zachodni naukowcy podejrzewają, że statki Shenzhou posiadają uniwersalny właz – w ten sposób w przyszłości będą mogły dokować także do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeśli tylko oczywiście Chiny zostaną tam zaproszone. Na orbicie taikonauci przeprowadzą szereg eksperymentów medycznych i biologicznych (w kosmos poleciały żywe motyle, a także ich jaja). Chiny w tym roku obchodzą 20 rocznicę rozpoczęcia swojego programu kosmicznego.



Dołączona grafika

Start Shenzhou 9 .. Jiuquan Satellite Launch Center - Chiny 16.06.2012 AP



http://www.youtube.com/watch?v=h9DDnRRgtQ4&hd=1




JAK DOSTRZEC NA NIEBIE SHENZHOU 9 LUB TIANGONG-1


Shenzhou 9 poleciał z trzema taikonautami na pokładzie w kierunku mini-stacji kosmicznej Tiangong-1. Co ciekawe – oba te obiekty można dostrzec gołym okiem, także u nas w kraju.


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – największy obecnie obiekt na naszej orbicie jest na tyle jasny, że często przyćmiewa on nawet Wenus. Shenzhou 9 i Tiangong-1 tak duże nie są, lecz i tak powinniśmy je bez problemu dostrzec.

Podstawowym warunkiem aby je zobaczyć jest jednak ucieczka przed zanieczyszczeniem światłem – czyli po prostu oddalenie się od świateł wielkich aglomeracji w jak najbardziej odludne miejsce.

Po drugie – trzeba wiedzieć kiedy i gdzie patrzeć, tu jednak może nam bardzo pomóc technologia. Możemy skorzystać z którejś z tych stron: spaceweather, heavens-above.com lub nasa skywatch, gdzie musimy podać naszą przybliżoną lokalizację, a dostaniemy jak na dłoni wszystkie dane dotyczące kosmicznych obiektów nad naszymi głowami.

Jeszcze łatwiej można tego dokonać posiadając smartfon z systemem Android. Wystarczy pobrać ze sklepu Google Play aplikację Satellite AR, która po włączeniu GPS-a i skierowaniu w niebo pokaże nam dokładnie gdzie znajdują się interesujące obiekty.

Dziś ma dojść do połączenia Shenzhou 9 oraz Tiangong-1, będzie to więc ostatnia szansa aby zobaczyć te obiekty oddzielnie. Dokowanie będzie odbywało się dwa razy – raz automatycznie i raz manualnie, Chiny testują bowiem te technologie przed stworzeniem pełnowymiarowej stacji kosmicznej – która ma być gotowa już do roku 2020.

geekweek
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych