Skocz do zawartości


Zdjęcie

Drzewa-duchy w Pakistanie


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Dołączona grafika

Niespotykana powódź w Pakistanie, która nawiedziła ten kraj w drugiej połowie 2010 roku pochłonęła 2000 istnień, a ponad 20 milionom ludzi uprzykrzyła życie. Ale nie tylko im - atak żywiołu dotknął również populację pojęczaków.

Dołączona grafika

Na zalanym terytorium - ponad jednej piątej Pakistanu - miliony pająków wspięło się na drzewa by uciec przed wzbierającą wodą. Z racji tego, że poziom wody przez długi czas nie opadał, drzewa szybko zostały "opatulone" kokonami pajęczych sieci. Efekt jest niesamowity, wręcz porażajacy - 'pozaziemska' panorama, z roślinnością skrytą pod gestą warstwą pajęczyn.

Dołączona grafika

Wbrew pozorom, to niespotykane zjawisko może być 'szczęściem w nieszczęściu'. Brytyjskie Ministerstwo Rozwoju Międzynarodowego donosi, że na obszarach, gdzie pająki oblężyły drzewa, zmniejszyła się zachorowalność na malarię - roznoszoną przez komary, tak przecież liczne w okolicach zastałej wody. Mieszkańcy prowincji Sindh (południowy-wschód Pakistanu, niedaleko miasta Karaczi) przyznają zdumieni, że nigdy wcześniej nie widzieli takiego osobliwego zjawiska. Cieszą się, że w sieci wpadają tak bardzo niepożądane komary.

Dołączona grafika

Trzeba przyznać - małe pajęczaki, które znalazły w drzewach schronienie, utkały między nimi przepiękną, malowniczą oraz skomplikowaną pajęczą strukturę, zapierającą dech w piersiach, a niekiedy przyprawiającą o dreszcze.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

_____________________________________________

Źródła: I, II, III
  • 14



#2

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Drzewa wygladają jak z filmu fantastycznego, ale w ubiegłym roku, w Szczecinie, można było zaobserwować podobne
zjawisko.

Dołączona grafika

W ciągu zaledwie jednego weekendu drzewo przy ul. Wernyhory pokryło się pajęczyną. Widok jest na tyle niezwykły, że kierowcy zatrzymują auta i robią komórkami zdjęcia.

Drzewo (prawdopodobnie morwa) rośnie naprzeciw Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

- W piątek, dwa tygodnie temu, gdy wychodziłam z pracy, niczego dziwnego nie zauważyłam, a w poniedziałek całe drzewo było w takim kokonie - mówi Marta Kwiecień-Zwierzyńska, rzeczniczka ZDiTM. - Wystarczyły trzy dni.

Widok jest niesamowity. Owady oplotły całe drzewo. Miejski ogrodnik już wie, co to za szkodnik.

Dołączona grafika

- Drzewo zostało zaatakowane przez owada o nazwie namiotnik. On atakuje chore i osłabione drzewa - wyjaśnia Monika Bąk z Zakładu Usług Komunalnych. - Pobraliśmy próbki do badań, by wiedzieć, czym zwalczać owada. Tylko że w ubiegłym tygodniu spryskiwanie nie przyniosło spodziewanego efektu, bo deszcze wszystko spłukiwały. Po niedzieli zamierzamy wykonać kolejne opryski.

Namiotnik jest owadem mającym kilka odmian. Jedna z najpopularniejszych to namiotnik jabłoniowy, spędzający sen z powiek sadownikom. Motyle - samice - składają jaja na gałęziach drzew, pokrywając je wydzieliną, która twardnieje i chroni jaja. Po wykluciu się z jaj gąsienice tworzą wokół gałęzi, na których żerują, oprzędy przypominające pajęczyny, czy wręcz swoisty namiot - stąd nazwa. Pod takim namiotem może żyć nawet kilkadziesiąt gąsienic pożerających liście i pączki.

- Na szczęście nie mamy sygnałów, by inne drzewa w mieście były także zaatakowane przez tego pasożyta - uspokaja Monika Bąk. - Wszystko wskazuje na to, że jest to jedyny przypadek.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://szczecin.gaze...zyl_drzewo.html
  • 1



#3

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szczecin się niestety nie umywa :P wyobrażacie sobie kogoś z arachnofobią na spacerze w takiej alejce? :P

Użytkownik Monolith edytował ten post 23.05.2011 - 20:52

  • 1

#4

perun.
  • Postów: 102
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Szczecin się niestety nie umywa :P wyobrażacie sobie kogoś z arachnofobią na spacerze w takiej alejce? :P


albo na takim jedynym drzewie w okolicy na jakims zadupiu w pakistanie w oczekiwaniu na pomoc? :P

Użytkownik perun edytował ten post 23.05.2011 - 23:05

  • 1

#5

Wel3s.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie mogę zaprzeczyć, że piękne :P ale zwariowałbym w takim miejscu, mam uraz do owadów z dzieciństwa od czasu jak mnie parę razy pokąsały i pożądliły :D

Nie wyobrażam sobie jak osoba z arachnofobią miałaby wejść na takie drzewo aby nie utonąć.
  • 0

#6

fructus.
  • Postów: 74
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mam uraz do owadów z dzieciństwa od czasu jak mnie parę razy pokąsały i pożądliły :DNie wyobrażam sobie jak osoba z arachnofobią miałaby wejść na takie drzewo aby nie utonąć.


Sprostuje - pająki nie są owadami, należą do pajęczaków, tak samo jak skorpiony albo te takie małe biegające czerwone kropki :roll:

Niesamowity widok, jak z jakiegoś filmu o pladze pająków. Aż chce się przytulić do tych drzew :>
I ten obrazek jest kolejnym dowodem na to, że zwierzęta zawczasu wyczuwają zagrożenie.

Użytkownik Penspinner edytował ten post 24.05.2011 - 05:55

  • 0

#7

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wyobrażam sobie jak osoba z arachnofobią miałaby wejść na takie drzewo aby nie utonąć.


Ja też nie, zwłaszcza, że jestem taką właśnie osobą. Gdybym miał takie drzewo przed sobą wolałbym utonąłbym, bo nie przełamałbym lęku przed pająkami i nie zdobył się na wspinaczkę. Jestem więcej, niż pewien.
  • 0

#8

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Super, że pajączki kombinują jak przetrwać. Od dawna uważam je za stworzenia bardzo inteligentne a pajęczyna jest dla mnie ważnym symbolem życia. Ciekawi mnie tylko, czy ta współpraca długo się utrzyma, gdyż pająki są niestety kanibalami. Niemniej jednak chciałbym aby połączyły siły w walce z muchami i komarami i chciałbym im życzyć powodzenia na nowej drodze współpracy ;D
  • 0

#9

Wel3s.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sprostuje - pająki nie są owadami, należą do pajęczaków, tak samo jak skorpiony albo te takie małe biegające czerwone kropki :roll:


Wiem, napisałem zbyt ogólnie :), przepraszam za wprowadzanie w błąd, nie jestem do końca pewien czy osoba z arachnofobią nie weszłaby na takie drzewo, w sytuacji zagrożenia organizm walczy do głosu dochodzą odruchy i hormony, także mógłby się dobrze wspinać :)
  • 0

#10

fainee.
  • Postów: 35
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Drzewa typu wata cukrowa, mm.. xD
Także myślę, że pająki to mądre i pożyteczne stworzenia (u mnie strych wygląda podobnie jak te drzewa) oczyszczają świat z innego świństwa ;)
Myślę, że te drzewka to wspaniały widok, a co do osoby z arachnofobią to myślę, że taka osoba w przypadku zagrożenia życia weszła by na to drzewo :)

Użytkownik fainee edytował ten post 27.05.2011 - 15:54

  • 0

#11

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kanibalami? A niech się zeżrą to można wejść! :P
  • 0

#12

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Boże drogi jak to wygląda pięknie, pięknie i strasznie jednocześnie. Ile ich tam musi być aby utkać całe drzewo w jedną kulkę, z zeszycie u córy z biologii pisało, że samica pająka potrafi złożyć nawet do dwóch tysięcy jaj, nie pamiętam już jaki to był gatunek ale są tu specjaliści na forum od tych małych zwierzątek którzy z pewnością podzielą się wiedzą. 

 

Gdyby takie drzewo jakimś cudem znalazłoby się obok mnie, wyjeżdżam 500 km dalej, myślałam że do tej pory takie drzewa to norma w Australii ale widać jak się myliłam.





#13

Komarzyca.

    The daughter of Satan.

  • Postów: 114
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Fajne kolonie sobie zrobiły te pajączki, dobrze przemyślane - instynkt i ( samozachowawczość ) pozwoliły im na zbudowanie pięknych struktur utkanych z nici.De info, pająki potrafią przeżyć bez jedzenia bardzo długo, nawet niekiedy dwa miesiące - zapadają wtedy w tak zwany stan hibernacji. Jestem pewna,że połowa pajączków które przeżyją będą to samice, bowiem samce zostaną bardzo szybko zjedzone jeżeli nadejdzie taka okazja. Myślę że najbliższą rasą która mogłaby utkać taką nić w takiej ilości pasował by na to miejsce Caerostris darwini który słynie również z tego że posiadają jedną z najmocniejszych nici wśród pajęczaków. Nie przewiduje tutaj większego gatunku pająka przekraczającego więcej niż 2centymetry.

 

Trzeba przyznać, piękny widok!


Użytkownik Komarzyca edytował ten post 01.04.2018 - 12:05

  • 0

#14

Guenhwyvar.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piękny? Mnie to na mdłości zbiera, a nie mam arachnofobii....

Ładnie by płonęły myślę


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych