Skocz do zawartości


Zdjęcie

Babi Dół, Babi Dole oder Hexengrund (ziemia czarownic)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przytocze tu fragment wypowiedzi z innego forum dotyczących legendy Babiego Dołu.

Ta legenda zaczyna się tak: "Na Oksywskiej Kępie jest babi Dół - głęboki jar opadajacy ku morzu. Legenda mówi, że nazwę wziął od dwóch bab..."

Muszę Wam powiedzieć, że ta legenda jest tak naprawdę bardzo "osadzona" w realiach dawnego świata. Mam jednak pytanie:
- co takiego robiły baby,
- co dawano piratom,
- co zrobił książę z Gdańska z babami?
Odpowiedź na te pytania oznacza de facto streszczenie legendy o nazwie Waszej pięknej dzielnicy.

Odpowiadając Wam na zagadkę przypomnę, że zarówno po niemiecku, jak też kiedyś po polsku - był to Babi Dół. Dziś mamy Babie Doły. Legenda pasuje do jednego i drugiego! Oto odpowiedzi:
1. Baby porywały okoliczne dzieci i chowały je w jarze,
2. Korsarze kupowali te dzieci (do niewoli?) i wywozili statkami.
3. Tu dam cyctat, kończący legendę (ze wspomnianej wyżej książeczki J.C.):
Cytat:
„Powiadano, że baby urządzały w jarze orgie i pijatyki. Nie z ludźmi, którzy w tej stronie mieszkali, ale z tymi korsarzami rabusiami. A miały one wszystkiego dość: najlepszych win, zamorskich owoców, nieznanych w kraju frykasów.
Jednak miarka się przebrała. Pewnego razu ludzie udali się do księcia, który mieszkał w Gdańsku i był panem całego Pomorza. Książę zwołał rycerzy, ci całą mocą ruszyli na ten
gąszcz w jarze, wdarli się w głąb, w jego doły i - patrzcie! znaleźli tam podziemne korytarze, lochy, a w nich zdobycze: zrabowane skarby, zapasy żywności i te zamorskie frykasy. Żywność podzielił książę między biednych, a srebro i złoto zasiliło jego skarbiec. Prowadził wojny, więc bardzo mu się przydało na zakup hełmów, pancerzy, mieczy i innego wojennego rynsztunku.
A co z babami, czy je schwytano? Tak. Pochwycili je wojownicy, chociaż czyniły najróżniejsze czarodziejskie sztuczki. Powiadają jednak, że żołnierzowi żaden czarownik ani żadna czarownica nic nie mogą zrobić, bo kiedy walczy w dobrej sprawie, to mu pomaga święty Jerzy. Baby, schwytane na gorącym uczynku, odprawianiu czarów, zostały postawione przed sąd, który je oskarżył o kumanie się z korsarzami i z samym purtkiem. Nie chciały się do tego przyznać. Ale kiedy wzięto je na przesłuchanie, to przyznały się do wszystkiego co im zarzucano. No i potem, wedle praw i zwyczajów tamtych czasów, musiały ten świat pożegnać w ogniu rozpalonym nad samym morzem. Ten ogień miał je oczyścić z wszystkich brudów świata.”


CZY NIE UWAŻACIE, ŻE TO NIE MUSI BYĆ WCALE LEGENDA, ALE TAKA HISTORIA MOGŁA MIEC TAM MIEJSCE?


http://gdynia-babie-...i...sc&start=15

Jak narazie więcej informacji nie znalazłam... :-|

Ale nie o to mi tu dokładnie chodzi.

Słyszałam że własnie w tym wąwozie, który przyjął nazwe wąwóz ostrowicki, zaraz po II wojnie swiatowej, rozstrzeliwano jeńców. Jak przypuszczam nie było to zbyt legalne. Słyszałam też że w owym wąwozie pojawiają się dusze zabitych żołnierzy. Od naocznych swiadków słyszałam ze, w nocy mozna tam usłyszczec różne odgłosy, jęki, wystrzały itp. Zainteresowała mnie ta sprawa, a mało o tym znalazłam, szczerze mówiąc tylko zapiski na stronie IPN, że takowe zajscia miały miejsce. Nic o występujących tam zjawiskach. Więc pytam forumowiczów czy ktos moze wie o tym coś wiecej. Moze ma to związek z powyższą legendą, nie wiem. Jest to blisko mojego domu, wiec pewnie niebawem to sprawdze. :)

Z góry dzięki za odpowiedz i pozdro
  • 0

#2

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mieszkam można powiedzieć że z około 20km od babich dołów ale o tej historii słysze poraz pierwszy.
jestem ciekaw czy gdzieś tam są jeszcze te lochy ??
  • 0

#3

GSE.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podaj link do strony IPN-u...
  • 0

#4

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podaj link do strony IPN-u...


prosze http://www.ipn.gov.p...w_Polsce_w.html link do IPN


A poza tym pas o długości 2 km?? Otacza go z jednej i drugiej strony pole, wiec...
Słyszałam jeszcze ze na tym terenie są nielegalnie wysypywanie smieci, i była o to jakas grubsza draka...
Nasuwa mi sie w związku z tym kilka pytan...
- Po co wojcho wygradzało by ten teren?
- I dlaczego na terenie wojskowym, w owym wąwozie wysypowane są śmieci?
- Może żeby coś ukryć??

znów apel do forumowiczów... moze ktos cos wie o rozstrzeliwaniu, dziwnych zjawiskach, innych rzeczach które mogły miec tam miejsce ?? Czuje ze to wszystko ma jakiś związek ze sobą...
pozdro

PS. dzisiaj w nocy się tam wybieram, nie wiem czy cokolwiek zobacze/usłysze bo vis-a-vis odbywa sie zacna impreza Open'er Festival :D
  • 0

#5

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam tu link do zdjęcia satelitarnego babich dołów http://maps.google.c...&...mp;t=k&om=1

Zdjęcia są bardzo dobrej jakości :) ale ja niczego nie mogłem znaleźć ;< co najwyżej lotnisko i starą torpedownie :)

a tu kilka fotek które znalazłem w necie wyglądają naprawde oszałamiająco pomyśclie gdyby nie było tam tych zabudowań jak to by musiało wyglądać :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik +..... edytował ten post 26.04.2008 - 22:55

  • 0

#6

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Wąwóz ciągnie sie mniej wiecej tutaj ^
mówie mniej wiecej, bo zaczyna sie koło tej willi, na 100 % bo tam wczoraj byłam. Chciałam sie dostac na teren wojskowy gdzie jest dalsza jego część ale uniemozliwił mi to kochaniutki psiurek rasy owczarek niemiecki który gdy tylko zblizyłam sie do płatu wybiegł mi na spotkanie... Dalszy jego ciąg pokazał mi tata, bo był tam giedy jeszcze tego terenu nie przejeło wojsko. A co do pozostałosci jakichś zabudowan, czy lochów, pewnie cos tam znaleźli, chcieli ukryc, więc zrobili nielegalne wysypisko. Mam jedno pytanie... Dlaczego zrobili wysypisko w miejscu zbiorowego grobu?? Czy to nie jest beszczeszczenie??
  • 0

#7

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawa sprawa z tymi lochami i tym terenem wojskowym :hmm: a
a w sprawie tego beszczeszczenia to się nie będe wypowiadał :-/
  • 0

#8

Cyrulik.
  • Postów: 222
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro bezczesczą groby to ich samych spotka zasłużona kara, bezczeszczeni się upomną o prawa i nie będzie wtedy do śmiechu. Zasypali śmieciami bo tak jest najprosciej i najtaniej.
  • 0

#9

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy to nie jest beszczeszczenie??

Jesli sa tam groby a wysypano na to smieci to chyba jest to przestepstwo. Trzeba sprawe zglosic do prokuratury :P
  • 0

#10

Combo.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiecie ja mieszkam w Gdyni. Na Babich Dolach jest wojsowe lotnisko, ponoc niedlugo ma byc oddane do uzytku puplicznego. Babie Doly wlasnie slyna z tego lotniska (przynajmniej w Gdyni) i oczywiscie tegorocznego Hineken Opener Festiwalu. ogolnie to nie jest jakies "nawiedzone" miejsce. Kraza te legendy, ale nie slyszalem zeby ktos widzial tam duchy lub UFO. Na serio mieszkam w Gdyni od urodzenia i nic specjalnego sie tam nie dzialo przez te 15 lat :P .
  • 0

#11

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mieszkałam na Babich Dołach przez 7 lat. I wiecie legedy jak legedy... siedziało sie na działce na ognisku i dziadek/tata opowiadal jakies niestworzone historie... Małym sie wtedy było to sie wierzyło. Inne mniej lub bardziej wiarygodne... Ale ta jedna mnie zaciekawiła... tyle niby przypadków w jednym miejscu?? Lochy, czarownice, rozstrzeliwanie opozycjonistów, masowe mogiły, wysypisko śmieci i teren wojska. I to wszystko w jednym holernym wąwozie. Z deczka zastanawiające...
  • 0

#12

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no bardzi zastanawiające :hmm: być może nie ma tam nic ciekawego ale jak narazie bede dalej się tym interesował :)
  • 0

#13

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak racjonalnie rzecz biorąc to za czarownice w tamtych czasach (z legendy wynika ze czasy cos jak sredniowiecze) brano wszystkie poganki, zielarki, znachorki itp. A to ze sie z piratami kumplowały to wiecie... :-D :-D ludzie maja potrzeby :-D nawet w tamtych czasach... moze jakis nielegalny handel czy cos. A te dzieci to moze sciema zeby "władze" miały jakies racjonalne powody aby je skazac. Zrobiły se jakąś jaskinie i tam chowały i siebie i "skarby" :D a moze to lesbijki były :-D wytłumaczen moze byc naprawde duzo, ale jak znam, to człowiek szuka dzióry w całym.

Poprostu chciała bym sie dowiedziec co tam sie naprawde działo i dlaczego wojcho odgrodziło ten teren i zrobili tam wysypisko... juz pomijam fakt masowego grobu w tym miejscu.. i jeszcze wpóścili tam pieski, które na logike musza czegos strzec.. tylko czego?

pzdr i dzieki za odpowiedzi
  • 0

#14

Combo.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie chce niszczyc Twoich przekonan, ale podobnie jak ty mieszkam w Gdyni i moj tata mi mowil, ze dlatego tam jest teren wojskowy bo tam jest cos w rodzaju poligonu do cwiczen dla zolniezy (wiesz begaja tam itd. :P ) oraz jest lotnisko, ktore bylo kiedys lotniskiem Marynarki Wojennej (przeciez na Oksywiu jest marynarka wojenna). Teraz to lotnisko jest wykorzystywane przez wojsko (ostatnio testowali samolot transportowy ... caly czas latal nad Gdynia :P ) i jeszcze przez WOPR (sa tam helikoptery itd.). Nie ma tam zadnych ukrytych pod wysypiskiem rzeczy, nie ma co panikowac ;-)
  • 0

#15

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie chce niszczyc Twoich przekonan, ale podobnie jak ty mieszkam w Gdyni i moj tata mi mowil, ze dlatego tam jest teren wojskowy bo tam jest cos w rodzaju poligonu do cwiczen dla zolniezy (wiesz begaja tam itd. :P ) oraz jest lotnisko, ktore bylo kiedys lotniskiem Marynarki Wojennej (przeciez na Oksywiu jest marynarka wojenna). Teraz to lotnisko jest wykorzystywane


dzieki :)

jakos nie pomyslałam o tym ze tam moze byc poligon :) ze jest lotnisko to wiem i Marynarka też.

Moze nie ma tam nic paranormalnego, ale sam fakt robienia poligonu na masowej mogile to chyba troche nie teges. Dobra juz sie nie czepiam.

pozdro

A na marginesie to slyszalam ze lotnisko bedzie udostępnione dla publicznych przewoźników. Wie ktos cos o tym??
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych