Skocz do zawartości


Zdjęcie

BOINC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich


Jestem Founderem zespołu BOINC Poland Corporation i chciałbym zapoznać Was zarówno z naszym teamem, BOINC jak i samymi projektami naukowymi działającymi na tej platformie.

Na jakiej zasadzie do wszystko działa?


Cała istota BOINC opiera się na przetwarzaniu rozproszonym, które polega na pracy wielu komputerów nad osiągnięciem jednego celu. Komputery pracujące w takim systemie pobierają próbki danych, następnie w odpowiedni sposób je przetwarzają a wyniki odsyłają do centrali, gdzie analizują je naukowcy. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu powstaje najszybszy wirtualny komputer na świecie.

Kto może nas wspomóc?


Aby wziąść udział w przetwarzaniu danych na platformie BOINC należy posiadać komputer z dostępem do Internetu. Obsługiwane systemy to zarówno Windows [co najmniej 98] jak i Linux [wersja conajmniej 2.0 z biblioteką libc w wersji conajmniej 2.2]. Także jak widzimy wymagania nie są wygórowane :D .

Co można liczyć?


Z pewnością najpopularniejszym projektem jest SETI@Home. Celem projektu jest poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących od pozaziemskich cywilizacji.

Syganały analizowane są pod trzema względami:


* poszukiwania regularnych sygnałów pulsowych, które mogą wskazywać na jakiś rodzaj przekazu cyfrowego;

* poszukiwania fal radiowych o amplitudzie mającej kształt regularnej krzywej Gaussa, co może sugerować, że sygnał ten jest wysyłany przez sztuczne źródła fal;

* poszukiwanie trypletów radiowych, czyli trzech identycznych, następujących po sobie sygnałów radiowych.

Jednak istnieje wiele innych projektów m. in.


Einstein@Home - zajmuje się detekcją fal grawitacyjnych pochodzących od pulsarów oraz innych masywnych objektów kosmicznych.

MalariaControl.Net - zajmuje się modelowaniem dróg rozprzestrzeniania się malari w Afryce oraz wpływu nowych leków na zasięg tej choroby.

Predictor@Home - zajmuje się badaniami nad strukturą protein oraz ich oddziaływaniem z innymi proteinami i tłuszczami.

Każdy znajdzie coś dla siebie :D . Opis znacznie większej ilości projektów można znaleźć na stronie teamu

Jeżeli ciągle czegoś nie rozumiesz możesz pobrać prezentację we Flashu. Nie opisuje ona zbyt wiele i jest wykonana amatorsko ale jednak taki sposób przysfajania wiedzy jest znacznie ciekawszy.

Mamy tutaj pare wersji do wyboru:

Plik AVI 400x300 15,5 MB POBIERZ

Prezentacja wyeksportowana do pliku EXE 400x300 2,32 MB Wersja bez podkładu dźwiękowego POBIERZ


To zaczynamy - instalacja, konfiguracja BOINC


Najpierw musimy założyć konto na stronie Seti. Jeżeli wreszcie zdecydujesz siię liczyś w naszym zespole wystarczy kliknąć tutaj, natomiast jeżeli już kiedyś liczyłeś i chcesz do nas dołączyć wystarczy tutaj kliknąć "Join".

Po zarejestrowaniu się przechodzimy dalej...

Program BOINC można pobrać tutaj z naszego serwera. Znajduje się on także w dziale Download.

Z instalacją BOINC chyba nikt nie będzie miał problemów - wygląda jak instalacja każdego innego oprogramowania i praktycznie wystarczy ciągle naciskać Dalej.

Gdy instalator zapyta nas się o rodzaj instalacji wybieramy opcję dla jednego użytkownika.

Dołączona grafika


Na końcu upewniamy się czy mamy zaznaczoną opcję autostartu programu.

Dołączona grafika


Gdy program zostanie już zainstalowany powinno pojawić się okno.

Dołączona grafika


Jeżeli takie okno się nie pojawi z Tools wybieramy Przyłącz się do projektu

Dołączona grafika


Następnie w pole Adres projektu wpisujemy odpowiedni URL. Dla każdego projektu wygląda on inaczej - przykładowo dla Seti@Home to:

http://setiathome.berkeley.edu

Dołączona grafika


W następnym oknie podajemy swój adres email oraz hasło które podaliśmy podczas rejestracji na stronie danego projektu (Na poszczegulnych forach zamieszczone są przyklejone tematy gdzie zarejestrować się w danym projekcie).

Dołączona grafika


Pojawia się komunikat informujący o poprawnym dodaniu projektu.

Dołączona grafika


Od tego momentu cały system działa już prawidłowo, jednak my możemy znacznie zwiąkszyć prędkość przetwarzania danych. Aby tego dokonać należy wprowadzić małe zmiany w ustawieniach konta.

W tym celu maksymalizujemy BOINC wchodzimy na zakładkę "Projekty" (standardowo powinna się właśnie ona uruchomić). Z niej wybieramy "Preferencje". Jeżeli nie byliśmy zalogowani na stronie pojawi się strona w której będziemy musieli podać swój email oraz hasło (z tym nie powinno być problemów, jeżeli naomiast jesteśmy zalogowani zotajemy automatycznie przeniesieni do panelu umożliwiającego konfigurację klienta.

Dołączona grafika


Odszukujemy opcję "General preferences" (1) oraz "SETI@home Preferences" (1). W tej pierwszej będziemy mogli dokonywać edycji ogólnych ustawień klienta BOINC natomiast w drugiej tylko SETI.

Wybieramy "General preferences" (1)

Dołączona grafika


Na nowej stronie pojawia się wiele opcji, w których początkujący użytkownik ma prawo się pogubić (nie kombinujmy samemu dokonywać jakiś zmian, ponieważ może to doprowadzić do niepoprawnej pracy).

Dołączona grafika


Warto jednak zwrócić uwagę na opcje związane z dyskiem twardym (3), pamięcią wirtualną (4) oraz pobieraniem próbek na pare dni (5).

Gdy system działa zbyt wolno możemy przyśpieszyć jego działanie zmniejszając przydzielaną dla BOINC wielkość pamięci wirtualną. Standardowo jest 75% co wystarcza do zadawalającej pracy.

Nas jednak tutaj najbardziej interesuje pobieranie próbek na pare dni (5). Dzięki temu np. gdy projekt ma przerwę my i tak mamy co liczyć :-D

Standardowo na szybszych maszynach zalecam tu wartość 2 ;) natomiast na demonach (i/lub) optymalizacjach nawet 3 lub 5. Nie warto jednak przesadzać...

Aby edytować daną wartość odnajdujemy poniższy przycisk i klikamy go.

Dołączona grafika


Następnie odnajdujemy omawiane wcześniej pobieranie z wyprzedzeniem (tutaj: Connect to network about every) i obok wpisujemy wybraną przez siebie wartość.

Dołączona grafika


Na koniec naciskamy przycisk "Update preferences"

Jeżeli wszystko się powiedzie zobaczymy podobny komunikat do poniższego :mrgreen:

Dołączona grafika


Przedstawiłem tutaj konfigurację BOINC dla projektu SETI... dla innych sytuacja wygląda bardzo podobnie - wystarczy zarejestrować się na stronie projektu a potem w BOINC wpisać odpowiednie dane...

Centrala SETI przyznaje także Certyfikaty ale o tym może już kiedy indziej...

Statystyki zespołu BOINC Poland Corporation


Oto wykres przedstawiający całkowite statystyki teamu:

Dołączona grafika


Więcej informacji jest zawartych na tej oraz tej stronie.

Statystyki z czerwca 2006.


Dołączona grafika




Jeszcze raz zapraszam do teamu. Większść naszych PC pracuje często np. tylko przy ściąganiu plików... czy nie warto w ten sposób wykorzystać ich moc obliczeniową??

Spadek wydajności po zainstalowaniu klienta BOINC jest niewielki - przy surfowaniu po Internecie, pracy biurowej wręcz nie odczuwalny a więc w większości przypadków niczego nie tracimy a przecież możemy coś zmienić.

Każdy członek zespołu ma prawo do otrzymania konta pocztowego w domenie boinc-corporation.com

Jeszcze raz zapraszam - www.boinc-corporation.com


  • 0

#2

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oprócz Seti i innych które wymieniłeś. Istnieje jeszcze Folding Home. Własnie skończyłem ostatnią próbke i już nigdy do tego nie wróce ;)
  • 0

#3

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystkich projektów jest ponad 20 i nie chciałem ich tutaj wymieniać - za duży bałagan by powstał...

Może dołączysz do zespołu ;-)
  • 0

#4

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na początku uważalem to, za coś naprawdę dobrego. Troche, a właściwie dużo czasu poświęciłem Folding Home. Ostatnia paczka którą dostałem do przerobienia, była OGROMNA. Ale obiecałem sobie że ją skończe i skończyłem. Wczoraj rano około 11 sie skończyła, usunołem program i nie zamierzam do tego wracać. Dlaczego? powód może wydać się śmieszny, ale chodzi o prąd :) zużywając non stop całą moc obliczeniową procka całkiem sporo prądu zużywamy. No a, że jestem bardzo oszczędny, nie chce się już w takie zabawy mieszać :]
Pozdrawiam
  • 0

#5

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeciętny komputer klasy PC pracujący 24/7 ciągnie prądu na ok. 30-50 zł miesięcznie... różnica po włączeniu BOINC a przed włączeniem w kosztach będzie niewielka ale będzie... :hmm:
  • 0

#6

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

h będzie niewielka ale będzie...

Nie taka niewielka.
zresztą sprawa sie komplikuje dodatkowo, bo mam 3 kompy jednego nie liczymy bo to laptop ale 2 to: serwer no i duzy, na którym pracuje zawsze. Serwer, to celeron 400, więc jakiekolwiek prace na nim, zajmują mnóstwo czasu :/ A dużego nie bede trzymał 24/7 bo ma zasilacz 600Watt więc prądożerne monstrum w miesiąc wyssało mi naprawde sporo kasy ;/ a gdyby miało być tak zawsze, to ja podziękuje.
Nie mówie, że takie projekty są złe, ale po prostu trzeba do niego mieć warunki.
Pozdrawiam
p.s.
temat przyklejony, może wzbudzi to większe zainteresowanie forumowiczów.
  • 0

#7

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bo mam 3 kompy jednego nie liczymy bo to laptop ale 2 to: serwer no i duzy


No to może i odczuwalne... ten z zasilaczem 600 Wat to chyba jakaś niezła maszynka... no i z pewnością szybko liczyła.

Ale na kompie ze standardową konfiguracją odpalenie liczącego BOINC w tle prawie nie odbije się na prądzie [dzisiejsze maszynki są w dużym stopniu energooszczędne] jeżeli mamy sporo kompów sprawa może się komplikować... ale są tacy cop np. instalują u siebie w pracy :D


Nie mówie, że takie projekty są złe, ale po prostu trzeba do niego mieć warunki.


Może nie warunki ale chęci... bez nich niczego się nie zrobi... np. pisał Pan że posiada serwa Celka 400 może w momencie gdy nie pracuje Pan na nim warto uruchomić taki lekki projekt jak Leiden... w nim próbki na prawdę szybko się liczą :D

p.s.
temat przyklejony, może wzbudzi to większe zainteresowanie forumowiczów.


Ja też mam taką nadzieję ;-)
  • 0

#8

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No, mój serek miał być właśnie do tego przydany. W końcu nie żałowałbym jego mocy dla dobra świata, ale niestety jest baaaaaaaardzo mało wydajny ;( mam tam XP + mnóstwo programów włączonych. Ponadto jest niecałe 100mb ramu ;(
Autentycznie, otwarcie menu konekstowego [gdy loguje sie przez zdalny pulpit, bo nie mam klawiatury i myszy przy nim :P ] trwa i trwa i trwa.... Myślałem, że Jak sobie ustawie na 75% zużycia to Folding będzie sobie spokojnie pracował. Ale okazało się, że wyliczenie paczki zajełoby pare miesięcy -_- więc chodziło to non stop, a gdy włączałem dużego to wylączałem tam i na chwile włączałem na dużym. W ciągu tej chwili na dużym naprawde było widac postęp i nadrabiałem więcej.

Może nie warunki ale chęci... bez nich niczego się nie zrobi...

Tu się absolutnie zgadzam. Bez tego nie ma nic. Ja przedsięwziołem pewne kroki, ale po pewnym okresie czasu zrozumiałem, ze to nie ma sensu.
Jesli ktoś ma w pracy dostęp do komputera, to jasna sprawa. Może włączyć takie coś. Niestety ja pracuje fizycznie więc to odpada ;p
  • 0

#9

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Heh jeżeli ten Celek 400 nie ma nawet 128 MB RAMu [i jeszce masa programów] to nie ma sensu kombinować... prędzej by się chyba próbka przeterminowała niż on by ją policzył :P

Szkoda, że w temacie tylko 2 osoby biorą udział ;(
  • 0

#10

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zkoda, że w temacie tylko 2 osoby biorą udział

Generalnie userzy stąd są bardzo otwarci, dziwi mnie, że nikt jeszcze sie nie wpisał. Ale może po cichu założyli konta i już przeliczają ;] ?
p.s.
zbieram kaske na nowy ram do niego, bo tam musi być jeden konkretny ;/ i mimo iż stary to bardzo drogi, ale wtedy...kto wie..komfort pracy wzrośnie niedopoznania.
  • 0

#11

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Generalnie userzy stąd są bardzo otwarci, dziwi mnie, że nikt jeszcze sie nie wpisał. Ale może po cichu założyli konta i już przeliczają ;] ?


Hehe niestety ;(


p.s.
zbieram kaske na nowy ram do niego, bo tam musi być jeden konkretny ;/ i mimo iż stary to bardzo drogi, ale wtedy...kto wie..komfort pracy wzrośnie niedopoznania.


Pamiątki SDR są strasznie drogie - teraz DDR2 taniej można znaleźć :hmm: ale komfort z pewnościo znacząco wzrośnie

Co do tematu to mam nadzieję, że znacznie więcej osób się tutaj wypowie :P
  • 0

#12

Searcher of a hidden sense.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj dołączyłem do grona poszukiwaczy :smile: ale chyba jednak nie na długo :-/ Pracuje na laptopie i szczerze to nie polecam tego programu właśnie na takim sprzęcie,jak pewnie wszyscy posiadacze wiedzą że sie bardzoo grzeją :-( A ten program to po prostu dopalacz tego problemu,od kiedy korzystam z programu wentylator w laptopie ani razu jeszcze nie zwolnił obrotów(wyje masakrycznie) a przy tym kure*** sie grzeje,czas pracy z 5godzin skraca się do 2 :-| przynajmniej u mnie
  • 0

#13

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Madmike, no właśnie, w Folding da sie ustawić jakie ma być zużycie procesora [samemu sie ustawia] nie wiem jak tu, ale nawet takie rzeczy nie pomogą, taki program jest dla wszystkiego oprócz laptopów. [no chyba że ktoś ma w lapie chłodzenie wodne ;) , ale sie z takim bajerem jeszcze nie spotkałem ]
  • 0

#14

Rysiu.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj dołączyłem do grona poszukiwaczy :smile:


O a w jakim projekcie? O ile się domyślam "grana poszukiwaczy" to SETI... szkoda tylko, że nie do teamu...


Pracuje na laptopie


A stacjonarnego sprzętu nie masz?

czas pracy z 5godzin skraca się do 2 :-|  przynajmniej u mnie


No jeżeli zwiększamy obciążenie procesora czas pracy na baterich jednak zawse musi spaść.

w Folding


Folding nie należy do projektów przetwarzających danych na platformie BOINC i ma on wiele wad w porównaniu do swoich odpowiedników z BOINC.
  • 0

#15

Searcher of a hidden sense.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Postąpiłem zgodnie z twoją instrukcją,czyli do projektu Seti


Stacjonarnego komputera niestety nie posiadam,nie był mi potrzebny.Poniewarz używam go tylko do internetu i katalogowania zdjęć,także laptop jest praktyczniejszy :-D a pisząc że czas pracy zmniejsza się z 5 do 2godz. nie miałem na myśli pracy na baterii,tylko ogólną prace.Po dłuższym czasie komputer jest tak gorący że nie da się już na nim pracować(duży spadek wydajności,szczególnie dysku) no i komputer troszke sie muli,temperatura robi swoje a tu nie ma takiego chłodzenia :-/ jak w stacjonarnych
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych