Skocz do zawartości


Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (1948)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy przestrzegane są Twoje prawa w zakresie poniższych zapisów Deklaracji Praw Człowieka? (27 użytkowników oddało głos)

Czy przestrzegane są Twoje prawa w zakresie poniższych zapisów Deklaracji Praw Człowieka?

  1. Zdecydowanie tak (2 głosów [7.41%])

    Procent z głosów: 7.41%

  2. Głosowano Raczej tak (8 głosów [29.63%])

    Procent z głosów: 29.63%

  3. Głosowano Zdecydowanie nie (6 głosów [22.22%])

    Procent z głosów: 22.22%

  4. Głosowano Raczej nie (8 głosów [29.63%])

    Procent z głosów: 29.63%

  5. Trudno mi to okreslić (3 głosów [11.11%])

    Procent z głosów: 11.11%

Jakiego nurtu, doktryny politycznej jesteś zwolennikiem?

  1. Etatyzm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. Fiskalizm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. Interwencjonizm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  4. Katolicka doktryna społeczna (2 głosów [7.41%])

    Procent z głosów: 7.41%

  5. Komunizm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  6. Głosowano Liberalizm (5 głosów [18.52%])

    Procent z głosów: 18.52%

  7. Głosowano Liberalizm klasyczny (5 głosów [18.52%])

    Procent z głosów: 18.52%

  8. Monetaryzm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  9. Neokorporacjonizm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  10. Neoliberalizm (2 głosów [7.41%])

    Procent z głosów: 7.41%

  11. Ordoliberalizm (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  12. Socjaldemokracja (1 głosów [3.70%])

    Procent z głosów: 3.70%

  13. Głosowano Socjalizm (3 głosów [11.11%])

    Procent z głosów: 11.11%

  14. Społeczna gospodarka rynkowa (2 głosów [7.41%])

    Procent z głosów: 7.41%

  15. Głosowano Nie zostało to tutaj określone - inna (7 głosów [25.93%])

    Procent z głosów: 25.93%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

PREAMBUŁA

Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku jednomyślnie Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ. Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nie skończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność.


ZWAŻYWSZY, że uznanie przyrodzonej godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju świata,

ZWAŻYWSZY, że nieposzanowanie i nieprzestrzeganie praw człowieka doprowadziło do aktów barbarzyństwa, które wstrząsnęły sumieniem ludzkości, i że ogłoszono uroczyście jako najwznioślejszy cel ludzkości dążenie do zbudowania takiego świata, w którym ludzie korzystać będą z wolności słowa i przekonań oraz z wolności od strachu i nędzy,

ZWAŻYWSZY, że konieczne jest zawarowanie praw człowieka przepisami prawa, aby nie musiał - doprowadzony do ostateczności - uciekać się do buntu przeciw tyranii i uciskowi,

ZWAŻYWSZY, że konieczne jest popieranie rozwoju przyjaznych stosunków między narodami,

ZWAŻYWSZY, że Narody Zjednoczone przywróciły swą wiarę w podstawowe prawa człowieka, godność i wartość jednostki oraz w równouprawnienie mężczyzn i kobiet, oraz wyraziły swe zdecydowanie popierania postępu społecznego i poprawy warunków życia w większej wolności,

ZWAŻYWSZY, że Państwa Członkowskie podjęły się we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych zapewnić powszechne poszanowanie i przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wolności,

ZWAŻYWSZY, że jednakowe rozumienie tych praw i wolności ma olbrzymie znaczenie dla ich pełnej realizacji,


PRZETO ZGROMADZENIE OGÓLNE

Ogłasza Uroczyście niniejszą Powszechną Deklarację Praw Człowieka jako wspólny najwyższy cel wszystkich ludów i wszystkich narodów, aby wszyscy ludzie i wszystkie organy społeczeństwa - mając stale w pamięci niniejszą Deklarację - dążyły w drodze nauczania i wychowywania do rozwijania poszanowania tych praw i wolności i aby zapewniły za pomocą postępowych środków o zasięgu krajowym i międzynarodowym powszechne i skuteczne uznanie i stosowanie tej Deklaracji zarówno wśród narodów Państw Członkowskich, jak i wśród narodów zamieszkujących obszary podległe ich władzy.



Artykuł 1

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.


Artykuł 2
Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.

Nie wolno ponadto czynić żadnej różnicy w zależności od sytuacji politycznej, prawnej lub międzynarodowej kraju lub obszaru, do którego dana osoba przynależy, bez względu na to, czy dany kraj lub obszar jest niepodległy, czy też podlega systemowi powiernictwa, nie rządzi się samodzielnie lub jest w jakikolwiek sposób ograniczony w swej niepodległości.


Artykuł 3
Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.


Artykuł 4
Nie wolno nikogo czynić niewolnikiem ani nakładać na nikogo służebności; niewolnictwo i handel niewolnikami są zakazane we wszystkich swych postaciach.


Artykuł 5
Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający.


Artykuł 6
Każdy człowiek ma prawo do uznawania wszędzie jego osobowości prawnej.


Artykuł 7
Wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo, bez jakiejkolwiek różnicy, do jednakowej ochrony prawnej. Wszyscy mają prawo do jednakowej ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją, będącą pogwałceniem niniejszej Deklaracji, i przed jakimkolwiek narażeniem na taką dyskryminację.


Artykuł 8
Każdy człowiek ma prawo do skutecznego odwoływania się do kompetentnych sądów krajowych przeciw czynom stanowiącym pogwałcenie podstawowych praw przyznanych mu przez konstytucję lub przez prawo.


Artykuł 9
Nikogo nie wolno samowolnie aresztować, zatrzymać lub wygnać z kraju.


Artykuł 10
Każdy człowiek ma na warunkach całkowitej równości prawo, aby przy rozstrzyganiu o jego prawach i zobowiązaniach lub o zasadności wysuwanego przeciw niemu oskarżenia o popełnienie przestępstwa być słuchanym sprawiedliwie i publicznie przez niezależny i bezstronny sąd.


Artykuł 11
(1) Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu się winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne środki obrony.

(2) Nikt nie może być skazany za przestępstwo z powodu działania lub zaniechania nie stanowiącego w chwili jego dokonania przestępstwa według prawa krajowego lub międzynarodowego. Nie wolno także wymierzać kary wyższej niż ta, która była przewidziana w chwili popełnienia przestępstwa.


Artykuł 12
Nie wolno ingerować samowolnie w czyjekolwiek życie prywatne, rodzinne, domowe, ani w jego korespondencję, ani też uwłaczać jego honorowi lub dobremu imieniu. Każdy człowiek ma prawo do ochrony prawnej przeciwko takiej ingerencji lub uwłaczaniu.


Artykuł 13
(1) Każdy człowiek ma prawo swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania w granicach każdego Państwa.

(2) Każdy człowiek ma prawo opuścić jakikolwiek kraj, włączając w to swój własny, i powrócić do swego kraju.


Artykuł 14
(1) Każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania.

(2) Nie można powoływać się na to prawo w przypadku ścigania wszczętego rzeczywiście z powodu popełnienia przestępstwa pospolitego lub czynu sprzecznego z celami i zasadami Organizacji Narodów Zjednoczonych.


Artykuł 15
(1) Każdy człowiek ma prawo do posiadania obywatelstwa.

(2) Nie wolno nikogo pozbawiać samowolnie obywatelstwa ani nikomu odmawiać prawa do zmiany obywatelstwa.


Artykuł 16
(1) Mężczyźni i kobiety bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, narodowości lub wyznania mają prawo po osiągnięciu pełnoletności do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Mają oni równe prawa w odniesieniu do zawierania małżeństwa, podczas jego trwania i po jego ustaniu.

(2) Małżeństwo może być zawarte jedynie za swobodnie wyrażoną pełną zgodą przyszłych małżonków.

(3) Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa.


Artykuł 17
(1) Każdy człowiek, zarówno sam jak i wespół z innymi, ma prawo do posiadania własności.

(2) Nie wolno nikogo samowolnie pozbawiać jego własności.


Artykuł 18
Każdy człowiek ma prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów.


Artykuł 19
Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice.


Artykuł 20
(1) Każdy człowiek ma prawo spokojnego zgromadzania i stowarzyszania się.

(2) Nikogo nie można zmuszać do należenia do jakiegoś stowarzyszenia.


Artykuł 21
(1) Każdy człowiek ma prawo do uczestniczenia w rządzeniu swym krajem bezpośrednio lub poprzez swobodnie wybranych przedstawicieli.

(2) Każdy człowiek ma prawo równego dostępu do służby publicznej w swym kraju.

(3) Wola ludu jest podstawą władzy rządu; wola ta wyraża się w przeprowadzanych okresowo rzetelnych wyborach, opartych na zasadzie powszechności, równości i tajności, lub na innej równorzędnej procedurze, zapewniającej wolność wyborów.


Artykuł 22
Każdy człowiek ma jako członek społeczeństwa prawo do ubezpieczeń społecznych; ma również prawo do urzeczywistniania - poprzez wysiłek narodowy i współpracę międzynarodową oraz zgodnie z organizacją i zasobami każdego Państwa - swych praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, niezbędnych dla jego godności i swobodnego rozwoju jego osobowości.


Artykuł 23
(1) Każdy człowiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru pracy, do odpowiednich i zadowalających warunków pracy oraz do ochrony przed bezrobociem.

(2) Każdy człowiek, bez względu na jakiekolwiek różnice, ma prawo do równej płacy za równą pracę.

(3) Każdy pracujący ma prawo do odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej i uzupełnianego w razie potrzeby innymi środkami pomocy społecznej.

(4) Każdy człowiek ma prawo do tworzenia związków zawodowych i do przystępowania do związków zawodowych dla ochrony swych interesów.


Artykuł 24
Każdy człowiek ma prawo do urlopu i wypoczynku, włączając w to rozsądne ograniczenie godzin pracy i okresowe płatne urlopy.


Artykuł 25
(1) Każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

(2) Matka i dziecko mają prawo do specjalnej opieki i pomocy. Wszystkie dzieci, zarówno małżeńskie jak i pozamałżeńskie, korzystają z jednakowej ochrony społecznej.


Artykuł 26
(1) Każdy człowiek ma prawo do nauki. Nauka jest bezpłatna, przynajmniej na stopniu podstawowym. Nauka podstawowa jest obowiązkowa. Oświata techniczna i zawodowa jest powszechnie dostępna, a studia wyższe są dostępne dla wszystkich na zasadzie równości w zależności od zalet osobistych.

(2) Celem nauczania jest pełny rozwój osobowości ludzkiej i ugruntowanie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Krzewi ono zrozumienie, tolerancję i przyjaźń między wszystkimi narodami, grupami rasowymi lub religijnymi; popiera działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzającą do utrzymania pokoju.

(3) Rodzice mają prawo pierwszeństwa w wvborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom.


Artykuł 27
(1) Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa, do korzystania ze sztuki, do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jego dobrodziejstw.

(2) Każdy człowiek ma prawo do ochrony moralnych i materialnych korzyści wynikających z jakiejkolwiek jego działalności naukowej, literackiej lub artystycznej.


Artykuł 28
Każdy człowiek ma prawo do takiego porządku społecznego i międzynarodowego, w którym prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji byłyby w pełni realizowane.


Artykuł 29
(1) Każdy człowiek ma obowiązki wobec społeczeństwa, bez którego niemożliwy jest swobodny i pełny rozwój jego osobowości.

(2) W korzystaniu ze swych praw i wolności każdy człowiek podlega jedynie takim ograniczeniom, które są ustalone przez prawo wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego uznania i poszanowania praw i wolności innych i w celu uczynienia zadość słusznym wymogom moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu demokratycznego społeczeństwa.

(3) Z niniejszych praw i wolności nie wolno w żadnym przypadku korzystać w sposób sprzeczny z celami i zasadami Organizacji Narodów Zjednoczonych.


Artykuł 30
Żadnego z postanowień niniejszej Deklaracji nie można rozumieć jako udzielającego jakiemukolwiek Państwu, grupie lub osobie jakiegokolwiek prawa do podejmowania działalności lub wydawania aktów zmierzających do obalenia któregokolwiek z praw i wolności zawartych w niniejszej Deklaracji.


Źródło: Mój odnośnik


Użytkownik Sentinel edytował ten post 22.04.2011 - 17:44

  • 2

#2 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

/.../

Karta Praw nie nadaje ludziom praw, a jej zniesienie nie nada rządowi uprawnień obecnie zabronionych.
Karta Praw to lista fundamentalnych, niezbywalnych praw, którymi Stwórca obdarzył ludzi, która definiuje, co znaczy być ludźmi wolnymi i niezależnymi, jakie prawa muszą istnieć, by zapewnić, że rząd rządzi jedynie za przyzwoleniem ludu.

/.../

Rząd, który zlikwiduje dowolną część Karty Praw, za zgodą, lub bez, większości, zawsze będzie działał bezprawnie, stanie się tyranią i straci moralne prawo do rządzenia.

Więcej tutaj


  • 0

#3 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

15:40, 24.04.2011 /gallup.com

Jak nam się żyje? W sumie kiepsko

GLOBALNY SONDAŻ SAMOPOCZUCIA LUDZI

Tylko 26 procent Polaków twierdzi, że "dobrze prosperują". Natomiast życie 61 procent to "zmaganie i borykanie się z problemami". W sondażu Gallupa wypadamy o wiele gorzej niż na przykład Wenezuelczycy, których 61 procent określa swoje życie jako wręcz kwitnące. W sumie mieszkańcy tylko 19 badanych krajów w większości należą do tych, którzy twierdzą, że im się powodzi.

Badanie przeprowadzono w 2010 roku w 124 krajach świata. W każdym z nich telefoniczne przepytano tysiąc respondentów. Po przeanalizowaniu ich odpowiedzi na pytania dotyczące ich życia, ludzie zostali sklasyfikowani do trzech grup. Gallup nazywa je jako "prosperujący", "zmagający się z problemami" i "cierpiący".

Niezadowolona Ziemia

Według sondażu, mieszkańcy błękitnej planety nie należą do optymistów i nie żyje im się najlepiej. Średnio tylko 21 procent respondentów określało swoje życie jako "kwitnące". Jest to wynik, który nie zmienił się w porównaniu z analogicznym badaniem w 2009 roku.

Tabelę otwierają Duńczycy, z których 72 procent ma "prosperować". Na drugim końcu znajdują się mieszkańcy Czadu, z których tylko jeden procent ma znajdować się w tej najwyższej kategorii. 80 procent mieszkańców tego afrykańskiego kraju ma borykać się z problemami.

Bez zaskoczenia, najlepiej żyje się mieszkańcom rozwiniętych krajów Europy i Ameryki Północnej, a najgorzej obywatelom państw Afryki.

Polska plasuje się w środku tabeli. Według Gallupa, 26 procent Polaków "prosperuje", 61 procent "boryka się z problemami", a 13 procent "cierpi". Znaleźliśmy się jedno miejsce pod Japonią, która ma niemal identyczny wynik. Lepiej niż Polacy swoje życie oceniają na przykład mieszkańcy: Kazachstanu, Mołdawi, Nikaragui, Hondurasu czy Kostaryki.

mk/iga

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 24.04.2011 - 18:55

  • 0

#4 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Bardzo dobry temat Sentiel. Ważna ankieta, szczególnie w pierwszym punkcie.
  • 0

#5 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Dziękuję Muhad. Też uważam to za podstawowe i ważne. Fajnie by było, gdyby się trochę rozbujał ten wątek i zaczęła się kreatywna acz kulturalna i na argumenty dyskusja.
  • 0

#6

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można by pomyśleć, że zagwarantowanie tych praw daję klasyczny liberalizm. Jednak pewne punkty karty są nie do zagwarantowania poprzez ten system. Równość płac, urlopy.

Za to nie da się ukryć że sferę wolności i równości wypełnia najlepiej. Można zrobić co chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Zarobić pieniądze tak jak Ci się podoba, nie musząc spędzić roku w urzędach żeby coś załatwić.

Z socjalizmem jest za to odwrotnie. Spełnia swoją rolę w wypełnianiu funkcji równania płac, dawania ludziom przywilejów urlopowych. Za to ogranicza wolność osobistą.
  • 0



#7 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Osobiście jestem zwolennikiem liberalizmu klasycznego.
Moje poglądy kształtowane przez lata mogę określić jako typowo republikańskie.

Hołduje takim wartością jak te poniższe:
wolny rynek
niskie podatki
walkę z monopolami
walkę z przestępczością
prawo do posiadania broni palnej przez obywateli
ograniczenie wydatków na pomoc socjalną
rozwój armii
walkę z terroryzmem

Do mylo: tak to prawda, gdyż Deklaracja Praw Człowieka powstała w odpowiedzi na klasyczny nurt liberałów tamtego okresu. Idee jakie przyświecają temu nurtowi to postawienie człowieka na równi niezaleznie od jego cech, rasy, religii itp. Wolność jest najwyższym dobrem człowiekowi nadaną zaraz po najwyższej wartości jaką jest samo życie. Mając te niezbywalne wartości jakie zostały zapisane daje się każdemu równe szanse na rozwój, kształtowanie swojego życia itp.

Użytkownik Sentinel edytował ten post 26.04.2011 - 17:55

  • 0

#8 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Artykuł 11
(1) Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu się winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne środki obrony.


Prawo zostało złamane!

1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa, która zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Ustawa chroni przed dyskryminacją w pracy nie tylko pracowników etatowych, ale także osoby uczestniczące w rekrutacji i szkoleniach oraz wykonujące dla pracodawcy zadania w ramach umów-zleceń i umów o dzieło.
Każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona, będzie miał prawo do odszkodowania. Co więcej, w takich sprawach nie będzie stosowana zasada domniemania niewinności, czyli osoba oskarżona o dyskryminację musi udowodnić, że się jej nie dopuściła.

źródło
  • 0

#9

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A teraz dla odmiany Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej:

Karta Praw Podstawowych składa się z preambuły oraz 54 artykułów rozdzielonych między 7 rozdziałów:

1. Godność człowieka (art. 1-5):
ochrona godności ludzkiej; prawo do życia (w tym zakaz orzekania i wykonywania kary śmierci); prawo do integralności cielesnej (w tym zakaz praktyk eugenicznych, zakaz czerpania zysków z ciała ludzkiego jako takiego i jego części, zakaz klonowania w celach reprodukcyjnych); zakaz tortur i poniżającego traktowania lub karania; zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej.
2. Wolności (art. 6-19):
prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego; prawo do poszanowania prywatności i życia rodzinnego; ochrona danych osobowych; prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny; wolność myśli, sumienia i religii; wolność przepływu informacji i wyrażania opinii; wolność zgromadzania się i stowarzyszania się; wolność sztuki i badań naukowych; prawo do edukacji; wolność wyboru zawodu i prawo do zatrudniania się w każdym państwie UE; wolność prowadzenia działalności gospodarczej; prawo własności (w tym własności intelektualnej); prawo do azylu; ochrona na wypadek wydalenia i ekstradycji.
3. Równość (art. 20-26):
równość wobec prawa; zakaz wszelkiej dyskryminacji; poszanowanie różnorodności kulturowej, religijnej i językowej; równość płci ale przy dopuszczeniu "specyficznych korzyści dla płci niedostatecznie reprezentowanych"; prawa dziecka; prawa osób starszych; integracja osób niepełnosprawnych.
4. Solidarność (art. 27-38);
prawo pracowników do informacji i konsultacji; prawo do układów zbiorowych i wspólnych działań; prawo do pomocy społecznej i mieszkaniowej; prawo do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem; prawo do dobrych warunków pracy; zakaz pracy dzieci i ochrona pracującej młodzieży; zakaz zwolnień z powodu macierzyństwa, prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego; prawo do pomocy socjalnej; prawo dostępu do służby zdrowia; ochrona środowiska; ochrona konsumenta.
5. Prawa obywatelskie (art. 39-46):
prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego; prawo do głosowania i kandydowania w wyborach samorządowych; prawo do dobrej administracji; prawo dostępu do dokumentów unijnych; prawo składania skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich; prawo składania petycji do Parlamentu; prawo przemieszczania się i osiedlania; prawo do ochrony dyplomatycznej i konsularnej.
6. Wymiar sprawiedliwości (art. 47-50):
prawo do rzetelnego procesu sądowego; domniemanie niewinności i prawo do obrony; zasada legalizmu i proporcjonalności w procesie karnym; ne bis in idem procedatur (nikt nie może być ścigany lub skazywany z powodu faktów, co do których został już uniewinniony lub skazany; nie może być sądzony dwa razy o to samo).
7. Postanowienia ogólne (art. 51-54):
zakres stosowania Karty (podczas implementacji prawa wspólnotowego przez ciała unijne); zakres gwarantowanych praw (mogą być ograniczone tylko, jeśli jest to konieczne dla ochrony dobra publicznego lub innego z praw, przy uwzględnieniu zasady proporcjonalności); zakaz interpretacji Karty w sposób uszczuplający prawa człowieka gwarantowane przez inne akty prawa międzynarodowego; zakaz nadużycia praw (nie mogą być interpretowane jako uprawnienie do wydania aktu prawnego niweczącego którekolwiek z praw i wolności).

Mój odnośnik


Jak można zauważyć w przypadku UE, niektóre ustawy stoją nieraz w sprzeczności z tą kartą lub w najlepszym razie dochodzi do nadinterpretacji.

Użytkownik Paweł edytował ten post 25.04.2011 - 21:13

  • 0



#10 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Paweł

wszystko jest jak najbardziej na miejscu. Tylko pierwszym i najważniejszym dokumentem jest Deklaracja Praw Człowieka jako dokument przyjęty i uchwalony na zgromadzeniu ONZ a następnie ratyfikowany i przyjęty przez większą część państw świata. Europejska Karta Praw Człowieka jest niejako dokumentem uszczegóławiającym zapisy DPCz w zakresie kontynentu europejskiego i obszaru UE. Wiele z tych zapisów się powtarza.

Dlatego proszę o skupienie się na pierwotnych zapisach DPCz.
  • 0

#11

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I tak uważam, że tego typu dokumenty mają charakter symboliczny, a gdyby przyjrzeć się państwom, które je podpisały, to pewnie wszystkie dopuściły się świadomego złamania praw w nich zawartych. Na przykład Polska niedawno zrezygnowała z przymusowego poboru do wojska, który można rozumieć jako nałożenie na obywateli służebności wobec państwa, pod groźbą kary. Dla wielu, również i dla mnie jest to forma niewolnictwa.
  • 0



#12

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgodnie z praktyką prawną, od jakiegoś czasu hierarchia prawa wygląda następująco.

Konstytucja

Ratyfikowane umowy międzynarodowe

Ustawy

itp

Więc w sądzie można się spokojnie powoływać na ratyfikowane przez Polskę umowy, w tym te dwie.
  • 0



#13 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

mylo :) pozwolisz, że delikatnię uszczegółowię Twój wpis o poniższe informacje

W demokratycznym państwie prawa przyjmuje się wymóg zgodności wszystkich aktów prawnych z konstytucją ("Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej". Jest to wynikiem przyjętej hierarchii aktów prawnych, zgodnie z którą każda ustawa musi być zgodna z konstytucją (zasada konstytucyjności, zaś każde rozporządzenie wykonawcze nie może być sprzeczne z ustawą i konstytucją (zasada legalności). Do oceny zgodności aktów prawnych z normami wyższego rzędu powołany jest Trybunał Konstytucyjny.

Podstawowymi źródłami prawa stanowionego (zwanych inaczej aktami prawotwórczymi) w Polsce są, enumeratywnie wymienione w Konstytucji, następujące akty normatywne:

  • Konstytucja
  • Ratyfikowane umowy międzynarodowe
  • Ustawy
  • Rozporządzenia
  • Akty prawa miejscowego na obszarze działania organów, które je wydały

Uchwały
Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów są w świetle Konstytucji traktowane jako źródła prawa wewnętrznego. Aby ustalić treść norm prawnych należy zastosować odpowiednie reguły interpretacyjne prawa. Od źródeł prawa należy odróżnić akty stosowania prawa, które mają charakter konkretno-indywidualny i są nimi np. wyroki sądowe w konkretnych sprawach lub decyzje administracyjne.

Źródło: www.wikipedia.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 27.04.2011 - 20:39

  • 0

#14 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Zasady wolnego społeczeństwa

  • Prawa przynależą jednostkom, nie grupom. Pochodzą one z natury i rząd nie może ich ani nadawać, ani odbierać.
  • Dozwolone są wszystkie pokojowe i dobrowolne formy społecznej współpracy. Przyzwolenie jest podstawą porządku społecznego i gospodarczego.
  • Legalnie nabyta własności należy do jednostek lub dobrowolnych grup. Rząd nie może pozbawiać tej własności na mocy arbitralnych decyzji.
  • Rząd nie może redystrybuować prywatnego bogactwa, ani też nadawać specjalnych przywilejów jednostkom lub grupom.
  • Jednostki odpowiadają za swoje czyny. Rząd nie może i nie powinien chronić nas przed nami samymi.
  • Rząd nie może domagać się monopolu w kwestii należących do ludzi pieniędzy. Rządy nigdy nie mają prawa zajmować się oficjalnym fałszowaniem pieniądza, nawet w imię stabilności makroekonomicznej.
  • Zakazane są wojny zaczepne, nawet gdy będą nazywane prewencyjnymi, oraz nawet gdy będą dotyczyć wyłącznie stosunków handlowych.
  • Unieważnienie prawa (jury nullification), czyli prawo przysięgłych do oceniania nie tylko faktów, ale i samego prawa, jest prawem obywateli i normą sądową.
  • Zabronione są wszelkie formy niedobrowolnej służby, czy to niewolnictwo, czy też pobór do wojska, przymusowe zrzeszanie się, czy przymusowa dystrybucja bogactwa.
  • Rządy muszą przestrzegać tych samych praw, których przestrzegania oczekują przez innych, a tym samym nigdy nie wolno używać im siły, aby kształtować zachowania, manipulować procesami społecznymi, zarządzać gospodarką, czy mówić innym krajom jak mają się zachowywać.
Jeśli masz wątpliwości, czy żyjesz w wolnym społeczeństwie, to przyjrzyj się jak pasuje ono choćby do tych 10 zasad

Źródło: www.Miasik.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 30.04.2011 - 13:50

  • 1

#15 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka to zbiorcza nazwa dla dwóch umów międzynarodowych uchwalonych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 16 grudnia1966 roku na podstaiwe Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.


1. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych - dotychczas Pakt ratyfikowało 166 państw (sierpień 2010), w tym Polska, która ratyfikowała go w roku 1977

2. Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych - Polska ratyfikowała Pakt 3 marca 1977, w stosunku do Polski wszedł on w życie 18 marca tegoż roku. Obecnie Pakt ratyfikowało 160 państw

Użytkownik Sentinel edytował ten post 01.05.2011 - 09:35

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych