Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wywiad z Raymondem Moodym dla Paranormalne.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wywiad z Raymondem Moodym dla Paranormalne.pl

18 kwietnia 2011 roku Raymond Moody udzielił krótkiego wywiadu telefonicznego specjalnie dla naszego forum. Wywiad opierał się o kilkanaście najciekawszych pytań zadanych przez użytkowników Paranormalne.pl w tym temacie.

---

Ronaldo: Skąd pewność, że to co przeżyli ludzie podczas śmierci klinicznej to nie wymysł ich mózgu? Może taki jest mechanizm umierania? Mózg wytwarza dimetylotryptaminę (DMT), która powoduje, że człowiek znajduje się w imaginowanej krainie miłości i spokoju, aż w końcu gaśnie całkowicie w spokoju bez cierpienia i bólu.

Raymond Moody: Studiowałem filozofię, otrzymałem tytuł doktora w tej dziedzinie. Byłem profesorem filozofii i logiki, tak więc naturalnie myślę o tym pytaniu w kategoriach problemu ciała i umysłu - jaki jest związek pomiędzy świadomym umysłem i materialnym ciałem? To jedno z największych pytań filozofii, a omawianie tego problemu rozpoczęło się od Pitagorasa. Każdy, kto twierdzi, że rozwiązaliśmy problem ciało-umysł jest prawdopodobnie nieco niemądry - w mojej opinii.

Naprawdę nie wiemy jeszcze jak świadomość powiązana jest z fizycznym ciałem. Problem ten jest nadal raczej filozoficzny niż naukowy. Niemniej jednak jestem prawie pewien, że doświadczenia z pogranicza śmierci nie mogą być wytłumaczone jako efekt halucynacji umysłu spowodowany zmniejszeniem przepływu tlenu do mózgu. Moje rozumowanie opieram o to, że zjawisko jakie znamy pod pojęciem NDE występuje również często u osób trzecich czuwających przy łóżku umierającego.

Kiedy osoba w łóżku umiera, osoby postronne często mówią, że czuły jak opuszczają swoje ciała i towarzyszą osobie umierającej w jej ścieżce ku światłu. Jeśli doświadczenia z pogranicza śmierci spowodowane są niedotlenieniem mózgu, dlaczego osoby towarzyszące, które nie są chore lub ranne doświadczają tego samego fenomenu?


Ronaldo: Jakie jest Pana zdanie na temat Biblii? Wielka księga, czy wielkie kłamstwo?

Raymond Moody: Nie zostałem wychowany jako osoba religijna, dlatego moje pierwsze czytanie Biblii miało miejsce gdy studiowałem literaturę w college'u. Postrzegam Biblię przede wszystkim jako literaturę narracyjną przeplataną ludowymi mądrościami, jako pierwotną (ówczesną - przyp. tłum.) świętą księgę.


Fisher: Czy zbadał Pan kiedykolwiek przypadek śmierci klinicznej mordercy? Czy tacy ludzie również otrzymują "życie po życiu"? Jeśliby opierać się na Biblii i wizji Nieba oraz Piekła morderca trafia do Piekła.

Raymond Moody: Nigdy nie słyszałem o doświadczeniu z pogranicza śmierci, które byłoby opowiedziane przez mordercę. Dlatego nie mogę spekulować co mogą (oni - przyp. tłum.) nam powiedzieć w tej kwestii.


Fisher: Czy którakolwiek osoba, którą Pan badał mówiła coś o Piekle bądź Demonach i karze, którą otrzymała za swoje złe uczynki, jeśli je popełniła?

Raymond Moody: Okazjonalnie miałem okazję usłyszeć doniesienia o "piekielnych" przeżyciach z pogranicza śmierci. Jednakże jest ich tak niewiele w moich badaniach, że nie mam dostatecznej liczby przypadków aby przedstawić uogólnienie. Tak naprawdę nie wiemy dlaczego piekielne NDE są tak rzadkie. Czyżby dlatego, że są zgłaszane w niedostatecznym stopniu?


VanPilar: Jaka jest częstość występowania negatywnego NDE według Pańskich badań. Czy istnieją konkretne czynniki wywołujące negatywne NDE?

Raymond Moody: Tylko około 2 lub 3 procent przypadków z pogranicza śmierci jakie studiowałem miało negatywny lub piekielny charakter. Ludzie, którzy mieli te negatywne doświadczenia nie wydawali się niczym odróżniać pod względem charakteru od tych, którzy przeżyli pozytywne NDE. Oczywiście możliwe, że ludzie, którzy przeżyli negatywne NDE za sprawą swoich doświadczeń zmienili się do czasu gdy ich poznałem.


nexus6: Czym jest według Pana świadomość? Roger Penrose dzieli poglądy w tej materii na 4 klasy[...]

Raymond Moody: Czym jest świadomość? Jest to jedno z największych pytań filozofii i jedno z pytań, które fascynowało mnie od dziecka. Myślę, że być może jedną z głównych trudności w zdefiniowaniu świadomości jest to, że wszystko co wiemy opiera się o świadomość.

Zgadzam się z Platonem i Kartezjuszem, że świadomy umysł jest nieredukowalną całością (wyłania się dopiero jako konsekwencja złożonej aktywności mózgu - przyp. tłum.). Wiemy, że jesteśmy świadomi, ponieważ jesteśmy bezpośrednio świadomi naszej własnej świadomości (to zdanie ma lepszy wydźwięk w oryginale za sprawą synonimów aware i conscious: We know that we are conscious because we are directly aware of our own consciousness. - przyp. tłum.).

Ubranie w słowa czym dokładnie jest świadomość jest niezwykle trudne, jak pokazuje historia 'myśli zachodu'. Czy zdefiniowanie świadomości okaże się niemożliwe? Nie możemy wykluczyć takiej możliwości. Świadomość jest punktem początkowym wiedzy.


Paranormalne.pl: Czy Pana zdaniem reinkarnacja istnieje?

Raymond Moody: Reinkarnacja stała się tematem 'myśli zachodu' od czasów Pitagorasa i Platona i traktuję tę koncepcję bardzo poważnie. Jakkolwiek jednak nie istnieją badania, które jednoznacznie dowodziłyby, że reinkarnacja istnieje. Niestety, niektóre z tych "badań", które zostały wykonane są wątpliwej jakości.


Paranormalne.pl: Czy badania, które Pan prowadził miały jakiś wpływ na Pana życie?

Raymond Moody: Głównym efektem jakie wywarły na mnie moje badania jest przekonanie, że celem tego życia jest nauczyć się kochać. Oczywiście ciężko jest przejść do działania ale warto próbować. Moje badania pozwoliły mi także nie bać się śmierci. Chcę pożyć jeszcze trochę, mam nadzieję zobaczyć jak moje dzieciaki dorastają i rozpoczynają dorosłe życie. Jednakże badania doprowadziły mnie do przekonania, że istnieje egzystencja poza tym światem.


Zientek: Czy to prawda że człowiek po śmierci trafia do wymiaru w którym pomiędzy myślą a działaniem nie ma odstępu czasowego?

Raymond Moody: Wiele osób po przeżyciach NDE mówi nam, że czas przestaje istnieć w tym stanie egzystencji w jaki wkraczamy po śmierci. Jedna kobieta powiedziała mi: "Raymond, mógłbyś powiedzieć, że moje doświadczenie miało miejsce w jednej sekundzie lub, że trwało przez 10.000 lat i nie miałoby najmniejszego znaczenia, która z tych odpowiedzi byłaby prawdziwa."


Paranormalne.pl: Jak długo prowadzi Pan swoje badania? Co Pana zainspirowało?

Raymond Moody: Dowiedziałem się o doświadczeniach z pogranicza śmierci - NDE w 1962 roku, kiedy byłem studentem pierwszego roku na Uniwersytecie Virginia. Podobnie jak wielu innych studentów filozofii byłem zafascynowany historią wojownika - Er, którego uznano za martwego na polu bitwy. Er powrócił do życia na swoim pogrzebie i opowiedział niesamowitą historię swojej podróży w zaświaty. Trzy lata później, w 1965 roku, usłyszałem podobną historię z ust dr George Ritchie'go. Dr Ritchie był profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Virginia. Lata wcześniej, w 1943 roku, uznano go za zmarłego na zapalenie płuc, jednak wrócił do życia po tym jak wstrzyknięto mu do serca adrenalinę. Słysząc o doświadczeniu NDE dr Ritchie'go znalazłem inspirację do wykonania własnych badań.


Tinkerbell: 12. Czego Pan nauczył się podczas sesji ze swoimi pacjentami, jakie wartości chciałaby Pan nam przekazać, tak aby stały się naszymi przewodnimi wartościami w życiu?

Raymond Moody: Ludzie, którzy posiadają doświadczenia z pogranicza śmierci mówią nam trzy rzeczy. Po pierwsze, że najważniejszym celem życia jest nauczyć się kochać siebie i innych. Pod drugie przekazują, że nie należy bać się śmierci, gdyż śmierć to po prostu przejście do innego wymiaru życia. Po trzecie mówią nam oni, że ważne jest nabywanie wiedzy dopóki tu jesteśmy. W rzeczywistości - jak twierdzą - dążenie do wiedzy odbywa się także w życiu po śmierci.


Akinci: Czy przewodnicy duchowi mogą być istotami z innych wymiarów/światów czy są to tylko dusze zmarłych ludzi?

Raymond Moody: Przykro mi to mówić, ale nie wiem wystarczająco dużo na temat przewodników duchowych aby sformułować opinię.


kamilus: Czy dusze inkarnują także na innych planetach (różnych od Ziemi), czy mogą inkarnować we wszechświatach równoległych (o ile takowe istnieją)?

Raymond Moody: Byłem zafascynowany astronomią odkąd skończyłem 7 lat i w tym wieku chciałem być zawodowym astronomem. Astronomia ciągle mnie fascynuje dlatego uważnie śledzę rozwój tej dziedziny nauki. Dlatego też mam głęboką nadzieję, że możliwość, o której wspomniałeś to prawda. Według aktualnych szacunków jest 150 miliardów bilionów gwiazd w znanym (widzialnym - przyp. tłum.) wszechświecie, stąd też wiele, wiele więcej planet. Tak więc zakładam, że ludzkość nie jest sama we wszechświecie. Perspektywa międzygwiezdnej reinkarnacji, o której wspomniałeś, byłaby z pewnością najlepszym, najbardziej ekscytującym i fascynującym sposobem odkrywania tego rozległego wszechświata.


kamilus: Czy możliwe jest, iż jedna dusza w jednym czasie (w rozumieniu ziemskim) "przeżywa" kilka różnych żyć.

Raymond Moody: Nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale jest ono bardzo interesujące do podjęcia spekulacji. Czas jest bardzo osobliwym zjawiskiem, a niektórzy wielcy myśliciele zasugerowali, że czas jest pewnego rodzaju iluzją. Jeśli to prawda, to twoja sugestia o wielu równoległych życiach byłaby warta zbadania.


Raymond Moody przekazał pozdrowienia dla użytkowników forum, przekazał także podziękowania za możliwość odpowiedzi na przedstawione pytania.


Z Raymondem Moodym dla Paranormalne.pl rozmawiał Michał Dukiel
Tłumaczenie: Eurycide
Paranormalne.pl


---


Raymond Moody (ur. 30 czerwca 1944 r. w Porterdale, Georgia, USA) to amerykański psycholog i lekarz, najbardziej znany jako autor książek dotyczących opisu doświadczeń z pogranicza śmierci klinicznej (NDE - near-death experiences). Jego najbardziej znaną książką jest Życie po życiu.

Dołączona grafika

Raymond Moody (2010)


  • 40



#2

adik12.
  • Postów: 25
  • Tematów: 20
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Świetnie :-) Ze swojej strony zapowiadam, że to nie ostatnia taka akcja. Pozdrawiam.
  • 21

#3

szymonn.
  • Postów: 168
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Super robota ludzie, strzał w dziesiątke z tym wywiadem, naturalnie rąsia w góre @up trzymam za słowo :D
  • 1

#4

Yav.
  • Postów: 81
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szkoda, że taki krótki, ale bardzo ciekawy.
  • 1

#5

Makson.
  • Postów: 167
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mimo, że ten pan nie potrafił w wielu kwestiach odpowiedzieć satysfakcjonująco na nasze pytania (co mnie w sumie nie dziwi) to jednak wywiad pierwsza klasa. Good jop team :D

Użytkownik maaky edytował ten post 22.04.2011 - 09:39

  • 0

#6

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

no tak ale pierwsze pytanie na temat wpływu DMT na doświadczenia z pogranicza życia i śmierci odbiło się szerokim echem i zostało zbyte jakimś niedotlenieniem co jedno z drugim ma absolutnie niczego wspólnego. Polecam trip raporty po DMT, substancja potężna, chyba obecnie najpotężniejszy psychodelik, występujący w naturze właściwie dość powszechnie. zarówno u zwierząt jak i w roślinach. Tak naprawdę zagłębiając się w świat DMT, nawet dla samych podróżników na tej substancji, trudnym do wyjaśnienia pozostaje, czy tamten świat istnieje naprawdę, czy jest to wytwór mózgu na DMT. To świat tak nierealny, przy którym po LSD czy świętych grzybach można określić jako jednak jakoś tam kreowany przez percpecję i nasze doświadczenia (chociaż to też nie do końca tak 0 1), że natura doświadczenia wybiega poza wszystko znane.

Troszkę się rozpisałem o jednym pytaniu, ale badania nad DMT, powinny być jednymi z ważniejszych, zamiast tego mamy prawie na całym świecie zdelegalizowane DMT. Być może to jest substancja otwierająca przejście do wyższej świadomości i dlatego tak tratowana przez rządy na całym świecie.

Pan Reymond zamiast zbyć to pytanie, powinien zainteresować się tym tematem, bo w mojej opinii jest to bardzo ważna kwestia, która może bardzo wiele wyjaśnić.
  • 2

#7

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I teraz można naprawdę popatrzeć na forum paranormalne POWAŻNIE.
Bo na ilu forach jest rozmowa ze sławną osobą specjalnie dla serwisu ?

Naprawdę, owacje na stojąco za wysiłek ;)
  • 2



#8

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

no tak ale pierwsze pytanie na temat wpływu DMT na doświadczenia z pogranicza życia i śmierci odbiło się szerokim echem i zostało zbyte jakimś niedotlenieniem co jedno z drugim ma absolutnie niczego wspólnego. Polecam trip raporty po DMT, substancja potężna, chyba obecnie najpotężniejszy psychodelik, występujący w naturze właściwie dość powszechnie. zarówno u zwierząt jak i w roślinach. Tak naprawdę zagłębiając się w świat DMT, nawet dla samych podróżników na tej substancji, trudnym do wyjaśnienia pozostaje, czy tamten świat istnieje naprawdę, czy jest to wytwór mózgu na DMT. To świat tak nierealny, przy którym po LSD czy świętych grzybach można określić jako jednak jakoś tam kreowany przez percpecję i nasze doświadczenia (chociaż to też nie do końca tak 0 1), że natura doświadczenia wybiega poza wszystko znane.

Troszkę się rozpisałem o jednym pytaniu, ale badania nad DMT, powinny być jednymi z ważniejszych, zamiast tego mamy prawie na całym świecie zdelegalizowane DMT. Być może to jest substancja otwierająca przejście do wyższej świadomości i dlatego tak tratowana przez rządy na całym świecie.

Pan Reymond zamiast zbyć to pytanie, powinien zainteresować się tym tematem, bo w mojej opinii jest to bardzo ważna kwestia, która może bardzo wiele wyjaśnić.

dokładnie. Też uważam, że DMT może być kluczem w zrozumieniu śmierci.

a za wywiad ogółem brawo.
  • 1

#9

Quirel.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetnie się czytało.
Wywiad pomimo, że krótki to bardzo interesujący.
Oby więcej takich akcji.
Jeszcze raz gratuluję zaangażowania i powodzeniu w kolejnych akcjach ;)
  • 0

#10

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

:beer2:

Cóż można dodać. Fajnie to wyszło :)
  • 0

#11

Becik.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gratulacje dla Zespołu! Bardzo ciekawy wywiad, naprawdę duża sprawa, świetnie, że udało Wam się przeprowadzić rozmowę z człowiekiem naprawdę światowej sławy. Naprawdę dobra robota :)
  • 0

#12

Kałuża.
  • Postów: 22
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wywiad bardzo mi się podoba. Poza tym, chyba możemy czuć się wyróżnieni :).

Jedyne czego mi szkoda, to to, że Raymond Moody nie słyszał nigdy historii trafienia człowieka do Piekła podczas śmierci klinicznej (pytanie 3). Opowieść o tym mogłaby być ciekawa.
  • 0

#13

crystalmethod.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odpowiedzi na te pytania są w książkach Michaela Newtona "Wędrówka dusz" i "Przeznaczenie dusz". Polecam, mi osobiście całkowicie zmieniły światopogląd
  • 1

#14

meth777yl.
  • Postów: 116
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Ci, którzy są zdolni pojąć, pojmą bez tłumaczenia.
Ci, którzy nie są w stanie pojąć - jakiekolwiek by tłumaczenie nie było - nie pojmą".

Zainteresowanych tematem odsyłam do nastepujacych książek:

"Księga Duchów" - Allan Kardec (tytuł banalny ale cała reszta zadziwi niejednego :)
"Ksiega Mediów" - Allan Kardec
"Niebo i piekło w/g spirytyzmu" - Allan Kardec
"Ewangelia w/g spirytyzmu" - Allan Kardec

www.spirytyzm.pl

Świetny pomysł z tym wywiadem.
Dr Moody ma bardzo sympatyczna twarz :).
  • 0

#15

gurumiszczu.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W pytaniu odnośnie Biblii jakoby ta Święta Księga była niby zbiorem podań ludowych filozof Moody nie wykazał się znajomością bo w Biblii w Nowym Testamencie jest fragment o wychodzeniu z ciała ! Dla zainteresowanych moge podać fragment....

Użytkownik gurumiszczu edytował ten post 06.05.2011 - 11:44

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych