Skocz do zawartości


Zaobserwowałam coś dziwnego!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#16

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ad.1) Tak, jak większość z nas, za pomocą lunety.
Ad.2) Owszem.
Ad.3) Oczywiście!!!

Doskonale, stoimy więc na pewnym gruncie. Jako offtopic i raczej na privie chętnie bym się dowiedział co to za luneta, jakie obiekty miałaś okazję przez nią obserwować (katalog Messiera, NGC?), jakie roje meteorów i w jakiej liczbie obserwowałaś i generalnie od ilu lat interesujesz się astronomią :-) Generalnie chciałbym ustalić Twoje doświadczenie w astronomii. Na razie wiem, że podobnie jak ja nie uważasz się za profesjonalistkę.

Ad.4) No cóż, nie widziałeś tego czegoś, więc masz prawo pytać. Światło które obserwowałam nie spadało, ale leciało do przodu, ze tak to ujmę,bez zadnego widocznego kąta nachylenia.

Te słowa trochę podważają Twoją wiedzę o meteorach, które przecież mogą nadlatywać z każdego możliwego kierunku, po każdej trajektorii, w tym również lotem "poziomym", a nawet "do góry".

Ad.5)Trudno mi podać wielkosć obiektu. Z tarasu na czwartym piętrze mogłam to ocenić   w przybliżeniu na wielkość (sorry, głupio i nieprofesjonalnie to zabrzmi, ale nie jestem profesjonalistką) monety 2 groszowej.

Spodziewałem się, biorąc po uwagę Twoje astronomiczne doświadczenia, że podasz odpowiedź w stopniach, albo przynajmniej porównasz wielkość do tarczy Księżyca. Spróbujmy sprecyzować: monety 2-groszowej widzianej z jakiej odległości?

Jaskrawość światła porównam doświatła jasnego , mlecznego, bardzo delikatnego.

Tu z kolei oczekiwałem jasności w wielkościach gwiazdowych, lub porównania do jasności gwiazd, planet lub Księżyca. Ale dobrze. Jak długo utrzymywał się ślad po przelocie?

Nie było ono jednolite, ale jakby układało się we wzór mniejszych kółek.

Tak zwykle bywa w przypadku bolidów.
  • 0



#17

rzeznik666.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja nic narazie nei chce obalac ale juz nie raz widzialem takie rzeczy ktore po chwili okazywaly sie samolotem z wlonczonymi swiatalami do ladowania :P

cos takiego nawet z daleka potrafi dawac niezle po oczach ;]

jak mi sie uda to zrobie fotke takiego samolociku :)
  • 0

#18 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Spodziewałem się, biorąc po uwagę Twoje astronomiczne doświadczenia, że podasz odpowiedź w stopniach, albo przynajmniej porównasz wielkość do tarczy Księżyca. Spróbujmy sprecyzować: monety 2-groszowej widzianej z jakiej odległości?


Lynx, wielka szkoda, bo juz zdażyłam Cię polubić. Ale kobieta zmienna jest, więc powkurzaj mnie jeszcze trochę.
Obiekt był większy od tarczy księżyca.
Trzeba było zaproponowac punkt odniesienia, zamiast komentować teraz w ten sposób.

Tu z kolei oczekiwałem jasności w wielkościach gwiazdowych, lub porównania do jasności gwiazd, planet lub Księżyca. Ale dobrze. Jak długo utrzymywał się ślad po przelocie?


Jak już mówiłam Lynx, to trwało ułamek sekundy, więc jak myślisz? Nie było to tak jasne jak gwiazdy. :spadaj:
  • 0

#19

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx, wielka szkoda, bo juz zdażyłam Cię polubić. Ale kobieta zmienna jest, więc powkurzaj mnie jeszcze trochę.

Jestem gotów przeprosić, ale jeśli dobrze rozumiem, to dalsze wkurzanie Cię może tylko zwiększyć Twoją sympatię do mnie ;-)

Krótki czas trwania, ślad i jasność wskazują na zwykły meteor. Od normy odbiega tylko wielkość "obiektu". Pisałaś wcześniej, że nie był jednolity. Mogła byś to przybliżyć, zobrazować jakoś?
  • 0



#20 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

jeśli dobrze rozumiem, to dalsze wkurzanie Cię może tylko zwiększyć Twoją sympatię do mnie ;-)


Jasne Lynx. :hmm:
Opis obiektu podałam wczesniej. Nie wiem co jeszcze mogłabym do tego dodać.
Bardziej obrazowo, przypominało to przesączające się przez gazę swiatło w kształcie koła,( z mojego miejsca obserwacji , był to owal).Tyle.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych