Skocz do zawartości
Tornada, burze, cyklony - monitoring dewastacyjnych wiatrów i burz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
253 odpowiedzi w tym temacie

#46

Kajman.
 • Postów: 694
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Burza piaskowa paraliżuje północne Chiny

Dołączona grafika

Burza piaskowa sparaliżowała dziś rano Pekin. Jak podają chińskie służby meteorologiczne zjawisko przetoczyło się przez kilka regionów północnych Chin.

Niebo na Pekinem wraz z nastaniem burzy zmieniło kolor na żółty. Fenomen nadciągnął do miasta z nad wewnętrznej Mongolii. Informacje pochodzące z Pekińskiego Biura Ochrony Środowiska wskazują, że jakość powietrza jest najgorsza w ciągu całego roku.

Większa część północnych Chin będzie miała taką pogodę do niedzieli. Burza piaskowa przeszła przez 10 prowincji i regionów na północy i zachodzie kraju dotykając obszar o powierzchni 2,3 miliona kilometrów kwadratowych zamieszkały przez 90 milionów osób.

Według informacji meteorologów pekińskie niebo będzie ponownie niebieskie w niedzielę wieczorem. W niektórych częściach prowincji Gansu widoczność spadła do 100 metrów.

Według mieszkańców silny wiatr zwiewa przydrożne billboardy a na ulicach jest mocno spowolniony ruch gdyż z powodu niskiej widoczności auta poruszają się bardzo wolno.

To najsilniejsza burza piaskowa w ciągu ostatnich dziecięciu lat a czerwony alarm dla ludności został ogłoszony po raz pierwszy w historii.

Źródło: http://english.cri.c...1461s635045.htm
Źródło: http://zmianynaziemi...-polnocne-chiny

Użytkownik domino edytował ten post 03.05.2011 - 11:24

 • 0#47

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2229
 • Tematów: 1730
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podawanie obrazków w formie bezpośredniego odnośnika do witryny źródłowej jest niezgodne z regulaminem tego forum:

8.12 Zabronione jest hotlinkowanie czyli wykorzystywanie plików graficznych z innych serwisów bez wcześniejszego przeniesienia grafik na darmowy serwer hostujący lub na serwer własny.


Popraw proszę swój post, możesz posłużyć się radami opisanymi w poniższym wątku:

Wklejanie zdjęć na forum

Użytkownik Kurczak edytował ten post 02.05.2011 - 21:23

 • 0#48

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tornado z Nowej Zelandii, Auckland, miejscowość/przedmieścia ALBANY (przedmieścia Auckland, nie mylić z Albanią, krajem), 2 maj 2011

1 potwierdzona ofiara śmiertelna, 14 rannych po przejściu tornada w północnej części Auckland, tj. przedmieścia Albany. W okolicach supermarketu przeszło zamieszczone w linku poniżej tornado.

Tornado przeszło od "Hipermarketu Albany Center" aż do cukrowni Chelsea, uderzając uprzednio w Zatokę Waitemata.

Tornado według artykułu było średnio-słabe: pozrzucało dachy, przewracało drzewa i uszkodziło autobus.

Link do artykułu EN >>>
(uwaga: w artykule też znajduje się video z YouTube na samym dole, ale to jest inne tornado)

Link do Video z tornada >>>
 • 0

#49

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy będą aż cztery Aleje Tornad?

Przez dwa ostatnie sezony tornad w USA prowadzono największy w historii eksperyment naukowy, którego celem było zbadanie tych niezwykłych zjawisk. Efektem badań jest chęć ustanowienia czterech Alei Tornad.

Naukowcy zastanawiają się nad zmianą granic Alei Tornad, ponieważ jedne z najgwałtowniejszych zjawisk pogodowych pojawiają się coraz częściej poza jej standardowym zasięgiem.

Aleja Tornad to umowny obszar obejmujący amerykańskie Wielkie Równiny, gdzie tornad notuje się w ciągu roku najwięcej.

Jednak w rzeczywistości jej granice ulegają płynnym zmianom, im więcej danych spływa do naukowców.

Dlatego postanowiono rozdrobnić Aleję Tornad i zakreślić miejsca w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie tornada pojawiają się szczególnie często.

Okazuje się, że są cztery takie regiony i tylko jeden z nich pokrywa się ze starą definicją Alei Tornad. Nowe aleje zostały określone na podstawie intensywności tornad z lat 1950-2006. Wybrano tornada kategorii F4 i F5, które pokonały co najmniej 30 kilometrów.

W ten sposób oznaczono na mapach 3 tysiące komórek, które następnie otoczono granicami. Poza główną Aleją Tornad, rozciągającą się od północnych granic Teksasu przez Oklahomę, Kansas, Missouri, Nebraskę i Iowa po Wisconsin, pojawiła się także Aleja Dixie.

Obejmuje ona stany południowe, w tym Luizjanę, Arkansas, Missisipi, Alabamę, Tennessee i Georgię. Nie prawdziwa Aleja Tornad, lecz Aleja Dixie jest najbardziej aktywną.

Trzeci obszar nazwany Aleją Hoosier obejmuje Illinois, Indianę, Michigan, Ohio i Kentucky. Czwarty obszar to Aleja Carolina, która obejmuje wschodnie krańce stanu Karolina Północna. Przykładowo Aleja Dixie jest o połowę aktywniejsza od Alei Carolina. Natomiast Aleja Tornad jest o 1/6 mniej aktywna od Alei Dixie.

Na podstawie zebranych danych można określić, że największe zagrożenie nie tylko potężnymi, ale także długo panującymi tornadami obserwuje się w środkowo-południowym Missisipi, w północnej Alabamie, w środkowym i północno-wschodnim Arkansas, w północno-zachodniej Luizjanie, na granicy Minnesoty i Indiany, w środkowej Oklahomie, w południowym i wschodnim Kansas i w południowo-wschodniej Nebrasce.

Nowe dane pozwalają także na określenie zagrożonych obszarów z dokładnością do hrabstw, a nawet poszczególnych miast. Mimo iż tornada to chyba jedno z najlepiej przebadanych zjawisk pogodowych w USA, to jednak nadal niewiele o nich wiemy.

Okazuje się, że największa groźba z ich strony występuje nie tam, gdzie sądziliśmy. Poniżej zamieszczamy mapę z lokalizacją nowych Alei Tornad oraz miejscami największej aktywności.

Dołączona grafika

Źródło
 • 1#50

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mimo iż tornada to chyba jedno z najlepiej przebadanych zjawisk pogodowych w USA, to jednak nadal niewiele o nich wiemy.


Z wrażenia nad konstrukcją logiczną tego zdania, wymową mówiącą o poziomie naszej "nauki" usiadłem na dywanie, żeby się nie przewrócić.

Swoją drogą, cała ta nauka taka jest. Badają kosmos i twierdzą, że już wiele wiemy - za parę lat - że wszystko trzeba od nowa, bo nic nie wiemy.

Po 50 latach zakończył żałośnie, jak zbity pies projekt SETI - ze wstydem musiano zamknąć bezczelny projekt, który przez 50 lat wyciągnął miliardy na "poszukiwanie" życia w kosmosie, którego celem od początku było jego nie znalezienie, ale wygodnie sobie żyli przez te wszystkie lata. Dużo ubitej piany i...jeden sygnał "wow" w latach 70-tych.

Za zdefraudowanie kasy powinni pójść siedzieć. Chociaż, nie wiem co gorsze, świadomość, że przez 50 lat badań nic się nie osiągnęło i zakończenie ze wstydem "projektu" - czy ciąganie po sądach.

Z drugiej strony - po dziesiątkach lat badań o tornadach też nic nowego się nie mówi oprócz tego, że zderzają się zimne i suche masy z gorącymi i wilgotnymi i robi się "jakoś tam" kręciołek w postaci leja. I wałkują to samo od lat i setki milionów dolarów pieniędzy i zostali zaskoczeni przez 4 nowe aleje tornad.
 • 1

#51

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tuscaloosa przed i tuż po tornadzie

Satelity ujawniają szlak zniszczeń poczynionych przez najbardziej zabójczą od 86 lat serię tornad w USA. O przetrwaniu i śmierci decydowały jedynie metry. Prześledźmy skutki żywiołu dom po domu.

Ponad 350 osób zginęło w największej od lat 20. serii tornad na południu USA. Kilka dni temu zamieściliśmy zdjęcia satelitarne na których widoczna była ścieżka zniszczeń z dużej odległości.

Tym razem pokażemy jak rozkładają się zniszczenia dosłownie budynek po budynku.

Niezwykłej dokładności zdjęcia wykonane przez satelitę IKONOS ukazują skalę spustoszeń poczynionych przez jedno z tornad nad miastem Tuscaloosa w stanie Alabama.

Porównując zdjęcia sprzed przejścia żywiołu i po nim można prześledzić ścieżkę tornada. Miała ona długość kilku kilometrów i średnicę kilkuset metrów. Lej zrównał z ziemią budynki położone nad brzegami jeziora.

Dochodziło do sytuacji, gdy domy po jednej stronie ulicy obrócone zostały w ruinę, podczas gdy po drugiej stronie ulicy pozostały nienaruszone.

Na zdjęciach porównawczych można przeanalizować jak diametralnie zmienił się krajobraz Tuscaloosa i to dosłownie w ciągu kilku minut. Poniżej zdjęcia z satelity IKONOS zawieszonego ponad 600 kilometrów nad ziemią i pędzącego z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę.

Porównawcze zdjęcia satelitarne miasta Tuscaloosa przed i po tornadzie:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Źródło
 • 1#52

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Destrukcyjne tornado w centrum Taipei

http://www.youtube.com/watch?v=B-pRfW4QQyk&feature=player_embedded


To wideo prezentuje film przedstawiający tornado, które pojawiło się wczoraj w stolicy Tajwanu, Taipei. Trwało dwie minuty, przewracało samochody i motocykle. Nie ma doniesień o szkodach i ewentualnych ofiarach.

Trwał wtedy stacjonarny front pogodowy nad miastem. Byłą ekstremalnie wysoka wilgotność na południu metropolii. Zwiększona wilgotność i wiatr spowodował znaczną konwekcję i rozpoczął rotację masy powietrza.

Należy nadmienić, że ostatnio mamy bardzo dużo tego typu fenomenów na całym świecie. W tym roku były już tornada w Nowej Zelandii, w Rosji a przede wszystkim w USA gzie zanotowano najbardziej niszczycielski sezon tornad w historii.

http://zmianynaziemi...-centrum-taipei
 • 2#53

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pioruny uderzyły w gigantyczny samolot

Do spektakularnego zjawiska doszło nad lotniskiem Heathrow pod Londynem. Podczas gwałtownej burzy w największy samolot świata Airbus A380 uderzyły pioruny. Na pokładzie było pół tysiąca pasażerów.

W jeden z kwietniowych wieczorów nad lotniskiem Heathrow pod Londynem odbywało się lądowanie Airbusa A380, a więc największego samolotu pasażerskiego na świecie.

Maszyna należąca do dubajskich linii lotniczych Fly Emirates właśnie była sprowadzana przez pilotów na płytę lotniska, kiedy w samolot uderzyły pioruny.

Blisko pół tysiąca pasażerów samolotu zobaczyło jasny błysk. Nic jednak nie poczuli, a maszyna chwilę później bez żadnych problemów wylądowała.

Dlaczego uderzenia piorunów nie są groźne? Ponieważ samoloty, podobnie jak samochody, dzięki tzw. klatce Faradaya są jednym z niewielu miejsc podczas burzy, gdzie zagrożenie uderzeniem pioruna jest najmniejsze. Klatka Faradaya to metalowy ekran mający chronić przed polem elektrostatycznym.

Została wymyślona i skonstruowana w 1836 roku przez fizyka angielskiego Michaela Faradaya. Dzięki temu efektowi samoloty są w większości odporne na uderzenia piorunów, ale czasem zdarza się, że takie zabezpieczenia nie wystarczają.

Przykładem może być incydent, który miał miejsce w 2009 roku. Samolot francuskich linii Air France spadł wówczas do Oceanu Atlantyckiego w drodze z brazylijskiego Rio de Janeiro do Paryża. Przyczyną katastrofy miało być uderzenie pioruna, który doprowadził do zwarcia w obwodach elektrycznych. Zginęło 216 pasażerów i 12 członków załogi.

Najnowsze modele samolotów są znacznie lepiej chronione przed piorunami i gradobiciami, niż te sprzed wielu lat. Dlatego też o uderzeniu pioruna w największy samolot świata dowiedzieliśmy się wyłącznie dzięki nagraniu wideo, a nie skończyło się to katastrofą.Źródło
 • 1#54 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Gradobicie w Gruzji powaliło 70% zbiorówDołączona grafika

Gradobicie, do którego doszło wczoraj w okolicy Telawi w regionie Kachetii (wschodnia Gruzja ) zniszczyło znaczną część gruntów rolnych. Dziesiątki hektarów winnic, sadów orzechowych i owocowych jest zniszczone. Szef regionu Telawi, Basil Davitashvili powiedział, że w siedmiu najbardziej dotkniętych wioskach zniszczone jest 70% wszystkich użytków rolnych.

Uszkodzenie są jeszcze niemożliwe do oszacowania z powodu trudnych warunków pogodowych.
"Wartość szkód nie jest jeszcze znana, trwają ulewne deszcze, które uniemożliwiają kontrolę gruntów rolnych." powiedział Davitashvili.

W regionie Kachetii w bieżącym roku, ucierpiały już z powodu powodzi i burz, dobra prywatne i komunalne, ogródki działkowe i domostwa ludzkie. Bardzo duże obszary kraju mają przerwy w ostawach prądu elektrycznego. Bez energii, pozostaje około 40 tysięcy mieszkańców Lagodekhi, Kvareli i powiatów Gurjaani. Efekty katastrofy nadal są szacowane.

(Do obejrzenia także pod adresem źródłowym jest film)

Click

 • 1

#55 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Tornado spustoszyło austriacki Müllendorfhttp://www.youtube.com/watch?v=eY4M-yBAwaA&feature=player_embedded

80 metrowe tornado miało powstało w pobliżu Eisenstadt. Jak podają raporty komendant straży pożarnej w miejscowości Mullendorf dosłownie cudem uniknął śmierci. Okolica wygląda jak pole bitwy.

Karl Tinhof, mieszkaniec, nie może nadal zrozumieć, że tego co widział.
"To było gwałtowne. Drzewa łamały się łatwo, dachówki z domów były wyrwane i ciskane w ściany innych domów, to było straszne."

Od soboty od 15.28, to spokojne miasteczko w powiecie Eisenstadt pozostaje w szoku. 80 metrowej szerokości tornado skakało bezpośrednio z domu na dom i z ogrodu na ogród pustosząc je po drodze. Austriacka miejscowość oświadczyła scen znanych tam do tej pory tylko w filmach typu „Twister”. Wszyscy zgonie twierdzą, że było to bardzo dziwne i niespodziewane zjawisko.
W miejscowości Mullendorf. "blaszany dach został wyrzucony 120 metrów w górę i uderzył w czyjś ogród, horror", powiedział Tinhof.

W sumie 15 domów w Müllendorf jest uszkodzone, wczoraj zostały tymczasowo zakryte otwory w dachach za pomocą brezentu. Zaczynają prace rzeczoznawcy z firm ubezpieczeniowych.

Click

 • 2

#56

Kajman.
 • Postów: 694
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jaki będzie sezon huraganów 2011?

Amerykański Krajowy Instytut do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikował ostatnią prognozę przed rozpoczynającym się 1 czerwca sezonem tropikalnych cyklonów na wodach Atlantyku. Jaki będzie ten sezon?

Według ekspertów oczekiwać trzeba bardzo aktywnego sezonu z liczbą cyklonów powyżej normy wieloletniej.

Według symulacji komputerowych narodzi się od 12 do 18 cyklonów tropikalnych (wiatr od 63 do 119 km/h), w tym od 6 do 10 huraganów (wiatr od 119 km/h).

Od 3 do 6 huraganów będzie miało co najmniej trzecią kategorię z wiatrem od 178 do ponad 250 kilometrów na godzinę.

Dla porównania norma wieloletnia to 11 cyklonów tropikalnych, w tym 6 huraganów i 2 huragany trzeciej kategorii i więcej.

Mimo to tegoroczny sezon nie powinien być aż tak aktywny, jak ubiegłoroczny. Wówczas zanotowano 19 cyklonów, co uczyniło 2010 rok trzecim najbardziej obfitującym w cyklony w całej historii pomiarów.

Prognozy są przygotowywane przede wszystkim dla mieszkańców wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, która jest domem dla ponad 30 milionów Amerykanów.

Są one niezwykle istotne także dla rynku paliwowego, ponieważ z Zatoki Meksykańskiej pochodzi aż 30 procent amerykańskich dostaw ropy i 12 procent gazu ziemnego.

Źródło: www.twojapogoda.pl
 • 0#57

Miłosz.
 • Postów: 522
 • Tematów: 47
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trąba powietrzna w Wielkopolsce

Trąby powietrzne kojarzą Wam się tylko z amerykańskimi filmami katastroficznymi? Nic bardziej mylnego. Burzliwy weekend pogodowy zgotował mieszkańcom Wielkopolski atrakcje nie tylko w postaci nawałnic i gradobić. @Filip i BrzozaAdik nadesłali nam zdjęcia trąby powietrznej z okolic Koła i Słupcy. Burze i gradobicia przechodzą przez Polskę już od piątku.

W niektórych miejscach gwałtowne opady i burze spowodowały zalanie ulic i piwnic. Zdjęcia i nagrania rejestrujące lokalne podtopienia zarejestrowały kamery naszych Reporterów 24.

Dołączona grafika
"Trąba została sfotografowana w okolicach Słupcy w województwie wielkopolskim" - opisuje swoje zdjęcie @Filip.

Poniedziałek ma przynieść natomiast wyraźne ochłodzenie, choć będą to nadal przyjemne temperatury - na zachodzie będzie 20-23 stopnie, na wschodzie - 19-25 st. Tam będzie jeszcze grzmiało.
Wtorek i środa to natomiast pełna sielanka - słonecznie w całym kraju, z temperaturami od 20-25 stopni.

Dołączona grafika


"Zdjęcie przedstawia trąbę powietrzną niedaleko Koła w miejscowości Police Mostkowe" - podpisała Reporterka 24.

Źródło http://kontakt24.tvn...grupa=najnowsze

Użytkownik Miłosz edytował ten post 22.05.2011 - 15:43

 • 0#58

D.B. Cooper.
 • Postów: 1170
 • Tematów: 108
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up
Dwie trąby o identycznym leju i układzie chmur, a ok. 50 km. odległość...? Czy byłaby widoczna tak samo na takim dystansie?

Dołączona grafika

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 22.05.2011 - 17:27

 • 0#59

Miłosz.
 • Postów: 522
 • Tematów: 47
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up
Dwie trąby o identycznym leju i układzie chmur


W tym wypadku, nieprawda. Zdarza się owszem, że powstają z jednej chmury tak zwane tornada-siostry ale musiały by być blisko siebie. Na zdjęciach jest tylko jedne tornado.

Trąby powietrzne potrafią mieć naprawdę pokaźne rozmiary, mogą być za równo bardzo szerokie ( ostatnio w stanach przetoczyło się tornado które miało u podstawy pół kilometra, mniej więcej. Bóg uchowaj Polskę przed takimi atrakcjami ) jak i bardzo wysokie. Tornado które przeszło w Wielkopolsce najprawdopodobniej nie dotknęło ziemi, lub nie wyrządziło prawie żadnych zniszczeń.
Widocznie ta trąba musiała być widoczna w dużej odległości skoro jest na zdjęciach, a że wygląda na nich niemal identycznie, to moim zdaniem obala to definitywnie tezę, że było ich więcej. Przy okazji, nie bierzesz tego pod uwagę, że trąba powietrzna z reguły się przemieszcza, podobnie jak chmura z której powstała. Czyli w cale nie musiała być fotografowana z odległości 50 km bo się przemieściła i była lepiej widoczna.

Użytkownik Miłosz edytował ten post 23.05.2011 - 06:34

 • 0#60

Jarecki.
 • Postów: 4085
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Joplin, USA. Śmiertelne tornado. Nad środkowym zachodem USA przeszło w niedzielę kilka tornad powodując śmierć co najmniej 30 osób w miasteczku Joplin, na południowym zachodzie stanu Missouri, i jednej w Minneapolis w stanie Minnesota. Tornada wyrządziły też poważne straty materialne.
Silne tornado przeszło nad zamieszkanym przez około 50 tys. ludzi Joplin w niedzielę wieczorem czasu miejscowego.

- Obecnie wiemy, że liczba zabitych wynosi 30 - poinformował agencję Reuters koroner z hrabstwa Newton, w którym położone jest miasto. - Słyszeliśmy o liczbie przekraczającej nawet 100, ale nie wydaje mi się, aby ktokolwiek dysponował obecnie dokładnymi danymi.

Dodał, że tylko w jednym miejscu odnaleziono 11 ciał.

Jak przypomina Reuters w ubiegłym miesiącu, kiedy tornada przeszły nad siedmioma amerykańskimi stanami, zginęło co najmniej 330 ludzi. Tylko w Alabamie śmierć poniosło 238 osób, kiedy 27 kwietnia trąby powietrzne przeszły nad miastem Tuscaloosa.

Gubernator stanu Missouri Jay Nixon powiedział w niedzielę w rozmowie z CNN, że zginęła nieznana na razie liczba ludzi.

- Nie mamy żadnych liczb, ale mamy potwierdzenie, że są zabici.
Nixon ogłosił stan wyjątkowy i poinformował, iż nakazał wysłanie stanowej Gwardii Narodowej, która ma pomóc regularnemu wojsku i innym rządowym agencjom w usuwaniu skutków gwałtownych burz, które jak powiedział spowodowały rozległe zniszczenia w całym Missouri.

Według miejscowych władz i telewizji w Joplin w gruzach są całe osiedla oraz szpital. Jedna z mieszkanek północnych rejonów miasta relacjonuje, że zniszczonych jest wiele budynków i płonie jedyna w mieście szkoła średnia.

Inne tornado przeszło nad północną częścią i przedmieściami Minneapolis, największego miasta w stanie Minnesota, zrywając dachy z dziesiątków budynków. Zginęła co najmniej jedna osoba a 30 zostało rannych. Tornado uderzyło w niedzielę po południu czasu miejscowego. Burza zerwała linie wysokiego napięcia i pozbawiła prądu około 22 tys. budynków.

W nocy z soboty na niedzielę tornada przeszły nad północno-wschodnią częścią stanu Kansas, gdzie zginęła jedna osoba, a około 200 budynków zostało uszkodzonych. Stan wyjątkowy ogłoszono tam w 16 hrabstwach.

http://www.poranny.p...SWIAT/500997645

http://www.youtube.com/watch?v=-D8puEAurk4

http://www.youtube.com/watch?v=779O5EjZn1o
 • 1
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u