Skocz do zawartości


Katastrofa w Fukushimie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1855 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Japonia: Czy czeka nas coś gorszego od Czarnobyla ? Europa zagrożona ?
Poniższy artykuł pisałem 7 godzin temu. W międzyczasie dotarłem do danych i informacji, które przekonały mnie o zasadności obawiania się nadejścia chmury radioaktywnej.

Pragnę podkreślić, iż nie mam i nie mogę mieć pewności co do tego, czy radioaktywna chmura dojdzie do Europy. Mam jednak uzasadnione obawy co do takiej możliwości.

Oto w skrócie informacje, które pozyskałem:

* Niemiecki portal KOPP informuje, że chmura radioaktywna będzie nad Niemcami do 7 dni. Przeczytałem też, iż tak jak w przypadku Czarnobyla, media maja zakaz informowania o chmurze. W takiej sytuacji mogą podawać tylko "urzędowe" dane.
http://info.kopp-ver...B861B9D4F64B017

* Niemieckie centrum badania radioaktywności w powietrzu, zanotowało dzisiaj nad ranem ponad 15 krotny wzrost radioaktywności. W dniu dzisiejszym Polski odpowiednik stwierdził w wywiadzie, że radioaktywność w Polsce jest i była w normie... (!)
http://inters.bayern...mp=207&tbltyp=2 (Dziękujemy Rafałowi za linka)

* Nie ma wątpliwości co do tego, że wybuch w jednym z budynków, w którym znajduje się reaktor nastąpił, niszcząc cały budynek. Władze japońskie twierdzą, że reaktor nie ucierpiał. Czego jednak władze japońskie i oficjalne media nie podają to fakt, iż całe zużyte paliwo nuklearne z reaktora, było składowane na najwyższej kondygnacji budynku i w momencie wybuchu zostało ono wystawione na reakcje z atmosferą, powodując powstanie chmury radioaktywnej:
"The Fukushima nuke plant is almost identical to Vermont Yankee (VY). It has a Mark 1 (earliest) containment. The fuel pool is on the top floor, and after the explosion the fuel pool is open to the environment. Many years of spent fuel (the used fuel that is the most radioactive,) is not being cooled and is in direct contact with the air so it is beginning to release significant amounts of radiation".

źródło: http://greenmountain...aking-radiation

Poniżej tabelka radioaktywności z ww. niemieckiego instytutu:

Aerosole-Gesamt: Stunden-Mittelwerte der letzten 48 Stunden
Stand: 12.03.2011, 15:46Uhr


Dołączona grafika

Spoglądając wstecz - na historię tego typu zdarzeń (także w Czarnobylu), widzimy że informacje o nich podawane były z dużym opóźnieniem. Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się (w tym KOPP), iż tym razem jest podobnie. W tego typu sytuacji kryzysowej, oficjalne media mogą podawać tylko to, co zostaje przepuszczone przez filtr agencji prasowych. Inaczej mówiąc - jeśli w najbliższym czasie coś się będzie działo, to nie powinnismy oczekiwać szczerej i natychmiastowej relacji mediów ! Śledźcie uważnie rozwój wypadków ! Lepiej dmuchać na zimne niż poprzez niefrasobliwość ryzykować zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Artykuł główny: Jakkolwiek jeszcze wczoraj władze Japonii uspokajały nas, że problemy w elektrowni atomowej - Fukushima są pod kontrolą, to jednak dzisiejszego ranka doszło do najgorszego. Ściana elektrowni się zawaliła, doszło do dużego wybuchu i poważnego wycieku materiału radioaktywnego.




Dołączona grafika

Rektory w Fukushima 1 i Fukushima 2 są przegrzane i poza kontrolą specjalistów elektrowni, co zmusiło kierownictwo do podjęcia decyzji o "kontrolowanym" wypuszczeniu do atmosfery części radioaktywnej pary z przegrzanego systemu chłodzenia reaktora (link).

Zarząd elektrowni przyznał, że utracił kontrolę nad chłodzeniem pozostałych reaktorów w obu blokach.


W każdej chwili może dojść do większych wybuchów oraz niekontrolowanej reakcji łańcuchowej, co mogło by spowodować tragedię wielokrotnie większą, jak ta w Czarnobylu, na Ukrainie, w 1985 roku.



Czy Europie coś grozi ?
To pytanie właśnie spędza sen z powiek wielu specjalistów i polityków w Europie. Odpowiedź jest tylko jedna: TAK - Europa może być w takiej sytuacji poważnie zagrożona.

Nie kontrolowana reakcja i duży wybuch w elektrowni Fukushima, spowoduje wydostanie się potężnej, wielokrotnie większej od tej z Czarnobyla, chmury radioaktywnej, która obiegnie całą ziemię i w przeciągu kilku dni dostanie się nad Europę.

Edwin Lyman, specjalista od technologii nuklearnych, stowarzyszony w Unii przeciwnej rozwojowi tych technologii (Union of concerned Scientists) twierdzi, iż niezdolność przywrócenia chłodzenia reaktorów, prawie na pewno doprowadzi do "przepalenia" reaktorów i przeniknięcia ogromnej ilości paliwa radioaktywnego do środowiska, co spowoduje katastrofę ekologiczna o niewyobrażalnych rozmiarach.

Dołączona grafika

Tej wersji zaprzeczają specjaliści z Japonii. Twierdza oni, że powtórka Czarnobyla jest w przypadku japońskich, nowoczesnych elektrowni atomowych niemożliwa, poniewaz utrata temperatury powoduje zatrzymanie reakcji jądrowej. Czytamy o tym w MSNBC.com (link).

Kto ma rację ?


Jak na razie przewidywania japońskich specjalistów się nie sprawdzają i co rusz dochodzi do nowych niespodzianek. Sami przyznają,
że nie są zdolni chłodzić reaktory i dochodzi do wybuchów.

FOX News alarmuje (link):

"However, if they cannot continue to restore cooling of the plant, it could become a very dangerous situation to those living in close range of the plant, and the fallout would only spread.
If the reactor does indeed melt down, the results could be similar – if not worse – than that of Chernobyl."




Czyli jednak...

Okazuje się, że jeśli Japończykom nie uda się przywrócić chłodzenia reaktorów, to prawdopodobieństwo iż katastrofa wielokrotnie przewyższająca tą z Czarnobyla się zdarzy, jest jednak wysokie.

Pilnie obserwujmy rozwój wypadków w Japonii, poniewaz jeśli dojdzie do rozpatrywanej tutaj katastrofy, to będziemy mieli tylko kilka dni na przygotowanie się do przyjęcia opadów radioaktywnych.

Dobrze by też było zadać podstawowe pytania, naszym politykom i specjalistom: jak oni przygotowują nasz kraj i społeczeństwo do potencjalnej sytuacji kryzysowej ? Czy podjęli już jakieś działania, czy też jak zwykle będą kompletnie zaskoczeni ?

Click




P.S: Od razu zaznaczam, że to nie ja jestem autorem tego artykułu. Przedstawiłem go, bo uznałem że jest istotny. Nie chciałem nic w nim zmieniać.

Użytkownik Eury edytował ten post 13.03.2011 - 19:45

  • 14

#2

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Muhad,

pisałem w wątku o trzęsieniach o tej sytuacji (wiem, że to był offtop - przepraszam), niestety wielu z nas ślepo wierzy mediom mainstream i oświadczeniom władzy,

RSOE EDIS link

w tych informacjach jest rozdwojenie jaźni - z jednej strony poziom 4 przesłany do Agencji Atomistyki (lokalne zagrożenie) z drugiej oficjalne uruchomienie procedur magazynowania jodyny i innych środków, zakaz wjazdu zagranicznych mediów nawet w okolice, które nie zostały ewakuowane, wydaje się, że kilka celów przyświeca temu - chęć utrzymania dyscypliny w społeczeństwie (zalecenie aby nie opuszczano domów), awaria atomowa która zostałaby oficjalnie potwierdzona to upadek pokojowego programu atomowego Japonii - jednego z podstawowych źródeł energii - katastrofa strategii gospodarczej kraju , udziały w firmach budujących te elektrownie posiada wielu z oficjeli powiązanych oficjalnie i mniej z Agencją Atomistyki - więc obie strony mają "interes" w zamieceniu sprawy pod dywan...

Czernobyl był we wrogim wtedy dla Zachodu ZSRR - inna geopolityka - nie było szans ukryć tego przy takich wiatrach (SSE)

pozdrawiam
  • 0

#3

Przecinek.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trzeba było na samym początku napisać, że artykuł pochodzi z globalnejswiadomosci.Nie straciłbym 3 minut życia na czytanie tego.

A i coś jeszcze:

"Średnia aktywność Rn-222 w powietrzu przy ziemi wynosi ok. 4,4 Bq/m3, ale w parterowych zabudowaniach może przekraczać 200 Bq/m3."

http://www.radioakty...lublin.pl/?id=3

Czyli nic nadzwyczajnego jak dla mnie, tylko szerzenie paniki przez ten śmieszny portal.

Użytkownik Przecinek edytował ten post 12.03.2011 - 20:56

  • 1

#4 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

UMCS Lublin
http://www.radioakty...lublin.pl/?id=0


Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
http://www.paa.gov.p...y/moc_dawki.php

Niczego nie zarejestrowano.

Ciekawe jak sytuacja się rozwinie.
  • 0

#5

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

TAK - Europa może być w takiej sytuacji poważnie zagrożona

NIE.

Wydostanie się radioaktywnej pary wodnej na razie nie jest groźne dla ludzi - Rzecznik PAA dr Stanisław Latek

Źródło WP

A czarny scenariusz zakłada taką ewentualność:

Dołączona grafika

Więc nawet jeśli coś złego się wydarzy (a nic się nie wydarzy) to Europejczycy mogą spać spokojnie.

Użytkownik domino edytował ten post 12.03.2011 - 21:56

  • 1



#6

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może poważnie zagrozić ameryce ale nie europie. Wnioskując z obrazka jeśli miałaby dolecieć chmura to ile ona może mieć ? 100radów ?
  • 1



#7

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Panie i Panowie,

nic mnie tak nie denerwuje jak traktowanie mnie (jako czytelnika ) jak nieuka i naiwniaka, który uwierzy we wszystkie bzdety podane elegancko przez net lub TV.
Wszyscy przyznali, że w elektrowni Fukushima I doszło do wybuchu wodoru,
i chyba każdy kto choć trochę zna fizykę i chemię wie, że wodoru raczej w elektrowni jądrowej nie stosuje się , może jedynie jego tlenek , jako chłodziwo i stabilizator, aby powstał wodór (który sam raczej nie wybucha) i tlen (przydatny do spowodowania wybuchu wodoru) musiało dojść do jakiejś reakcji - albo elektrolizy (możliwe przy prądach stałych) albo raczej do termolizy - kiedy woda chłodząca weszła w kontakt z rozżarzoną osłoną grafitową (dokładnie tak jak w pierwszej eksplozji w Czarnobylu) i została rozłożona na wodór i tlen w składzie mieszaniny piorunującej.
Uwolnienie pary wodnej nie spowodowałoby też pojawienia się izotopów cezu i jodu, musiało dojść do uszkodzenia osłony reaktora aby się one pojawiły.


pozdrawiam
  • 5

#8 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

TAK - Europa może być w takiej sytuacji poważnie zagrożona

NIE.

Wydostanie się radioaktywnej pary wodnej na razie nie jest groźne dla ludzi - Rzecznik PAA dr Stanisław Latek

Źródło WP

A czarny scenariusz zakłada taką ewentualność:

Dołączona grafika

Więc nawet jeśli coś złego się wydarzy (a nic się nie wydarzy) to Europejczycy mogą spać spokojnie.

A co jak to pójdzie w drugą stronę?
  • 0

#9

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czekałem od rana aż ktoś to napisze :D Wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć ;) No więc właśnie, a co jak wiatr będzie wiał w inną stronę?
  • 0



#10

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wydaje się to bardziej skomplikowane, wszystko zależy od tego jaki pułap osiągną dymy i cząstki z elektrowni, ciężkie pewnie nie wzniosą się wysoko i opadną w okolicach Japonii także po jej zachodniej stronie, lekkie które osiągną stratosferę mogą dolecieć do Ameryki Płn. dzięki prądowi strumieniowemu - widać to np. na tej animacji.

Link

byłby to jakiś odwet za 1945 r.

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 12.03.2011 - 22:51

  • 0

#11

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dla przypomnienia wcześniej pojawiała się informacja, ze to co wydostało się idzie w kierunku Kamczatki,więc raczej nie według tego schematu podanego wyżej.

Edit. Właśnie znalazłem tą informację:

Substancje, które wyparowały w czasie eksplozji w elektrowni, mogą w ciągu 24 godzin dostać się nad Kamczatkę - podaje AFP.


Użytkownik Arczi1991 edytował ten post 12.03.2011 - 23:01

  • 0

#12

BoryZ.
  • Postów: 231
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czekałem od rana aż ktoś to napisze :D Wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć ;) No więc właśnie, a co jak wiatr będzie wiał w inną stronę?

Nie wiem, moze sie myle, ale zdaje mi sie ze wiekszy wplyw na przemieszczanie sie takiej chmury bedzie mial ruch obrotowy ziemi (siła coriolisa).
  • 0

#13

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli wiatr wiałby w inną stronę, to szacując długości skażonej sfery na obrazku nie dojdzie do nas za cholerę, zdaję się. Daleko jesteśmy :)
  • 0

#14

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

13.03 .. jesli ta data cos znaczy, moze mieć związek z wybuchem ? oby nie

edit
ciekawa strona z raportami NISA Nuclear and Industrial Safety Agency
http://www.nisa.meti...lish/index.html

Użytkownik hubiii p edytował ten post 12.03.2011 - 23:22

  • 0

#15

dryndryn.
  • Postów: 193
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

moze byc ciezko to opanowac :(



http://wiadomosci.ga...o_wybuchu_.html
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych