Skocz do zawartości


Zdjęcie

Elizabeth Batory


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#16

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Choroba psychiczna jest najgorsza rzeczą mogącą spotkać człowieka. Obsesja pcha nas na skraj człowieczeństwa, pozbawiając moralności i jakikolwiek granic. Elżbieta Batory była osobą chorą psychicznie: przyczyną było kazirodztwo i makabryczne wydarzenia rozgrywające się na jej młodych i niedoświadczonych oczach. Współczuje jej, że będąc tak młoda zobaczyła tyle okropnych rzeczy...

Nie usprawiedliwia jej to jednak przed tym czego się dokonała. Obsesja na punkcie swojego wyglądu i fobia przed śmiercią oraz fanatyczne, wręcz maniakalne skłonności seksualne to właśnie największe zło, jakie może człowiek doświadczyć. Zaplątała się w tym wszystkim i oddała bez reszty poddając się. Trudno walczyć z fobiami, obsesjami czy manią seksualną. Wszystkie te słabości nasiliły się zbytnio by mogła się temu przeciwstawić...było już za późno. Mało kto wyszedłby z tego w tamtych czasach...zresztą w tych czasach to również mało prawdopodobne
  • 0

#17

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Od jakiegoś czasu interesuję się historią Elżbiety i muszę powiedzieć, że obydwa artykuły dużo wniosły do stanu mojej wiedzy ;) Jocker mam pytanie - czy zdjęcia które zamieściłeś naprawdę przedstawiają Elżbietę, czy to są tylko wyobrażenia jakiegoś artysty?

Osobiście polecam płytę Cradle of Filth "Cruelty and Beast", w całości poświęconą właśnie tej morderczyni. Płyta zawiera zarówno dające kopa utworu hardrockowe, jak i ballady jak nastrojowa Bathory Aria. Płyta trzyma w napięciu od początku do końca :devil:


Okładka albumu
Dołączona grafika


Okładka albumu rozszerzonego

Dołączona grafika
  • 0

#18 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Z ostatniej chwili. ;)
Kiedy pisałam poprzednie posty, byłam świerzo po lekturze książki o tej pani.
Wiadomo, że jej dłużnikiem był król Austro - Węgier, oraz kilku innych możnowładców. Kto wie, czy nie stało się to jednym z powodów, dla których została skazana...
  • 0

#19

Tormoz.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Osobiście rozważam 2 alternatywy:
albo była opętana
albo była psychopatką
  • 0

#20

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Opętanieto najczęsciej specyficzna psychoza , Pani elżbieta żyła w czasach gdzie kazdy kto stał wyzej mógł sobie pozwolić na "szalenstwa". Szczerze to mógł być efekt nudy ... zajęcia nie mogła sobie znalesć wiec szukała sposobu na odmłodzenie. :P
  • 0

#21

Lita.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Interesująca osobowość,nie rozumiem jednej rzeczy, jak można czerpać korzyści z czyjegoś cierpienia?
Nie pojęte :hmm:

  • 0

#22 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

Przestańcie pisać o opętaniu, jakbyśmy żyli w wiekach ciemnych. Była osobą pełną obsesji na punkcie seksu (była biseksualna), oraz na punkcie swojej urody. W swoich czasach bya uwazana za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy. Tak naprawdę nie wiadomo co było przyczyną używania krwi do "zabiegów pielęgnacyjnych".
Pewne jest natomiast to, że z całą pewnością nie była osobą zdrową na umyśle.
  • 0

#23

Broken.
  • Postów: 178
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O, moja ulubiona postac :D Jedna z ciekawszych w historii. Calkiem niedawno rysowalam ja nawet;d Jednoczesnie jednak wspolczuje jej, ze musiala tak skonczyc. Wspolczuje takze jej ofiarom, sama raczej nie chcialabym byc na ich miejscu.
  • 0

#24

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiadomo, że jej dłużnikiem był król Austro - Węgier, oraz kilku innych możnowładców. Kto wie, czy nie stało się to jednym z powodów, dla których została skazana...


Jest to fakt historyczny. Król Węgier Matthias był dłużnikiem Elżbiety. W swoich czasach ród Batory był nawet bogatszy niż ród królewski. Reszta jej rodziny i okolicznych magnatów, takich jak Hrabia Megyery czy jej kuzyn Hrabia Thurzo mieli ochotę zagrabić jej ziemie. Starania te nasiliły się po śmierci męża Elżbiety Franciszka Nadasdy' ego. Magnateria szukała tylko powodu, by móc wyeliminować Elżbietę. Możliwe że w wyniku ciągłego uczucia zagrożenia, Batorówna przestała panować nad sobą i zaczęła zbyt "ostro". dyscyplinować swoją służbę. Kto wie, czy legenda o jej krwawych praktykach nie została zmyślona, by możnowładcy mieli pretekst na zamurowanie jej w wieży.

W przyszłym roku (czyli w sumie niedługo ;) ) do kin wchodzi film o Elżbiecie. Przesyłam linka
Trailer
  • 0

#25

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Był dziś program również o niej na TVN Historia, świetnych rzeczy się dowiedziałem.Miała w sobie coś z wampira :P

Użytkownik Halloween edytował ten post 24.12.2007 - 15:55

  • 0

#26

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Opętanieto najczęsciej specyficzna psychoza , Pani elżbieta żyła w czasach gdzie kazdy kto stał wyzej mógł sobie pozwolić na "szalenstwa". Szczerze to mógł być efekt nudy ... zajęcia nie mogła sobie znalesć wiec szukała sposobu na odmłodzenie. :P

Dokładnie:) W tamtych czasach jak ktoś był bogaty i wpływowy to bardzo często wyprawiał rzeczy o których nam by sie w dzisiejszych czasach nie śniło.Mało ma to wspólnego z opętaniem,więcej z chorobą psychiczną.Nie można jednak porównywać jej do naszych czasów gdyż ludzie mieli kiedyś zupełnie inną mentalność.Rzadko kiedy istniało pojęcie takie jak sumienie,współczucie np dla takich chłopów a tu taka piękna i zaczyna się starzeć..więc co tu robić?Poznaje kobietę parającą sie czarnymi naukami,która wyczytała bardzo modne wśród czarownic brednie o mocy krwi...i tak sie pewnie zaczęło.
  • 0

#27

Mandy.
  • Postów: 26
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mając sześć lat, stała się świadkiem wydarzenia, które mogło mieć istotny wpływ na jej psychikę - jeden z Cyganów zapewniających rozrywkę mieszkańcom zamku został oskarżony o sprzedanie dzieci Turkom. Został uznany winnym i skazany na śmierć. Egzekucję wykonano poprzez rozcięcie brzucha konia i zaszycie w nim skazanego mężczyzny. Podobny wpływ na Elżbietę mogła mieć sytuacja, która miała miejsce około siedmiu lat później - jeden z jej kuzynów, ówczesny książę Siedmiogrodu, nakazał obciąć nosy i uszy 54 zbuntowanym chłopom.


Właśnie to chciałam dodać.. Zresztą nie tylko.

Pare lat temu czytałam ksiazke o niej. Elzbieta miala tez w swoim zwyczaju spraszac do swojej posiadlosci mlode kobiety pod roznymi pretekstami. Pewnej zimy, kiedy zrobila to, zaprosila ja na dziedziniec. Temperatura byla grubo ponizej zera, a Batory... kazala rozebrac sie kobietom do naga i oblac je lodowata woda. Potem dlugo podziwiala swoje piekne, lodowe rzezby, twarze, ktore zastygly jednym ruchu z przerazliwym grymasem na twarzy...

Zdarzalo sie tez, ze jej zamek byl tak uslany smierdzacymi i rozkladajacymi sie zwlokami, ze wyprowadzala sie z niego do czasu, az jej sluzacy nie sprzatna cial, nie pozbeda sie trupiego odoru...
  • 0

#28

Kessarath.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Największy polski dystrybutor figurek miał ją w swojej ofercie. Ale posiadanie tego na biurku mimo ładnego wykonania jest co najmniej niesmaczne. Równie dobrze można postawić sobie popiersie Hitlera czy Busha [któregokolwiek]
  • 0

#29

mia546.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Łoo... Oglądałam niedawno film z udziałem Elizabeth Batory.

To znaczyyy... O niej był, a raczej o grze komputerowej która była o niej.

'Stay Alive'- Polecam... Dla ludzi o wytrwałych nerwach :D
  • 0

#30

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stay Alive moim zdaniem był mało ambitnym filmem grozy,

Osobiście nie mogę się doczekać, kiedy w Polsce pojawi się ta produkcja o Krwawej Hrabinie

Bathory
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych