Skocz do zawartości


Za 4/5 lat może urodzić się zdrowy Mamut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

Mamuty, które wyginęły tysiące lat temu, mogą zostać ponownie przywrócone do życia, dzięki przełomowi w technologii klonowania – informuje portal telegraph.co.uk. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – uważa prof. Akira Iritani z Kyoto University.

Prof. Akira Iritani zamierza rozpocząć kampanię mającą na celu podjęcie prób przywrócenia do życia gatunków, które wyginęły 5000 lat temu. – Problemy techniczne zostały rozwiązanie. Wszystko czego obecnie potrzebujemy, to odpowiedni fragment tkanki zamrożonego mamuta – powiedział w rozmowie z "The Daily Telegraph". Naukowiec zamierza skorzystać z metody odkrytej przez dr Teruhiko Wakayamę z Riken Centre for Developmental Biology. W 2008 r. sklonował on myszy z zamrożonych komórek, które pobrano od innego osobnika 16 lat wcześniej.

Prof. Iritani zamierza znaleźć jądra komórkowe potencjalnie zdolnych do życia komórek mamuta. Zostaną umieszczone w komórkach jajowych samicy słonia afrykańskiego, która będzie pełniła rolę surogatki. Prof. Iritani szacuje, że potrzebne będą jeszcze dwa lata badań zanim można będzie zapłodnić słonicę. Zamierza pojechać na Syberię, żeby znaleźć zamrożonego mamuta i pobrać fragment skóry albo innej tkanki – potrzebny jest fragment o wielkości 3 cm kwadratowych. Jeśli mu się to nie uda, poprosi Rosyjskich naukowców o użyczenie próbek, którymi dysponują. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – zapewnia naukowiec.

Pierwsze próby z klonowaniem mamutów zostały podjęte w latach 90-tych XX. Nie powiodły się ze względu na zły stan użytych komórek – informuje telegraph.co.uk.

Osobiście nie mogę się doczekać tych ogromnych zwierząt i wierzę że się uda, chociaż 100% to on nie bedzię skoro matką ma zostać afrykańska samica słonia, lecz jest to kwestia czasu, myślę że kilkudziesięciu lat by wyselekcjonować prawie że takiego samego mamuta jak przed laty.

Źródła: telegraph.co.uk, onet.pl

Użytkownik Nivers edytował ten post 14.01.2011 - 20:42

  • 0

#2

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miło byłoby zobaczyć na żywo zdrowego, dużego mamuta. A nie takiego z Epoki Lodowcowej (tej bajki) :D
  • 0



#3

unwanted.
  • Postów: 126
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pewnie nie dało rady by się do niego dopchać :P no i od razu pojawiliby się sceptycy któzy powiedzieli by : hmmm wskrzesili mamuta, to wskrzeszą dinozaury , a może wskrzeszą homo erectusa :P albo jeszcze jakies inne głupoty, Po cichu i w tajemnicy może i tak, ale na oczach całego świata , napewno nie :)
  • 0

#4 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

Żeby wskrzesić dinozaury trzeba by mieć w posiadaniu kawałeczek ich tkanki no i odpowiednią mamę ;'P wątpliwa sprawa ale może kiedyś coś wymyślą, nauka idzie cały czas do przodu. Jak znajdziecie jakieś fotki w necie z zamrożonymi mamutami wraz z ich opisami byłoby miło, dla każdego pójdzie też plusik. Podobno sporo ich odnaleziono.

Pozdrawiam
  • 0

#5

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żeby sklonować jakieś zwierzę to trzeba mieć jego kompletne DnA. W przypadku mamuta będzie z tym ciężko.
Radziłbym nie rajcować się takimi doniesieniami.
  • 0



#6

Hourdeau.
  • Postów: 126
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Tutaj masz zdjęcie "mamuciątka" opis znaleziska po angielsku tutaj
Więcej fotek tego mamuta :
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
(jest możliwość że to fake, nie daje gwarancji że te zdjęcia znalezione przeze mnie w internecie są prawdziwe)

Użytkownik Hourdeau edytował ten post 14.01.2011 - 21:02

  • 2

#7

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zawsze jest tak, że najpierw jest coś wykorzystywane w wojsku, jest tam technologia opracowywana (prawie zawsze w tajemnicy) a dopiero później mooożee pozwalają na wersję cywilną. Prawdopodobnie tak samo jest i tutaj. Ta technologia klonowania jest już "przestarzała" i pozwolili na wykorzystanie jej dla cywili. Tylko teraz takie pytanie... Jak daleko zaszły prace w labolatoriach wojskowych ?
  • 0



#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wygląda jak zwykły słoń
  • 0



#9

Hourdeau.
  • Postów: 126
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnie dlatego że ten mamut jest młody, nic nie rodzi się od razu z futrem lub wielkimi rogami.

Użytkownik Hourdeau edytował ten post 14.01.2011 - 21:03

  • 0

#10 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

Niby wszystko wiesz, a odpowiadasz głupio i niemądrze twierdząc że wygląda jak słoń hehe Przedmówca ma racje, on ma dopiero pół roku, czytałem kiedyś że odnaleziono także na syberii doskonale zachowanego starego mamuta, nawet był pokryty sierścią, do tych fotek próbuje dotrzeć bo strasznie mnie ta sprawa ciekawi.
  • 0

#11

Hourdeau.
  • Postów: 126
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Te mamuciątko (tak wiem że to błąd :f) też pochodzi z północnej Syberii i ma około 37 000 lat. Na stronie którą podałem pisze również że mamuty które wymarły jako ostatnie pochodziły z rosyjskiej wyspy Wrangla i żyły około 2500 lat p.n.e.
@Up zdjęć takiego mamuta nijak nie potrafię znaleźć :|
  • 0

#12

corradam.
  • Postów: 56
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja widziałem gdzies zdjecia tego mamuciatka i na jednym bylo foto z resztkami jego futra na brzuchu.i nawet na tych fotach widac te resztki jak sie przyjrzymy

Poza to nie wiem w jakim celu bawić sie w odtwarzanie wymarłych gatunków zwierząt.
Przeciez gdyby matka natura chciała zeby one nadal żyły to by żyły...
  • 0

#13 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

A jak ludzie je wybili? To jest sens, czy nie ma? Jestem całkowicie za. Skasowaliśmy jako ludzie już wiele gatunków, przydałoby się teraz naprawić szkody.
  • 0

#14

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcia niewątpliwie przedstawiają małego mamuta. Cechą charakterystyczną tego gatunku trąbowców są małe
uszy - takie jak na fotce. Autor artykułu nie napisał ,jaki gatunek mamutów ma być wskrzeszony - było ich chyba
z 8. Tyko jeden z nich miał gęste owłosienie - mamut właściwy.
Najbliższym żyjącym krewniakiem mamuta jest słoń indyjski. Dziwię się,że matką zastępczą ma być słonica afrykańska.
Jest to gatunek trąbowców, który jest trochę bardziej oddalony w swoich korzeniach od mamutów niż słoń indyjski. Różnica jest istotna,bo nie dochodzi do skrzyżowania obu gatunków tzn. słonia indyjskiego ze słoniem afrykańskim.

Jednego z najlepiej zachowanego mamuta znaleziono w 2007 nad rzeką Juribej na Płw. Jamalskim. Sądzę,że
wydobycie całkowitego DNA w tym wypadku nie powinno mieć problemu. Jestem za sklonowaniem
mamuta, tym bardziej,że rośliny,które stanowiły pożywienie tego zwierzęcia, nie wyginęły,a więc nie będzie
kłopotu z wyżywieniem tego wymarłego ssaka

Link :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mamut
  • 0



#15

Scorpius.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja zamiast klonować skupiłbym się raczej na doniesieniach z Syberii i Nepalu, gdzie być może nadal żyją mamuty, lub nieodkryty gatunek słonia przystosowany do takich warunków i tym samym mylony z mamutem. Wiele na to wskazuje, więc liczę w najbliższym czasie na jakąś sporą i dobrze wyposażoną ekspedycję. Zwłaszcza w Nepalu, bo po Syberii to raczej nie ma jak szukać...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych